Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Afaceri vara pe strada.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Observ ca vara cum da caldura cateva mici afaceri isi fac aparitia pe strada, masini de inghetate si de suc, se deschid terase in aer liber.La astfel de intrebari as avea si eu nevoie de cateva lamuriri.

1.
Poti sa te pozitionezi oriunde pe strada ? Presupun ca este nevoie de cateva aprobari sau nu ?
2.Poti sa desfasori o astfel de activitate si fiind PFA ?
3.Ce aprobari sunt necesare pentru o astfel de afacere ?
4.Daca as dori sa instalez un panou publicitar intr-o anumita zona cu cine ar trebui sa discut ?

Un panou de genul acesta

Attached File  panou_publicitar.jpg   51.11K   415 downloads

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
1. nu / da
2. nu
3. in functie de afacere / sunt firme care te ajuta cu actele
4. presupunind ca ai deja o firma ce are in obiectul de activitate asa ceva, ai nevoie de aprobare de la primarie (de oras, de sector etc)


:lol:  dar stiai deja aceste lucruri...

#3
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Din cate stiu eu (poate o sa iti raspunda si o persoana mai competenta):
1. Ai nevoie de aprobari. Imi aduc aminte de chestia cu vanzatorii stradali de martisoare care nu puteau vinde decat in anumite locuri (legal cel putin)
2.Da. Acelasi exemplu cu vanzatorii de mai sus. Probabil va trebui sa indeplinesti mai multe conditii daca vrei sa faci afaceri in dom alimentar.
3.Nu stiu. Depinde f. mult de tipul de afacere. Cel mai bine ar fi sa vb la Primarie
4. Primaria.

#4
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Si ceva informatii, dar mai pe larg referitoare la intrebarile mele  unde as putea accesa ?

Edited by necromanc, 04 July 2006 - 19:23.


#5
mguru

mguru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.07.2006
Legat de panoul publicitar, cred că merge şi cu o firmă de publicitate. Rezolă ei tot.

#6
dumis

dumis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 11.06.2006
Intereseaza-te la primaria orasului tau....de acolo vei putea afla mult mai multe detalii si poti sa obtii chiar si o aprobare ! ;)

#7
anakyn

anakyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 02.10.2003

View Postdumis, on Jul 7 2006, 12:00, said:

Intereseaza-te la primaria orasului tau....de acolo vei putea afla mult mai multe detalii si poti sa obtii chiar si o aprobare ! ;)


da are dreptate dumis dute la primarie.... birocratia si ignoranta difera de la o primarie la alta :D

#8
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Apropo stie cineva care sunt preturile pentru panouri publicitare ? Banuiesc ca se calculeaza la cm patrat, sau la metru, in functie de cat de mare este bannerul.Unde as putea afla mai multe informatii ?

#9
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postnecromanc, on Aug 22 2006, 18:43, said:

Apropo stie cineva care sunt preturile pentru panouri publicitare ? Banuiesc ca se calculeaza la cm patrat, sau la metru, in functie de cat de mare este bannerul.Unde as putea afla mai multe informatii ?


La primarie. Metru patrat. Pretul depinde de zona, vizibilitate... etc.

#10
andy'

andy'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.07.2006
Daca ai un magazin/restaurant poti sa iti scoti frigiderul afara pe troctuar.

#11
papillon

papillon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 20.08.2006
legat de o terasa -extinderea activitatii pe domeniul public se poate face in imediata apropiere a spatiului in care iti desfasori activitate -si pt asta trebuie indeplinite anumite conditii -trebuie sa te adresezi la directia patrimoniu din primarie si ei vor evalua solicitare si iti vor percepe o chirie lunara

legat de panoul de publicitate in primul rand trebuie sa stabilesti concret pe locul cui il plasezi -dupa care daca sa zicem este locul tau -in cadrul primariei exista un serviciu special care se ocupa de reclame stradale -cu ei tre sa vb -daca nu e mai complicat da daca panoul tau este pe domeniul public tre sa treci si pe la patrimoniu -daca panoul este de mari dimensiuni tre sa treaca solicitarea si prin consiluil local

deci inarmeaza-te cu rabdare si iti doresc succes :)

#12
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
4. cel mai bine si cel mai sigur te duci la primarie

#13
papillon

papillon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 20.08.2006
epox directia patrimoniu face parte din primarie

#14
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View Postnecromanc, on Jul 4 2006, 18:03, said:

Observ ca vara cum da caldura cateva mici afaceri isi fac aparitia pe strada, masini de inghetate si de suc, se deschid terase in aer liber.La astfel de intrebari as avea si eu nevoie de cateva lamuriri.

1.
Poti sa te pozitionezi oriunde pe strada ? Presupun ca este nevoie de cateva aprobari sau nu ?
2.Poti sa desfasori o astfel de activitate si fiind PFA ?
3.Ce aprobari sunt necesare pentru o astfel de afacere ?
4.Daca as dori sa instalez un panou publicitar intr-o anumita zona cu cine ar trebui sa discut ?

Un panou de genul acesta

Attachment attachment

Dupa cum vezi, pe panou scrie euromedia. asta e o firma foarte mare si nu stiu daca poti castiga licitatiile in fata ei. Si stiu aproximativ bine ca directorul euromedia sta pe langa mine si-s prieten cu fisu

#15
blackburn

blackburn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 22.06.2006
e o afacare buna cu panouile astea publicitare? cam care ar fi profitul minim pe luna?

#16
cirix

cirix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.09.2006
Eu m-am ocupat o perioada cu aprobari pt panouri publicitare...este un intreg tambalau ..... adik:
1 Certificat de urbanisc
2 Avize si acorduri de la institutii
3 Proiect tehnic
4 Autorizatie de construire
.............................................
este posibil sa-ti solicite sa faci si un PUD ( Plan Urbanistic de Detaliu)

Toata smecheria...numai acte .....1500-2000 euro ( fara executia propriu-zisa)


A...si am uitat lucrul cel mai important : TIMPUL ...de la 4-6 luni numai autorizarea :))) deh...traim in romania

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate