Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#2341
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu stiu ce sa zic, azi am facut un experiment. Am luat din Dedeman un pachet de brichete de 10 kg din cele mai ieftine ( http://www.dedeman.r...chet-10-kg.html ). Am aprins focul in doua camere cu lemne (surcele) si apoi am pus brichete. Cu o jumatate de pachet de brichete am incalzit doua camere, una de 4x4, alta de 3,5x3. Am facut in ambele camere 23 de grade. E drept, afara erau vreo 12-13 grade nu era exagerat de frig.

Edited by roland_s, 25 September 2016 - 20:57.


#2342
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View PostXTH, on 25 septembrie 2016 - 14:58, said:

Cred ca este un mit,dar brichetele de rumegus o sa arda precum caietele.Pune 1..2 carti in foc sa vezi cum ard si-ti faci idee si despre brichetele de rumegus.Lemnu-i sfint,indiferent de esenta,mai putin salcia...aia-i lucru manual si atit.
Am folosit atat brichete de rumegus cat si brichete de paie, pot spune ca ambele sunt foarte eficiente, atat in centrala atmosferica, dar si in soba de teracota.
Cele de rumegus sunt "vis", nici macar o mana de cenusa nu ramane in urma lor (10 kg).

Pacat ca au pret ridicat.

Cosul si soba se infunda pentru ca arderea este incompleta, deci, problema ar fi modul de folosire, nu combustibilul.

Edited by cheluakame, 01 October 2016 - 12:24.


#2343
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Foloseste linistit brichete de rumegus in sobele de teracota! Eu fac asa de cativa ani buni si sunt foarte multumit! Nu se infuda cosurile, ard incet si dau caldura multa. Soba ramane incinsa inca 6-8 ore dupa ce se termina focul. Problema e ca-s scumpe..cum s-a spus si mai sus.

#2344
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Tinand cont la cat au ajuns la pret lemnele, eu zic ca nu sunt cu mult mai scumpe. Acum vad ca merg bine, incalzesc bine soba.

#2345
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Ca un sfat, încearcă să aprinzi cumva "stiva" de brichete din partea de sus, focul va dura mai mult, flacara va fi mai intensă, si căldura mai multă.

#2346
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008
Mod de construire sobe  teracota de pe alte meleaguri......fără cioplire, pilire, șlefuire, etc....numai la noi ,,e strâmbe,,...Posted Image

Attached Files



#2347
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007
Salut,

As dori sa imi evalueze si mie cineva cele trei sobe de mai jos, vreau sa le dau dintr-o casa in care vreau sa ma mut la primvara si as vrea sa le si valorific cumva, daca sunt ok, ca nu ma pricep deloc, vine omul le demonteaza si le ia.
Ele sunt functionale, conectate la reteaua de gaz si sunt intr-o casa din sectorul I, langa parcul Bordei.
Multumesc.

Attached Files


Edited by edlund, 05 December 2016 - 15:23.


#2348
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Buna seara,

Ar fi o problema daca teracota as face-o integral din samota? Ma gandesc la aceasta varianta pentru ca samota pastreaza caldura mai mult timp.
Iar la sfarsit sa o decorez cu tadelakt..

#2349
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Posttrigom, on 22 decembrie 2016 - 22:05, said:

Buna seara,

Ar fi o problema daca teracota as face-o integral din samota? Ma gandesc la aceasta varianta pentru ca samota pastreaza caldura mai mult timp.
Iar la sfarsit sa o decorez cu tadelakt..
Atunci de ce o mai numiti teracota. Este o soba de zidarie.

Puteti incerca sa "ciupiti" cate ceva de pe topicul dedicat.

Insa trebuie sa stiti ce necesar termic are incaperea respectiva si ce destinatie are, asa puteti stabili daca faceti o soba cu inertie termica ridicata sau una cu intertie termica scazuta.

#2350
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Ok este o soba de zidarie.
Incaperea este o camera de locuit, dimensiunea 4x4m. Cum pot stabili ce necesarul termic?
De asemenea, eu recurg sa fac o soba de zidarie pentru faptul ca teracotele din vesnicile cahle de culoare maro si modele invechite nu ma atrag deloc. Cunoasteti vreun furnizor care sa imi satisfaca nevoile, cu o teracota mai moderna?

#2351
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008

View Posttrigom, on 24 decembrie 2016 - 14:13, said:

Ok este o soba de zidarie.
Incaperea este o camera de locuit, dimensiunea 4x4m. Cum pot stabili ce necesarul termic?
De asemenea, eu recurg sa fac o soba de zidarie pentru faptul ca teracotele din vesnicile cahle de culoare maro si modele invechite nu ma atrag deloc. Cunoasteti vreun furnizor care sa imi satisfaca nevoile, cu o teracota mai moderna?
http://www.teracota.ro/
Intrati pe topicul dedicat sobelor grele să zic așa si nu o să vă pară rău
https://forum.softpe...se-sobe-focare/
Chiar dacă finisajul exterior este din teracotă interiorul se poate căptusi cu samotă, focar performant....etc..
Necesarul termic este în functie de gradul de izolare al încăperii

#2352
marin62

marin62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 09.08.2013
Buna ziua.Am o casa noua in stadiul de tencuit interior.In primavara vreau s-a incep cu finisajele interioare(tinci,glet,lavabil,parchet).Cind ar fi indicat sa fac sobele de teracota ,inainte de finisaje sau dupa?Soba se poate monta si pe parchet?Se pot construi sobe de teracota si iarna ?Gaura la cos ptr. evacuarea fumului o face sobarul?Multumesc.

#2353
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postmarin62, on 10 ianuarie 2017 - 11:06, said:

Buna ziua.Am o casa noua in stadiul de tencuit interior.In primavara vreau s-a incep cu finisajele interioare(tinci,glet,lavabil,parchet).Cind ar fi indicat sa fac sobele de teracota ,inainte de finisaje sau dupa?Soba se poate monta si pe parchet?Se pot construi sobe de teracota si iarna ?Gaura la cos ptr. evacuarea fumului o face sobarul?Multumesc.


Am raspuns la sobe de zidarie Cauta si vei vedea

Edited by bobon, 10 January 2017 - 20:01.


#2354
bulatvasile

bulatvasile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2017
Buna ziua. Sînt foarte nehotărît in luarea deciziei, ce instalatie de încălzire sa folosesc. Va rog sa ma ajutati sa aleg, in urma descrierii de mai jos. Detin o casa de 90 mp. Casa e in renovare. Am renovat jumatete din casa in care am construit o soba din teracota intre dormitor si bucătărie, de dimensiunea aproximativă 1,35m lungime, 2,2 m inaltimea, si 0,6 m latime. Sînt foarte multumit de soba. Ard in medie cam 2 brate de lemne in 24h, adica din 12 in 12 ore cîte un brat. In zilele geroase cu -10 -15 pina la 3 brate max pe 24h, plus casa inca nu e izolată termic. Odăile nu sînt mari, cîte 16 mp. Plus din bucătărie se mai incalzeste un antreu de 6 mp, prin lăsarea usii deschise. Baia e cu încălzire electrică în pardosea. In alta jumatate de casa va fi un dormitor de 16 mp si o camera de zi de 23 mp. Din start am hotărît ca sa mai fac o soba din teracota intre aceste 2. Cu o posibila continuare a acesteia la mansardă 10mp. Pentru mine este foarte important sa cheltui citi mai putini bani pe lemne. Daca din start am preconizat 2 sobe, deci consumul actual se va dubla. Pentru a economisi bani ma gîndesc ca in soba a doua sa pun o sepentina ca sa încălzesc toata casa de la ea, ca sa nu fac focul in ambele. A treia varianta ar fi procurarea unui cazan pe biomasa. Dar aceste 2 variante, implica costuri in plus pentru calorifere, conducte, serpentina, vas de expansiune, pompa, UPS, si multe altele. Va rog sa ma ajutati sa aleg din aceste trei. Multumesc anticipat.

#2355
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Cu parere de rau, vad ca pe aici nu misca nimic.Probabil ca toata lumea face sobe de caramida ,zidarie ,peleti...
Stiu ca putem folosi principiile de la zidarie, dar ne mai clateam ochii , multi oameni folosesc sobe de teracota.
D-le Bobon , va rog , daca mai puteti prezenta ceva din ce mai lucrati ....nu schite detaliate ...cite o poza cu
o sobita , doua .......ma intreb daca nu cumva am ramas eu in urma (fara soba de zidarie) ........

#2356
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postmariusyale, on 11 mai 2017 - 20:45, said:

Cu parere de rau, vad ca pe aici nu misca nimic.Probabil ca toata lumea face sobe de caramida ,zidarie ,peleti...
Stiu ca putem folosi principiile de la zidarie, dar ne mai clateam ochii , multi oameni folosesc sobe de teracota.
D-le Bobon , va rog , daca mai puteti prezenta ceva din ce mai lucrati ....nu schite detaliate ...cite o poza cu
o sobita , doua .......ma intreb daca nu cumva am ramas eu in urma (fara soba de zidarie) ........


      Pe unde stau eu tot teracote se fac sau  din caramida tencuite.De clopote nu e cunoaste   maii deloc  se lucreaza   tot cu fumuri u am tras pe dreapta mai mult.  Daca doresti  si iti speli opchii doar stii sa  cauti sobe de teracota  pe gogu sivei gasii teracote si semine  sute de modele/

#2357
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postmariusyale, on 11 mai 2017 - 20:45, said:

Cu parere de rau, vad ca pe aici nu misca nimic.Probabil ca toata lumea face sobe de caramida ,zidarie ,peleti...
Stiu ca putem folosi principiile de la zidarie, dar ne mai clateam ochii , multi oameni folosesc sobe de teracota.
D-le Bobon , va rog , daca mai puteti prezenta ceva din ce mai lucrati ....nu schite detaliate ...cite o poza cu
o sobita , doua .......ma intreb daca nu cumva am ramas eu in urma (fara soba de zidarie) ........

View Postmariusyale, on 11 mai 2017 - 20:45, said:

Cu parere de rau, vad ca pe aici nu misca nimic.Probabil ca toata lumea face sobe de caramida ,zidarie ,peleti...
Stiu ca putem folosi principiile de la zidarie, dar ne mai clateam ochii , multi oameni folosesc sobe de teracota.
D-le Bobon , va rog , daca mai puteti prezenta ceva din ce mai lucrati ....nu schite detaliate ...cite o poza cu
o sobita , doua .......ma intreb daca nu cumva am ramas eu in urma (fara soba de zidarie) ........

Atasez o poza  a unei teracote facute in 2009 dupa cum se vede este cu schimbator adica cu incalzire centrala.Ce ma uimit pe mine  sunt mai multe  lucruri. In 8 ani de  funtionare nu am curatit-o niciodata,Pe fiecare an consuma 5-6 m steri lemne cumparate in aprilie, mai, incalzind in tre 89-90 mp.Peretii interiori ani teracotei au fost curati, pe schimbator foarte putina funingine, iar cenusa din fumuri  acolo jos era alba. Cenusa alba nu am gasit decit la 2 teracote fara schimbator de cind montez si curat sobe. La alte sobe cu schimbator dupa un an deja trebuie curatata  iar cenusa si funinginea  sunt negre. Mentionez ca s-au folosit plicukete de curatatmla aprindere bete de brad uscat fara motorina ci cu   lampa de gaz.Eu sunt destul de multumit pentru acest rezultat.Astept comentarii,pareri.

Am  facut alta teracota pe care aam captusit-o in interior cu semisamota de 3,2 cm Am facut focu , aparent a mers dar dupa ce sa stins flacara tot fumul a intrat in casa, afara fiind 40 gc

Attached Files


Edited by bobon, 06 August 2017 - 18:22.


#2358
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Buna ziua tuturor!

Am o soba de teracota,de fapt este 1 soba si jumatate, care ar trebui sa deserveasca vreo 50-60 mp, un salon plus bucatarie (unde este o  soba cu plita, dar in principal vreau sa ma bazez numai pe soba mare, cea despre care vreau sa discutam)

Ce am observat la ea:
- se incalzeste greu
- nu se incalzeste uniform
- ca sa fie cat de cat cald in casa trebuie sa o alimentez mereu (o incing bine, apoi pun 3-4 lemne cu usita de cenusa inchisa, si tot asa)
- poate e doar impresia mea, dar parca nici nu ramane mult timp calda (fac comparatia cu soba din dormitor, care sta calda si 8-10 ore)
- se infunda destul de repede (nu folosesc lemne ude/crude niciodata) - cumva printre fumuri, e un spatiu prea mic, unde se depun seimentele
- hornul nu are usa de vizitare/curatare, dar asta rezolv toamna asta, si va fi si curatat

Ce, cum se poate face ca sa fie mai eficienta? Daca aflu cum sunt fumurile (ma gandesc sa il intreb pe cel care o curata in fiecare toamna - dar ce sa il intreb exact? cate fumuri sunt? verticale, orizontale? sa ii fac o poza inauntru? pt ca el ii scoate toata partea de sus si lateralele), puteti sa imi spuneti daca e bine facuta sau nu? Si cum ar trebui sa fie?

multumesc frumos Posted Image

Edited by irina2014, 10 August 2017 - 17:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate