Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

invatamant la distanta

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lora_selena

lora_selena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2006
Din motive personale, nu pot face o facultate la zi. Imi doresc f mult sa fac facultatea de litere si ma gandesc la alternativa idd. Locuiesc in Alba Iulia, dar as fi dispusa sa fac aceasta facultate si in alt oras. Va rog, daca sunteti studenti la idd sau stiti informatii folositoare, sa ma ajutati. Am auzit de Universitatea " Spiru Haret " din Sibiu, unde taxele ar fi ceva mai mici ? Pot avea incredere in aceasta forma de invatamant ? Diplomele sunt recunoscute ca ale celor de la zi ? Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si informatii ! :kisstogether:

#2
papanash

papanash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 24.03.2004

View Postlora_selena, on Jul 4 2006, 00:54, said:

Din motive personale, nu pot face o facultate la zi. Imi doresc f mult sa fac facultatea de litere si ma gandesc la alternativa idd. Locuiesc in Alba Iulia, dar as fi dispusa sa fac aceasta facultate si in alt oras. Va rog, daca sunteti studenti la idd sau stiti informatii folositoare, sa ma ajutati. Am auzit de Universitatea " Spiru Haret " din Sibiu, unde taxele ar fi ceva mai mici ? Pot avea incredere in aceasta forma de invatamant ? Diplomele sunt recunoscute ca ale celor de la zi ? Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si informatii ! :kisstogether:

Eu am facut electronica si telecomunicatii (specializarea: Tehnologii Audio, Video si Multimedia), la Universitatea Politehnica din Timisoara. Diploma este una si aceeasi. Nu conteza forma de invatamant. Din pacate in forma IDD, la UPT exista doar invatamant de scurta durata asa ca titlul obtinut de mine a fost de "Inginer Colegiu).

Am vrut sa imi continui studiile la zi, la forma lunga pentru a deveni "Inginer Diplomat" dar am lasat-o balta.

Am constatat ca la zi, spre deosebire de IDD, povestea este una mult mai romaneasca.

In trei ani la IDD o singura data mi s-a sugerat indirect ca ar fi bine sa dau bani pt a promova dar am reusit sa iau examenul si fara sa dau.
La zi, inca de cand mi-am depus dosarul pt continuarea studiilor, a inceput circul. (Donatii obligatorii pt care nu primeai chitanta ... ca altfel se pierd dosarele). In cele cateva luni in care am tot sperat ca e doar o faza trecatoare, am fost jecmanit din toate partile. Mai rar asa o batjocura.  
Am constatat ca la zi, formula standard de promovare a examenelor este copiatul. Lucru mai putin pronuntat la IDD (Poate si pentru ca media varstei era alta)

La IDD in taxa de scolarizare erau incluse toate cursurile tiparite. La zi, la unele discipline nici macar nu exista vreun curs tiparit. Mai mult, unele carti esentiale care puteau fi gasite doar la biblioteca erau in editie limitata (1buc).

Daca ai de ales intre IDD si "zi", mergi cu incredere pe forma "IDD". De obicei la IDD media varstei va fi mai mare iar "cadrele universitare" vor avea mai mult respect fata de studenti. Nu te vei lovi de multe dintre problemele de care se lovesc studentii la zi.

Succes

#3
sonya_ss

sonya_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2006

View Postlora_selena, on Jul 4 2006, 00:54, said:

Din motive personale, nu pot face o facultate la zi. Imi doresc f mult sa fac facultatea de litere si ma gandesc la alternativa idd. Locuiesc in Alba Iulia, dar as fi dispusa sa fac aceasta facultate si in alt oras. Va rog, daca sunteti studenti la idd sau stiti informatii folositoare, sa ma ajutati. Am auzit de Universitatea " Spiru Haret " din Sibiu, unde taxele ar fi ceva mai mici ? Pot avea incredere in aceasta forma de invatamant ? Diplomele sunt recunoscute ca ale celor de la zi ? Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si informatii ! :kisstogether:

eu fac acum a doua facultate la idd. sunt fix aceleasi pretentii ca si la studentii de la zi, pentru ca diplomele sunt la fel, acolo nu se mentioneaza ca ai studiat la zi sau la idd. despre taxe, nu stiu ce sa zic, la noi, la drept, sunt maricele, si cresc in fiecare an, cel mai bine intri direct pe site-urile facultatilor si te interesezi.

incearca mai bine la o facultate de stat. parerea mea. platesti oricum taxa, asa ca... oricum e alegerea ta. bafta multa!

#4
jturos2003

jturos2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.12.2004
@lora_selena
Iti recomand unul din centrele teritoriale ale Univ Spiru Haret  www.spiruharet.ro daca vrei sa studiezi la distanta, sau alte sectii ID ale universitatilor din Cluj (destul de aproape de Alba-Iulia), ex. UBB Filologie. Eu voi trece in anul II la USH centrul ID Cluj (informatica) si pot sa-ti spun ca (cu cateva exceptii) nu m-au dezamagit.
In orice caz, daca vrei sa inveti cu adevarat, poti s-o faci la orice facultate, fie ea de stat sau particulara, iar daca vrei numai sa obtii o diploma, la fel de bine o poti face. Dupa cum am observat eu, accentul se pune din ce in ce mai mult pe studiul individual, pe documentare din diferite surse, si nu ca pe vremea mea (de licean), pe o bibliografie stricta si examinare "la sange" a capacitatii de memorare.

#5
madradu

madradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.07.2006
Eu sunt la Spiru Haret in Deva an-ul 2 si este OK.
Examenele sunt tip grila, pe calculator.
Vezi numai ca sectia la care mergi sa fie acreditata nu in curs de acreditare sau agreata.
Din cate stiu are sectie si ai Alba - Iulia.

#6
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postmadradu, on Oct 10 2006, 10:54, said:

Eu sunt la Spiru Haret in Deva an-ul 2 si este OK.
Examenele sunt tip grila, pe calculator.
Vezi numai ca sectia la care mergi sa fie acreditata nu in curs de acreditare sau agreata.
Din cate stiu are sectie si ai Alba - Iulia.
o alta facultate buna la idd este lucian blaga sibiu...

#7
radumix

radumix

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.11.2006
si ati dat examene online sau va duceati la facultate in sesiune? :rolleyes:

#8
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Incepe sa devina o forma atractiva de invatamant pt cei care nu au timp de pierdut cu studiile la zi. Cu timpul o sa devina o regula. Cum viata e din ce in ce mai dificila si in marea majoritate a cazurilor parintii nu-si mai pot intretine copiii in facultati, cum locurile bugetate se vor numara pe degete, singura alternativa de invatamant superior devine cel la Distanta.
Vei muncii si te vei intretine pe timpul facultatii.

#9
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Si mie mi se pare interesanta, mai ales daca esti autodidact si nu cochetezi cu conventionalul program scolar. Poti sa invezi linistit acasa daca esti pasionat de domeniu, iti structurezi timpul cum vrei, nu neaparat sa inveti pentru examene ci asa, de pasiune. INSA, daca vrei sa profesezi gen jurist, profesor, economist etc, e cam dificil singur cred, nu pot sa ma pronunt in chestia asta. Intr-un spectru ceva mai larg ca marketing, management, se accepta, tine de alte lucruri, nu de cursurile dogmatice pe care le inveti in facultate.

In fine, ideea pentru care postez aici este ca nu inteleg precis diferenta intre frecventa redusa si invatamant la distanta, frecventa redusa stiu ca e doar in weekend (si vinerea la unele facultati), bun, aici e clar pe cand invatamantul la distanta este ? Cum ? Online, cursuri ? In sesiune ce faci ? Cum iti iei notele ? E interesant de stiut tot procesul, daca e cineva amabil care e inscris la o astfel de forma, sa ne spuna. Nu ma intereseaza neaparat la facultatile private, ci la toate, ma intereseaza forma in sine de invatamant, si facultatile de stat au, banuiesc ca nu difera.

E interesant de stiut de cate ori e nevoie fizic sa fii prezent acolo, daca e nevoie doar de cateva ori merita si la o facultate la mare distanta de orasul tau, daca trebuie sa ajungi saptamanal, ca la FR, e dificil....

#10
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postalex-softpedia, on 10th December 2011, 14:57, said:

E interesant de stiut de cate ori e nevoie fizic sa fii prezent acolo, daca e nevoie doar de cateva ori merita si la o facultate la mare distanta de orasul tau, daca trebuie sa ajungi saptamanal, ca la FR, e dificil....
E nevoie de prezenta ta in sesiuni, la seminarii si examen. La fiecare materie se sustin doua-trei seminarii inainte de sesiune, unde se schiteaza materia de pe intreg semestru, urmand examenul.

#11
alexandru-tapuc

alexandru-tapuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2014
Buna ziua.as dori sa va intreb, stiti cumva daca este vreo facultate de mecanica, electrotehnica sau constructii, cu invatamant la distanta in Bacau sau iasi? Am tot intrat pe site-urile anumitor universitati dar nu specifica nimic despre invatamantul la distanta. Specific ca sunt plecat din tara si unde muncesc I-mi cer sa fac facultate. As dori sa stiu cat mai multe despre aceasta forma de invatamant, legat de examene si programul lor.va multumesc!

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.edu.ro/in.../articles/21834
Descarca "HG site.rar" iar acolo consulta ANEXELE_2_8.pdf
Le ai pe toate pe caprarie (IF - invatamant cu frecventa; IFR - invatamant cu frecventa redusa; ID - invatamant la distanta).

Edited by neagu_laurentiu, 24 September 2014 - 10:38.


#13
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postalexandru-tapuc, on 24 septembrie 2014 - 10:10, said:

Buna ziua.as dori sa va intreb, stiti cumva daca este vreo facultate de mecanica, electrotehnica sau constructii, cu invatamant la distanta in Bacau sau iasi? Am tot intrat pe site-urile anumitor universitati dar nu specifica nimic despre invatamantul la distanta. Specific ca sunt plecat din tara si unde muncesc I-mi cer sa fac facultate. As dori sa stiu cat mai multe despre aceasta forma de invatamant, legat de examene si programul lor.va multumesc!

Pe ramura de inginerie foarte rar (aproape deloc) gasesti invatamant la distanta dintr-un motiv foarte simplu: laboratoarele (lucru practic). Spre deosebire de demenii gen economie unde poti este mult mai multa teorie, in inginerie in facultate trebuie "sa pui si tu mana" pe echipamente/tastatura/etc. Trebuie neaparat sa faci facultate de inginerie?

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu sustin ce a zis Soulstream. La istorie te invata cum sa studiezi izvoarele si documentele istorice. Asta o poti face si de acasa.
Dar la inginerie, daca nu pui mana pe un instrument de masura... A, ca acum iesi din facultate varza, si ca oricare din vechea garda te poeta face zob in primele 5 miniute, fara sa se strofoace prea mult..
De aia Ingineria nu are ID. Si sper din suflet sa nu o aiba..
Sincer, nu inteleg de ce nu mai are seral, ca pe vremea mea..Poate si pt ca atunci trebuia si sa muncesti in bransa..Eu de ex cu diploma de electronist nu ma puteam duce la fac de Energetica. Si nici electricienii la Electronica/Automatica...
Dar cum abramburica e desteapta ca , nu proasta ca mine...
Altfel, chiar inginerie? De ce?

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Daca-i la distanta, ce mai conteaza in ce oras e.
http://www.etc.upt.r...dii-de-licenta/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate