Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cu mașina în Franța

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#379
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
In plimbarea de vara trecuta nu am vazut / auzit de control etilo si nu ne-a atentionat cineva in mod deosebit (cei cu care am stat la masa veneau unii din Nancy, altii din Bretagne si chiar s-a discutat despre drumuri si politie). Unele firme de inchiriere masini se laudau cu furnizarea etilotestului, dar Avis nu ne-a oferit asa ceva si am uitat de el. Dupa vreo doua zile am intrat intr-un magazin de vinuri la Tours, iar pe rafturile de langa casa era o cutie cu etiloteste - intr-adevar a costat 2-3€ - am luat unul si se pare ca nu am facut bine.
<Paperotzi>, daca vreti sa respectati cu strictete legea, atunci cumparati nu un etilotest de unica folosinta, ci doua si faceti-o de la unul din magazinele din Franta, deoarece cu siguranta ca este vorba si despre respectarea unor conditii de conformitate.

#380
margaritmarius

margaritmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2014
Salutare,
ma gandesc sa fac la vara un tur cu masina pana la Paris. Trebuie sa ma incadrez in 10 zile si nu conduc noaptea.Ma juta cineva cu vreo idee despre traseu.Pe traseu vreau sa si vizitez ceva orase si obiective turistice.

#381
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 01.07.2006
@scoty: felicitari pentru traseu si multumesc de poze! Neaparat trebuie sa fac si eu traseul, zona pare minunata. Insa ramane pentru la anul, anul asta o sa facem doar Normandia 9 zile. (la sfarsitul lui mai). Mergem pana acolo cu avionul si luam de la cumnatul meu (langa Paris) Citroenul lui C5 model 2001. Mi-am facut deja traseul, alegand pe internet locurile/orasele cele mai turistice. O sa avem ce vedea, insa intr-adevar peisajul montan si adrenalina de rigoare parca nu se compara cu nimic :)
Are doar vreo 85 mii km la bord, insa nu stiu daca a schimbat cauciucurile vreodata. El imi zice ca sunt in stare buna, iar la revizia tehnica din iulie anu trecut masina a iesit OK. Sper sa nu fie probleme.

#382
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005

View PostPaperotzi, on 22 ianuarie 2014 - 22:09, said:

Stie cineva de unde se poate cumpara un etilotest de unica folosinta? Am inteles ca e obligatoriu in Franta. Prin farmacii am incercat, dar fara succes. Pe de alta parte, e posibil sa gasesc asa ceva in prima benzinarie cint intru in Franta, dar as prefera sa-l iau de la noi.

Gasesti etilotest in toate benzinariile din Germania, dar sint cam scumpe, 10 EURO cutia cu doua fiole.

#383
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 01.07.2006
Am efectuat cu succes excursia in Normandia (20-28 mai), plus cateva orasele in jurul Parisului. Din Normandia am facut un 'salt' si in Bretania, vizitand Mont St. Michel si Saint Malo. Cele 9 zile din Normandia/Bretania au fost superbe si am avut noroc cu vreme buna, chiar daca numai 4 au fost insorite, restul innourat dar aproape fara ploaie. Calitatea autostrazilor si a soselelor excelenta. Benzina 1,6-1,7 euro/l, taxele de autostrada acceptabile. Vigneta nu s-a pus problema (era masina cumnatului din Ermont), iar de etilotest am uitat dar nici nu m-a intrebat nimeni - oricum nu m-a oprit nici un politist.
Traseul a fost acesta: Ermont (Enghien-les-Bains) - Rouen  - Le Havre – Etretat -  Honfleur  - Deauville - Lisieux  - Caen  - Bayeux  - Saint Lo – Falaise - Coutances -  Granville  – Mont St. Michel  - Saint Malo - Argentan - Villedieu-le-Poil - Sees  - Allencon - Belleme  - Chartres  - Ermont -  Chantilly, Paris, Vincennes,  Auvers-sur-Oise, Isle-Adam.

Attached Files



#384
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Salutare!
Ma lamureste si pe mine cineva cum e cu plata pe autostrazile in Franta? Mai exact- la respectivele automate trebuie sa mentionezi destinatia, sau e ca la parcari- iei tichet la intrare si platesti la iesire?
Multumesc..

#385
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Platesti la iesire.

#386
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007

View Postrichi_e, on 13 august 2014 - 21:13, said:

Salutare!
Ma lamureste si pe mine cineva cum e cu plata pe autostrazile in Franta? Mai exact- la respectivele automate trebuie sa mentionezi destinatia, sau e ca la parcari- iei tichet la intrare si platesti la iesire?
Multumesc..

Sunt si tronsoane cu suma fixa pe care o achiti la bariera.Ai sansa sa "arunci banii la cos".Unele carduri ( nu mai tin minte care ) nu sint agreate asa ca ar fi bine sa ai si cash la tine, Merg mult pe automatizare si daca este un casier la un tronson.

#387
tek_ids

tek_ids

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 03.11.2009
Exista tarife fixe de 4 eur sau pe alte tronsoane sau  autostrazi in functie de cat mergi. Eu venind de la Munchen la Paris am platit 40 eur. Merge si cu euro ca doar automatele lor dau restul si chitanta. Oricum stai linistit nu te lasa ei sa nu platesti.

#388
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Multumesc penru informatii!

#389
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsil200, on 13 august 2014 - 22:59, said:


Sunt si tronsoane cu suma fixa pe care o achiti la bariera.Ai sansa sa "arunci banii la cos".Unele carduri ( nu mai tin minte care ) nu sint agreate asa ca ar fi bine sa ai si cash la tine, Merg mult pe automatizare si daca este un casier la un tronson.
V-Pay sigur nu merge (testat pe propria piele,,,sau pe propriul card).
Si cica nici Maestro sau Electron, dupa cum scrie aici: http://www.autoroute...ent-methods.htm

#390
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
A trecut cineva peste podul Millau? As dori vara asta in drum dinspre Barcelona, deci venind dinspre Montpellier, sa vad aceasta minune tehnica, as vrea sa-l vad si pe dedesupt, se poate vizita, adica exista aces de pe autostrada si pe sub pod?

#391
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
Exista si un drum prin vale, de fapt ruta folosita inainte de a se construi podul. Si mai sint si citeva parcari "belvedere" de o parte si alta a podului de unde se pot face poze dragute.

#392
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am ajuns si pe podul Milau, superb intradevar, nu am fost pe dedesubt (trebuia sa ma intorc pe autostrada) dar l-am vazut dintr-o zona de wiew organizata foarte frumos, cu parcare si restaurant. Recomand si autostrada pe unde am venit de la Montpelier la Lyon este spectaculosa se urca de la nivelul marii pana la altitudinea de 1400 m!

#393
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 01.07.2006
Intors dintr-un sejur la Roquebrune-Cap-Martin, 9-19 iunie, amintiri minunate. Inchiriat masina din aeroport Nice. Micul apartament din Residence Golfe Bleu avea din fericire parcare intr-un garaj subteran si balcon cu vedere superba la golf. Pe aproape trecea uneori trenul, da era destul de silentios, nu ne-a deranjat. Plaja si accesul la plaja era privat - fara nisip, doar pietre. Temperatura apei potrivita, in ultimele zile mai calda, curata, fara meduze sau alge. Plaja nu era aglomerata, cam la 300 m de hotel, parte din acces pe trepte.
Nu existau (sau n-am vazut noi) chioscuri, magazine sau restaurante in jurul hotelului pe o raza de cateva sute de metri, dar statia de autobuz Nice-Menton era aproape. Aproape totul in Roquebrune-Cap-Martin e construit pe o panta destul de abrupta, iar strazile sunt relativ inguste.

Am profitat din plin de masina inchiriata ca sa vizitam locuri cunoscute din preajma, dar si altele de care nu auzisem inca (mici sate medievale, sau castele contruite pe panta muntelui): Nice, Eze, La Turbie, Villefranche-Sur-Mer, Beaulieu, Saint-Jean-Cap-Ferrat, Antibes, Monte Carlo, Saint-Paul-de-Vence, Grasse, Gorbio, Sainte Agnes, Chateau Roquebrune, Menton. Am trecut si granita in Italia unde am vizitat Ventimiglia, Dolceacqua, Rocheta Nervina, Apricale, Pigna, Isolabona. Fermecatoare fiecare in felul sau, dar mai ales, Eze, Saint-Paul-De-Vence, Dolceacqua. Usoara dezamagire am avut in Cap Ferrat si Antibes, dar mai ales pentru ca nu ne-am facut temele dinainte ca sa stim ce sa vizitam.

Vremea a fost superba tot timpul, nu a plouat. Motorina m-a costat 1,2-1,3 euro litrul. Avand in vedere perioada aleasa, nu a fost prea aglomerat, nici la obiectivele importante nici pe sosele/autostrazi. Atentie la parcarea supraterana din La Turbie, iesirea spiralata este extrem de ingusta si acolo am zgariat putin masina chiar in ultima zi. Preturile, de la produse din supermarket la parcari, asa cum era de asteptat, cam mari, dar daca erai atent gaseai si acceptabile. Localnicii in general amabili, destinsi.
Italia ceva mai murdara ca Franta  (strada, cladirile etc) cel putin in Ventimiglia, dar i-am regasit farmecul intact.
Urmeaza poze in alta postare.

#394
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
80km/h - noua limita de viteza pe drumurile nationale si departamentale

#395
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am fost si eu anul trecut cu masina pe Coasta de Azur, am uitat total de etiloteste dar doua saptamani cat m-am foit pe acolo si dus-venit nu m-a intrebat nimeni de etilotest dar nici nu m-a oprit politia pe undeva! Asta ca sa mai dezmortim putin acest topic, felicitari @alecusus27 pentru excursia din Normandia, o am si eu in plan, cand se va da drumul la circulatie!

#396
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 01.07.2006
@scoty: amintiri minunate, intr-adevar...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate