Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#1495
maryus315

maryus315

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.02.2007
Intrebare pentru"utilizatorii" vechi de sobe de teracota:

- cate focuri (alimentari cu lemne) faceti pe zi?  
        
- aveti printre cunoscuti persoane care fac foc incontinuu in soba de teracota?

- este cineva cu soba facuta in totalitate doar cu caramida de samota?
   Am un prieten care are una pe colt facuta de cineva si e doar cu samota groasa. El zice ca tine cald si cate doua zile fara foc.

#1496
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006

 maryus315, on 6th February 2012, 11:24, said:

Intrebare pentru"utilizatorii" vechi de sobe de teracota:

- cate focuri (alimentari cu lemne) faceti pe zi?  
        
- aveti printre cunoscuti persoane care fac foc incontinuu in soba de teracota?

- este cineva cu soba facuta in totalitate doar cu caramida de samota?
   Am un prieten care are una pe colt facuta de cineva si e doar cu samota groasa. El zice ca tine cald si cate doua zile fara foc.

Citeste http://forum.softped...howtopic=840564 cu privire la sobele de zidarie.

Edited by divinewind, 06 February 2012 - 11:55.


#1497
maryus315

maryus315

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.02.2007

 divinewind, on 6th February 2012, 11:55, said:

Citeste http://forum.softped...howtopic=840564 cu privire la sobele de zidarie.

soba este de teracota dar caramida de dinauntru este numai de samota.

#1498
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 maryus315, on 6th February 2012, 11:24, said:

Intrebare pentru"utilizatorii" vechi de sobe de teracota:

- cate focuri (alimentari cu lemne) faceti pe zi?  
        
- aveti printre cunoscuti persoane care fac foc incontinuu in soba de teracota?

- este cineva cu soba facuta in totalitate doar cu caramida de samota?
   Am un prieten care are una pe colt facuta de cineva si e doar cu samota groasa. El zice ca tine cald si cate doua zile fara foc.

        Mai apari si tu pe post  mariuse, sau te comfund cu marius bv, dar si 315.
  
        Normal  se fac doua focuri pe zi  daca stai in acea camera ,daca nu faci dupa amiaza, Acum cu praful asta se face foc mai mul. <ai bine puneai intrebarea cit  consumati pe zi pentru o caldura de  X  suprafata de Y ,spatiu, etc

        Se face foc mai mult daca teracotele sunt cu incalzire centrala  adica cu bazin sau serpentina.

         Daca este pe colt consuma maulte lemne pina se incalzeste ,apoi  dai drumul la usa de cald ,  asta este ,se poate incalzi  si un spatiu mai mare. Bine ca si ea  necesita  o teracota si un sfert sau jumatate, . Daca se face cu samota se incalzeste  focarul mai incet  dar tine foarte mult.  Nu am placat sobele cu samaota subtire  dar am  stricat  pentru ca nu dau caldura.Erau facut cu 3 fumuri  si bagau la rupere dar caldura deloc.  Cu sobele rusesti este alta  mincare, alte principii. Daca faci  7 fumuri la ea si mai pui si un suber  poate tine cald mult timp dar 2  zile nu prea cred ,numai daca este  in carne de 12 cm  dar pina sa se incalzeasca  consuma mult. Poate este facuta  cu  clopote  sau  contraflow. Vezi ca ti sa dat o adresa studiaza acolo,apoi ne mai vedem. Ca daca faci fumurile cu  samota subtire  de 2 cm in loc de sobinca are butina importanta.

#1499
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
fiecare cu soba lui soba mea incalzeste doua cameri baia si bucataria.. aceasta este soba

...da,interesanta soba.Daca  !m-as fi documentat cat de cat pe net inainte de executia sobei probabil ca n as mai fost in situatia asta neplacuta.INFORMATIA CONTEAZA ! si cate calorifere duce aceasta soba d-le Vasi??
[/quote]
cinci calorifere si doua pardoseli

[quote name='maryus315' post='11068147' date='6th February 2012, 11:24']Intrebare pentru"utilizatorii" vechi de sobe de teracota:

- cate focuri (alimentari cu lemne) faceti pe zi?  
        
- aveti printre cunoscuti persoane care fac foc incontinuu in soba de teracota?

- este cineva cu soba facuta in totalitate doar cu caramida de samota?
   Am un prieten care are una pe colt facuta de cineva si e doar cu samota groasa. El zice ca tine cald si cate doua zile fara foc.[/quote]
eu am una la care fac odata pe zi cand sunt copii in vacanta iar la cea cu serpentina de doua ori pe zi . si amandoua sunt total de samota

#1500
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011

 vasiuca, on 6th February 2012, 12:56, said:

eu am una la care fac odata pe zi cand sunt copii in vacanta iar la cea cu serpentina de doua ori pe zi . si amandoua sunt total de samota

Ai poze cu cele de samota ?

#1501
BarbuN

BarbuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.03.2009

 bobon, on 5th February 2012, 23:58, said:

INTAMPLARE:
///...Vreti sa spuneti ca al doilea sobar a stricat soba pina la jumatate sau numai fumurile si poate 2-3 placi?
...Am avut la sobele de bucatarie in special in felul urmator.: fac focul pleaca, merge iese fum pe cos si dupa 5-7 min. o ia fumul inapoi si umple casa de fum,atunci spectacol mai cu seama sa fie si casa proaspat vopsita si zugravita,Cam asa stam cu lucrarile, nu intotdeauna ne ies dupa pofta noastra.
In timpul lucrarii de orice fel ar fi ,se creeaza fel si fel de situatii, trebuie sa le intelegem , sa ne intelegem si cu beneficiarii, etc. ...///.
RASPUNS:
1. Cupola si ultimul rand de cahle apoi desigur numai fumurile.
2. Este o vorba printre sobarii batrani: "daca nu iese putin fum la o soba cu plita nu esti bun ca sobar".
3. In transcrierea discutiei de acum 13-14 ani cu decanul de varsta al sobarilor din Romania, Beiu Petre, care nu mai este printre noi acum, "fie-i tarana usoara !", cand l-am intrebat ca dupa aproape 80 ani de meserie nu cred ca mai exista vreun secret ptr. el in constructia sobelor, mi-a raspuns fara ezitare: " uneori imi dau seama ca nu stiu sobe ! ". Se referea la faptul ca fiecare soba are "un...ceva" care o diferentiaza cat de putin de altele construite.
4. Pana prin anii '60 in Bucuresti se intalneau de zeci de ani sobarii in ultima sambata din luna la un restaurant mediu situat in zona veche comerciala a Caii Rahovei. Acum ii Piata florilor din Romania. Aici ei puneau in discutie cam ceea ce facem noi acum, dar prin mijloace ..deh! ..moderne.
5. Printr-un ex. banal am atras atentia subtil ca nu totdeuna sobarii au vina lor la o "adica" la constructia unei sobe, cum de altfel a incercat sa sugereze o acuzare d-l Stefan. Cam asta de fapt am vrut sa spun ! Nu-i asa d-le "BOBON" ?-

Cu si mai mult respect
Ing.B.D.Nitu


 vasiuca, on 6th February 2012, 09:45, said:

asta da povesti pentru gura sobei :thumbup:
RASPUNS:
Ca doar n-o sa povestim pe vremea asta cainoasa la gura...caloriferului. Avantaj noi. Am glumit desigur !
O zi buna,
Ing.B.D.Nitu

Edited by BarbuN, 06 February 2012 - 13:53.


#1502
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Iarna asta multe localitati din Romania au ramas fara curent electric ,izolate  cu totul .La primavara eu cred ca va fi o cerere de sobe  insemnata .Sobe de toate tipurile .

#1503
maryus315

maryus315

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.02.2007

 Vox13, on 6th February 2012, 13:57, said:

Iarna asta multe localitati din Romania au ramas fara curent electric ,izolate  cu totul .La primavara eu cred ca va fi o cerere de sobe  insemnata .Sobe de toate tipurile .

Da si nu.. deocamdata cei loviti s-au napustit asupra D**an, A**nt, P**er si restul ce nu i-am mentionat pentru un semineu Busteni & co, o soba prefabricata, un focar incastrabil... + hornuri din tabla ca doar nu e timpul pentru constructia hornului din semifabricate. Vorba aia cu anotimpurile, carul si sania e pentru..scolari.

Pentru un "domn" de la oras o soba de teracota este "o uratenie" pe care nu o vrea in casa lui. Poate doar un semineu cum a vazut el la vecinu'... unde baga lemne cu roaba.. Chestie constata personal de mine cu cateva cunostinte. Adevarul este ca si eu sunt rau si ii mai intreb din cand in cand cat le-a mai venit gazul :D

cu stima,
maryus315

#1504
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Da , asa este .Dar cati stiu ca o soba /semineu  de tabla are randament de pana in 30% si o viata ...scurta iar o soba de zidarie ,teracota  bine executata are un randament  cel putin dublu ?

#1505
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 Vox13, on 6th February 2012, 13:45, said:

Ai poze cu cele de samota ?
pai samota e pe dinautru.

#1506
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 BarbuN, on 6th February 2012, 13:52, said:

RASPUNS:
        Domnule ing Nitu,...
       Sobarul batrin avea dreptate mare. Nici daca  sunt facute teracotele la mm  si nu functioneaza la fel  de ce? una are cosul mai inalt, alta il are mai larg.  sau alte variante, Cele cu cos  inalt, pina pleaca prima data este  o problema, dupa ce pleaca scoate si  lemnele pe cos daca nu se inchid usile  sau se pune sibar.  Inainte faceam  (20 ani)  cu intoarceri mici  sus si jos de 12 cm  dar aveam cosuri cit de cit nici prea inalte nice mici, functionau, acum fac intoarcerile duble si nu mai functioneaza bine : termopane,  cos de teava, fac focul cind este cald afara cind bate  soarele in cos, nu il fac dimineata. Ma refer mai mult la cele de bucatarie ca ele sunt problemele.  dar si celalalte.  Cit despre intilnirea de o data la doua simbete stiu.  Acum daca tot veni vorba  de intiniri, din intimplare  am citit  un interviu cu un sobar din Iasi, care toata viata pina la 7o ani a lucrat prin Bucuresti.  Omul face si  teracote ,le usuca, le arde, etc.  Am tot cautat dupa aia pe net ,greu sa il gasesc,acum vad un  nene la 65 ani aproximativ  facind  reparind un focar  la o soba mare,verde. Acel meserias dadea locatii de lucru  din Bucuresti  pe la niste cinematografe parca Scala,  ceva Mogosoaia, ma rog este o jumatate de an de cind am citit. Interviul era luat in 2009.

         Daca respect parametri din carte la intoarcere dar fac fumurile cu caramida de 5-6 am  si seara  bag ultimul lemn ,dimineata se gaseste jar in  focar...... dar, are cos de  teava de o,5 m  scos pe geam cum sar spune.. Un vecin a fost nevoit sa inalte cosul ,de la bloc, cu 10  m i sa dublat consumul de lemne pentru aceeasi caldura si a pus si fluture pe cos, degeaba  se raceste pina dimineata.

        Meseria asta nu stiu cit se va mai practica deoarece vad ca  tineri nu se baga pentru a o invata,sub 35 ani nu am intilnit sobar, iar care sunt  le fac chiar dupa ureche,.... nu ma dau ca eu as fi  asul  de trefla  ,ca belele se gasesc, mai cu seama cind faci soba  nu ii faci proba ca respectivul nu vrea, sau nu are cos, face cosul, incarca ultimul fum sau ce o mai face acolo si urmeaza drumuri aiurea.
       Caldura  multa.....Bobo

Quote

Pentru un "domn" de la oras o soba de teracota este "o uratenie" pe care nu o vrea in casa lui. Poate doar un semineu cum a vazut el la vecinu'... unde baga lemne cu roaba.. Chestie constata personal de mine cu cateva cunostinte. Adevarul este ca si eu sunt rau si ii mai intreb din cand in cand cat le-a mai venit gazul
         Salut Marius 315,
         Nu prea te-ai plimbat prin tara sau nu  te-ai uitat la Tv  cind a trebuit sa vezi ca sunt orasele -  -blocurile -pline cu tevi scoase ca tunurile de la Navarone- pe geam sau zid.  Din toate astea  putini au semineuri, putini cu incalzire cu serpentina, si mai putini cu  centrale cumparate (de fapt astea sa vad dupa mizeria care o fac si  cosul cit este de mare), Vox,,, randamentul poate sa die si mai mare, parca aminteai altadata de ceva  aere secundare, eu acum  sunt in probe cu mici  modificari dara fara sa stric soba, pentru inceput multumitor, cu toate ca am soba plina de tevi pline cu apa de 10 ani.   Bafta. si caldura

Edited by scheleton, 06 February 2012 - 21:37.


#1507
sorin_76

sorin_76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.12.2011
buna seara,as dori sa intreb pe cei care au facut fumuri pana jos la soclu la cate caramizi au facut trecerile?va multumesc.

#1508
BarbuN

BarbuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.03.2009

 Vox13, on 6th February 2012, 13:57, said:

Iarna asta multe localitati din Romania au ramas fara curent electric ,izolate cu totul .La primavara eu cred ca va fi o cerere de sobe insemnata .Sobe de toate tipurile .
RASPUNS:
Sfarsit de iunie 2006. Un asociat in societatea comerciala a lui Mihail Erbasu, "D-zeu sa-l odihneasca" a apelat sa-i construiesc o anumita soba cu glazura numai verde crud. De Craciunul din 2005 invitase acasa multi prieteni la o petrecere. Peste 40 la numar.Unii erau de la distante mai mari. Ninsese si atunci destul de mult si era ger.Casa era pe malul lacului Snagov. In zona iarna opritul curentului electric era ceva uzual. Si va dati seama ce vile erau pe acolo.Atunci de Craciun pe la ora 10,00 s-a oprit curentul din nou. Musafirii trebuiau sa soseasca pe la 11,00-11,30. Curent el.nicicum. Centrala termica, lift interior, lumini pom, TV, nimic nu mergea. Caloriferele au inceput sa se raceasca.Pe la ora 12,30 au fiert tuica, au pus ceva pe masa, au inceput sa manance stand cu paltoanele in spate. Totul a fost ratat.Ei bine, curentul a revenit la 2 zile dupa Craciun. Suparat omul a mers pe la Odaile-Prahova a cumparat si a improvizat o soba urata, dar era soba. Musafirii hotarasera sa refaca petrecerea de Anul Nou.
Ce si-a zis: pai daca avea o soba cu care sa incalzeasca spatiul, lumina o realiza cu un felinar, petrecerea putea sa fie una de vis. De Anul nou curentul el. nu s-a mai oprit. Atunci in iunie hotarase sa construiasca o soba in living in culoarea si designul propus de arhitectul proiectului casei. Trebuia sa satisfaca arhitectura si culorile din acel living. Avea o curte de vis, realizata cum nu mai vasuzem. De fapt aparuse atunci fotografii si un articol despre peisagistica respectivei proprietati pe 3 pagini in revista "Casa Lux".
Era sistemul alternativ de incalzire care sa nu fie legat de curent electric, apa si gaz metan.
Nu si-a dorit un semnieu ca banii nu erau o problema, ci o soba de teracota este adevarat cu design la limita cu un semineu, de fapt o combinatie intre teracota si zidarie tencuita.
La fel au procedat mai multi proprietari din zona, dar a fost numai un foc de paie.
  Va asigur ca nici in 2006 n-a fost o cerere marita de teracota. Romanii uita repede si totdeuna cred ca n-o sa li se mai intample si a doua oara.Nici cererea de centrale termice n-a crescut atunci.
CONCLUZIE:
Cererea poate creste spectaculos numai la o dublare sau triplare a pretului gazului metan si curentului electric, cum a fost in anul 1996-1997. In dec.1996 cursul dolarului a crescut brusc de la 2.500-3.000 lei ROL la 8.500-9.000 lei ROL si de aici toate preturile
. Doamne fereste de asa ceva !
S-a uzim numai vesti bune.

De la casa mea de la munte cu triplu sistem de incalzire,independente fiecare:sobe de teracota, serpentina si centrala electrica,
Ing.B.D.Nitu



#1509
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 sorin_76, on 6th February 2012, 20:06, said:

buna seara,as dori sa intreb pe cei care au facut fumuri pana jos la soclu la cate caramizi au facut trecerile?va multumesc.


         Daca cobori decit un singur fum, in spate sau lateral , intoarcerea o faci cam la nivelul  bazei focarului adica 25 cm. Pui dop , daca nu merge prin dop mai ridici intoarcerea . Daca faci soba 3/3,5 si fumurile le faci pe linga focar ai un avantaj mare, iti da caldura, tot asa  faci fumurile,dar sa ai cos bun.  Daca faci fumurile lateral cu coboriri multe  risc de condens  cum are fane (mai sus pe forum).

#1510
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 bobon, on 7th February 2012, 11:20, said:

Daca cobori decit un singur fum, in spate sau lateral , intoarcerea o faci cam la nivelul  bazei focarului adica 25 cm. Pui dop , daca nu merge prin dop mai ridici intoarcerea . Daca faci soba 3/3,5 si fumurile le faci pe linga focar ai un avantaj mare, iti da caldura, tot asa  faci fumurile,dar sa ai cos bun.  Daca faci fumurile lateral cu coboriri multe  risc de condens  cum are fane (mai sus pe forum).
E firesc sa nu functioneze la fel sobele,pt ca nu s luate in calcul diverse lucruri importante care afecteaza functionarea si randamentul unei sobe/semineu.In afara de ceea ce ai enumerat tu bobonel,mai sint :pozitia in camera a sobei,convectia aerului in camera respectiva,si alte mici secrete pe care nu le mai enumar,totul tine de calcule nimik altceva.Si cum un sobar  ia 4-6 mil in 2-3 zile pt o teracota,calculele nu si mai au rostul si nici sensul,diferenta de functionare deja este la "pierderi",adica consumuri diverse-diferite oarecum micute deci nesemnificative in aparenta,dar pe timp indelungat uneori se ajunge si la 5-6 mc...ma refer la citeva sobe intr o casa!Sanatate,Razvan

#1511
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 bagerajungle, on 7th February 2012, 18:34, said:

E firesc sa nu functioneze la fel sobele,pt ca nu s luate in calcul diverse lucruri importante care afecteaza functionarea si randamentul unei sobe/semineu.In afara de ceea ce ai enumerat tu bobonel,mai sint :pozitia in camera a sobei,convectia aerului in camera respectiva,si alte mici secrete pe care nu le mai enumar,totul tine de calcule nimik altceva.Si cum un sobar  ia 4-6 mil in 2-3 zile pt o teracota,calculele nu si mai au rostul si nici sensul,diferenta de functionare deja este la "pierderi",adica consumuri diverse-diferite oarecum micute deci nesemnificative in aparenta,dar pe timp indelungat uneori se ajunge si la 5-6 mc...ma refer la citeva sobe intr o casa!Sanatate,Razvan

          Am dat raspuns la ce mi s-a cerut inca putin detaliat .  Imi pare rau ca nu am  dat mai multe detalii eventual sa fac istoria teracotelor, sau sa ii transmit pe net  cartea sobarului , cum sar spune sa bat cimpii aiurea.

#1512
costicamacovei

costicamacovei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.02.2010
buna
am si eu o rugaminte cine ma poate ajuta cu schita la o soba pe colt mai exact cum se fac fumurile
multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate