Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

HELP!! - digital camera sau DV camcorder?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002
salut.

ma adresez in special lui GunX si lui Arty.

va rog sa-mi dati pareri pro si contra. oscilez intre a-mi lua ori o camera foto digitala... ori o camera video digitala. cam de 500$ (pret US).

pentru foto, m-am hotarat clar la un Canon Powershot G3.

acum am realizat ca de banii astia ash putea sa-mi iau o camera video digitala.

voi ce parere aveti? daca ati fi in locul meu... ce ati lua?
in nici un caz nu mi le permit pe amandoua (lipsa de buget).

multumesc anticipat.

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pai vezi ce te intereseaza mai mult, sa faci poze sau sa capturezi imagini in miscare

nu-ti poate nimeni raspunde la asta, nici un aparat foto nu se poate lauda cu posiblitatea de a filma video cu adevarat, la fel cum nici o camera video nu face poze mai bune decat de o calitate decenta (si asta numai la preturi mari)

deci totul tine de tine, ce vrei tu

e genul de intrebare "sa-mi iau masina sau calculator"....cum sa te ajutam noi ?

#3
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

Quote

Originally posted by GunX
pai vezi ce te intereseaza mai mult, sa faci poze sau sa capturezi imagini in miscare

nu-ti poate nimeni raspunde la asta, nici un aparat foto nu se poate lauda cu posiblitatea de a filma video cu adevarat, la fel cum nici o camera video nu face poze mai bune decat de o calitate decenta (si asta numai la preturi mari)

deci totul tine de tine, ce vrei tu

e genul de intrebare "sa-mi iau masina sau calculator"....cum sa te ajutam noi ?


ei... ei.. nici kiar asa..
eu intrebam mai mult din punctul de vedere al pretului si a ceea ce as putea sa cumpar de banii astia.
la foto... G3-ul stiu ca e o camera f. buna, ca face banii.

La camcordere... m-am uitat... si oferta este mult mai variata. Daca ar fi sa fie o camera video... m-ar interesa ca ceea ce filmez sa ajunga in final in format divx/xvid pe cd.

Gunx stiu ca te pricep si ca esti tatic in domeniul asta... de asta am intrebat aici. Eu la camere video nu ma pricep extraordinar.

Din lista asta: http://www.pricegrab...1e6fd599ee3e1f6 ce recomanzi? Poate kiar ti-au trecut prin mana cateva modele de acolo si ai o idee conturata despre care ar fi mai buna, in pretul ala. Stiu ca e bine sa aiba zoom optic cat mai mare, bateria sa tzina mult, expunere buna in low-light, etc. Nu prea ma pricep la formatele, astea Hi8, digital8, etc...

So, ce e mai bun? DV? MiniDV? Mentionez ca am citit articolul de pe hi-fi.ro despre camere. Dar nu m-am lamurit in totalitate, e la modul prea general.

A, inca 1 intrebare... se poate folosi portul firewire de pe placa de sunet Audigy pentru a face achizitie de pe camera video? (poate intrebarea e dummy, sorry daca e :))


multumesc anticipat.

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>La camcordere... m-am uitat... si oferta este mult mai variata

nici eu nu am cum sa le stiu pe toate (adica nu auzit de ele ci testat sa pot vorbi despre)

>Daca ar fi sa fie o camera video... m-ar interesa ca ceea ce filmez sa ajunga in final in format divx/xvid pe cd.

aici e mai mult de studiat/invatat cum sa faci asta in domeniul software, nu atat de mult ca echipament hardware pt ca toate au acum firewire si partea in care iti cumperi una, alta (camera, configuratie pt sistem) e cea mai usoara !

>A, inca 1 intrebare... se poate folosi portul firewire de pe placa de sunet Audigy pentru a face achizitie de pe camera video?

sigur ca da

lista pe care mi-ai dat-o are preturi de US (probabil si NTSC), tu unde locuiesti...ca altfel este total irelevanta !

#5
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

Quote

Originally posted by GunX
>La camcordere... m-am uitat... si oferta este mult mai variata

nici eu nu am cum sa le stiu pe toate (adica nu auzit de ele ci testat sa pot vorbi despre)

Ok, am inteles. O sa studiez intens pe siteurile cu reviewuri.

Quote


>Daca ar fi sa fie o camera video... m-ar interesa ca ceea ce filmez sa ajunga in final in format divx/xvid pe cd.  

aici e mai mult de studiat/invatat cum sa faci asta in domeniul software, nu atat de mult ca echipament hardware pt ca toate au acum firewire si partea in care iti cumperi una, alta (camera, configuratie pt sistem) e cea mai usoara !

deja ma descurc in domeniul asta. ma interesa daca se poate face captura prin firewire-ul integrat de pe audigy, fara a mai avea nevoie de placa de akizitie. daca se poate, din momentul in care am filmul ripuit pe hard, compresia si procesarea nu mai e o problema.


Quote


>lista pe care mi-ai dat-o are preturi de US (probabil si NTSC), tu unde locuiesti...ca altfel este total irelevanta !

da, preturi de US. Eu sunt din Iasi, RO :) Avand in vedere ca intentionez sa le folosesc ca divx, mai are importanta ca e NTSC only?

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>da, preturi de US. Eu sunt din Iasi, RO. Avand in vedere ca intentionez sa le folosesc ca divx, mai are importanta ca e NTSC only?

pai in cazul ala nu prea o sa reusesti sa faci rost de vreo camera la preturile alea din simplul motiv ca primele (cele mai de jos) scoruri de obicei sunt pentru cine nu prea cunoaste cum e treaba cu magazinele virtuale, iar la urmatoarele o sa mai adaugi o taxa de transport maricica, daca vrei sa nu ti-o fure in aeroport sau sa iti ajunga facuta zob o sa mai se adauge inca o taxa asigurare, plus ca probabil o sa trebuiasca plata "wire" cu alte comisione in plus (asta pentru ca nu prea se accepta carduri datorita prostului renume al Europei de Est), in concluzie cifrele alea sunt un vis frumos si te vei apropia foarte strans de preturile reale de magazin de pe la noi (cu mentiunea ca NTSC sunt ceva mai ieftine decat PAL in mod normal pentru ca sunt un pic mai slabe calitativ). Ca iesi cu 1-200$ mai putin, nu este un real castig ci doar un risc pe care daca ti-l asumi, e posibil sa pierzi mai mult decat ai putea castiga (sa nu uitam garantia la care renunti sau mai bine zis in cazul nefericit te va costa drumul mai mult decat un alt aparat nou-noutz etc)

Adica terminati-va cu crezut legendele preturilor de pe net, pentru ca in cazul in care aveti pe cineva in US (prieten bun, ruda) dispus sa vi le aduca la usa acasa...totul e doar un basm frumos.

#7
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

Quote

Adica terminati-va cu crezut legendele preturilor de pe net, pentru ca in cazul in care aveti pe cineva in US (prieten bun, ruda) dispus sa vi le aduca la usa acasa...totul e doar un basm frumos.


ce-am intrebat si ce-am primit raspuns.....  :rolleyes:

m-ai lamurit bushtean.
o sa mai intreb si prin alte parti... se pare ca aici nu prea am shanse sa obtin un raspuns concret si la obiect, fara deviatii.

multumes mult oricum.  :cya:

#8
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

Quote

pai in cazul ala nu prea o sa reusesti sa faci rost de vreo camera la preturile alea din simplul motiv ca primele (cele mai de jos) scoruri de obicei sunt pentru cine nu prea cunoaste cum e treaba cu magazinele virtuale, iar la urmatoarele o sa mai adaugi o taxa de transport maricica, daca vrei sa nu ti-o fure in aeroport sau sa iti ajunga facuta zob o sa mai se adauge inca o taxa asigurare, plus ca probabil o sa trebuiasca plata "wire" cu alte comisione in plus (asta pentru ca nu prea se accepta carduri datorita prostului renume al Europei de Est), in concluzie cifrele alea sunt un vis frumos si te vei apropia foarte strans de preturile reale de magazin de pe la noi (cu mentiunea ca NTSC sunt ceva mai ieftine decat PAL in mod normal pentru ca sunt un pic mai slabe calitativ). Ca iesi cu 1-200$ mai putin, nu este un real castig ci doar un risc pe care daca ti-l asumi, e posibil sa pierzi mai mult decat ai putea castiga (sa nu uitam garantia la care renunti sau mai bine zis in cazul nefericit te va costa drumul mai mult decat un alt aparat nou-noutz etc)

preturile sunt foarte pe bune, cu tot cu shipping si taxe. si intrebam in ideea in care cumpara cineva de ACOLO, pe adresa lui, si mi-o aduce incoace cand vine in tzara. La vama o trece ca fiin proprietatea lui. Am mai facut asta si nu au fost probleme.

garantia... hmm
in primul rand ma bazez pe calitatea oferita de cei de acolo... si oricum... la noi... garantia e mai mult de okii lumii

#9
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>in primul rand ma bazez pe calitatea oferita de cei de acolo... si oricum... la noi... garantia e mai mult de okii lumii

Sony de exemplu stiu ca sunt facute in Japonia (sau pe ce am pus mana pe la noi asa scria). Cred ca si cele de acolo tot asa. Chestia e ca mai pica una,alta ca e vorba de multa mecanica fina care in timp se mai si uzeaza. Daca tu consideri ca merita riscul, go for it !

Scuze ca nu stiu ce sa-ti raspund, dar eu de 500$ nu mi-as lua nimic pe partea de video pentru ca la banii astia (chiar si la preturi de acolo) nu as fi multumit deloc. Un aparat foto poate....

#10
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002

Quote


Scuze ca nu stiu ce sa-ti raspund, dar eu de 500$ nu mi-as lua nimic pe partea de video pentru ca la banii astia (chiar si la preturi de acolo) nu as fi multumit deloc. Un aparat foto poate....


ok... vezi... acum m-ai lamurit  :yeah baby:

so... va fi un foto digi Powershot G3. La asta am citit tot ce se putea pe net... si e o camera foto super.
Pretul de acolo (aparatul, 256 ram in +, acumulator rezerva, geanta, kit curatare lentile) - 624$ (611 + 13shipping). pretul scade ~2-5$ la doua zile...

http://www.beachcame...&RefCode=CNPSG3

Pretul de la noi, numai CAMERA!!! - 34.362.700 LEI = 1.041$ (MY GOD) A, + 530.000 shippingu.

http://www.digitalwo....php?idprod=999

so... cred ca se merita de 10x sa ma risc la acelasi produs + accesorrile de langa la aproape juma de pret? nu?



mersi mult pentru ajutor.

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
asta din cauza ca video e un pas peste foto si aparatele costa semnificativ mai mult, deci in cazul unui buget redus si fix, mai bine un aparat de calitate foto decat o camera video "de 2 bani", dar  la acelasi pret

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Vezi o camera video buna pe bursa ....si apare omul cu ea in tara pe 18 -19 sau 20 august!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate