Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

7.500 de euro, taxa de inmatriculare pentru o masina din 2000

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#181
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ceea ce e prost loveste in masinile noi ,putin poluatoare (noi in sens euro4,euro3)

Edited by romaximusro, 16 January 2007 - 23:37.


#182
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postromaximusro, on Jan 17 2007, 00:36, said:

ceea ce e prost loveste in masinile noi ,putin poluatoare (noi in sens euro4,euro3)


Exact. Mare idiotenie.

Nu inteleg de ce nu renunta total la taxa asta aberanta, in schimb introducand impozitul progresiv de la mic ( masini noi) pana la imens (rable).
Asa chiar se rezolva multe probleme legate de poluarea din orase.

As vrea sa stiu unde merg banii care se vor colecta prin aceste taxe: Ii cheltuie cineva in scopuri ecologice: replantari de paduri, etc. Sigur merg la gramada.

#183
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
Nu mai...

Banii astia merg in buzunarele producatorilor si importatorilor de masini noi, care isi vor pastra dinamica vanzarilor.
De exemplu, Tiriac.
Care va avea in continuare bani suficienti sa impuste nenumarati mistreti cu mai-marii producatorilor auto europeni... :angry:

#184
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostAlexIP, on Jan 17 2007, 10:12, said:

A zis acuma la TV... propunerea de injumatatire are slabe sanse. Propunerea democratilor, de anulare totala a taxei iara a picat, Tăriceanu o sustine. Probabil va avea succes varianta cu aceeasi taxa in limita a 20% din valoarea masinii, ceea ce ar fi chiar perfect. :bigwhitegrin:
20% ? tot e mult.
un 10% ar fi normal.

procent la valoare loveste in masinile scumpe ale stimabililor nostri guvernanti . nu o sa tina.

ce lupta frate! nu mi-as fi inchipuit ca slabiceanu chiar asa tine cu dintii de ea. il va costa rau de tot la popularitate.

hai eleno , mai repede cu biletelul ala ca vrem sa scapam de citroeanu!  :naughty:

ue nu are nimic cu taxa ci cu aberatia aia de coeficient de 2.5 ori mai mare taxa la masina mai veche de 6 luni. cu atat ar trebui sa scada.

#185
johnyxxx

johnyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.09.2005
ultimile vesti care sunt am ?? mi-a zis un preten ca aseara a zis la stiri ca se scoate taza de tot. In cateva zile, nu mai pot de bucurie,voi ati auzit ceva ?eu am inceput sesiunile la facultate si nu am mai putut pleca da pe 9 februarie termin si daka e totu ok plec in aceiasi zi ,sa prind targu de masini care e sambata in munchen.

Edited by johnyxxx, 24 January 2007 - 18:57.


#186
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu te bucura ca nu se va intampla nimic.. deocamdata (in viitorul apropiat)

#187
kosfunny

kosfunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.02.2006
Pana la 1 IAN 2007, toti guvernantii ne spuneau ca trb sa ne sacrificam pt a adera la UE, scuzandu-si astfel actiunile care ingreunau din ce in ce mai mult povara majoritatii, taxele, accizele si preturile exagerate la utilitati. Sa ne sacrificam, ca apoi sa ne fie mai bine! E, vrand nevrand, ne-am sacrificat. Unii au dus mai usor, altii mai greu aceste poveri.
Am intrat si in UE. Am fost intampinati cu primele doua "bucurii".Reducerea indemnizatiei de crestere a copilului de la 800 la 600 roni si taxa de prima inmatriculare.
Haideti sa vb totusi despre taxa.Super motiv inventat de Tariceanu:"se exclude riscul sa devenim cimitirul de rable al Europei". Mie daca mi-ar fi spus personal aceasta aberatie, sincer ii dadeam doua palme si cateva grame de saliva pe obraz. Chiar crede ca suntem un neam de incuiati? Sau poate dansul, care de cativa ani merge numai cu antemergator si in masini de lux cu geamuri negre nu vede cu ce masini circula romanul de rand. Sau considera Dacia vre o marca de top?
Sau crede ca posesorul de Dacie an 90 ar inlocui-o cu vre un Fiat din 80 si nu cu vre un Opel din 95?Sau posesorul unui model de auto fabricat dupa 2000 si cu Euro 3 l-ar inlocui cu unul fabricat inainte de 2000 si cu euro 2? Nu e logic ca fiecare vrea sa evolueze ?  Poate ca daca dl Tariceanu avea actiuni la un parc auto sh si nu la Citroen nu mai exista aceasta taxa.
Rusine dl guvernanti!!! Pana acum ne sugrumau directivele UE, iar acum, cand acestea s-au mai slabit, ati considerat ca ar fi mai indicat sa incepeti voi sa puneti piedici poporului din care va sugeti voi averile. Si mai sunteti surprinsi ca Becali creste in sondaje!
Ce veti face cand UE va amenda Romania cu cine stie cate miloane de euro? Ii veti plati din buzunarul cetateanului, logic.
Ar trebui ca fiecare cetatean in parte sa dea in judecata la Curtea Europeana acest guvern ipocrit si sa ceara despagubire un  Citroen nou.Asa vi se va implini visul dle Tariceanu, Citroenul va fi cea mai des intalnita marca pe soselele rupte ale Romaniei!

#188
johnyxxx

johnyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.09.2005
asa e kos  da e pacat ca nu ne aude nimeni si ne certam singuri.

#189
kosfunny

kosfunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.02.2006

View Postjohnyxxx, on Jan 24 2007, 23:04, said:

asa e kos  da e pacat ca nu ne aude nimeni si ne certam singuri.
Vocea poporului e presa, care cat de cat s-a mai zbatut pt acest subiect, dar degeaba daca nesimtirea si egoismul primeaza la ai nostri conducatori! In 89 nu am iesit in strada pt ca eram prea mic, dar acum as face-o cu toate riscurile!

#190
Chirurgu

Chirurgu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2007
Am si eu nevoie de ajutorul vostru! Unde se plateste acea taxa de inmatriculare? Eu am adus un Polo saptamana asta,euro4(deci imi convine pretul taxei),dar nu stiu unde sa o platesc.Inainte se facea asa:la granita faceai tranzitul vamal care te costa 50-60-70 euro,depinde cum aveai noroc,ajungeai in orasul tau si trebuia sa mergi la RAR pt constatare vamala(50RON).Apoi la vama sa platesti vama,apoi RAR pt carte,verificare etc si apoi politie!

Acum unde trebuie sa merg? La granita nu mai trebuie facut tranzitul(e bine),am inteles ca nici constatarea vamala nu mai trebuie....deci unde merg prima data?

-unde merg prima data cu o masina adusa din strainatate?

-unde platesc taxa primei inmatriculari?

-cine decide daca are euro4 sau ce norma de poluare are?

Va multumesc anticipat!

#191
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Mai incet cu politica de la radio ca nu face bine la sanatate.
Tariceanu este prim ministru, insa ministrul direct raspunzator de aceasta taxa este o oarecare Sulfina.
Incercati sa o pomeniti si pe ea, ca de saracul Tariceanu va luati toata ziua.

Chiar nu observati ca sicanele lor politice se sparg in capul vostru ?
Ca aceasta taxa este un joc al PD folosit impotriva primului ministru ?
Din pacate si primul ministru este cam slab pentru jocurile acestea, ii lipsesc atuurile dl-ui prezident.

Asa ca ei se bat si noi platim

#192
aurica

aurica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.12.2005
sal. la trezoreria de sector mergi sa platesti taxa dupa ce ai facut rarul cu o copie dupa cartea masinii.

#193
klodoma

klodoma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2005

View PostChirurgu, on Jan 25 2007, 03:37, said:

Am si eu nevoie de ajutorul vostru! Unde se plateste acea taxa de inmatriculare? Eu am adus un Polo saptamana asta,euro4(deci imi convine pretul taxei),dar nu stiu unde sa o platesc.Inainte se facea asa:la granita faceai tranzitul vamal care te costa 50-60-70 euro,depinde cum aveai noroc,ajungeai in orasul tau si trebuia sa mergi la RAR pt constatare vamala(50RON).Apoi la vama sa platesti vama,apoi RAR pt carte,verificare etc si apoi politie!

Acum unde trebuie sa merg? La granita nu mai trebuie facut tranzitul(e bine),am inteles ca nici constatarea vamala nu mai trebuie....deci unde merg prima data?

-unde merg prima data cu o masina adusa din strainatate?

-unde platesc taxa primei inmatriculari?

-cine decide daca are euro4 sau ce norma de poluare are?

Va multumesc anticipat!

Prima data trebuie sa mergi la RAR pentru autentificare si omologare. Acolo trebuie sa te programezi inainte.
Pe urma ei iti dau cartea de identitate a masinii in care parca scrie daca e E4 sau E3. Cu ea te duci la finante si platesti taxa.

Cel mai bine e sa apelezi la un birou de inmatriculari... altfel umblii dupa acte de nebunesti. O sa te lamureasca ei cu procedura completa.

#194
Vladutz_24

Vladutz_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.05.2007

View Postkee, on Jul 10 2006, 18:11, said:

Haleluyah!!!  :coolspeak:

Nu mai traiesc in Romania dar am curiozitatea de a stii daca ceea ce scrii tu aici , vede sau aude cineva din conducere, asa poate isi dau si ei seama ca sunt penibili.

#195
m3e30

m3e30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.04.2007

View Postromaximusro, on Jan 24 2007, 20:05, said:

nu te bucura ca nu se va intampla nimic.. deocamdata (in viitorul apropiat)


Salut uite am gasit pe un site proiectul noii taxe. Sper ca nu te superi ca am pus link?

http://www.stiriauto...iculare-scade-/

#196
praXis

praXis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.02.2007
Nu am avut ocazia sa ma uit detaliat peste noile taxe, dar oricum par destul de mari fata de pretul de achizitie a masinii.

Acuma tot ce trebuie, este sa apara in Monitorul Oficial!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate