Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Garantiile in cazul pixelilor morti - o insulta adusa utilizatorului?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003

View Postdjclocky, on Sep 10 2006, 19:09, said:

La unii s-a putut , la altii nu. Cica prin aprinderi - stangeri succesive a monitorului.

Normele definesc trei tipuri de defecte. Tipul 1 se referă la pixelii situați în poziția superioară, în timp ce tipul 2 se referă la pixelii situați în poziția inferioară a ecranului. În altă ordine de idei, aceasta corespunde cu pixelii care rămân albi sau negrii indiferent de modul în care este afișată imaginea. Poate să pară nefiresc, dar această situație este compensată de luminozitatea pixelilor din împrejur, minimalizând acest defect. Rămâne un singur tip de pixel mort...

[ http://www.intend.ro/garantie_tft/tipuri_intend.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tipul 3 se referă la sub-pixel. La o privire mai atentă a monitorului veți putea observa cum fiecare pixel este format din trei sub-pixeli : roșu, verde, albastru. Un al treilea tip de defecțiune se referă la proasta funcționare a unuia din acești sub-pixeli roșu, verde, albastru. De această dată rezultatul se manifestă pe ecranul dumneavoastră printr-un punct supărător roșu, verde sau albastru.
E un singur pixel, arata ca un X.Nu stiu ce este ca nu am mai vazut sa arate asa. Se vede foarte slab din fata. Din lateral se vede mai tare. Am monitorul doar de o saptamana. Se poate inlocui in acest caz ?

#56
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

View Postdzs, on Jul 20 2006, 22:20, said:

Clasa 3 pentru monitoare de office ...

Benq au innebunit: pentru un monitor din seria T, de 17 inci, e acceptabil:

- 6 black !!!
- 19 white !!!!
- 65 sub-pixels !!!!! (mai vezi ceva pe ecranul ala?)

Fraier e ala care-si ia Benq T Series ... Din fericire n-am prea vazut de vanzare decat FP series ...

E misto sa-ti iei un Benq t Series, care sa aiba 64 sub-pixels ... eu am un pixel, si cateodata imi vine sa arunc pe geam Aceru asta.

Deloc intamplator seria T este si mai ieftina.
PP ca ai 100 de angajati cu CRT-uri. Ce preferi? Sa dai 100x$139 pe seria T sau 100x$179 pe seria FP? Angajtii ce ar prefera? Sa ramana cu CRT-urile de 15/17" sau sa primeasca TFT-uri, chiar cu pixeli defecti?


Am mai spus-o si o repet. Daca se acorda garantie, de la inceputuri, chiar si pt. 1 pixel mort, acum ne stricam ochii in continuare in CRT-uri pt. ca un TFT de 15" era >$1000.

Daca vrei calitate, exista. Intrebarea este daca esti dispus sa platesti pt. ea.
Eu cand mi-am luat TFT am dat ~1400lei pe 17". Cu banii astia puteam lua doua, dar nu mai puetam sa am pretentii.

#57
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View PostAlice, on Sep 11 2006, 09:22, said:

Am mai spus-o si o repet. Daca se acorda garantie, de la inceputuri, chiar si pt. 1 pixel mort, acum ne stricam ochii in continuare in CRT-uri pt. ca un TFT de 15" era >$1000.

Daca vrei calitate, exista. Intrebarea este daca esti dispus sa platesti pt. ea.
Eu cand mi-am luat TFT am dat ~1400lei pe 17". Cu banii astia puteam lua doua, dar nu mai puetam sa am pretentii.

Tocmai asta e... ca si acum cand tehnologia e evoluata, si a trecut destul timp fata de acele "inceputuri" cand intr-adevar un LCD de 15" era aproape mia de dolari, ni se baga sub nas niste standarde gen ISO13406-2.

Calitate NU (mai) exista in acest domeniu , singurul producator care oferea Garantie 0 pixeli defecti  (Philips) s-a retras de pe piata LCD-urilor.

Ahh iar dreptul sa nu ai nici un punct de alta culoare decat trebuie pe ecran nu trebuie sa tina da "extra quality".

Edited by djclocky, 11 September 2006 - 16:34.


#58
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
djclocky, pixelul e blocat pe rosu. Cum se poate repara ?

#59
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005
am vazut intr-un catalog it niste monitoare asus care garanteaza 'zero pixeli defecti'. e teapa? mai ales ca asus din cate stiu eu e firma slabuta.

#60
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

djclocky, pixelul e blocat pe rosu. Cum se poate repara ?

Pixelii/SubPixelii arsi nu se pot repara !

Quote

am vazut intr-un catalog it niste monitoare asus care garanteaza 'zero pixeli defecti'. e teapa? mai ales ca asus din cate stiu eu e firma slabuta.

Nu sunt singurii care garanteaza asa ceva Philips/LG mai garanteaza si ei. Ideea e pe ce perioada de timp e garantia respectiva.

#61
Legionarul

Legionarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.06.2006

View Postblackcat, on Jul 8 2006, 13:59, said:

Exact la asta ma gindisem si eu. Philips 190X6FB sau Philips 170X6FB. Nu e prea mare 19'' cind vrei doar sa navighezi pe net, sa lucrezi in word si excel? E ergonomic?
Decit sa risc sa am pixeli morti mai bine iau un Philips. nu am chef sa ma cert cu tot felul de vinzatori sau service-uri.
Am si eu o problema iar ceea ce am citit mai su ma sperie  :cursing:  ... Vreau sa-mi iau un LG L1919S din asta in voga datorita pretului (si spun unii si calitatii :)) )...Problema nu este daca apare vreun pixel mort ..Ca nah..vorba aiia..se mai intampla si la case mai mari :D ...Dar daca de xemplu apare unu cum fac sa apara si ceilalti astfel incat sa-mi fie schimbat ?  :P ...Exista vreo metoda de a omora pixeli ?...Si apropo...pt ca tot am vreo 10 miare ...Ii intr-adevar bun LG-ul asta pe care il vreau io? ..10x ...

#62
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am si eu o problema iar ceea ce am citit mai su ma sperie  ... Vreau sa-mi iau un LG L1919S din asta in voga datorita pretului (si spun unii si calitatii ) )...Problema nu este daca apare vreun pixel mort ..Ca nah..vorba aiia..se mai intampla si la case mai mari  ...Dar daca de xemplu apare unu cum fac sa apara si ceilalti astfel incat sa-mi fie schimbat ?  ...Exista vreo metoda de a omora pixeli ?...Si apropo...pt ca tot am vreo 10 miare ...Ii intr-adevar bun LG-ul asta pe care il vreau io? ..10x ...

N-ar trebui sa te sperie. Am la munca vre-o 20 de TFT-uri , unele Samsung, altele LG, altele no-name. Nici macar la cele de 2 ani vechime nu s-a ars vre-un pixel. Doar la un notebook am un subpixel ars, dar asa a fost cumparat. Trebuie sa fii chiar ghinionist sa se arda la tine.

Nu ai ce sa faci ca sa arzi un pixel. Se ard cand vor muschii lor, nu ai tai. Iar singurele solutii ptr a-i arde sunt vizibile la garantie.

#63
dzs

dzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.04.2006

View Posteiffel, on Sep 13 2006, 12:07, said:

Pixelii/SubPixelii arsi nu se pot repara !
Nu sunt singurii care garanteaza asa ceva Philips/LG mai garanteaza si ei. Ideea e pe ce perioada de timp e garantia respectiva.


Daca e rosu, e doar blocat, nu si ars/dead (culoare = negru). Eu am unul albastru, si n-am reusit sa-l deblochez, cu toate eforturile si mini-softurile pe care le-am utilizat.

Nu cred ca se mai poate face ceva in privinta pixelilor blocati.

#64
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Au adus la o scoala din orasul meu, PC-uri noi noute, printr-un program european, server si tot tacamul si monitoare TFT se numesc "ONLINE", si am verificat in modurile scrise in acest topic si la fiecare monitor sunt cam 2-3 arsi, si sunt vreo 30 tft-uri, singurl monitor care face exceptie este cel al profesorului, care nu are ars decat 1 singur pixel. Am fost in laborator cand aveau niste elevi (oare se pot numi elevi aia, sau cretini? spun asta din cauza ca apasau ca dementii cu degetele lor murdare cu putere inca pe suprafata LCD-urilor, oare se pot arde pixeli si astfel ?), ora acolo, si printre altele am verificat si asta. Cel mai enervant lucru e la un monitor, care are 2 pixeli, fix pe centru monitorului.

#65
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Nu stiu dc, dar pe mine nu ma intereseaza prea tare tare are sau nu pixeli defecti, pana acuma nu am vazut nici unul insa nici nu am stat sa ii caut,
legat daca e corect cum precedeaza producatorii, parerea mea este ca este foarte corect, atat timp cat spun conditiile de garantie ( daca vrei cumperi daca nu nu)

#66
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Eu am monitor identic si acasa si la serviciu, Asus MM19SE. Pe ala de la serviciu l-am probat la magazin, pe cel de acasa l-am luat de pe net. Ambele sint perfecte, nu au nici o problema.
La locul anterior de munca am avut un Dell de 17", acasa am si un laptop Toshiba Sattelite vechi. La asta am o pata pe ecran, dar este datorita unui soc mecanic sever... Taicameu are un Laptop Flamingo Navigator (parca...) si e bun si monitorul ala.
Si-a luat 2 prieteni LCD (unul Wide... nu mai stiu ce marci) si sint foarte bune.
Totusi, un alt prieten si-a luat un ... Samsung parca, de la Flanco, si are deja vreo 3-4 pixeli morti (verzi).
Nu stiu care sint conditiile de garantie.
Este un risc normal, tocmai de aia e bine sa ne orientam, totusi, la ceva de calitate.
Iar faza ca la jdemilioane de pixeli cit are un monitor... nu se observa 2-3 oprit... e chiar aiurea. Puneti, cu carioca, 3 puncte VERZI FORFORESCENTE pe ecran si spuneti daca se observa sau nu !!!

#67
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Din senin mi-a aparut o pata rosie cam de 4cmp in stanga TFT-ului de la laptop, in coltul stanga jos. Ce naiba poate fi? Oare se poate remedia?

#68
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Ieri mi-am luat si eu un lcd Samsung 205BW. Si imi era teama de problema cu pixelii morti. Am citit si pe garantie ca daca sunt mai putini de 3 nu se considera defectiune. De  ce imi era frica n-am scapat.  Am ajuns acasa si am constatat ca am un pixel mort. Si "nu e defectiune". Sa inteleg ca am un monitor mai special sau ce dracu ? El (pixelul cu pricina) e albastru si se vede cel mai bine pe fond negru.Pe alb nu se vede. Pana la urma e blocat sau mort ?

Edited by Repulse #, 16 November 2007 - 17:41.


#69
Fish-22

Fish-22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.11.2007
Pai cel mai probabil ti s-a ars subpixelul B din acel pixel. Totusi eu nu as face atata caz pt un pixel, dar cel putin pana acum am scapat fara. Am un Philips 190V de aprox 2 luni si nici o problema.  :proud:

#70
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Cativa pixeli morti pe ecran nu deranjeaza atat de mult. Sa zicem 3. Daca sunt 10-20 (si ai furnicar in fata), e normal sa se schimbe.

#71
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

View PostC.F.S., on Nov 17 2007, 01:14, said:

Cativa pixeli morti pe ecran nu deranjeaza atat de mult. Sa zicem 3. Daca sunt 10-20 (si ai furnicar in fata), e normal sa se schimbe.
  Nu stiu. Pe mine ma cam oftica treaba asta. Cand cumperi un lucru nou te astepti sa mearga 100%

#72
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Fraților, luați CRT dacă vreți monitor perfect la culori și 0 pixeli arși :coolspeak:

În altă ordine de idei, am eu o senzație că se pot arde pixeli fără a fi vizibil la garanție cu un grăunte de material radioactiv plasat pe suprafața ecranului sau cu ultrasunete sau poate cu un laser  :drac:

Edited by jafpefata, 17 November 2007 - 03:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate