Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

ma ajutati sa aleg un laptop?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Legat de bateri:

With the smaller option 6 cell battery and a powerful new processor, I didn't have very high hopes for battery life.  However, the Dell lasted longer than expected.  At maximum brightness, it played a DVD for 2 hours and 30 minutes.  Under normal light tasks, with WiFi on and almost maximum brightness, the battery lasted almost three hours.  Dimming the screen all the way and shutting wireless off squeezed almost 4 hours of total battery life.  I could burn the battery in about 90 minutes or less if I really tried.  Gaming would likely burn it this fast.

http://www.notebookr...asp?newsID=2827

Placa grafica totusi nu-i ultimul "racnet", exista si mobility 1600 si 1800 peste.

Edited by 2Fst4U, 03 July 2006 - 16:28.


#20
ursano

ursano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.07.2006
si totusi, nimeni nu ne poate spune nimic despre acest dell????? inteleg ca e destul de nou, dar nici chiar asa?

alta chestiune, cat de seriosi sunt cei de la emag.ro? mai ales in ce priveste service-ul, ca am inteles de la ei ca il asigura in unitatile proprii...

#21
gabyy78

gabyy78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.07.2005

View Postursano, on Jul 4 2006, 13:00, said:

si totusi, nimeni nu ne poate spune nimic despre acest dell????? inteleg ca e destul de nou, dar nici chiar asa?

alta chestiune, cat de seriosi sunt cei de la emag.ro? mai ales in ce priveste service-ul, ca am inteles de la ei ca il asigura in unitatile proprii...
  salutare!!! hmmmmm si eu ma gandesc de ceva vremesa-mi achizitionez un dell inspiron 6400 ca suna bine tare dar...tot la fel nu am gasit pe nimeni sa-mi dea mai multe detalii....si...oare unde e produs in ce tara..ca e important...oricum suna bine tare dellu' asta si eu caut sa-mi iau laptop de vreo 2 luni;)...pareri??!! :P

Edited by ripper, 04 July 2006 - 19:05.


#22
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
Toshiba M70 192 la DC = 44.5mil.
Pe desktopul din semnatura am un Allied Telesyn (wired) legat la routerul TEW432BRP (routerul are optiune wireless). Tot in desktop am si o placa TEW 423PI (wireless) pentru backup si scanare APuri in zona.
Laptopul se conecteaza la retea (inclusiv NET) cu placa wireless pe care o are din 'nastere'.
Distanta intre desktop (sau router) si laptop, 8-10m, cu doi pereti de BCA intre (adica bucataria).
Daca vrei transfer, nu recomand wireless, ci UTP (adica trafic de ordinul GB pe FTP).
Pentru net si jocuri in retea insa, este arhisuficient wireless.

#23
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Sincer, am auzit numai lucruri bune despre DELL. Am avut un prieten care a avut un accident de masina, laptopul(Dell bineinteles) a zburat si nu a patit nimic. A curatat mufa de alimentare de pamant(!!) si a mers perfect.

#24
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postgabyy78, on Jul 4 2006, 19:59, said:

salutare!!! hmmmmm si eu ma gandesc de ceva vremesa-mi achizitionez un dell inspiron 6400 ca suna bine tare dar...tot la fel nu am gasit pe nimeni sa-mi dea mai multe detalii....si...oare unde e produs in ce tara..ca e important...oricum suna bine tare dellu' asta si eu caut sa-mi iau laptop de vreo 2 luni;)...pareri??!! :P

Mai multe informatii gasiti in linkul de mai sus, este un model identic cu ce vreti voi sa achizitionati mai putin placa video, cat despre locul fabricatiei mi se pare irelevant din moment ce componentele pot sa aiba alte tari de origine si se respecta standardele Dell.

#25
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postmynameismada, on Jul 4 2006, 20:58, said:

Sincer, am auzit numai lucruri bune despre DELL. Am avut un prieten care a avut un accident de masina, laptopul(Dell bineinteles) a zburat si nu a patit nimic. A curatat mufa de alimentare de pamant(!!) si a mers perfect.

Deci daca un Dell zboara si se buseste de pamant si nu are nimic, inseamna ca asta e singurul lucru bun care l-ai auzit despre el si de aia il recomanzi?
Mai bine postezi alte lucruri bune sau ma rog, rele, pe care le-ai auzit sau experimentat cu un Dell ca sa isi faca toti o parere, mai ales cei care vor sa achizitioneze unul! :naughty:

#26
gabyy78

gabyy78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.07.2005
mai totusi are fffff mare importanta unde este fabricat atata stiu si eu doar china sa nu fie ca in rest e ok....cred ca pana la urma am sa-mi cumpar unul din asta;) :worthy:

#27
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postgabyy78, on Jul 4 2006, 21:08, said:

mai totusi are fffff mare importanta unde este fabricat atata stiu si eu doar china sa nu fie ca in rest e ok....cred ca pana la urma am sa-mi cumpar unul din asta;) :worthy:

Nici un laptop nu este fabricat integral intr-o anumita tara, poate doar asamblat! Componentele pot fi fabricate in diferite tari!
Gandeste-te ca Dell sau orice alt brand de renume nu ar introduce in componenta laptop-urilor piese fabricate cine stie unde... ! :P

#28
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Erau 2 propozitii diferite. Prima era ca am auzit numai lucruri bune despre DELL(cum ar fi calitatea materialelor, performanta, faptul ca la aproape toate modelele dau 3 ani garantie etc) si  a doua era povestioara cu accidentul. Eu personal nu am nimic in comun cu DELL. Cand mi-am luat eu laptop, am preferat Toshiba, DELL-urile mi s-au parut cam scumpe.

Edited by mynameismada, 04 July 2006 - 20:29.


#29
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postgabyy78, on Jul 4 2006, 21:08, said:

mai totusi are fffff mare importanta unde este fabricat atata stiu si eu doar china sa nu fie ca in rest e ok....cred ca pana la urma am sa-mi cumpar unul din asta;) :worthy:

Dell Notebook PCs are manufactured by:
Taiwanese manufacturers Quanta and Compal. In some cases the notebook PCs are shipped
complete to the final customer. However, Dell is increasingly ordering base units from its
suppliers and doing final configuration of notebooks in order to offer more configuration options
to customers.

Dell organizes manufacturing by region, operating one or more assembly plants to serve its
major markets. Plants in the Austin, Texas and Nashville, Tennessee areas serve North America;
Eldorado do Sul, Brazil serves Brazil and South America; Penang, Malaysia serves the Asia-
Pacific region; Xiamen, China serves China and Japan; and Limerick, Ireland serves Europe, the
Middle East and Africa

Concluzia mea, modelul acesta ori este asamblat in Taiwan sau Irlanda si ajunge in Romania via canale de distributie, ori e-mag le cumpara din America cu o configuratie optionala.  :)

Cel mai bine intrebati la e-mag de unde provin, deasemenea nu uitati sa intrebati cum se asigura service-ul daca pica o componenta.

Edited by 2Fst4U, 04 July 2006 - 20:31.


#30
ursano

ursano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.07.2006

View Postdi eGO, on Jul 4 2006, 20:55, said:

Toshiba M70 192 la DC = 44.5mil.
Pe desktopul din semnatura am un Allied Telesyn (wired) legat la routerul TEW432BRP (routerul are optiune wireless). Tot in desktop am si o placa TEW 423PI (wireless) pentru backup si scanare APuri in zona.
Laptopul se conecteaza la retea (inclusiv NET) cu placa wireless pe care o are din 'nastere'.
Distanta intre desktop (sau router) si laptop, 8-10m, cu doi pereti de BCA intre (adica bucataria).
Daca vrei transfer, nu recomand wireless, ci UTP (adica trafic de ordinul GB pe FTP).
Pentru net si jocuri in retea insa, este arhisuficient wireless.
daca am inteles bine, imi trebuie un router wireless si o placa de retea wireless, care se instaleaza pe desktop. e corect?
m-am uitat pe emag la cele doua si cele mai ieftine routere si placi de retea costa cam 2-3 mil fiecare. cum sunt aceste preturi? gasesc in alta parte mai ieftin?

#31
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Un adaptor wireless costa in jur de 100 RON, iar un router intre 150-300 RON, cam atat costa , depinde acum de brand!
http://www.emag.ro/a...ci--pWL-138G-V2
http://www.emag.ro/r...0a--pUSR848000A
Cam astea ti le recomand!

#32
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
cred ca merge doar si cu o placa wireless pe calc desktop

#33
ursano

ursano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.07.2006

View Postchitziman, on Jul 5 2006, 15:57, said:

cred ca merge doar si cu o placa wireless pe calc desktop
prima data cand am intrebat pe cineva despre asta mi-a spus ca e suficienta plaa wireless pe desktop. dupa aceea, mai multi au zis ca nu e suficienta, ci mai trebuie un router. care e adevarul??

#34
ursano

ursano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.07.2006
Azi am vorbit cu cineva care se ocupa de retelistica la o mare firma din iasi si a confirmat ca e suficienta placa wireless. ce sa mai intelegi?

Edited by ripper, 06 July 2006 - 15:20.


#35
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postursano, on Jul 6 2006, 16:16, said:

Azi am vorbit cu cineva care se ocupa de retelistica la o mare firma din iasi si a confirmat ca e suficienta placa wireless. ce sa mai intelegi?

Merge doar cu placa de retea, vezi cum aici:

http://forum.softped...showtopic=21911

#36
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.11.2005
iti recomand cu incredere acel dell 6400 mai ales ca are 1gb ram si placa video x1400...are pr mea unul luat acum 2 sapt din metro la 34 mil ,dar fara placa video(a ei e integrata tot 256mb are)si doar cu 512mb ram...se misca super laptopul,mai ales ca asta de pe emag are 1GB si si placa video...in comparatie eu cred ca e mai bun la mai multe capitole dell asta decat m70-192 de la toshiba care e si mai scump...singurul lucru de care poti fi dezamagit e bateria care tine max 2 ore jumate si nu aprox 5 ore cum spune pe site,dar  nu cred ca exista laptop dual core cu placa video separata sa tina mai mult,deci calitate pret este cel mai bun B)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate