Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Problema de prelucrare mpeg

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Am si eu o problema si poate ma puteti ajuta. :confused:
Am o placa de achizitie Pinnacle Studio Deluxe si folosesc Studio 8.6 (pe un 1800 xp, mb matsonic, 512, hd 40 7200 dedicat, geforece mx400, cu win xp pro)
De curand am avut de prelucrat un film de vreo 3 ore (primul de dimensiuni asa mari). Caputra in sine a mers aproape perfect (90 de min in 6 fisiere a cate 3 gb).
Conversia in mpeg la fel..pana la un anumit punct (pe la jumatatea partii a 5-a) unde se bloca encodarea. Am incercat sa iau separat doar acel fisier..insa intampinam aceeasi problema.
Coincidenta sau nu...in acea zona a filmari...calitatea imaginii este foarte proasta (linii transversale, scapari); poate ca pare stupid, insa credeti ca poate avea vreo legatura cu problema mea?

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
de pe ce ai capturat

poate ai avut drop (dropuri) acolo si ti s-a stricat streamul in asa fel incat acum orice program crapa la decodarea partii video

studio8 in spetza urasc, nu folosesc softuri din astea nici taiat cu lama, insa vezi ca mpeg (compresie de nivel inalt cu cadre P) si editarea video nu prea fac casa buna : ori una ori alta

#3
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
am capturat de pe un video 8 (un hitachi..ma rog nu e relevant.
<>
ce sugerezi sa fac atunci ?
Oricum formatul final as vrea sa fie un divx sau un xvid

#4
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Tocmai mi-am luat Ulead Video Studio 7...si totul a mers bine si frumos (adica conversia se facea fara probleme direct in divx - n-am incercat inca mpeg). Insa a aparut (evident) o problema..dupa ce inserez fisierele..si umblu putin la ele (editari, tranzitii, etc) CRAPA SUNETUL (fara sa umblu la setarile de sunet), adica se aude doar in clip nu si in project...si evident nu apare nici in produsul final. Any ideas?

#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,718
  • Înscris: 24.03.2002
eventual incearca sa tai din v.dub partea proasta(daca nu e prea mare).

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>am capturat de pe un video 8 (un hitachi..ma rog nu e relevant.

ba e foarte relevant. daca e video8 e o sursa analogica si atunci mai mult ca sigur (in afara de cazul de aparatura super profesionala) ai avut dropuri. daca era digital8 sau miniDV era mai sigur ca nu era de la lipsa unor cadre in streamul video.

oricum daca ceri ajutorul, lasa-ma pe mine sa hotarasc ce e relevant si ce nu, ok ?

>ce sugerezi sa fac atunci ?

nu mai captura in formate comprimate cu cadre P (diferenta), adica de compresie multimedia puternica (very lossy)

foloseste ca si codec pentru captura HUFFYUV sau MJPEG cu setare de calitate 19 sau 20 si sunetul PCM (necomprimat). de aici editarea se poate face asa cum trebuie si abia la final exporti in DivX/XviD sau MPEG1/2 dupa ce eventual ai exportat pe banda VHS calitatea initiala - stiu ca solutia cam cere spatiu, dar asta e, editarea video nu prea se poate face pe diskete :)

adiharan, virtualdub nu prea lucreaza cu mpeg-uri, doar stie sa le decodeze (de acolo nu mai poti da "direct stream copy" astfel incat sfatul tau nu are cum sa functioneze), pentru simplu motiv ca un container avi si un mpeg sunt doua lucruri diferite si au modalitati de parcurgere diferite

#7
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Eu ma referam la brand ca nu este relevant (Hitachi). Captura in sine s-a facut dupa o asemenea camera...filmarea..habar n-am..important e ca era sursa analogica.
Oricum...mersi pt sfat..dar e o problema. In studio 8..la captura analogica nu pot sa umblu la setarile de codare...are setat implicit : Full dv quality..si-l exporta avi.
In celelalte programe captura nu merge (imi spune ca placa nu e conectata bine)...si nu inteleg de ce? Trebuie drivere separate pt fiecare program?

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
scuze, dar sunt nevoit sa ma citez : studio8 nu am folosit niciodata slava Domnului si sper sa nu ajung niciodata sa folosesc. nu stiu cum te pot ajuta, mi se pare ca placa aia vrea soft proprietar si faptul ca nu-ti merge e legat de drivere si de dorinta lor de a nu folosi altceva :(

sorry

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate