Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

In memoria bunicilor....

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Imi aduc si eu aminte de patronii care ieseau in fata magazinelor pentru ca...nu aveau semnal!.S-au discutii de genul:''suna-ma te rog peste 40 de minute ca acum ies din zona de acoperire'' (acoperirea de la lansare).Multa rabdare aveau clientii in aceea perioada...

#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Dar hai sa vedem cum aratau chiar primele celulare

Trebuie mentionat totusi ca primele mobile (radiotelefoane) au fost cele din anii '70, telefoane care erau montate in masini (am vazut personal o astfel de instalatie,la un Mercedes adus de afara, si pot spune ca ocupa cam 10% din portbagaj) iar pentru a putea telefona trebuia apelata mai intai o centrala care ulterior iti facea legatura cu... persoana dorita!

Deci acum puteti vedea chiar primele celulare !!!

P.S. Greutatea e.... de la 1kg in sus(desi unul din modele a reusit performanta sa cantareasca doar 1/2 kg)

Attached Files



#21
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Hehe, cine isi mai aduce de aprilie '93, cind cei de la Telefonica
(Telemobil) au deschis rpimul magazin din tara? Era o nebunie de nedescris, o coada infernala la abonamente facuta numai din
  bisnitarii si magnatii milionari de la acea vreme.
   Pretul telefoanelor era, asa cu  a spus si RZ de la $650 in sus
iar tarifele de la $0.20 in sus, iar pretul de conectare $ 100.
   Cele mai popular si performante telefoane era la vreme aceea Benefon Delta si Benefon Sigma Gold la peste $1000
  Acoperirea NMT la lansare era doar in pe o raza de 30-40km in jurul Bucurestiului, insa  in '97 inainte de lansarea GSM acoperirea
crescuse la peste 86% din teritoriu  incluzind toate altitudinile peste 1200 m si 98% din populatie, cea mai mare acoperire avuta vreodata de un operator de telefonie mobila in Romania.
  Primul meu telefon mobil a fost Dancall Prologic, primit cadou in '95. Tin minte si acum cum se uita lumea la mine pe strada ca la felul noua... Eh, vremuri apuse din pacate odat cu inchiderea retelei NMT in dec 2002 :(
     Din pacate multi care au mobil in ziua de azi inca mai cred
ca Ericsson 628 sau Nokia 2110 au fost primele mobile din RO :ciocan:

PS Telefonele de mai jos inca mai sint destul de folosite in Rusia,
    datorita acoperirii excelente pe care o are NMT 450 mhz

[ http://www.deltatelecom.ru/webshop/ws_ben_sig.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.deltatelecom.ru/webshop/ws_ben_spi.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.deltatelecom.ru/webshop/ws_ben_del.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002

Quote

Originally posted by rz
Dar hai sa vedem cum aratau chiar primele celulare

Trebuie mentionat totusi ca primele mobile (radiotelefoane) au fost cele din anii '70, telefoane care erau montate in masini (am vazut personal o astfel de instalatie,la un Mercedes adus de afara, si pot spune ca ocupa cam 10% din portbagaj) iar pentru a putea telefona trebuia apelata mai intai o centrala care ulterior iti facea legatura cu... persoana dorita!

Deci acum puteti vedea chiar primele celulare !!!

P.S. Greutatea e.... de la 1kg in sus(desi unul din modele a reusit performanta sa cantareasca doar 1/2 kg)

Aveau si Wap ? :D

#23
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
woow...dar benefonul ala ii chiar dragut....pentru ani in care a rulat....

#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
[QUOTE]Originally posted by ezekio
[B]Aveau si Wap ?
  

Da!. De 15 ori mai rapid decat vechiul wap de la GSM... :D

Intradevar, Benefon facea ''sa moara dusmanii'', era un telefon de 5 stele!

P.S. Noi,cei care aveam pagere, eram niste prapaditi...

#25
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
hmmm.....de unde as putea cumpara un benefon GSM???

#26
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Uite unul din cele mai destepte telefoane Benefon (GSM)
Cred ca a fost primul mobil cu browser de internet (acces www direct de pe telefon) si printre primele cu wap 1.1!

P.S. E cel mai mic model de la Benefon!
       Iar pentru cel cu GPS....n-am cuvinte!

Attached Files



#27
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Dimensiuni reale pe monitoare* !!!

*la rezolutia 800 x 600

Attached Files



#28
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Hehe, Rz, ai dreptate, Benefon Esc! NT 2002 este o bijuterie
realizata in acelasi stil perfectionist cum numai la Benefon gasesti.
  Din pacate si pretul se adreseaza ca de obicei tot clientilor "high class" ai Benefon($800-900). De fapt asta clientii cu bani au fast target-ul Benefon din totdeauna.
  
O bijuterie mobila
[ http://www.benefon.com/images/products/esc/sail_blue.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Masterboy,
Superbe pozele cu telefoane!
Iti multumim mult!

#30
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Am uitat sa vorbim despre bateriile ''monstrilor'' din aceea perioada...
Cand se vorbea de stand-by... se vorbea de ore si nu de de zile!
Bateria unui telefon foarte bun avea o viata de 18 - 20 ore (vorbesc de telefoanele NMT de la noi) iar un telefon bunicel statea in stand-by cam 12 - 15 ore!.
Prima grija a NMT-istilor cand se intorceau la birou era sa bage telefonul in priza caci altfel...
Erau telefoane care aveau un stand-by chiar si sub 10 ore !!!
Si puteai sa comentezi?.
Prin '92 am vazut o reclama la un telefon care avea un stand-by de 24 ore! (era scris mare,cu rosu, plus 3 semne de exclamare)

#31
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003
Erau baterii Ni-Cd, nu ?   ;)

#32
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
De regula, la NMT, se foloseau bateriile NiMH si chiar Li-ion la modelele mai noi!.Erau baterii de 900 - 1200mAh, dar tot degeaba caci erau mari consumatori de energie ''monstrii''...
Ni-Cd s-au folosit mult la primele mobile GSM (mai ales la Motorola) si erau cele mai ieftine.

#33
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by rz
Ni-Cd s-au folosit mult la primele mobile GSM (mai ales la Motorola) si erau cele mai ieftine.
Da, pentru unele modele inca se mai gasesc baterii Ni-Cd.

#34
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003
Mda, pai sa continuam cu amintirile...
Philips Fizz...radioul bunicel - la citeva luni de la lansarea
Dialog vorbeam de la Diham fara probleme... Bateria in stand by insa slaba. Diga... bun pe partea de radio. Unii spun chiar foarte bun. Merge si acum ok.

#35
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Nu am avut telefon pe vremea aceea dar:

Un moment de reculegere si din partea mea in memoria telefoanelor si a telecomunicatiei de atunci.

#36
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
[QUOTE]Originally posted by rz


Trebuie mentionat totusi ca primele mobile (radiotelefoane) au fost cele din anii '70, telefoane care erau montate in masini

Iata ca am reusit sa dezinformez forumistii.....
Imi cer scuze si promit ca pe viitor sa fac o documentare mai aprofundata.
  

Radiotelefoanele de masina  au aparut  in anii.....'40 !!!

Americanii au lansat primul serviciu comercial de radiotelefonie mobila (pentru clientii privati) in anul 1947 in  Saint Louis, (Missouri) si se numea: Bell System Mobile Telephone Service
Deci vorbim de servicii catre clientii privati nu de tentative si experimente, mai mult sau mai putin reusite, de telefonie mobila (care au fost si in anii '20)
Practic in '39 a inceput totul...

In atasament puteti vedea  cum arata un radiotelefon mobil de masina din anii '40 precum si una din primele ''genti diplomat NMT''
si nu in ultimul rand PRIMUL HANDHELD CELLULAR PHONE DE LA MOTOROLA, chiar in mana...bunicului!!!. (este primul cellular fara aceea voluminoasa baza)
In New York (in anul 1973) a fost instalata prima statie de baza si s-a realizat primul prototip (functionabil) de cellular...

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate