Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cuptor incastrabil pe gaz sau electric?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Reamenajez bucataria si am ajuns la dilema din titlu.
Vreau sa cumpar cuptor si plita incastrabile, am studiat putin piata, dar nu am referinte de la utilizatori.
Plita va fi evident pe gaz, dar cuptorul inca nu stiu cumva fi.
Ce am aflat pina acum:
- oferta de cuptoare electrice este mult mai mare decit la cele pe gaz - asta o fi tendinta in vest, poate si pt ca la ei este alt raport de pret gaz/curent electric
- riscuri mai mari la cuptoarele cu gaz
- cuptorul electric coace mai uscat decit cel pe gaz (prin arderea gazului se produce apa care umidifica atmosfera din cuptor), dar cred ca poti pune in cuptorul electric un mic recipient cu apa si ai rezolvat problema
- cuptorul electric are rezistente sus si jos (plus ventilator), deci permite o coacere mai uniforma
- cuptoarele electrice nu prea au rotisor, nu ai unde sa pui rotisorul din cauza prezentei ventilatorului
- cuptorul electric are o putere maxima de peste 2000W, trebuie sa ai un circuit electric foarte bun, cu impamintare
- la cuptoarele electrice gasesti de obicei si dotari mai deosebite - gen programare electronica
- exista si combinatia cuptor cu gaz plus o rezistenta electrica in partea de deasupra - o fi combinatia ideala?

Stie cineva despre costurile reale de exploatare - chiar si in Romania nu ar fi prea scump cuptorul electric?
Poate aveti referinte pentru marci de cuptoare.

#2
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Poate intre timp ti-ai cumparat, asa ca spune-mi si mie cum e...
Sunt cam in aceeasi situatie acum, dar merg pe varianta electric.
Nu stiu de care...sunt unele scumpe cu tot felul de reglaje, curatare catalitica (ce-o fi?!?), nu stiu daca trebuie kit pentru asa ceva si nici vanzatorii nu stiu, diferite protectii etc.

#3
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Chiar ca mi-am cumparat in sept 2003, deci am ceva experienta.
Am umblat pe la show-room-uri, am discutat ore in sir pina sa accept ideea de cuptor electric. Deci am luat electric si realitatea a depasit asteptarile.
Coace excelent, rapid, uniform, prajituri mai pufoase. Rotiseaza chiar daca nu are rotisor, pentru ca in loc sa se rasuceasca puiul, ventilatorul "rasuceste" aerul fierbinte in jurul puiului.
La costuri nu m-am uitat foarte atent, dar avind o putere de 2KW si ore putine de functionare, cuptorul consuma pe luna mai putin decit masina de spalat.
Problema este ca trebuie sa pui jos cel putin 15 mil lei cind cumperi cuptorul. Pina in 20 mil cred sa gasesti cuptoare suficient de bune.
Nu am luat pereti cu autocuratare (curatare catalitica), erau optionali. Cred ca merita pentru cine isi permite, peretii cuptorului se murdaresc usor si se curata greu din cauza temperaturilor mari care fixeaza mizeria pe pereti.  
La modelele care permit, peretii optionali se pot cumpara ulterior si se monteaza peste.
Mergi la Gorenje, Franke si ce mai gasesti, stai de vorba pina te lamuresti.
Eu am luat Alveus, de fapt cuptor Nardi produs pentru Alveus si rebrandat. Sint multumit, dar as fi luat Gorenje daca aveam un show-room in zona ca sa ma lamuresc mai bine.

#4
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Ai tras cablu electric separat? Am gasit un Dominox pe la 9 mil, un w-pool pe la acelasi pret, bineinteles din cele mai ieftine...Renteaza sa dau mai multi bani pe alte firme sau facilitati? Mai ales ca vreau sa cumpar mai multe lucruri, tv, divx, sistem audio, masina spalat si nu vreau sa depasesc 2000 $...

#5
Dunross

Dunross

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.06.2004
In Franta am vazut un cuptor Siemens care era hibrid: si electric si pe gaz , cu timer , cu alarma , rotisor si alte sf-uri pe care le-am uitat . Vezi daca se gaseste si pe la noi asa ceva . Oricum pt copt e mai bun cel pe gaz , gazul e si mai ieftin decit curentul electric dar cel electric poti sa il programezi sa it ifaca o mincare in 15 minute marindu-i puterea .  :OK:

#6
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Nu stiu daca ar conta o mie de lei in plus la o suta cat te costa mancarea pe care o faci la cuptor. Cu programarea nu stiu ce sa zic, nevasta-mea e managerul, dar din cate am inteles multe mancaruri se fac la "foc mic". Electric cred ca este si mai sanatos. Si nu ai nici variatii de temperatura.

#7
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Cuptorul electric are multe avantaje fata de cel cu gaz, de aceea oferta de cuptoare electrice este incomparabil mai diversa. Cuptorul electric gateste mai sanatos si mai gustos. Poate avea termostat si atunci pastreaza temperatura relativ constanta. Desigur ca nu se adreseaza cumparatorului cu buget foarte limitat.
Daca ai bani putini, iei un aragaz pina in 10 mil si ai terminat povestea. Peste 10 mil iei un aragaz performant, iar cam de la 15-20 mil in sus, incepi sa studiezi oferta de incorporabile (plita+cuptor).
Daca ai buget redus si totusi esti pretentios, exista variante - rate, imprumut, esalonarea achizitiilor.
Cuptorul hibrid cred ca este cel cu coacerea pe gaz si grill-ul pe curent electric (o rezistenta amplasata in partea de sus). Nu stiu de alta varianta hibrida.
Alimentarea cuptorului (max 2KWh) o fac pe acelasi circuit cu centrala termica, hota, aparatura de bucatarie, etc, pe o siguranta de 20A.
Dominox este gama ieftina a firmei Franke si se fabrica in Romania. Whirlpool sint tari pe masini de spalat, dar pe cuptoare au intrat mai de curind, din cite mi s-a spus. Am inceput studiul pietei chiar cu Dominox si treptat am ridicat stacheta fara sa am argumente foarte concrete, mai mult pe baza intuitiei. Nu cred ca am gresit. As vrea sa ma tina cuptorul macar 10 ani la parametri maximi, aici evolutia tehnologica nu poate fi foarte rapida.

#8
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Numai cuptorul este vreo 8-9 mil, plita costa vreo 6. Rate nu fac ca mai am una. Cei de la Flanco au promis ca la tot ce vreau sa iau pot face o reducere de 9,9%.

#9
kostinesku

kostinesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.07.2004
readuc in discutie, cuptor electric sau cu gaze?

cuptoarele cu gaze jos si electrice sus sunt o combinatie fericita?

#10
kostinesku

kostinesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 15.07.2004
mai aduc in discutie o problema: cat consuma cuptoarele electrice? nu se incarca f mult factura (tinand cont si de faptul ca pt electricitate exista contorizare individuala, iar pt gaz e la comun)?

#11
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Eu am unul mixt, gaz si electric. Dar nu l-am prea folosit electric, mai mult din cauza ca nevasta-mea era obisnuita cu aragazul.
Pot sa spun ca pe gaz e foarte bun, nu are "hachitele" obisnuite ale aragazelor (unele ard prea tare, la altele trebuie sa pui tava numai intr-un anumit loc etc.) Poti sa pui tava unde vrei, nu arde; de asemenea, coace uniform. Cred ca aici e foarte important volumul interior, cu cit e mai mare e mai bine.
Pe electric l-am folosit eu o data, am vrut sa fac un pui la rotisor - eram curios sa vad cum se roteste dracia aia de furculita - dar nu prea mi-a iesit, avea un aspect cam "stafidit"; si-am pierdut si o groaza de timp, mi-a luat mai mult decit pe gaz.
Are o rezistenta electrica in partea de sus; in rest n-are nimic pe pereti, iar jos are arzatorul pe gaz.
Zicea cineva mai sus ca mincare "electrica" e mai sanatoasa. Nu vad de ce; gazul ars contine CO2 si apa - nici unul din compusii astia nu sint nesanatosi si nici nu "infecteaza" mincarea cu ceva. Dupa parerea mea e doar un moft.
Pina la urma conteaza mai mult cum esti tu obisnuit sa gatesti. Daca ai mai gatit cu plite/cuptoare electrice si stii sa le folosesti, ia-ti electric. Mincarea are alt gust, poate-ti place mai mult.
Daca n-ai mai folosit, e mai bine sa mergi pe carari batute, pentru ca un cuptor din asta cam costa ceva bani; nu e bine sa faci experiente...
Diferenta de costuri intre gaz si curent electric e destul de mare, dar e mai putin importanta decit pare la inceput - de cite ori gatesti la cuptor intr-o saptamina? De doua-trei ori, nici una n-o sa-ti faca gaura-n buzunar.

#12
flor

flor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.11.2005
Buna!
vreau sa-mi cumpar un cuptor incorporabil dar nu ma prea pricep. Stiu doar ca vreau sa fie electric, si m-am gandit la Electrolux sau Zanussi. Ce ma sfatuiti? Puteti sa-mi spuneti care e diferenta daca as lua de 2000 W putere totala sau de 1800W? coace mai bine sau cum? nu ma pricep de loc si daca tot dau un ban macar sa iau ceva cat de cat bun.Ajutor!!!

#13
wallkunst

wallkunst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmirceat, on Jun 19 2004, 09:21, said:

Chiar ca mi-am cumparat in sept 2003, deci am ceva experienta.
.
Sunt curios,am aceeasi dilema...Ar fi bine sa ne spui acum,dupa aproape 3 ani ce ai mai descoperit in domeniu. :naughty:

#14
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005
Mi-am cumparat de vreo luna un cuptor hibrid (gaz+electric) Franke. Sunt f. multumit de el cu o exceptie. Mi se incalzesc f. tare butoanele de pe panoul de comanda. Atat de tare incat nu poti sa tii mana pe ele nici macar 1sec. E normal sa apara asa ceva? Am sunat la service si au spus ca nu e normal dar nu au ce face si sa folosesc o manusa de bucatarie. M-au cam ofticat!

#15
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Eu mi-am luat Ariston cuptor si plita separat, ambele incastrabile, ambele pe gaz. Sunt multumita de ele, nu stau cu frica facturii de la Electrica. Sunt mai scumpe decat cele electrice dar merita banii! (34 mil cuptor+plita+hota)

#16
amacovschi

amacovschi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.09.2007
Eu am o altă dilemă. M-am hotărât ca vreau cuptor electric, dar nu mă pot hotărâ în privința mărcii (brand-ului). Am văzut niște cuptoare Gorenje, cu o droaie de funcții și facilități la un pret 1000 - 1200 RON, si niște cuptoare Bosch cu mai putine funcții si preț mai mare.
Chiar așa de mare este diferența între ele - calitativ vorbind, sau la Bosch se plătește 30% numele?
Dațt-mi măcar o idee  :rolleyes:
Mulțumesc

#17
i.bogdan

i.bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2007
cine alege pe curent , va descoperii placerea gatitului deoarece nu se ard produsele. cit despre marci fiecare cu opinia lui. recomand pyramis deoarece am asa ceva. daca vrea cineva informatii suplimentare....

#18
teryro

teryro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.10.2003
Blocul meu are gazul la comun... repartizat, imi vine 2,2 RON pe luna. Cuptoarele astea clasa A, vad ca consuma 0.8Kw pe ora...deci ar fi cam 3-4 RON pe luna in plus la factura de curent electric. Cuptoarele electrice sunt mai ieftine, deci eu aproximez ca in 4-5 ani se amortizeaza diferenta de pret.
As inclina spre cele cu gaz, dar se gasesc foarte greu. Sunt mai fiabile dupa parerea mea si eu asa ceva vreau sa imi iau.
O alta parere legata de subiect:
http://forum.compute...sau-cu-gaz.html

Edited by teryro, 30 September 2007 - 19:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate