Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#1225
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Am fost in vizita la finul meu zilele trecute, si am vazut ca si-a facut in teracota un bazin, unde se incalzeste apa, care circula prin calorifere. Nu am apucat sa studiez cum a facut, dar sunt si eu interesat de asa ceva. Aveti idee cum e facuta instalatia? Aveti careva facut asa ceva?

#1226
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 mcbos, on 13th November 2011, 22:08, said:

@ D-l Razvan

Cate caramizi folositi la un  termosemineu (minim ,maxim )?
Intre 200 si maxim 400,diverse marimi,dimensiuni,numai la semineu asta,daca mai este si cosul ,cam inca 300 buc semisamota sau samota,depinde de client cit e de zgirgit(nu prea sint ,au cu ce,le place siguranta 200%).Depinde de puterea registrului,si semineul este pe masura,n am obiceiul sa inghesui registrul.Bafta sanatate,Razvan

#1227
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 BarbuN, on 12th November 2011, 14:46, said:

RASPUNS:
1.Indiferent de nivelul de cultura si pregatire profesionala pe care ati pretinde sa-l aveti,va recomand cand va adresati unei persoane pe care nu o cunoasteti si avand sigur dublu nr.de ani,intr-un mod politicos si civilizat.
n-am putut trece fara sa observ....cata gandirea comunista. respectul nu se impune cum se impunea militia, si nici un titlu pompos de inginer nu e motiv de a pretinde respect. te poti adresa unei persoane in mod civilizat chiar si la pertu.
si poate ai vrea sa mai lucrezi putin la construirea unei fraze, se pare ca ai mancat niste virgule, un verb, si tot intelesul farze s-a dus pe apa sambetei.


ps: pentru mata(diminutiv de la matale) si pentru altii un mic sfat: mai puneti va rog eu frumos niste spatii intre ceea ce scrieti. e foarte obositor sa citesti un roman intreg fara alineat. parerea mea...

#1228
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 rhdghdhs, on 13th November 2011, 22:30, said:

Am fost in vizita la finul meu zilele trecute, si am vazut ca si-a facut in teracota un bazin, unde se incalzeste apa, care circula prin calorifere. Nu am apucat sa studiez cum a facut, dar sunt si eu interesat de asa ceva. Aveti idee cum e facuta instalatia? Aveti careva facut asa ceva?
           Nu vreau sa fiu acru -acid- dar puteai sa il intrebi pe el nu pe noi, pe forum vei gasi multe atit la teracote  cit si la proiect propriu .

#1229
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011

 bobon, on 13th November 2011, 22:51, said:

Nu vreau sa fiu acru -acid- dar puteai sa il intrebi pe el nu pe noi, pe forum vei gasi multe atit la teracote  cit si la proiect propriu .
Mi-a explicat in mare, nu am insistat ca eram la ziua onomastica a lui, si erau mai multi invitati, am considerat ca e nepoliticos sa i verific atunci instalatia

#1230
BarbuN

BarbuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.03.2009

 VipeR85, on 13th November 2011, 22:48, said:

ps: pentru mata(diminutiv de la matale) si pentru altii un mic sfat: mai puneti va rog eu frumos niste spatii intre ceea ce scrieti. e foarte obositor sa citesti un roman intreg fara alineat. parerea mea...

RASPUNS:
Ma grabesc fiindca trebuie sa merg la niste licitatii, fiindca acum la sf. de an s-au trezit unii sa fie acordati bani pentru constructia sobelor .

Imi cer scuze stimate Domn !

Raspunsul nu va era adresat. Batranetea bate-o vina ! Din greseala a aparut la dvs. In fond era vorba nu de gramatica, ci strict de modul de adresare. Asa am invatat de la tata, Dumnezeul sa-l odihneasca.
ATENTIE ! Am abandonat titlul topicului: SOBE de TERACOTA ?

Inca odata va rog respectuos sa primiti scuzele subsemnatului.-
Ing.B.D. Nitu



#1231
BarbuN

BarbuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.03.2009

 bagerajungle, on 13th November 2011, 20:41, said:

///... hai sa ne ignoram ca e mai sanatos...,
RASPUNS:
//...RAZBOI ??!!!!// Doamne fereste !  Nu v-ati gasit omul pe acest taram. Nu am incercat decat sa va argumentez sumar ca ...soba si semineul nu-s de origine romanica si atat.  Dar lasati-le in plata Domnului ca avem cu totul alta treaba de facut. Am lipsit din Bucuresti vreo 4 zile si s-au cam aglomerat lucrurile.
Imi cer scuze stimate Domn ca v-am atatat putin si astept o invitatie sa bem un Wihski impreuna !
In fond ne-am atins scopul: am inviorat topicul "SOBE de TERACOTA" fiindca lanceza de mai mult timp. E si asta o realizare minima, nu ? Sau poate ne invita la o cafea de sf. de an colegii din SOFTPEDIA care au sediul in Bucuresti, zona Piata Dorobanti.
Oricum domeniul semineelor personal nu ma interseaza si nu-l citesc.-

Sanatate, pace si la mai multi bani,
Ing.B.D.Nitu



#1232
BarbuN

BarbuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.03.2009

 MIHAMMM, on 13th November 2011, 14:25, said:

Multumesc mult dl-le BarbuN pentru raspunsul prompt pe care mi l-ati dat,placile au fost cumparate de la firma Teraforce Bistrita.Intradevar sant de acord cu dumneavoastra in ceea ce priveste preturile deoarece pentru o soba pe colt de 7 rd cu 3 placi in fata si lateral 2 colturi +1/2 placa(total 33cm) am platit 3000 ron cu mult peste pretul unei sobe obisnuite ( doar placile).Trebuie sa spun ca odata cu placile nu am primit si certificatul de conformitate dar sper sa-l primesc .Avand in vedere ca nu este o metoda de determinare a coeficientului de radiatie termica va ramane sa astept sa vad daca soba pe care intentionez sa o construiesc ( nu personal) va inmagazina caldura la fel de mult ca si o alta soba similara.Cat despre placi ele au dimensiunea 22/22 si va rog sa-mi explicati de ce a-ti scapa repede de ele.(daca cineva are soba cu cahle de la aceasta firma il rog sa -si spuna parerea)
RASPIUNS:
Prin PM cred ca am fost destul de explicit. Nu rezumati gresit cele precizate de mine: dimensiunea 220x220 mm se referea la produsul TERAP...,productie de serie la care in ultimii ani a scazut ff.mult nivelul calitativ. Acestia vand soba "normala" 3x2 nu la 7 randuri, ci la 8. Alta gogomanie ! La pretul practicat de Tera F. nu cred ca ar vinde 4 sobe in Bucuresti si in zonele adiacente. Probabil au gandit preturile ptr. o anumita categ. de populatie. Poate in zona Nasaudului oamenii or fi f.bogati si pot cumpara produsele lor. Chestia cu" avem tehnologie germana" este precum la ...termopane. Reclama comerciala ! Capacitatea de productie similara de la fosta SIMCOR Oradea a dat faliment nici dupa 2 ani de la punerea in functiune( pretul minim ptr. piesele ceramice ptr. o soba cu design mai deosebit  180 mil.lei ROL !). La fel a fost si cu investitia noua de la TONDACH Sibiu.Din cauza pretului practicat. Am explicat mai demult de unde a provenit ideea de soba construita la pretul de placa-medalion. Nu mai revin. In general ne interesam de un produs inainte de cumparare, ori dvs. ati cumparat deja soba. Construiti-o cat mai repede ca acusi vin sarbatorile de iarna si mai grav ingheturile ( bau-baul sobarilor).-

Ing.B.D.Nitu


Edited by BarbuN, 14 November 2011 - 09:50.


#1233
alin_mg

alin_mg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2006
Domnule Barbu chiar astazi am discutat cu un sobar referitor la diferentele de pret dintr-e teracota de Bistrita si altele mai ieftine. Omul spunea ca din punctul lui de vedere diferenta de pret este compensata de diferenta de calitate. Oare asa sa fie ?
Bineinteles vorbea din perspectiva celui care nu scoate banu' pentru materiale.
Avand in vedere ca sunt din Bistrita merita sa iau cahle produse de alt producator ?
Voiam sa va mai intreb ceva - am gasit pe net o referire la un articol de-al dumneavoastra cu privire la incidenta cancerului de laringe in randul " fochistilor de centrale pe lemne".  Fiind "fericitul " posesor al unei asemenea centrale va rog, daca se poate sa detaliati putin subiectul, eventual pe privat.

Cu respect !
      Alin

#1234
adialexandru

adialexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.11.2011
buna ziua. postez aici o poza cu interiorul sobei mele de teracota care nu trage si se incalzeste greu. daca puteti sa ma ajutati cu o parere,e facuta corect ? poza e facuta din focar. multumesc anticipat

Attached Files



#1235
BarbuN

BarbuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.03.2009

 adialexandru, on 15th November 2011, 11:05, said:

buna ziua. postez aici o poza cu interiorul sobei mele de teracota care nu trage si se incalzeste greu. daca puteti sa ma ajutati cu o parere,e facuta corect ? poza e facuta din focar. multumesc anticipat
RASPUNS:
Urata poza ! In primul rand chemati un cosar. Si asta f. repede. Desface partea de sus a sobei scoate burlanul ( daca-i o soba de teracota) si verifica tirajul cosului. Curata apoi soba si ii verifica tirajul ei. Astfel stabileste cauza posibila. Ardeti cumva carbuni sau lemn f. umed ? Ca fapt divers 1 cm grosime de carbon ( funingine) depus pe fumurile sobei reduce cu cca. 30 % transmisia caldurii de la gazele de ardere, crescand astfel inutil consumul de combustibil cu aproape jumatate. Lasand la o parte posibila autoaprindere a funinginii.
Deci repede un cosar sau un sobar.-

S-aveti noroc,
Ing.B.D.Nitu



#1236
adialexandru

adialexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.11.2011
multumesc de raspuns . da ard si lemne umede,carbuni nu. dar cred ca nici constructia nu e corecta asta comparand cu ce am citit pe forum.

#1237
BarbuN

BarbuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.03.2009

 alin_mg, on 14th November 2011, 22:00, said:

///...Avand in vedere ca sunt din Bistrita merita sa iau cahle produse de alt producator ?
.... incidenta cancerului de laringe in randul " fochistilor de centrale pe lemne". Cu respect !
Alin

1.
a. DA ! MACON Deva sau Bistrita dar dimensiunea 240x220 mm care sunt produse in alte conditii tehnologice si in serie mica. Acum o  ora am trecut prin HORNBACH Vitan Bucuresti. Am vazut un nou lot din productia de serie 220x220 mm de la TERAP...Piesele nefiind engobate( o "pelicula" de cca 5 mm de o pasta ceramica obtinuta din caolin peste ciobul ceramic de baza) glazura in special bej arata f.prost. Ma indoiesc ca harisele fff. vizibile,nu determina desprinderea glazurii, apoi glazura fiind una complet transparenta se vad toate crapaturile si defectele din ciob, etc.
b. Am vrut sa vad de ce oare sobarii din Bucuresti evita construirea de sobe cu aceste produse. In fond ei hotarasc de fapt ce producator accepta si care nu. Ei simt produsele cu degetele si ochii proprii. Reclama lor este soba si nu le este indiferent din ce o costruiesc. Oricum piesele ceramice made Bistrita acum 15-20 ani in urma aratau impecabil. Lasand la o parte ca o soba construita cu piese ceramice 220x220 mm ajunge la 7 randuri la cca. 174-178 cm, pe cand folosind cahle de 240x220 mm, aceeasi soba ajunge la 196-198 cm. La o camera sa zicem de H=2,40-2,50 m soba arata si urat ca inaltime.Asta pe de o parte. Pe de alta parte sobarii in varsta stiu faptul ca in general puterea maxima de radiatie termica o dau randurile 4,5,6 si 7 ale sobei. Ori acei cm se simt in suprafata de radiatie respectiva.
2.
Categoric niciodata, repet niciodata n-am exprimat asemenea pareri despre "fochistii de centrale pe lemne" !!! Am auzit ca totusi cineva  ar fi transmis pe net cu multi ani in urma,folosind un nume ca al meu catre ziarul Adevarul, ipoteza cresterii bolilor in general de gat la incalzirea cu ...calorifere. Sigur n-am fost subsemnatul ! Pe net si yahoo fie si pentru 10 min. deschizi un cont si pui orice nume fictiv. De asta eu semnez cu numele real.
3. La iarna,cand o sa am timp am sa explic de unde vine ideea de soba de teracota construita din placi-medalion, care duce la umflarea artificiala a pretului cu cca.50 % in detrimentul cumparatorului.-
O zi buna,
Ing.B.D.Nitu

 adialexandru, on 15th November 2011, 12:34, said:

multumesc de raspuns . da ard si lemne umede,carbuni nu. dar cred ca nici constructia nu e corecta asta comparand cu ce am citit pe forum.

RASPUNS: Oricum, poza nu-i suficienta ptr. a obseva cum este construit interiorul sobei. Faceti ce v-am recomandat. Chestie de 1/2 ora.-

Cu bine,
Ing.B.D.Nitu            



#1238
Xaneluu

Xaneluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.02.2008
buna ziua ... spuneti-mi va rog din ce e compus maglavaisu ala de se pune pe capacul teracotei .... ? ca o trebuit sa descfac capacu ca era infundat acolo ceva.. si imi iesea fumu pe usa afar ... si amu nu mai stiu sa-l fac la loc.. se tot crapa !! help !!  :D

#1239
ciubuc85

ciubuc85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.10.2011

 Xaneluu, on 15th November 2011, 14:01, said:

buna ziua ... spuneti-mi va rog din ce e compus maglavaisu ala de se pune pe capacul teracotei .... ? ca o trebuit sa descfac capacu ca era infundat acolo ceva.. si imi iesea fumu pe usa afar ... si amu nu mai stiu sa-l fac la loc.. se tot crapa !! help !!  :D
mai adauga pe capacul sobei nisip si cu o carpa inmuiata in apa freaca bine ,ai sa vezi ca nu o sa mai crape

#1240
alin_mg

alin_mg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.09.2006
Multumesc !
Cu articolul respectiv probabil e o greseala. Atasez totusi si link-ul:
http://www.jurnalul....print-36468.htm

#1241
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
mda, articol din 2005 .. semnat Dr. Ing. Barbu Nitu.
-bizara chestiune..

#1242
BarbuN

BarbuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.03.2009

 alin_mg, on 15th November 2011, 22:38, said:

Multumesc !
Cu articolul respectiv probabil e o greseala. Atasez totusi si link-ul:
http://www.jurnalul....print-36468.htm
RASPUNS:
Acum il vad si eu prima data. Demult cineva m-a intrebat telefonic ceva despre aceasta tema.L-am trimis la plimbare.Habar nu aveam de subiect. Am doctorat in domeniul stiintelor tehnice. Nu sunt doctor de medicina umana. Cineva o fi trimis un e-maill la... misto semnand cu numele meu sa fie probabil credul sau subiect inventat sa vada daca prinde la cititori. Numele meu: Barbu Dumitru Nitu. Mare-i gradina Domnului ! In 2005 sa fiu sincer nici nu aveam ...internet si nici nu-mi cumparasem calculator decat pe la sf. anului 2008. Nu ma interesa. Aveam alte preocupari. Subiect ptr. mine inchis.-

Ing.B.D.Nitu


Edited by BarbuN, 16 November 2011 - 08:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate