Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

cu copiii in europa

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
antonio00ro

antonio00ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.07.2006
luna asta sau cel tarziu luna viitoare as vrea plec cu sora-mea si cumnata-miu  prin europa in plimbare. problema e ca suntem 4 adulti si doua fetite de 3 ani si respectiv de 1 an jumate....deci un copil va trebui sa stea la cineva in brate (mai probabil cea de 1 an jumate...care oricum nu sta decat la maica-sa in brate) as vrea sa stiu daca toata chestia asta este o problema prin europa! exista vreo lege care sa specifice ceva in legatura cu asta...sau mai bine zis....este lagal! sau nu!

#2
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Din cate stiu eu in Europa pentru copii este obligatoriu sa stea in scaune speciale legate izofix.
Acum daca mergi afara, tot ce pot sa iti faca e sa iti dea o amenda.

Dar mai sunt si alte aspecte:
-Copilul nu sta locului, va incerca mereu sa se miste sa se joace;
- de asemenea va transpira in bratele mamei;
- la o frana brusca, sau accident(doamne fereste dar trebuie pus in calcul) greutatea copilului se transforma intr-un proiectil de 500 de Kg. Si este imposibil sa il tii in brate la un accident. Asa ca sansele lor sunt minime.(asta cu proiectilul de 500Kg scrie in cartea masinii mele)

#3
antonio00ro

antonio00ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.07.2006

View Post$eb, on Jul 5 2006, 08:00, said:

Din cate stiu eu in Europa pentru copii este obligatoriu sa stea in scaune speciale legate izofix.
Acum daca mergi afara, tot ce pot sa iti faca e sa iti dea o amenda.

Dar mai sunt si alte aspecte:
-Copilul nu sta locului, va incerca mereu sa se miste sa se joace;
- de asemenea va transpira in bratele mamei;
- la o frana brusca, sau accident(doamne fereste dar trebuie pus in calcul) greutatea copilului se transforma intr-un proiectil de 500 de Kg. Si este imposibil sa il tii in brate la un accident. Asa ca sansele lor sunt minime.(asta cu proiectilul de 500Kg scrie in cartea masinii mele)


ok merci mult....ai dreptate in ceea ce priveste copilul, dar sa sti ca am mai fost in aceeasi formatie in primavara prin tara o saptamana si nu au fost nici un fel de probleme.... ba chiar aproape tot timpul pe drum a dormit....se pare ca e dulce somul in masina!

in concluzie legea prevede scaun pt copil!
asa ca cel mai bine ar fii ca unu din ei sa ramana cu bunicii!! :confuzzled:

si asa orientativ...daca stiti, cam la cat ajunge amenda!? daca nu avem alta solutie!

va multumesc oricum pt informatzie!

#4
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006

Quote

Asa ca sansele lor sunt minime.(asta cu proiectilul de 500Kg scrie in cartea masinii mele)

La Logan trebuie sa acopere si cazurile in care pe bancheta din spate s-ar afla un porc :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate