Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Acer sau IBM?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Am lucrat pe ambele, ca viteza mi s-a parut ca merg la fel (configuratii identice :1,7 GHz, 512 DDR2...)dar nu stiu care e mai rezistent

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
IBM este foarte rezistent din toate punctele de vedere! Nu prea exista comparatie cu Acer...!
Dar de ce te intereseaza acest detaliu?

#3
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
IBM all the way. In plus, cei de la Acer stau foarte prost la capitolul Software Support. Am observat ca cei de la IBM sau releasuri proprii (de ex Java JRE) sau drivere aparute inaintea celor de la Intel (pentru  placa grafica de ex.)

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Instalatul dirvere-lor pe un IBM este cel mai simplu lucru... se downloadeza un program de la ei de pe site prin care apoi se face update/instalare la toate dirverele necesare printr-un simplu click... pentru a bifa ce vreti sa downoaldati!
Asta este un plus pentru IBM legat de software... :rolleyes:

#5
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Sincer, ma gandeam ca diferenta de pret e foarte mare, si nu merita sa iau IBM.Nu stiu cum rezista Acer in timp (display, in special) si nu stiu de ce merita sa risc.

Edited by ripper, 07 July 2006 - 10:20.


#6
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003
daca iei ibm nu ristinimic, pentru asta e diferenta de pret.

#7
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Vad ca sunteti in unanimitate pentru IBM....  dar nici despre Acer nu sunt pareri prea proaste. Poate nu trebuie comparat cu IBM, dar nu sunt convins ca nu merita un Acer fata de IBM (mai ieftin si isi face si el treaba).

#8
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postkruger, on Jul 7 2006, 02:37, said:

Vad ca sunteti in unanimitate pentru IBM....  dar nici despre Acer nu sunt pareri prea proaste. Poate nu trebuie comparat cu IBM, dar nu sunt convins ca nu merita un Acer fata de IBM (mai ieftin si isi face si el treaba).

La IBM platesti si brand-ul, ai intr-adevar un suport mai bun la instalare, back-up, cu toate astea eu as merge pe Acer, mai ieftin, configuratii cel putin identice, uneori chiar mai ieftine si mai bogate, service identic, garantie idem. Cat despre rezistenta, well, depinde cum ai grija de el ca orice alt lucru. Acer are ceva probleme cu opticele, recunosc IBM mi-au trecut prin mana doar noi, deci nu pot sa-ti spun exact cat de fiabile sunt.

#9
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
Diferenta de pret este cam mare dar si calitatea. Chiar daca sunt configuratii asemanatoare teoretic, in practica se vede ... IBM bate.

Prefer
I - IBM, HP(fostul compaq), DELL
II  - Fujitsu, Toshiba, Acer
III - toate celelalte de care trebuie sa te feresti

Ar mai fi Sony care apare in multe topuri pe primele pozitii dar nu stiu ce sa spun despre el ...

#10
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postgoblenro, on Jul 7 2006, 11:44, said:

Diferenta de pret este cam mare dar si calitatea. Chiar daca sunt configuratii asemanatoare teoretic, in practica se vede ... IBM bate.

Bate la ce? Te rog sa detaliezi?

#11
Samsung2005

Samsung2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.07.2006
am avut posibilitatea sa lucrez pe amandoua !
ibm are castig de cauza pe toata planurile !

#12
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001

View Postgoblenro, on Jul 7 2006, 11:44, said:

Diferenta de pret este cam mare dar si calitatea. Chiar daca sunt configuratii asemanatoare teoretic, in practica se vede ... IBM bate.

Prefer
I - IBM, HP(fostul compaq), DELL
II  - Fujitsu, Toshiba, Acer
III - toate celelalte de care trebuie sa te feresti

Ar mai fi Sony care apare in multe topuri pe primele pozitii dar nu stiu ce sa spun despre el ...

TE ROG PUNE TOSHIBA PE CATEGORIA I. Si ca sa zic asa ACER NU ARE CE CAUTA IN ACEEASI CATEGORIE CU FUJITSU SAU TOSHIBA ... nu cred ca ai habar de leptoape ba baiatule..... VARZA

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postgyany, on Jul 9 2006, 11:12, said:

TE ROG PUNE TOSHIBA PE CATEGORIA I. Si ca sa zic asa ACER NU ARE CE CAUTA IN ACEEASI CATEGORIE CU FUJITSU SAU TOSHIBA ... nu cred ca ai habar de leptoape ba baiatule..... VARZA

gyany-->Este parerea ta! Spune-o, dar nu jigni si nu incerca sa ti-o impui ( cu CAPS)! :angry:

Goblenro si-a spus foarte frumos parerea ( pe care le prefera in ce ordine)! Cam pe acolo este si o clasificare a mea, dar cu un schimb la locul I intre HP si Toshiba! :P

#14
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
IBM, bineinteles. ca idee, uita-te pe incarcator la curentul cerut (la acer, e destul de mare, cel putin asa e la mine)

#15
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005

View Postgyany, on Jul 9 2006, 11:12, said:

TE ROG PUNE TOSHIBA PE CATEGORIA I. Si ca sa zic asa ACER NU ARE CE CAUTA IN ACEEASI CATEGORIE CU FUJITSU SAU TOSHIBA ... nu cred ca ai habar de leptoape ba baiatule..... VARZA


Am avut mai multe laptopuri decat ai avut tu ocazia sa atingi ... Imi mentin parerea ...
Detin un HP si il consider cel mai stabil laptop pe care l-am avut, arata super si la design, cu mentiunea ca si in postul precedent ca este defapt un Compaq cu numele de HP.

IBM este deficitar la carcasa, un plastic ordinar ....


Toshiba e si el un laptop ...
Acer, cu toate dotarile, super performant in specificatii se misca de parca isi da duhu

Edited by goblenro, 11 July 2006 - 08:20.


#16
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View Postgoblenro, on Jul 11 2006, 09:19, said:

Am avut mai multe laptopuri decat ai avut tu ocazia sa atingi ... Imi mentin parerea ...
IBM este deficitar la carcasa, un plastic ordinar ....

Toate ca toate dar asta este prea de tot. IBM deficitar la carcasa??? LA CARCASA? :D

From the first time you touch it, you know it's just good. The screen cover for the ThinkPad T42 is constructed of magnesium alloy and prevents any screen flexing.  With other laptops you can usually push on the back of the lid and get a worrying ripple effect on the LCD screen, the T43 protective case will prevent such a thing from happening. The ThinkPad's insides are housed in a case of titanium-reinforced plastic. The whole thing is held together by a pair of sturdy metal hinges that attach the screen and main body of the laptop.  These metal hinges ensure that there is no screen wobble, even when on a turbulent plane ride. The T43 simply looks like it's been designed to take a beating (although you should still avoid abusing the notebook when possible)

http://arstechnica.c...ws/systems.html

Deci carcasa in mare:

1) aliaj magnesium
2) titanium reinforced plastic
3) balamale metalice
4) rugged design (anti scrach)

altele

4) HDD montat anti-soc
5) tastatura spill resistent

Aici e vorba de seria T dar nici restul modelelor nu sunt tocmai gingase :D

O parte din laptopurile care mi-au trecut prin mana ;)

http://forum.softped...ult_type=topics

Astea fiind zise, poti sa scoti linistit Toshiba de langa Acer si Fujitsu, incearca sa nu alaturi sintagmele "plastic ordinar" si "IBM" in aceeasi fraza si spune-ne si noua exact ce model de HP Compaq ai poate mai radem si noi un pic.

Pt initiatorul topicului: pune niste linkuri catre modelele de Acer si IBM vizate (cu tot cu preturi) ca  sa analizam situatia. Daca "money is no object" atunci IBM. Dar sa vedem diferenta de pret, de config si de modele. Bafta tuturor.

#17
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
IBM fara discutii !! Am avut si stiu ce inseamna :coolspeak:

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postgoblenro, on Jul 11 2006, 09:19, said:

IBM este deficitar la carcasa, un plastic ordinar ....

Tu ai pus mana vreodata pe un IBM, pe un ThinkPad? Aia e carcasa ordinara? De un an jumate de cand il am ( un R51) a fost purtat si raspurtat si in sacose si in rucsac si in geanta de laptop si NU ARE nici cea mai mica zgarietura! Sa te chinui sa il zgarii si cu greu vei reusi, crede-ma!
Asta e puctul slab care l-ai dedicat tu IBM-ului observ... si Toshiba e si el un laptop... nu ca ar fi primii care ar fi fabricat asa ceva... tu sustii sus si tare acel HP, este parerea ta, nu a zis nimeni ca sunt proaste,dar... :naughty:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate