Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

HP 5 SI / HP 4000 / HP 4100

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dannutc

dannutc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.07.2006
Problema sta in felul urmator: Am nevoie de o imprimanta laser alb-negru fiabila ( sa nu ma lase la greu sau cand are ea chef), in principiu A4, ciclul lunar sa fie de aprox 30 000 pagini/luna ( sau mai mult), viteza de tiparire > 15 pg/minut. Iar costul pe pagina sa fie cat mai scazut posibil! Toate aceste modele le-am gasit pe internet si sunt SH.
As dori un sfat, daca ati avut sau daca ati auzit despre ele. Cat  costa refill-ul la ele, daca se poate face refill- daca au cip-uri ( m-ar interesa in special pentru modelul 5 SI unde tonerul nou suporta 15 K pg si m-ar interesa daca as putea sa ii fac un refill, cate pg as putea sa fac cu un refill si cat m-ar costa.

Sa dau detalii pentru fiecare:
HP 5 SI ( A3/A4) : viteza 24 ppm, 600 dpi, ciclu lunar 100k pag, toner 15k pag ( aprox 600 RON nou) sau 17,1K pg ( tot cam 6 mil)  ( Cica este o imprimanta pentru cunoscatori - nu stiu exact ce sa inteleg) Pret: cam 7 mil SH
HP 4000 ( A4) : viteza 18 ppm, 1200 dpi, ciclu lunar 65k, toner 10k pagini ( aprox 414 RON nou) - refill-ul m-ar costa cica 400 de mii pt tonerul de 6000 de pagini.  Pret: aprox 5 mil SH
HP 4100: viteza 25 ppm, 1200 dpi ,ciclu lunar 150 k, toner 10000 pagini ( aprox nou 408 RON nou) , pret: aprox     5.600.000
  
      Va rog sa-mi dati un sfat pentru ca sincer sa fiu nu stiu ce sa aleg. Avand in vedere caracteristicile, le-as alege pe toate :) Toate au un pret scazut pe pagina. Daca ma puteti sfatui in legatura cu refill-ul, cu durabilitatea in timp, costurile aditionale, care merita, ce mai! Multumesc anticipat!

#2
dannutc

dannutc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.07.2006
Chiar nu a lucrat nimeni cu aceste modele?

#3
Dem

Dem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 23.11.2004

 dannutc, on Jul 7 2006, 09:29, said:

Chiar nu a lucrat nimeni cu aceste modele?
pot sa-ti zic ca am 5Si-ul la birou si e regulata in retea de 80 de oameni si merge fara probleme asa de vre-un an bashka ca e si asta un fel de SH fiindca e in leasing. cu altceva nu pot sa te ajut vorbeste si tu cu oameni de IT de pe la service-uri gen IIRUC, pe forum putini au asa ceva

#4
co_ntw

co_ntw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.07.2006
Da, HP 4000, 4050 si 4100 sunt super Ok, lucrez de ceva vreme cu ele si nu am probleme.

E important sa nu cumperi imprimanta care sa aiba cartus cu chip ca ala numara paginile care ies din
imprimanta, chiar daca sunt goale si la 10k pagini sa zicem se opreste si tu poti sa mai ai 50% din toner.
Eu am 2 imprimante una HP 4000 si una HP 4100. Au tiparit ceva de cand le am, se comporta bine.
Sincer sunt mandru ca am asa ceva.

E nevoie sa aiba si jetdirect (placa de retea) ca e o facilitate in plus sa poti tipari prin retea de la distanta mare.

Reincarcarea la 4000, 4050 si 4100 costa ~ 50-60 RON.  (pt 10000 pag)
Detalii tehnice: http://www.superware...4118A/ps/119424

Daca vrei mai multe detalii sau intrebari despre aceste imprimante da-mi un PM, poate iti fac rost de una la bani mai putini.

Edited by co_ntw, 27 July 2006 - 10:11.


#5
dannutc

dannutc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc mult de reply-uri.
Tocmai am facut un pas 'important' in viata mea si mi-am achizitionat un HP 4000 SH de care deja sunt f f mandru. Am stat in dubii intre un 5 SI ( printa si A3 - am dat detalii mai sus) care cica a scos din '96 doar 30 000 de pagini si HP 4000 care a rulat cica vreo 300 000 ( dar din cate am citit pe foaia de test i s-a facut revizia pe la 240 000). Am ales HP 4000 pt ca a fost mai usor de transportat ( are doar 18 kg fata de 5 Si cu 50 de kg - cat un sac de ciment :) )  Oricum dupa 300 000 de pagini scoase pot spune ca este impecabila, scoate de parca ar fi noua.
  Oricum sa stii ca se poate reincarca si cu 40 RON si chiar bine - asta daca esti in Buc. Daca esti meserias ( din pacate eu sunt cam novice in domeniu) poti sa-ti faci singur reincarcarea cu un bidonas de 100 g la vreo 25-30 RON.
    Intrebare? Chiar scoti 10 000 de pagini la o incarcare? Eu auzisem ceva de genul 5000. parca 10000 suna cam fantasmagoric.
    Multumesc mult de raspunsuri si de detalii.
    


P.S. Am dat 260 RON pe HP 4000. Eu zic ca am facut o afacere! Ceva pareri?

#6
co_ntw

co_ntw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.07.2006

 dannutc, on Jul 30 2006, 00:57, said:

Multumesc mult de reply-uri.
Tocmai am facut un pas 'important' in viata mea si mi-am achizitionat un HP 4000 SH de care deja sunt f f mandru. Am stat in dubii intre un 5 SI ( printa si A3 - am dat detalii mai sus) care cica a scos din '96 doar 30 000 de pagini si HP 4000 care a rulat cica vreo 300 000 ( dar din cate am citit pe foaia de test i s-a facut revizia pe la 240 000). Am ales HP 4000 pt ca a fost mai usor de transportat ( are doar 18 kg fata de 5 Si cu 50 de kg - cat un sac de ciment :) )  Oricum dupa 300 000 de pagini scoase pot spune ca este impecabila, scoate de parca ar fi noua.
  Oricum sa stii ca se poate reincarca si cu 40 RON si chiar bine - asta daca esti in Buc. Daca esti meserias ( din pacate eu sunt cam novice in domeniu) poti sa-ti faci singur reincarcarea cu un bidonas de 100 g la vreo 25-30 RON.
    Intrebare? Chiar scoti 10 000 de pagini la o incarcare? Eu auzisem ceva de genul 5000. parca 10000 suna cam fantasmagoric.
    Multumesc mult de raspunsuri si de detalii.
    
P.S. Am dat 260 RON pe HP 4000. Eu zic ca am facut o afacere! Ceva pareri?

Depinde... eu am rulat vreo 10 HP-uri si nu a tiparit nici una mai mult de 140.000 pagini cana am achizitionat-o eu. Eu unul mi-am oprit pt mine o 2 imprimante : una care a tiparit vreo 17.500 de pagini (adica e aproape noua - m-a costat 5 mili - n-as da-o nici pe 15 milioane) si una care are la activ vreo 50.000 de pagini (3,5 mil). Acum depinde de noroc, ce ai luat tu acolo e cam uzat, piese gasesti destul de greu. Important e sa nu o tii lipita de perete, sa o lasi sa respire pe laterale, sa nu o tii neacoperita cand zugravesti ca daca ia praf se duce. Din cand in caz sa ii mai stergi rotitele cu alcool isopropilic si recomandarea mea ar fi sa pui un top de hartie in tava 2 si sa nu mai umbli acolo, cand vrei fata-verso: fata se tipareste din tava 2 - verso il intorci si-l pui in tava 1.

Tava 2, in partea din spate are un capac sa nu intre praf la colile pe care tipareste. Daca n-are e cam naspa, tre sa ii pui ceva acolo ca si capac sa se duce praf in interiorul impriamantei

Poate a costat asa de putin, pe langa faptul ca e foarte uzata, si pentru ca nu are jetdirect (placa de retea). Acolo in browser (am atasat un screenshot) poti vedea direct setarile, tonerul cat e de incarcat etc. Daca are jet direct, atunci e de bine ca bani, daca acesta si functioneaza.

Device:   HP LaserJet 4100 Series
Page Count: 19306
Status:
Host Name: CPT304
System Up Time: 00h:00m:26s
System Contact:
System Location:
HP JetDirect: J4169A
Firmware Version: L.24.06
IP Address: 192.168.1.125
Hardware Address: 0001E6E4CD7E

Oricum alegerea e buna si daca ai grija de ea, nu are ce sa se strice.
Inca ceva de retinut, cand ii dai din tava 1, de preferinta la cele uzate : pune cate o pagina, iar daca pui mai multe pagini si se intampla sa traga mai multe deodata (sper sa nu) las-o sa le scoata pe dincolo sau daca nu le mai scoate procedura e urmatoarea:
1. deschizi capacul
2. scoti tonerul
3. extragi hartia tragand-o catre tine (spre partea de jos), multi fac prostia sa incerce sa o extraga pe sus, pe unde ar fi iesit normal.

Dar e foarte important daca a inceput un job de tiparire sa nu desfaci capacul de la toner sau vreo tava din care si-a luat hartia pt tiparit.

Apropo, unde e facuta imprimanta ta? Astea care sunt pe piata (noi), de la HP4250n in sus toate sunt in China, ale mele sunt Japonia si Olanda.

La pretul asta, afacere poti sa zici ca ai facut atunci cand:
1. imprimanta are > 4 MB RAM
2. ai tiparit cel putin 2000 - 3000 de pagini fara nici o eroare
3. ai garantie 1 an de zile la imprimanta (sigilata)
4. din tava 1 nu extrage mai mult de 1 coala, desi tu ai alimentat-o cu maximum de 100 - asta inseamna senzor foarte bun.

Tonerul vezi cui il dai sa-l incarce, e cam 3-4 mili unu nou, eu am grija cand s-o intampla sa raman fara, nu mai duc unde e mai ieftin ci unde mi se garanteaza incarcare corecta. (un amic de-al meu a incarcat cu 30 RON si cand a ajuns acasa nu numai ca nu tiparea - dar i-a curs in imprimanta - avea un Lexmark... dar nu asta conteaza).

Eu pentru ca imi permit, prefer calitate + durabilitate in locul pretului mic si ulterioarelor probleme care m-ar putea costa mai mult. Asta din experiente trecute nefericite cand cautam sa obtin maxim cu minim de efort financiar.

Toate bune,
co_ntw

Attached Files


Edited by co_ntw, 30 July 2006 - 10:58.


#7
dannutc

dannutc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.07.2006
Mersi de sfaturi.
Imptimanta este HP 4000 N. M-am uitat pe Configuration Page si are Jet Direct, are 8 MB RAM, garantia la ea e de 6 luni. Deocamdata nu am tiparit decat vreo 10 pagini asa ca nu pot sa ma pronunt.
Am mai testat alte doua HP 4000 N , care erau mai putin uzate dar ba aparea o dunga pe margine, ba dadea erori, asa ca am preferat sa o iau pe cea care scotea cel mai bine.
E made in Olanda.
Pretul initial era de 320 RON dar am obtinut un discount frumusel :).

  Si nu, nu am capac in spate la Tava 2 - o sa incerc sa ii pun ceva sa nu intre praful. Mersi de sfaturi si daca mai ai, nu le tine pt tine, da-le drumu'! :)

Edited by dannutc, 30 July 2006 - 12:54.


#8
co_ntw

co_ntw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.07.2006

 dannutc, on Jul 30 2006, 13:06, said:

Mersi de sfaturi.
Imptimanta este HP 4000 N. M-am uitat pe Configuration Page si are Jet Direct, are 8 MB RAM, garantia la ea e de 6 luni. Deocamdata nu am tiparit decat vreo 10 pagini asa ca nu pot sa ma pronunt.
Am mai testat alte doua HP 4000 N , care erau mai putin uzate dar ba aparea o dunga pe margine, ba dadea erori, asa ca am preferat sa o iau pe cea care scotea cel mai bine.
E made in Olanda.
Pretul initial era de 320 RON dar am obtinut un discount frumusel :).

  Si nu, nu am capac in spate la Tava 2 - o sa incerc sa ii pun ceva sa nu intre praful. Mersi de sfaturi si daca mai ai, nu le tine pt tine, da-le drumu'! :)


Sfaturi pentru a o pastra in cat mai bune conditii:

1. Tipareste seturi de cate 50 de pagini (cand ai de scos mult) - nu da direct 300-500 pag ca se incinge rau.
Dupa primele fiecare 50 pag, o lasi sa se racoreasca 7-10 mins.
2. Umbla cat mai putin in tava 2 - eu ii pun cate un top si nu mai umbla nimeni acolo pana nu se termina hartia.
3. Daca are jetdirect pune-o prin retea (retea cross cu PC-ul) si vezi-o prin browser.
4. Daca ai UPS sa stii ca n-o poate tine decat daca ai UPS peste 1000 VA.
5. Fa-i in spate un capac din carton d-ala tare.
6. Insist obsesiv sa o protejezi de praf si caldura si sa se aeriseasa. E mare, stiu, cu toate acestea n-o tine pe jos, pune-o supendata pe un scaun sau alt corp, de jos ia praf atat cand acesta se ridica cat si cand se aseaza. (ai o poza cu pozitia HP-ului la mine.)


E arhisuficient 8 MB RAM - majoritatea astea noi din magazine au 2 MB.


Cand am zugravit, aveam PC-ul intr-o camera si imprimanta acoperita in alta camera. Deoarece o folosesc prin retea, am putut tipari printr-un cablu lung de 10 m, iar dupa ce am terminat, am oprit-o si am acoperit-o din nou.

Uita-te in spate la jetdirect si zi-mi ce model e. Ale meu sunt J4169A si J3111A, primul e mult mai bun si mai nou. Momentan cum o folosesti prin pararel ?

Attached Files

  • Attached File  015.jpg   143.02K   383 downloads

Edited by co_ntw, 30 July 2006 - 15:27.


#9
dannutc

dannutc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.07.2006
O sa tin cont de sfaturi. mersi. M-am uitat in spate. Are JetDirect J3111A.  Deocamdata o tineam pe jos, dar cred ca am sa o pun pe birou - ai dreptate cu praful. Momentan paralel dar o voi pune si in retea.

#10
rocta78

rocta78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2004
vand cartus nou sigilat pt hp 4000/4050 si altele folosite , [email protected]

#11
mibibimi

mibibimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2005

 co_ntw, on Jul 27 2006, 10:56, said:

Da, HP 4000, 4050 si 4100 sunt super Ok, lucrez de ceva vreme cu ele si nu am probleme.

E important sa nu cumperi imprimanta care sa aiba cartus cu chip ca ala numara paginile care ies din
imprimanta, chiar daca sunt goale si la 10k pagini sa zicem se opreste si tu poti sa mai ai 50% din toner.
Eu am 2 imprimante una HP 4000 si una HP 4100. Au tiparit ceva de cand le am, se comporta bine.
Sincer sunt mandru ca am asa ceva.

E nevoie sa aiba si jetdirect (placa de retea) ca e o facilitate in plus sa poti tipari prin retea de la distanta mare.

Reincarcarea la 4000, 4050 si 4100 costa ~ 50-60 RON.  (pt 10000 pag)
Detalii tehnice: http://www.superware...4118A/ps/119424

Daca vrei mai multe detalii sau intrebari despre aceste imprimante da-mi un PM, poate iti fac rost de una la bani mai putini.
Salut..vreau eu o imprimanta 4000, [email protected]

#12
Lawler

Lawler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.11.2006

 dannutc, on Jul 4 2006, 17:23, said:

Problema sta in felul urmator: Am nevoie de o imprimanta laser alb-negru fiabila ( sa nu ma lase la greu sau cand are ea chef), in principiu A4, ciclul lunar sa fie de aprox 30 000 pagini/luna ( sau mai mult), viteza de tiparire > 15 pg/minut. Iar costul pe pagina sa fie cat mai scazut posibil! Toate aceste modele le-am gasit pe internet si sunt SH.
As dori un sfat, daca ati avut sau daca ati auzit despre ele. Cat  costa refill-ul la ele, daca se poate face refill- daca au cip-uri ( m-ar interesa in special pentru modelul 5 SI unde tonerul nou suporta 15 K pg si m-ar interesa daca as putea sa ii fac un refill, cate pg as putea sa fac cu un refill si cat m-ar costa.

Sa dau detalii pentru fiecare:
HP 5 SI ( A3/A4) : viteza 24 ppm, 600 dpi, ciclu lunar 100k pag, toner 15k pag ( aprox 600 RON nou) sau 17,1K pg ( tot cam 6 mil)  ( Cica este o imprimanta pentru cunoscatori - nu stiu exact ce sa inteleg) Pret: cam 7 mil SH
HP 4000 ( A4) : viteza 18 ppm, 1200 dpi, ciclu lunar 65k, toner 10k pagini ( aprox 414 RON nou) - refill-ul m-ar costa cica 400 de mii pt tonerul de 6000 de pagini.  Pret: aprox 5 mil SH
HP 4100: viteza 25 ppm, 1200 dpi ,ciclu lunar 150 k, toner 10000 pagini ( aprox nou 408 RON nou) , pret: aprox     5.600.000
  
      Va rog sa-mi dati un sfat pentru ca sincer sa fiu nu stiu ce sa aleg. Avand in vedere caracteristicile, le-as alege pe toate :) Toate au un pret scazut pe pagina. Daca ma puteti sfatui in legatura cu refill-ul, cu durabilitatea in timp, costurile aditionale, care merita, ce mai! Multumesc anticipat!


Uitete si pe HP LaserJet 1022 A4  la specificatii,si zi-mi ce crezi,are un prieten si chiar o "forjeaza" si nu a avut pana acum probleme cu ea

#13
mibibimi

mibibimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2005

 co_ntw, on Jul 30 2006, 16:27, said:

Sfaturi pentru a o pastra in cat mai bune conditii:

1. Tipareste seturi de cate 50 de pagini (cand ai de scos mult) - nu da direct 300-500 pag ca se incinge rau.
Dupa primele fiecare 50 pag, o lasi sa se racoreasca 7-10 mins.
2. Umbla cat mai putin in tava 2 - eu ii pun cate un top si nu mai umbla nimeni acolo pana nu se termina hartia.
3. Daca are jetdirect pune-o prin retea (retea cross cu PC-ul) si vezi-o prin browser.
4. Daca ai UPS sa stii ca n-o poate tine decat daca ai UPS peste 1000 VA.
5. Fa-i in spate un capac din carton d-ala tare.
6. Insist obsesiv sa o protejezi de praf si caldura si sa se aeriseasa. E mare, stiu, cu toate acestea n-o tine pe jos, pune-o supendata pe un scaun sau alt corp, de jos ia praf atat cand acesta se ridica cat si cand se aseaza. (ai o poza cu pozitia HP-ului la mine.)
E arhisuficient 8 MB RAM - majoritatea astea noi din magazine au 2 MB.
Cand am zugravit, aveam PC-ul intr-o camera si imprimanta acoperita in alta camera. Deoarece o folosesc prin retea, am putut tipari printr-un cablu lung de 10 m, iar dupa ce am terminat, am oprit-o si am acoperit-o din nou.

Uita-te in spate la jetdirect si zi-mi ce model e. Ale meu sunt J4169A si J3111A, primul e mult mai bun si mai nou. Momentan cum o folosesti prin pararel ?
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP.....am achizitionat un hp 4050TN cu JetDirect 600N, J3113A.....mi am prins urechile incercand sa o instalez in retea....daca ai timp....ajuta ma....

Bogdan

[email protected]

Multumesc

#14
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
-ai setat ip pe imprimanta?
-ai adaugat un port standard tcp/ip

defineste cum ti-ai prins urechile


P.S: un sfat prietenesc.....nu mai posta adresa de mail ca o sa te umpli de mail-uri care sa te ajute la  potenta

#15
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
Am un 4100n si merge brici :)

#16
c3lsius

c3lsius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.05.2005
Sincer dupa cateva tread-uri citite aici tocmai am cumparat un HP LJ 4050, 400 ron, SH, trebuie sa incarc tonerul, ma poate ajuta si pe mine cineva cu un link sau metoda de incarcare si ce toner sa cumpar.
Multumesc,

Edited by c3lsius, 23 January 2007 - 15:36.


#17
Ionut20

Ionut20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.04.2008
de 2 saptamani mi-am luat si eu un HP 4000n SH de la un prieten cu 200 RON si acum imi tot da o eroare "TRAY 1 LOAD PLAIN LETTER"  iar in meniu e selectat A4... ce trebuie sa-i fac?
in schimb sunt multumit de imprimanta, la servici am una 4050 si scot in jur de 200-300 sau chiar mai multe pe zi dar la aia nici o eroare

#18
co_ntw

co_ntw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.07.2006

 mibibimi, on Dec 23 2006, 11:54, said:

HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP.....am achizitionat un hp 4050TN cu JetDirect 600N, J3113A.....mi am prins urechile incercand sa o instalez in retea....daca ai timp....ajuta ma....

Bogdan

[email protected]

Multumesc


Salut,

J3113A este un jet direct cam ciudat, este invechit si nu arata prea multe in browser. Posibil sa nu isi faca treaba bine, daca setarile facute de tine sunt corecte. O sa revin cu pasii de configurat pentru instalarea in retea.

co_ntw

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate