Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Mesajele in masa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
potzo

potzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 05.04.2005
Mesajele piramidale de genul blesteme, mesaje umanitare (copii bolnavi, parinti arsi,33 centi/mesaj), poate ca sunt  facute de oameni bolnavi la cap handicapati sau prosti dar mai au totusi un rost. Multe din aceste mesaje au fost facute pentru a exista o metoda foarte simpla de a culege adrese valide de email pentru SPAM si au fost facute exclusiv pentru emailuri... Ca ele ajung si pe messenger este din cauza faptului ca unele persoane sunt extrem de binevoitoare.

Pentru a verifica cele spuse mai sus aceseaza-ti casuta de e-mail si verifica fiecare email de acest gen (glume, poze haioase, mesaje umanitare, etc) si vezi cate adrese de email poti colecta din lista de FORWARD (REDIRECTIONARE)  si folosi in orice scop iti poti imagina.

Iti cam dat de gandit nu?!!!!!

Data viitoare cand mai primesti un astfel de mesaj gadeste-te ca adresa ta tocmai a fost facuta publica tuturor celorlalte persoane carora le-a fost trimis acel email si de acolo, destul de probabil mai departe.

Ce e de facut:
Roaga-l pe asa zisul prieten sa iti sterga adresa din address book in cazul in care mai are de gand sa continue cu acest tip de mesaje.

La fel trebuie procedat si cu orice alta persoana ce trimite bulk email, atata timp cat email-urile nu sunt personalizate (o singura adresa de email in campul "To:"), oricat de bune sunt intentiile ei, iti face adresa de email publica tuturor posesorilor celorlalte adrese de email din campul "To:" fara acordul tau...

Nota: a nu se confunda Bulk cu Spam

Edited by potzo, 03 July 2006 - 15:22.


#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
sa-ti zic ca mi-a venit un mail si avea in cc toata zona Muntenia a unei companii nationale MARI, nu spui care.... ???

#3
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Am si eu o intrebare, nu stiu daca sunt sau nu offtopic:
Am primit niste mail-uri de la unul Lucian si nu mai stiu cum care isi vinde BMW-ul.
Chestia e ca au intrat in Inbox si nu in bulk...Eu folosesc yahoo si mesajele de genul asta se duc in Bulk dar asta a scapat. In plus, la subiect nu era forward, era sub original.
Cum a ajunsa asta in inboxul meu?

#4
CGF

CGF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 07.07.2005

View Postraducutzzu, on Jul 4 2006, 11:30, said:

Am si eu o intrebare, nu stiu daca sunt sau nu offtopic:
Am primit niste mail-uri de la unul Lucian si nu mai stiu cum care isi vinde BMW-ul.
Chestia e ca au intrat in Inbox si nu in bulk...Eu folosesc yahoo si mesajele de genul asta se duc in Bulk dar asta a scapat. In plus, la subiect nu era forward, era sub original.
Cum a ajunsa asta in inboxul meu?
Era de la un cont yahoo? :huh:

#5
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001

View Postraducutzzu, on Jul 4 2006, 11:30, said:

Am si eu o intrebare, nu stiu daca sunt sau nu offtopic:
Am primit niste mail-uri de la unul Lucian si nu mai stiu cum care isi vinde BMW-ul.
Chestia e ca au intrat in Inbox si nu in bulk...Eu folosesc yahoo si mesajele de genul asta se duc in Bulk dar asta a scapat. In plus, la subiect nu era forward, era sub original.
Cum a ajunsa asta in inboxul meu?

Apasa pe butonul SPAM. Nu conteaza daca adresa e de la yahoo sau nu.
Ideea e ca astia de la Yahoo, daca au vreo 2-3-4 solicitari de spam pentru o anumita adresa, incep sa redirectioneze mesajele de la expeditor catre directorul Bulk (asta o face un bot de-al lor).
Probabil tu ai fost printre primii la care acesta a trimis un mesaj spam si de aceea nu a intrat in Bulk.
Apesi pe SPAM si n-o sa-l mai primesti in Inbox.

#6
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Ok. Mersi de sfat!
Azi insa am OBS ceva ciudat: am primit un reply la acel mail in care unul imi spunea ca trimit spam-uri.
Si alta chestie, conturile erau yahoo si destinatarii aveau adresa asemanatoare cu a mea: incepea cu radu.

#7
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am avut o adresa @ softnews. ro si nu am dat-o la nimeni. O foloseam pentru a primi noile reply-uri la posturile de pe forum si mai era un formular pe site-ul de chat prin care se trimitea e-mail la ea (adresa nu era specificata pe site). Si intr-o seara m-am trezit cu sute de mailuri in acea adresa. Dupa ce le-am sters pe toate am observat ca veneau cateva mailuri/minut. Adresa a fost stearsa, dar dupa vreo luna am primit un e-mail pe adresa de la yahoo. De pe ce adresa crezi? Chiar de pe fosta mea adresa cu @ softnews. ro si evident ca era spam folosita de spameri (cu gandul ca ar fi o adresa valida).
Asa ca pe mine nu ma mai mira nimic.

Edited by Lucrian, 06 July 2006 - 16:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate