Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nu mai sunt graficieni buni

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Alex Buzatu

Alex Buzatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2006
In ultima vreme observ cu stupoare ca nu mai gasesc graficeni buni pe piata locurilor de munca din Romania. Parca acum doi trei ani tot mai gaseam. Cu putin efort am avut la firma pe care o am vreo 5 graficieni de top. Dar vremurile se chimba, oamenii cauta ceva mai bun, si, acum cand vreau sa angajez din nou graficieni de elita nu mai gasesc deloc.

Stau si ma gandesc si imi dau apoi seama ca in tot iasul asta nau de unde sa "curga" pe banda rulanta graficienii astia. Daca sunt vreo cateva facultati de informatica care produc anual cateva zeci, poate chairt sute de programatori, graficieni nu "face" nimeni. Nu exista o facultate de arte cu o sectie de design computational, comercial, sau mai stiu eu cum, sau, daca exista, nu da roade.

Crede cineva ca e altfel prin alte orase? Bucurestiul atrage tot cei bun ca un vortex, lasand celelalte orase fara oameni foarte buni... sau, cei care sunt buni nu sunt in stare sa scoata capul din carapace si sa se faca auziti.

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
pai nu te-ai gandit de ce iti pleaca?
da-le 1000$ si o sa vezi ca o sa vina si din bucuresti sa lucreze la tine

#3
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

 Alex Buzatu, on Jun 29 2006, 14:06, said:

...Stau si ma gandesc si imi dau apoi seama ca in tot iasul asta nau de unde sa "curga" pe banda rulanta graficienii astia. Daca sunt vreo cateva facultati de informatica care produc anual cateva zeci, poate chairt sute de programatori, graficieni nu "face" nimeni. Nu exista o facultate de arte cu o sectie de design computational, comercial, sau mai stiu eu cum, sau, daca exista, nu da roade....

Incearca la Universitatea de Arte IASI sau un liceu cu profil.

#4
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
de ce nu gasesti? ce salariu oferi?

#5
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002
Du-te in scolile de profil si pune afise si anunturi, dute in liceele si facultatile de profil si pune afise si anunturi, pe termen scurt trebuie sa dai de cativa pasionati de grafica si calculatoare. Pe termen lung, compania ta poate oferi burse in acest domeniu si poate sprijini dezvoltarea acestor artisti grafici in multe alte feluri.

#6
Milutza

Milutza

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.05.2004
pai la ce salarii sunt in iasi :))

si acum imi sterg de pe figura zambetele care-mi scapau la vederea anunturilor in care se ce cere si dtp si 3d si web pe 200-300 de euro.

Fara 600-700-800 nici nu ai sa gasesti ceva notabil si gandeste-te ca tu esti avantajat fata de firmele din buxuresti prin faptul ca platesti o chirie mai mica , samd

#7
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Calitatea are un pret, pe care daca vrei sa il ai trebuie sa il platesti.Daca nu platesti, si ai ceea ce platesti.

#8
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006
un bun profesionist il poti motiva prin 3 lucruri:
1. bani;
2.bani;
3.bani.
:rolleyes:

Edited by akenathon, 30 June 2006 - 09:52.


#9
Alex Buzatu

Alex Buzatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2006
Stiu ca toata lumea vrea bani bani bani, ca doar nu vor munci pe un bob de orez. Numai ca la 500$ pe care vreau sa-i dau tot nu gasesc, iar pentru Iasi nu e un salariu asa mic. Si tot legat de bani bani bani este si faptul ca oamnii au tendinta asta nativa de a se supraevalua. Au facut si ei 2 siteuri si deja se cheama toti webdesigneri...

Oricum, ideea cu bursele oferite pentru sustinerea si crearea de graficieni buni nu e rea deloc. Vreau doar sa stiu cine isi permite sa faca asta si din cei care isi permit cine chiar face asa ceva.

Stiu firme foarte mari care veneau la concursuri nationale! de soft si webdesign, se chemau sponsori, veneau si vorbeau de performante, eventual despre firma pe care o reprezentau etc, si ofereau la premiu I o imprimanta?!?

Oricum, concluzia mea este ca ar trebui sa se implice mai mult cei din invatamant si pe ramura asta ( ca apropos, la liceele/facultatile de profil nu prea ii invata Photoshop si aletele la un nivel prea avansat, asta daca isi permit scolile respective sa ia cate o licenta, doua, si plus de asta nu are cine sa-i invete ) iar oamenii ar trebui sa fie mai constienti de adevarata lor valoare. Ce influenteaza foarte mult, dupa parerera mea, e cererea care depaseste oferta - de aici salariile prea mari cerute pentru prea putin.

#10
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

Oricum, concluzia mea este ca ar trebui sa se implice mai mult cei din invatamant si pe ramura asta ( ca apropos, la liceele/facultatile de profil nu prea ii invata Photoshop si aletele la un nivel prea avansat, asta daca isi permit scolile respective sa ia cate o licenta, doua, si plus de asta nu are cine sa-i invete )

Tot ce pot spune este sa nu te bazezi pe sistemul de invatamant! Sunt multi in liceu care inca nu pot citi cum trebuie si acum sa invete si la info? In RO nu exista o singura facultate care sa scoata talentul la suprafata, deci majoritatea care invata au facut-o pe cont propriu - probabil din cauza asta avem putini, iar cei care se pricep cer bani multi.

500$ mi se par buni ca salariu de inceput, daca se renegociaza in functie de rezultate odata la 2 luni.

Si despre firmele si asociatiile de web-design de la noi:  :death:  ! Cei care sunt buni se vad pe afara, si nu cred ca se bat cu pumnul in piept ca sunt romani.

Bafta!

#11
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006
"pentru Iasi nu e un salariu chiar asa mic"...pentru un grafician extrem de bun/de elita, suma asta reprezinta firimituri. Iti spun eu de ce nu gasesti:
1. Multi si-au facut firme si lucreaza pe cont propriu
2. Si mai multi lucreaza ca freelanceri si cistiga cu mult mai mult decit le oferi tu (numai grafica pentru un portal serios incepe de pe la 500USD, si nu cred ca un meserias sta mai mult de o saptamina la asa ceva!)
Sa stii ca nu presupun, ci chiar cunosc vreo citiva ieseni si nu numai care au ales una dintre astea doua cai...

#12
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

 Alex Buzatu, on Jul 1 2006, 16:36, said:

... la liceele/facultatile de profil nu prea ii invata Photoshop si aletele la un nivel prea avansat, asta daca isi permit scolile respective sa ia cate o licenta, doua, si plus de asta nu are cine sa-i invete ) iar oamenii ar trebui sa fie mai constienti de adevarata lor valoare. Ce influenteaza foarte mult, dupa parerera mea, e cererea care depaseste oferta - de aici salariile prea mari cerute pentru prea putin.


mai putin partea cu licentele pentru scoli - care nu e adevarata  [majoritatea firmelor de soft fac versiuni pentru studenti sau institutii de invatamint, la preturi care sa nu fie o problema atunci cind nu sunt free!]

#13
bcristian1

bcristian1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.07.2006

 Alex Buzatu, on Jun 29 2006, 14:06, said:

In ultima vreme observ cu stupoare ca nu mai gasesc graficeni buni pe piata locurilor de munca din Romania. Parca acum doi trei ani tot mai gaseam. Cu putin efort am avut la firma pe care o am vreo 5 graficieni de top. Dar vremurile se chimba, oamenii cauta ceva mai bun, si, acum cand vreau sa angajez din nou graficieni de elita nu mai gasesc deloc.

Stau si ma gandesc si imi dau apoi seama ca in tot iasul asta nau de unde sa "curga" pe banda rulanta graficienii astia. Daca sunt vreo cateva facultati de informatica care produc anual cateva zeci, poate chairt sute de programatori, graficieni nu "face" nimeni. Nu exista o facultate de arte cu o sectie de design computational, comercial, sau mai stiu eu cum, sau, daca exista, nu da roade.

Crede cineva ca e altfel prin alte orase? Bucurestiul atrage tot cei bun ca un vortex, lasand celelalte orase fara oameni foarte buni... sau, cei care sunt buni nu sunt in stare sa scoata capul din carapace si sa se faca auziti.

stiu eu graficieni de TOP la preturi foarte accesibile. problema e ca nu se lasa angajati si lucreaza doar ca si colaboratori. daca te intereseaza preturi, portofolii, etc. send me a PM.

#14
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
ce sa mai lucrezi la o firma din romania...unde unii profita de tine ca esti tanar sau student si iti dau salariu de mizerie...altii dau un salariu mediu...care n-ar fi rau...
numai daca te bagi ca freelancer pe siturile de profil programator+web-designer si nu esti cel mai tare scoti cateva sute de dolari pe putin(depinde de tine)...si satnd acasa la computer...
asta se intampla in romania....

#15
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006

 355, on Jul 30 2006, 23:42, said:

... unii profita de tine ca esti tanar sau student si iti dau salariu de mizerie......
trist, dar adevarat...  <_<

#16
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Graficienii nu se nasc in facultati. As zice ca nu doar graficienii, ci si programatorii etc. Capacitatile extraordinare sunt intotdeauna rodul eforturilor proprii, nu al urmari unor facultati, oricat de faimoase.

Eu sunt student la Grafica si am destui colegi talentati la tehnica traditionala, dar nu sunt capabili sa-si puna in maniera electronica experimentele si cautarile.

Grafica este ca acrobatia sau alt domeniu de maxima prestidigitatie: daca nu uimeste, daca nu te lasa lat, nu are valoare.

#17
emil_vatavu

emil_vatavu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2011
bunaziua are cineva nevoie de un grafician? [email protected]  :D

#18
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Toate locurile s-au ocupat. Mai incearca.

Edited by w3room, 11 May 2011 - 01:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate