Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ma ajutati sa aleg un laptop?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
ursano

ursano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.07.2006
as vrea sa imi cumpar un laptop in vreo 2-3 sapt. mi-ar placea sa primesc niste sugestii de la cei mai experimentati in laptopuri. eu ma pricep la desktopuri, dar laptopuri - nu. acesta va fi primul...
ca sa fie clar ce vreau (si ca sa imi puteti da sfaturi la obiect) - iata ce vreau de la el si ce cerinte minime doresc:
voi lucra mult office, ceva muzica si filme, jocuri mai vechi (deci nu vreau neaparat o placa video suparata), cateva aplicatii cu cerinte de sistem medii (procesor 1 Ghz, 256 RAM, hDD 1 Gb...). am nevoie sa imi asigure o buna mobilitate si conectivitate cu alte device-uri, dar va fi si al doilea calculator in casa. si sa faca fata la vista....
as vrea sa aiba placa wi fi, preferabil bluetooth, procesor mobile de minim 1,5 GHz (turion sau intel core duo), 512 RAM DDR2 (cu 2 sloturi ca sa pot face upgrade ulterior la 1 Gb), hdd maxim 60 Gb, display 14 sau 15, placa video normala dar nu integrata, greutate 2 - 3 kg, baterie minim 3 h si .... ce se mai poate (o licenta?, sloturi ptr carduri, etc).
pret: 3.700 - 4.200 ron. preferabil totusi pana in 4.000.
si daca nu e prea mult, as vrea sa stiu ce trebuie sa am ca sa trimit wireless netul care imi intra pe desktop prin cablu in laptopul cu care ma misc prin casa. si cam cat ma costa asa ceva (precizez ca nu vreau o mare distanta la care sa "bata", doar stau intr-un apartament de 2 camere).

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Uite aici ar fi o varianta: Fujitsu-Siemens: ecran 15.4 inch ( WXGA TFT, Crystal View), placa grafica cu memorie dedicata 128 mb, Centrino 1.73 Ghz, un dezavantaj ar fi hard-ul care este de 60 Gb... si contine toate lucrurile care le-ai specificat tu!
Sau alta varianta Dell: Core Duo, placa grafica net superioara multor alte notebook-uri, 1 Gb DDR2, 80 Gb hard-ul, are si bluetooth!
Variante ar mai fi... eu ti-as recomanda acest Dell!
Ti-as recomanda ca intre notebook si desktop sa faci o simpla retea si apoi sa ii faci Internet Connection Sharing, deoarece prin wireless este ceva mai complicat si nu iti va merge la fel de bine ca printr-o retea normala, plus ca se mai pierde din semnal! Singur avantaj e ca scapi de un amarat de cablu... dar pe de alta parte ca sa faci lucrul asta iti mai trebuie sa cumperi si pt desktop o placa wireless... si zic ca nu prea se marita si nu are rost!
Edit very late: Se schimbase link-ul catre notebook-ul Dell! Acum E cel corect! :P

Edited by ripper, 09 July 2006 - 15:35.


#3
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postripper, on Jul 1 2006, 14:27, said:

Ti-as recomanda ca intre notebook si desktop sa faci o simpla retea si apoi sa ii faci Internet Connection Sharing, deoarece prin wireless este ceva mai complicat si nu iti va merge la fel de bine ca printr-o retea normala, plus ca se mai pierde din semnal! Singur avantaj e ca scapi de un amarat de cablu... dar pe de alta parte ca sa faci lucrul asta iti mai trebuie sa cumperi si pt desktop o placa wireless... si zic ca nu prea se marita si nu are rost!
Wireless=mobilitate. Tu zici ca mai bine pastrez un "amarat" de cablu de 20m (cam asa mi-ar trebui mie de la desktop pentru a ajunge in orice loc din casa) in loc sa dau inca 100 RON pentru un adaptor wireless pe USB?

@ursano:
Pentru a-ti merge ok vista iti trebuie 1GB RAM :(.

#4
ursano

ursano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.07.2006

View Postripper, on Jul 1 2006, 15:27, said:

Uite aici ar fi o varianta: Fujitsu-Siemens: ecran 15.4 inch ( WXGA TFT, Crystal View), placa grafica cu memorie dedicata 128 mb, Centrino 1.73 Ghz, un dezavantaj ar fi hard-ul care este de 60 Gb... si contine toate lucrurile care le-ai specificat tu!
Sau alta varianta Dell: Core Duo, placa grafica net superioara multor alte notebook-uri, 1 Gb DDR2, 80 Gb hard-ul, are si bluetooth!
Variante ar mai fi... eu ti-as recomanda acest Dell!
Ti-as recomanda ca intre notebook si desktop sa faci o simpla retea si apoi sa ii faci Internet Connection Sharing, deoarece prin wireless este ceva mai complicat si nu iti va merge la fel de bine ca printr-o retea normala, plus ca se mai pierde din semnal! Singur avantaj e ca scapi de un amarat de cablu... dar pe de alta parte ca sa faci lucrul asta iti mai trebuie sa cumperi si pt desktop o placa wireless... si zic ca nu prea se marita si nu are rost!
nu-mi place fujitsu, plus ca nu indeplineste cateva cerinte: procesor, autonomie, etc.
pe de alta parte, dell-ul e super misto. nu stiu cum nu l-am vazut pana acum. astept pareri despre el ca sa fiu sigur.
nu am inteles raspunsul tau cu privire la retea??? retea=fir?? NU. ma intereseaza cum sa fac sa am net wireless pe laptop si cat ma costa. NU CU FIR

#5
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Mergi pe Dell-ul ala .  La banii aia e super marfa

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postcrz, on Jul 1 2006, 15:35, said:

Wireless=mobilitate. Tu zici ca mai bine pastrez un "amarat" de cablu de 20m (cam asa mi-ar trebui mie de la desktop pentru a ajunge in orice loc din casa) in loc sa dau inca 100 RON pentru un adaptor wireless pe USB?

@ursano:
Pentru a-ti merge ok vista iti trebuie 1GB RAM :(.
Si tu aia retea wireless cu calculatoarele la 20 metri distanta, adica cam la 2 camere unul de celalalt? Si cum iti merge, de curiozitate, cum stai cu semnalul? Dai si net share prin wireless?
Ursano--> Crede-ma, pentru a da net intre un desktop si un notebook nu este recomandat o retea wireless, ci, cea clasica prin cablu utp!!
Apropos, cam la distanta vrei sa tii cele 2 calculatoare( desktop si laptop)?
Pentru mai multe detalii despre o retea wireless vezi la Networking
Crz--> Acel model Dell are 1 Gb memorie, in caz ca nu ai vazut! :naughty:

#7
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postripper, on Jul 1 2006, 18:00, said:

Si tu aia retea wireless cu calculatoarele la 20 metri distanta, adica cam la 2 camere unul de celalalt? Si cum iti merge, de curiozitate, cum stai cu semnalul? Dai si net share prin wireless?
Ursano--> Crede-ma, pentru a da net intre un desktop si un notebook nu este recomandat o retea wireless, ci, cea clasica prin cablu utp!!
Apropos, cam la distanta vrei sa tii cele 2 calculatoare( desktop si laptop)?
Pentru mai multe detalii despre o retea wireless vezi la Networking
Crz--> Acel model Dell are 1 Gb memorie, in caz ca nu ai vazut! :naughty:

Eu zic ca merge fara probleme si wireless, insa revenind la cele doua Dell-ul n-are placa video detasabila ca la acel Fujitsu pe care il stiu destul de bine si din punctul meu de vedere e ok.

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Post2Fst4U, on Jul 1 2006, 21:20, said:

insa revenind la cele doua Dell-ul n-are placa video detasabila ca la acel Fujitsu pe care il stiu destul de bine si din punctul meu de vedere e ok.
Si ce avantaj are daca are placa video detasabila? Sa o schimbe cand o sa se sature de ea, cand o aparea ceva mai bun? Cred ca stii destul de bine cat costa o placa grafica pt laptop si cat de greu se gasesc inca la noi in tara!
Dell-ul are o placa grafica foarte buna( memoria am impresia ca e 128 shared si 128 dedicat, din totalul de 256)!

#9
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Ai dreptate si tu, dar totusi e un plus pe care numai cele din clasa superioara le au. Si asa ca un info, placa video la laptop e cam la acelasi pret cu cea de desktop.

#10
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postripper, on Jul 1 2006, 18:00, said:

Si tu aia retea wireless cu calculatoarele la 20 metri distanta, adica cam la 2 camere unul de celalalt? Si cum iti merge, de curiozitate, cum stai cu semnalul? Dai si net share prin wireless?
Ursano--> Crede-ma, pentru a da net intre un desktop si un notebook nu este recomandat o retea wireless, ci, cea clasica prin cablu utp!!
Apropos, cam la distanta vrei sa tii cele 2 calculatoare( desktop si laptop)?
Pentru mai multe detalii despre o retea wireless vezi la Networking
Crz--> Acel model Dell are 1 Gb memorie, in caz ca nu ai vazut! :naughty:
Cablu de 20m nu inseamna ca le folosesc la 20m distanta unul de altul. Pentru ca, cel putin la mine in casa, nu pot trage cablul UTP in linie dreapta. Am atasat o schita prin care am incercat sa explic de ce o conexiune prin cablu este aberanta cand exista soluria wireless.
Attached File  schita.JPG   21.01K   146 downloads
Dupa cum poti vedea, ar trebui un cablu de aproape 20m pentru a ajunge pana in locul unde am treaba (asta in cazul in care nu vreau sa am cabluri prin mijlocul casei). Sa spunem ca as putea sa pun acest cablu. Dar ce se intampla daca vreau sa am net in bucatarie (mai la "dreapta" pe schita) sau in mijlocul camerei? Incep sa trag de acel cablu?!
Oare nu este portabilitatea cel mai mare avantaj al unui laptop? Si atunci de ce sa elimin acest avantaj, folosind cabluri?!


Referitor la memorie: am raspuns mesajului initial, in care @ursano a spus ca vrea un laptop cu 512RAM, sfatuindu-l sa isi achizitioneze un model cu cel putin 1GB.

#11
ursano

ursano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.07.2006

View Postripper, on Jul 1 2006, 18:00, said:

Ursano--> Crede-ma, pentru a da net intre un desktop si un notebook nu este recomandat o retea wireless, ci, cea clasica prin cablu utp!!
Apropos, cam la distanta vrei sa tii cele 2 calculatoare( desktop si laptop)?
Pentru mai multe detalii despre o retea wireless vezi la Networking
Crz--> Acel model Dell are 1 Gb memorie, in caz ca nu ai vazut! :naughty:
distanta va fi variabila. tocmai ca vreau sa ma pot misca in ambele camere cu laptopul, iar in camera unde nu e desktopul nu am cum sa trag un fir. prea lung si ar strica imaginea sufrageriei. insist pe wireless.
merci, am vazut de 1 gb de memorie

View Post2Fst4U, on Jul 1 2006, 21:20, said:

Eu zic ca merge fara probleme si wireless, insa revenind la cele doua Dell-ul n-are placa video detasabila ca la acel Fujitsu pe care il stiu destul de bine si din punctul meu de vedere e ok.
dar fujitsu nu are procesor si autonomie comparabile. mi se pare o afacere mult mai buna dell-ul.
astept alte variante, dar si pareri despre ACEST dell

#12
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postursano, on Jul 2 2006, 00:27, said:

dar fujitsu nu are procesor si autonomie comparabile. mi se pare o afacere mult mai buna dell-ul.
astept alte variante, dar si pareri despre ACEST dell

Pentru office, filme si muzica la ce iti trebuie dual core, plus ca 5 ore alea la dell sunt S.F., sincer mai mult de 2 ore nu rezita nici ala. Anyway Dell-ul vad ca are 3 ani garantie asa ca e un plus considerabil fata de Fujitsu. Totusi e bine sa intrebi si cum e cu service-ul pentru ca la dell pe site romania nu exista.

#13
ursano

ursano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.07.2006

View Post2Fst4U, on Jul 2 2006, 11:04, said:

Pentru office, filme si muzica la ce iti trebuie dual core, plus ca 5 ore alea la dell sunt S.F., sincer mai mult de 2 ore nu rezita nici ala. Anyway Dell-ul vad ca are 3 ani garantie asa ca e un plus considerabil fata de Fujitsu. Totusi e bine sa intrebi si cum e cu service-ul pentru ca la dell pe site romania nu exista.
doresc un procesor performant si de ultima generatie din doua motive: ptr ca softurile cresc continuu cerintele de sistem si nu vreau sa ma trezesc intr-un an ca deja merge greu nu-stiu-ce aplicatie si ptr ca este o garantie a vitezei de procesare si a consumului mic de energie.
ref la autonomie, stie cineva cat e cea reala? nici eu nu am crezut ca e 5h, dar macar 3 poate e. treaba cu 2 ore cred ca nu e testata, ci e din impresii, nu?

si chiar nu e nimeni care sa aiba laptopul asta (dell)???

Edited by ursano, 02 July 2006 - 10:21.


#14
ursano

ursano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.07.2006

View Postripper, on Jul 1 2006, 18:00, said:

Pentru mai multe detalii despre o retea wireless vezi la Networking
poti sa imi dai un link exact pe ce ma intereseaza, ptr ca nu gasesc exact problema mea. merci anticipat

#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cauta aici si ai sa te lamuresti sigur ce iti trebuie si cum sa configurezi o retea wireless!
http://forum.softped...showtopic=45579

#16
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Nici nu prea se poate testa autonimia, depinde ce programe folosesti, daca citesti si scrii discuri, la dell intr-adevar spun din banuiala, dar la fujitsu (mi-au trecut vreo 5 de genul ala prin mana) trece de doua ore lejer spre doua si jumatate. Cel mai buna test practic este cu bateria incarcata sa rulezi un firm de pe cd/ dvd, daca trece de o ora poti sa stai linistit.

#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Referitor la autonomia bateriei... http://forum.softped...m...t&p=1615399

#18
cristi6662003

cristi6662003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.04.2006
Chiar nu are nimeni laptop-ul asta ??? (Dell Inspiron 6400). M-ar interesa si pe mine  :D
Mi se pare super pretul la configuratia sistemului (procesor dual-core, 1gb DDR2 667, ATI Mobility X1400).
In legatura cu autonomia, m-am uitat pe site-ul producatorului si acolo la acest model scrie peste 5 ore  :huh:
Ce parere aveti despre placa video ? Cum se comporta  in jocuri precum F.E.A.R, Quake 4, Doom 3, Prey, NFS Most Wanted ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate