Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#19
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
Nu cred ca in Banat se fac sobe proaste. Poate numai la Arad... Eu am invatat sa fac sobe de la un mos de vreo 80 de ani care isi facea singur si cahlele. NU SE FOLOSESTE CARAMIDA REFRACTARA. Asta tine caldura in focar in loc sa o elibereze. Daca exista posibilitate se foloseste caramida de SAMOTA sau caramida intreaga. In general sobele cu 3 fumuri sint pentru lemne + carbuni cu 5 fumuri pentru lemne, iar cu 7 fumuri pentru gaz. Daca cosul e inalt se poate merge pe lemne si la o soba mare de 12-13 rinduri (in loc de 7 cum e la cele obisnuite) cu pina la 11-13 fumuri. Si se foloseste lutul in amestec cu nisip, in functie de lut si de locul in care il pui la soba (de exemplu la capac se pune mai mult nisip - aproape 2 la 1 - ca sa nu sa crape). Soba intotdeauna se captuseste cu lut + nisip in cahle in care se baga bucati de tigle "solzi". Fumurile se fac pe cit posibil usor tronconice, veti face o  mare economie la lemne.  Cit despre usa sobei aceasta trebuie pe cit posibil sa fie indreptata catre usa camerei - nu stiu de ce - dar soba va fi mai eficienta.

Edited by zoso, 30 July 2006 - 22:01.


#20
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View Postzoso, on Jul 30 2006, 23:00, said:

Nu cred ca in Banat se fac sobe proaste. Poate numai la Arad... Eu am invatat sa fac sobe de la un mos de vreo 80 de ani care isi facea singur si cahlele. NU SE FOLOSESTE CARAMIDA REFRACTARA. Asta tine caldura in focar in loc sa o elibereze. Daca exista posibilitate se foloseste caramida de SAMOTA sau caramida intreaga. In general sobele cu 3 fumuri sint pentru lemne + carbuni cu 5 fumuri pentru lemne, iar cu 7 fumuri pentru gaz. Daca cosul e inalt se poate merge pe lemne si la o soba mare de 12-13 rinduri (in loc de 7 cum e la cele obisnuite) cu pina la 11-13 fumuri. Si se foloseste lutul in amestec cu nisip, in functie de lut si de locul in care il pui la soba (de exemplu la capac se pune mai mult nisip - aproape 2 la 1 - ca sa nu sa crape). Soba intotdeauna se captuseste cu lut + nisip in cahle in care se baga bucati de tigle "solzi". Fumurile se fac pe cit posibil usor tronconice, veti face o  mare economie la lemne.  Cit despre usa sobei aceasta trebuie pe cit posibil sa fie indreptata catre usa camerei - nu stiu de ce - dar soba va fi mai eficienta.
Sorry, documenteaza-te, caramida refractara sau samota este acelasi lucru,caramida refractara se face din praf de samota, si noi din aia folosim, e pe la depozite cu preturi intre 32.000 si 40.000, cea groasa,numai din asta folosim. Cine nu are posibilitati se poate folosi si caramida groasa rosie, normala de fabrica.

Am facut f.multe sobe si la Timisoara si cele care le-am demolat erau facute exact la fel de prost ca si la Arad.Nu stiu la ce zici tu Lut,dar eu stiu ca lutul este lipsit de nisip si cand il iei in mana e ca plastilina.E un chin sa faci o soba cu asa ceva,se amesteca f.greu cu nisipul si raman cocoloase.Crivina pt.sobe e nisipoasa, se amesteca usor cu nisipul.Cand demolezi o soba in care nu a fost nisip suficient in material, se desface f.usor,pica singur pamantul aproape, pe cand cu crivina si nisip, abea poti demola soba,se face ca cimentul.

Chestia cu usa sobei indreptata spre usa camerei e o foarte mare prostie,poti s-o faci cum vrei si cum iti cade mai bine.Mai am auzit o mare prostie ca sa bagi in pamant si sare.Cea mai mare prostie care se putea debita.Sobele in care s-a bagat si sare in material, dupa nu mult timp smaltul si cahlele se macina ca rumegusul.

#21
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005

Azi mi-am luat inima in dinti si am desfacut soba.Cam asa arata inainte de a o desface , o jumatate a sobei , numai portiunea de o parte a peretelui

                                                                                                                                                                                     [ http://img248.imageshack.us/img248/6236/soba1xj8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]                                                                                                                      

Cam asa arata fumurile (9 la numar )

   [ http://img403.imageshack.us/img403/3197/9fumuriwk5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img190.imageshack.us/img190/6136/9fumuri2ry6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Detalii 1 fum:

[ http://img254.imageshack.us/img254/7987/unfumfh2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

     Cred ca avea totusi o problema cu fumurile . Am gasit cel putin doua fumuri care aveau o singura trecere (intrare) in partea de jos , dar nu mai aveau nici o alta trecere (iesirea fumului).  

    Soba avea o singura bolta , care era captusita corect.

  Ma intereseaza acum modul de construire al fumurilor si trecerilor , intrucat as dori sa folosesc soba atat pe gaz cat si pe lemne (ceva mai incolo).Am hotarat sa micsorez soba la jumatate ( mai bine o soba mai mica dar fierbinte decat una prea mare dar calduta ). Deci o sa ii fac 2 bolte asa cum ai explicat ceva mai sus , dar imi trebuie ceva detalii cu trecerile (unde sa le plasez ) si  cu forma/dimensiunile fumurilor pentru o soba care sa poata functiona  si pe gaz dar si pe lemne.

Edited by Dexter Dude, 31 July 2006 - 18:21.


#22
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
Imi pare rau ca deja ai desfacut-o si eu nu am facut inca fotografii detaliate din timpul constructiei,momentan,nu am de lucru decat sobe cu plita.(In Oltenia aveam non stop de lucru,dar fiind de putin timp in Arad am de lucru mai putin vara)
Pentru 2 camere asa cum ai zis ca ai, cel mai bine e sa o faci de 4 placi lungime pe 2 latime (88cm lungime si 44 cm latime)
Ca sa nu te complici poti sa o faci si numai cu o bolta,dar daca sti ca poti s-o faci cu doua, e ceva mai bine.
Cred ca dupa ce o demolezi ai sa vezi cum arata si cum se prind clamele.Pentru ele iti trebuie un cleste cu "gura" mica.
Captusesti focarul cu caramida groasa.Primul rand incepi dintr-un colt si le lipesti in "picioare", una langa alta.Deasupra mai pui un rand culcate pe dunga a ingusta,astfel focarul are loc pt foc de o caramida si jumatate.Latimea sobei fiind de 44cm, ai loc dupa aceea sa pui capac tot cu caramida groasa fara sa fie nevoie de fiare.(la latimea sobei tale de acuma are sigur fiare;cat ar fi de groase nu rezista mult timp)
Le pui caramizile dintr-o parte in cealaltaastfel incat sa se sprijine in amandoua partile egal.Nu sunt atat de lungi sa ajunga pana in capat,dar daca se sustin cativa cm pe caramizile de jos e destul,si ca sa nu mai miste,locul ramas bagi bucati de caramida si apoi acoperi totul cu un deget de pamant.Atentie: In partea opusa usii sobei lasi la bolta trecerea de aproximativ o palma.(daca ai palma prea mare n-o face chiar cat palma ta).Apoi,dupa ce asezi randul urmator,daca mai faci si bolta 2 trebuie sa pui un rand de caramida groasa culcata pe partea mica pe margine (astfel incat inaltimea sa aiba inauntru juma'de caramida) si faci o alta bolta dar cu trecerea in partea cealalta.(in partea cu usa sobei) Apoi, pe bolta asta trebuie impartite fumurile egale.Trebuie sa tii cont ca primul fum, dupa ce iasa de sub bolta,urca pe toata partea (latimea) pana sus,deci incepi sa faci despartirea cu caramida, si raman din sapte fumuri 6,care le imparti in mod egal in spatiul ramas. Vad in poze ca fumurile sunt impartite cu caramida refractara subtire (cam asa se vede).Poti sa o cureti si s-o folosesti la fumuri tot pe asta,ca la fumuri nu conteaza pt caldura,e folosita doar la directionarea fumului.Deci dupa ce faci despartirea pt primul fum ce merge pe toata latimea,locul ramas il imparti la 6.sa fii f.atent la treceri cand incepi fumurile,si sa socotesti ca ultimul fum sa iasa langa cos.De fiecare data cand faci trecerea sa te gandesti "deci urca pe asta primu',vine trecere sus pt a intra in fumul 2,din fumul 2 trecere jos pt aintra in fumul 3 s.a.m.d.Faci imparteala pe bolta si trasezi fumurile pe pamantul de pe bolta ca sa-ti fie mai usor,si faci sageti de la un  fum la altu unde vin trecerile ca sa nu te incurci.
Trecerile le faci de cca.20 de cm inaltime.
Cand pui capacul sa lipesti caramizile de capac una cate una avand grija ca fumurile sa nu comunice intre ele decat prin  treceri, la rand, de ex: sa nu comunice fumul 1 cu fumul 3 sau 4, ca atunci fumul o ia pe calea a mai scurta spre cos, nu-si mai face ciclul de rotatie,si soba nu se incalzeste cum trebuie

Focarul pana la prima bolta este la randurile 2 si 3, iar daca vrei sa faci si bolta a doua, aceasta se face intr-un singur rand,4.(de-aia se pun caramizile culcate pe dunga,un singur rand,si apoi bolta)

Edited by sorinsirbu, 31 July 2006 - 19:31.


#23
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005

       Meci frumos .Am inteles treaba cu fumurile .Ar trebui sa arate cam asa :  

                      [ http://img278.imageshack.us/img278/4730/plansobace8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inseamna ca fumurile erau facute aiurea , dupa ureche.

Focarul pana la bolta era de doua placi (~40cm).

Cred ca mergea si altfel : 1->2->5->6->7->Evacuare    si   1->3->4->7->Evacuare


Edited by Dexter Dude, 31 July 2006 - 20:13.


#24
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostDexter Dude, on Jul 31 2006, 21:07, said:

       Meci frumos .Am inteles treaba cu fumurile .Ar trebui sa arate cam asa :  

                      [ http://img278.imageshack.us/img278/4730/plansobace8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inseamna ca fumurile erau facute aiurea , dupa ureche.

Focarul pana la bolta era de doua placi (~40cm).

Cred ca mergea si altfel : 1->2->5->6->7->Evacuare    si   1->3->4->7->Evacuare

Perfecta schita, insa nu inteleg ce vrei sa zici ultima data cu: "1->2->5->6->7->Evacuare    si   1->3->4->7->Evacuare". Vrei sa spui ca sa se imparta fumul in doua directii si sa se intalneasca la cos? Daca la asta te referi e gresit,fumul in loc sa se invarta prin soba 7 m, va merge numai pe jumate',va ajunge de 2 ori mai repede la cos.Cea mai buna varianta e ca fumul sa mearga pe un singur canal,intr-o singura directie.

#25
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Multumesc inca odata  .java script:emoticon(':worthy:', 'smid_28')
:worthy:

Edited by Dexter Dude, 31 July 2006 - 20:33.


#26
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Ai specifiicat ca trecerile dintre 2 fumuri trebuie sa fie de 15x20 (din ce cauza ai luat aceasta dimensiune pentru trecere?).Nu este cam mult ? Care ar fi dimensiunea minima  a trecerii pentru o soba pe lemne , dar pentru o soba mixta (lemne si gaz ) ?

#27
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostDexter Dude, on Aug 2 2006, 19:17, said:

Ai specifiicat ca trecerile dintre 2 fumuri trebuie sa fie de 15x20 (din ce cauza ai luat aceasta dimensiune pentru trecere?).Nu este cam mult ? Care ar fi dimensiunea minima  a trecerii pentru o soba pe lemne , dar pentru o soba mixta (lemne si gaz ) ?
Inaltimea fao de 15,latimea cat e atata e, n-ai ce face la ea.Pentru lemne e nevoie de volum al fumului, altfel iasa pe usa si nu trage cum trebuie.La gaze ar trebui mai mica trecerea,dar tu folosind-o si pe lemne tre sa o faci si pt lemne.Ingustezi cosul cand arzi pe gaze.

#28
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
Am promis ca voi reveni cu niste poze.

Attached File  P08_22_06_13.25.jpg   31.49K   6437 downloads Attached File  P08_22_06_13.24.jpg   31.81K   4527 downloads Attached File  P08_22_06_13.26.jpg   24.69K   4306 downloads Attached File  P08_22_06_13.27.jpg   26.25K   3789 downloads Attached File  P08_22_06_13.28.jpg   32.64K   3636 downloads Attached File  P08_22_06_13.29.jpg   33.4K   4215 downloads Attached File  P08_22_06_13.52.jpg   27.3K   3844 downloads Attached File  P08_22_06_15.19.jpg   32.07K   4139 downloads Attached File  P08_23_06_16.39.jpg   24.97K   3241 downloads Attached File  P08_23_06_16.39_1_.jpg   34.02K   3104 downloads Attached File  P08_31_06_08.49.jpg   33.98K   3807 downloads Attached File  P08_31_06_08.49_1_.jpg   27.27K   3297 downloads Attached File  P08_31_06_09.13.jpg   23.72K   3417 downloads Attached File  P08_31_06_09.13_1_.jpg   29.14K   3565 downloads Attached File  P09_01_06_09.15.jpg   21.24K   3636 downloads Attached File  P09_01_06_15.00.jpg   27.57K   3450 downloads Attached File  P09_01_06_15.00_1_.jpg   28.25K   3426 downloads

Sunt poze facute la 2 sobe,ultimele poze dupa cum se si vede sunt facute la o soba in zid.
Acordati mare atentie la asezarea caramizilor groase in focar.

Edited by sorinsirbu, 03 September 2006 - 10:43.


#29
Savage

Savage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.09.2006
Sunt poze facute la 2 sobe,ultimele poze dupa cum se si vede sunt facute la o soba in zid.
Acordati mare atentie la asezarea caramizilor groase in focar.

Interesante informatiile...daca stateai mai aproape iti plateam drumu' pana la constanta caci am nevoie urgenta sa-mi construiesc o soba exact asa cum este aceasta(ptr 2 camere), dar poate stii vre-o persoana pe-aici prin zona.Pana una alta, deoarece nu am gasit pe cineva care sa-mi inspire incredere ma gandesc sa cumpar o soba portabila de Resita(cam 320 kg).Ce parere ai ,merita banii?

#30
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostSavage, on Sep 15 2006, 14:06, said:

Interesante informatiile...daca stateai mai aproape iti plateam drumu' pana la constanta caci am nevoie urgenta sa-mi construiesc o soba exact asa cum este aceasta(ptr 2 camere), dar poate stii vre-o persoana pe-aici prin zona.Pana una alta, deoarece nu am gasit pe cineva care sa-mi inspire incredere ma gandesc sa cumpar o soba portabila de Resita(cam 320 kg).Ce parere ai ,merita banii?
Eu sunt de parere ca nu merita banii o soba portabila.Tot mai bine faci una.
O soba noua costa cam 450 RON (teracota)
O usa cam80 - 100 RON
Caramida de samota e cam 3,5 lei bucata. Trebuie 30 de bucati groase pentru focarul 1 si 2.Daca ai caramida de presa rosie e buna si aceea si e si mai ieftina.
Sarma de sudura de 3 de 10 RON.
Pamant,nisip, un meserias (aici o soba normala se face cu 280 RON)
Meseriasul trebuie cautat ca e cam greu sa gasesti unul bun.
Sobele portabile nu tin caldura decat atat timp cat e foc. :death: Succes! Imi pare rau,eu plec din tara in curand.Nu cunosc pe nimeni in zona ta.

#31
Savage

Savage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.09.2006
Multumesc ptr. sfat...da o sa-mi fac una noua...dar mai ajuta-ma cu o chestie...meseriashul ce l-am gasit m-a scos cu pretul materialelor(soba)la 1700Ron...iar manopera 200€,soba fiind de bistrita..se merita sa fac de Bistrita sau iau de pe la Medgidia la juma' de pretz toate materialele?

#32
nesesita

nesesita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.09.2006
vreau sa-mi pun o soba pe lemne in sufra si ma mai gindesc si la alta decit teracota
ce parere aveti de asa ceva (daca o sa pot aduce de dincolo) ,putere 6,5kw, volum de incalzit 132mc, arat si fain cu usa de sticla , greutate vreo 90kg, tabla groasa de otel  
http://onlineshop.ob...l...250631&ls=0
ce e mai bun metal sau teracota

Attached Files

  • Attached File  1x1.gif   49bytes   384 downloads


#33
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostSavage, on Sep 18 2006, 09:42, said:

Multumesc ptr. sfat...da o sa-mi fac una noua...dar mai ajuta-ma cu o chestie...meseriashul ce l-am gasit m-a scos cu pretul materialelor(soba)la 1700Ron...iar manopera 200€,soba fiind de bistrita..se merita sa fac de Bistrita sau iau de pe la Medgidia la juma' de pretz toate materialele?
Scuze ca ti raspund asa tarziu dar n-am mai intrat pe topicul asta.Parerea mea e sa cauti alt meserias.
Cat de mare vrei sa fie soba? O soba normala de 3 placi lungime pe 2 placi latime e suficienta pt o camera de 4/4/3. Depinde si de cine ti-o face.O soba normala costa 600 RON maxim, usa aproximativ 100 RON,caramida refractara 30 de bucati pt focar 100 RON dar se poate si cu caramida de presa normala, sarma sudura de 3 de 20 de RON,pamant gratis (crivina) nisip aproape gratis.Deci 600+100+100+20=820 de RON materialele si constructia teracotei maxim 100 de RON deci cu totul la 920 de RON.Daca gasesti la juma'de pret in alta parte e si mai bine,dar vezi ca sa fie drepte placile,colturile,si colturile sa aiba latura cea scurta exact cat jumatate din latura a lunga.Deci daca latura mare la un colt e de 22 de cm,latura a scurta trebuie sa fie fix de 11 cm si placile sa fie pe latime tot de 22 cat are coltul latura a mare.Daca sunt facute manual de oameni acasa si nu sunt dimensiunile astea bine calculate sobarul o sa aiba de furca mult si nu iasa lucru de calitate.

View Postnesesita, on Sep 23 2006, 11:29, said:

vreau sa-mi pun o soba pe lemne in sufra si ma mai gindesc si la alta decit teracota
ce parere aveti de asa ceva (daca o sa pot aduce de dincolo) ,putere 6,5kw, volum de incalzit 132mc, arat si fain cu usa de sticla , greutate vreo 90kg, tabla groasa de otel  
http://onlineshop.ob...l...250631&ls=0
ce e mai bun metal sau teracota
La banii aia mai bine-ti faci una de teracota dar sa fie facuta cum am scris eu in posturile de mai sus.Soba aia de otel tine caldura doar cat timp ai foc in ea deci trebuie sa ai foc nonstop in ea si consuma de rupe
Sunt unele care au si ceva caramida in ele dar degeaba daca nu au fumuri.

Edited by sorinsirbu, 23 September 2006 - 13:55.


#34
nesesita

nesesita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.09.2006
am soba asta si as vrea sa-i schimb usa cu una de sticla sper sa pot gasi de cumparat de la Teracota Medias (mas duce pina acolo) usa de la soba asta, intrebare :daca s-ar potrivi as putea (nu eu, un sobar) sa o schimb fara a demonta toata soba ci doar sa decupez cumva cu flexul dimensiunea usii si sa o prind cumva
http://www.teracota....dex.php?page=21Attached File  IMG_6457.1.jpg   29.98K   3283 downloadsAttached File  IMG_6458.1.jpg   29.62K   1643 downloadsAttached File  IMG_6457.1.jpg   29.98K   3283 downloadstachment]

Edited by nesesita, 23 September 2006 - 20:24.


#35
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View Postnesesita, on Sep 23 2006, 21:21, said:

am soba asta si as vrea sa-i schimb usa cu una de sticla sper sa pot gasi de cumparat de la Teracota Medias (mas duce pina acolo) usa de la soba asta, intrebare :daca s-ar potrivi as putea (nu eu, un sobar) sa o schimb fara a demonta toata soba ci doar sa decupez cumva cu flexul dimensiunea usii si sa o prind cumva
Dupa cat vad in poze e cam mare soba ta (5 placi L pe 2,5 l) o soba normala are 3 placi L pe 2 l.In fine daca e facuta cum trebuie n-ar conta chiar atat dar dupa cum se vede nu cred ca e facuta bine.Zic asta ca vad ca ai cuptor la soba de incalzit, pun si altii stiu dar ala e cel mai rau sa-l pui la soba de incalzit ca soba nu mai tine caldura deloc din cauza lui.
Ca sa montezi o alta usa de alte dimensiuni fara sa demolezi soba nu merge.Trebuie demolata numai fata sobei nu si spatele si pusa noua usa.Focarul va veni si el altfel. Cel putin eu asa zic ca nu merge.

#36
Savage

Savage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.09.2006
Domnule Sarbu...jos palaria..informatiile tale mi-au deschis ochii la ce am de facut si de asemenea a fost o incantare sa citesc raspunsurile unui om ce este stapan pe ceea ce scrie.Bravo si mult succes in continuare...cand vii pe la mare dau o bere

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate