Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#37
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
prin zona in care locuiesc, sobele de teracota sunt destul de frecvente; am insa o intrebare:unii folosesc ca si combustibil cocenii de porumb, altii sunt impotriva unei astfel de practici pe motiv ca s-a infunda mult mai usor hornul si devierile din soba. ce parere aveti?

#38
adelina37

adelina37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.10.2006
Pentru domnul Sorin Sirbu!
Am vazut ce ati scris pe forum despre sobele de teracota. Pe mine ma interseaza o soba in care am introdus o serpentina tip potcoava pentru incalzire centrala, dar soba nu a fost facuta corect pe aceasta serpentina. Intrebarea mea ar fi ce parametri sunt necesari pentru ca soba sa dea randamentul asteptat. Ce am acum este 0 . M-as bucura daca mi-ati da o adresa email si am putea comunica acest aspect, deoarece vreau s-o desfac si sa o refac eu cu sotul meu. Nu mai am incredere in capacitatea unui sobar de pe la noi din ardeal si nici bani. Daca o stricam macar stiu ca nu am dat bani grei pentru asta. Cu stima Adelina din Oradea . Astept adresa dumneavoastra.

#39
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View PostSavage, on Oct 4 2006, 18:48, said:

Domnule Sarbu...jos palaria..informatiile tale mi-au deschis ochii la ce am de facut si de asemenea a fost o incantare sa citesc raspunsurile unui om ce este stapan pe ceea ce scrie.Bravo si mult succes in continuare...cand vii pe la mare dau o bere
excelent topicul! dupa cel cu istoria sp l-am citit dintr-o suflare. si daca ne gandim ce subiect tratam! o soba de teracota! felicitari domnule Sirbu, si multumesc pentru informatiile pertinente gasite in acest topic. sunt vreo 3 ani de cand mi-am demolat 2 sobe din 2 camere diferite si am facut una singura pentru cele 2 camere. nu am facut-o din teracota, nu prea imi place emailul. am pus cam multe caramizi refractare (samota). acesta sa fie motivul ca nu prea se incalzeste. adica nu frige niciodata. are si plita si este destul de mare. daca voi primi un raspuns va multumesc inca o data.

#40
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Pe langa informatiile despre constructia sobei cred ca ar fi extrem de interesante niste informatii despre reglajul acestora pentru eficienta maxima, mai ales a celor pe gaz.
Ma refer de exemplu la tirajul de aer. E bine sa fie puternic sau mai slab? Soba trebuie sa functioneze cu usa de la cenusar inchisa sau deschisa?
De exemplu am o soba cu tiraj foarte puternic. Atunci cand usa de la cenusar este inchisa flacara se micsoreaza si incepe sa "vajaie". Daca deschid cenusarul flacara se inalta si arde normal fara sa mai palpaie. E ceva in neregula cu soba?

#41
Marrakech

Marrakech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.02.2005
[ http://romanceram.ro/images/sobe/soba%20talisman.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am o problema. Am inceput sa construiesc o soba, este vorba despre cea din imaginea de mai sus. Problema a
aparut in momentul in care a doua zi am observat ca mixtura (un lut special luat de la magazin) a crapat.
Am cumparat praf de samota sperand sa rezolv problema. Am inceput sa rezidesc randul de jos, insa si acesta
s-a fisurat destul de mult. Am amestecat apoi 50 %nisip, 50% praf de samota, iar rezultatul este cel din
imagine:
[ http://img83.imageshack.us/img83/8670/spv412up9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
care este solutia, ce anume am gresit?

Edited by Marrakech, 15 November 2006 - 10:04.


#42
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View PostMarrakech, on Nov 15 2006, 10:03, said:

.....care este solutia, ce anume am gresit?
am dialogat si pe mp. nu cred ca este bun pamantul "mixtura" cumparata. Incearca cu pamant galben "taranesc". ce vand comercianti e apa de ploaie.

#43
Savage

Savage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.09.2006
care este solutia, ce anume am gresit?
[/quote]


Pai tot citim si vrb degeaba....
Lut sau pamant galben+nisip 50%= solutia.
Adica...iei o lopata si 6 saci cu tine,te duci la marginea orasului ,vezi unde se fac sapaturi,si unde gasesti pamant de-acela galben,fin la pipait,pui in cei 6 saci.

Mai clar de-atat....

#44
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...daca vrei o soba de teracota facuta de un meserias din sibiu da-mi pm...

#45
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005

View Postadelina37, on Oct 31 2006, 10:41, said:

Pentru domnul Sorin Sirbu!
Am vazut ce ati scris pe forum despre sobele de teracota. Pe mine ma interseaza o soba in care am introdus o serpentina tip potcoava pentru incalzire centrala, dar soba nu a fost facuta corect pe aceasta serpentina. Intrebarea mea ar fi ce parametri sunt necesari pentru ca soba sa dea randamentul asteptat. Ce am acum este 0 . M-as bucura daca mi-ati da o adresa email si am putea comunica acest aspect, deoarece vreau s-o desfac si sa o refac eu cu sotul meu. Nu mai am incredere in capacitatea unui sobar de pe la noi din ardeal si nici bani. Daca o stricam macar stiu ca nu am dat bani grei pentru asta. Cu stima Adelina din Oradea . Astept adresa dumneavoastra.

Ce nu functioneaza bine: serpentina sau soba? Avem si noi asa ceva si sepentina merge foarte bine.

#46
evrika

evrika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.01.2007

View Postsorinsirbu, on Sep 23 2006, 21:59, said:

Sunt plecat 6 luni din tara.Imi pare rau ca nu stiu cat timp nu mai am acces la net.Bye all!

Salut Sorin ! Sunt din Tg-Jiu si as avea 2 sobe de facut si una de reparat ( i-a cazut o caramida de la fumuri ) , nu stiu daca ai revenit sau daca esti cumva disponibil . Te-as ruga sa-mi dai un raspuns daca te-ai intors in tara , sau eventual cand o sa te intorci . Da-mi te rog de stire cand o sa ai posibilitatea ! Numai bine !

#47
evrika

evrika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.01.2007
Stie cineva daca se pot face sobe care sa functioneze si pe gaze si pe lemne si daca da care este dezavantajul ? Cu cat la suta scade randamentul ?

#48
kirno25

kirno25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.10.2006
Daca sunteti interesati de sobe din teracota sau sobe din fonta, vizitati www.onlinesell.ro

#49
rekord_man

rekord_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2007
Pentru dumneavoastra,daca ati trecut in revista intreg acest topic...vreau sa va spun ca...am construit si eu o soba de teracota dupa indicatiile domnului Sorin Sarbu.Sunt foarte multumit de rezultat...si anexez alaturat cateva imagini edificatoare.Multumesc D-nului Sorin Sarbu

Attached Files



#50
rekord_man

rekord_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2007
cel din ultima poza sunt eu adica mesterul sobar scolit pe internet .

Attached Files



#51
bpsmm

bpsmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2007
Domnule sorin sarbu,locuiesc undeva la tara si am si eu o intrebare,de fapt o lamurire,am o soba de teracota trecuta dintr-o camera in alta este de fapt o soba si jumatate,care atunci cand se incalzeste in pod hornul transpira si se scurge pe tavan.
Am consultat multi meseriasi care nu au stiut sa-mi dea o explicatie la cceea ce se intampla,toti sfatuindu-ma sa fac hornul pe direct fara ursoaica.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca stiti vreo remediere a acestei situatii.
Va multumesc anticipat

#52
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007

View Postbpsmm, on Dec 16 2007, 10:34, said:

Domnule sorin sarbu,locuiesc undeva la tara si am si eu o intrebare,de fapt o lamurire,am o soba de teracota trecuta dintr-o camera in alta este de fapt o soba si jumatate,care atunci cand se incalzeste in pod hornul transpira si se scurge pe tavan.
Am consultat multi meseriasi care nu au stiut sa-mi dea o explicatie la cceea ce se intampla,toti sfatuindu-ma sa fac hornul pe direct fara ursoaica.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca stiti vreo remediere a acestei situatii.
Va multumesc anticipat

Trebuie tencuit bine si eventual izolat cu polistiren(hornul)...condensul e dat de diferenta mare de temperatura...e posibil ca soba sa aibe doar 3 fumuri, desi la o astfel de soba(asa cum spuneti-1 1/2), artrebui sa aiva 5 fumuri sau chiar 7!...Eu am asa ceva acasa, merge pe rumegus...e suuuuper!!!!
:rolleyes:

#53
bpsmm

bpsmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2007

View Postbpsmm, on Dec 16 2007, 13:04, said:

Domnule sorin sarbu,locuiesc undeva la tara si am si eu o intrebare,de fapt o lamurire,am o soba de teracota trecuta dintr-o camera in alta este de fapt o soba si jumatate,care atunci cand se incalzeste in pod hornul transpira si se scurge pe tavan.
Am consultat multi meseriasi care nu au stiut sa-mi dea o explicatie la cceea ce se intampla,toti sfatuindu-ma sa fac hornul pe direct fara ursoaica.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca stiti vreo remediere a acestei situatii.
Va multumesc anticipat
as dori si eu numar de telefon sau o adresa a d-lui sorin sarbu

#54
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007
ptr. Bibicu si altii care cunosc:
ce consumuri lunare si in special in lunile friguroase se inregistreaza la o soba de teracota,bine construita ?
ma refer in special la lemne,dar si carbuni .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate