Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sumo

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#109
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002

popilieflorin, on Sep 28 2005, 14:27, said:

... Kotooshu, 22 de ani, a pierdut 2 confruntari consecutive la adversari modesti ...

<{POST_SNAPBACK}>

Da, desigur, Asashoryu e chiar modest  :roflmaofast:
E adevarat ca cealalta infrangere a fost la Kisenosato, dar acesta a fost al doilea performer al competitiei cu un scor de 12-3.

#110
eugenc

eugenc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.09.2005
La TV :
  Pentru cei care nu au aflat inca: incepand de ieri Eurosport a inceput de dea inregistrarile meciurilor.

Pe site:
  Cele mai interesante lupte din turneul de la Tokio la adresa:
  http://sumo.goo.ne.j...kumi/index.html

Filmulete de 2-3 MB in format QuickTime si un scurt comentariu al luptei.


Enjoy ;-)

#111
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Emil e de treaba si intelegator. S-a conformat rugamintilor noastre si l-a trimis la femei pe Gheorghias.

#112
kevin lorre

kevin lorre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.10.2005
bah nu m-am mai uitat la sumo de ceva vreme... de fapt de cand s-au retras takanohana, musashimaru si akebono nu prea ma impresioneaza. pe de alta parte vad ca dupa takanohana nici un luptator japonez nu exceleaza. mi-ar fi placut sa ii vad pe musoyama sau pe chiotaikay yokozuna mai mult decat pe asashoryu dupa ce s-au retras cei trei mari (nu numai la propriu) yokozuna mai sus amintiti... dar pana la urma si asashoryu e ok... oricum, mai lipsesc vreo doi yokozuna ca de fiecare data cand aud de sumo turneele sunt castigate numai de asashoryu... cand o sa apara aia doi o sa incep sa ma uit din nou :))

Attached Files



#113
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Pe 8 februarie incepe primul turneu al anului. In caz ca mai sunt unii care nu stiu, Asashoryu a realizat ce si-a propus, adica a castigat fara drept de apel toate cele 6 turnee ale anului. Sa vedem ce va face insa Kotooshu, care dupa ultimul turneu a fost promovat la rangul de Ozeki.

#114
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Bun, bun, abia astept!

Thx for news! :)

#115
Andy_larcking16

Andy_larcking16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2006
ce super a fost ultimul turneu din luna mai !  :coolspeak:  ce pacat ca nu este si la noi o scoala de sumo in romania ca ar fi fost super sa fie cate una in fiecare oras

Edited by Andy_larcking16, 17 July 2006 - 16:12.


#116
Andy_larcking16

Andy_larcking16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2006
as vrea doar sa stiu va rog ! cine ar vrea sa se deschida si la noi in fiecare oras scoala de sumo ? eu as vrea deoarece ar fi foarte super ! dar vreau sa stiu si parerea altora  :) sau daca este si la noi si stie cineva spuneti-mi si mie va rog ca mie mi-ar placea sa stiu va rog

edit reason: vad ca folosesti "va rog". incearca mai tare sa nu mai folosesti "pls".
si fara "k"-uri

Edited by ciuly, 18 July 2006 - 14:42.


#117
Andy_larcking16

Andy_larcking16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2006
Spuneti-mi si mie va rog ! Kotooshu, Baruto si Kokkai au venit sa devina luptatori de sumo la o scoala din  japonia adica se antreneaza in japonia sau au avut scoala de sumo si la ei in tara ? ca nu stiu spuneti-mi si mie va rog

edit reason: k-user

Edited by ciuly, 18 July 2006 - 14:44.


#118
christ

christ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.04.2006

View PostAndy_larcking16, on Jul 17 2006, 23:10, said:

Spuneti-mi si mie va rog ! Kotooshu, Baruto si Kokkai au venit sa devina luptatori de sumo la o scoala din  japonia adica se antreneaza in japonia sau au avut scoala de sumo si la ei in tara ? ca nu stiu spuneti-mi si mie va rog

edit reason: k-user


nu, nu exista scoli de sumo in Bulgaria (Kotooshu), Estonia (Baruto) sau Georgia (Kokkai). De Bulgaria stiu sigur.
Insa toti au fost campioni la lupte (greco-romane, judo etc.) adica au o pregatire ce le permite sa treaca examenele de admitere. de antrenat se antreneaza in Japonia si locuiesc 24/24 la scoala (heya), Kotooshu la Sadogatake, Baruto la Onoe si Kokkai la Oitekaze.

#119
Andy_larcking16

Andy_larcking16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2006
si trebuie neaparat sa fii campion de lupte ca sa treci probele ??

#120
christ

christ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.04.2006

View PostAndy_larcking16, on Sep 12 2006, 23:53, said:

si trebuie neaparat sa fii campion de lupte ca sa treci probele ??

nu e obligatoriu, dar evident e un avantaj. japonezii se pregatesc de mici la sumo. strainii nu au cum. astfel ca daca nu ai o pregatire intr-ale sporturilor de lupta si o costitutie pe masura (la 17-18-19 ani, varsta consacrarii in sumo) ca strain nu te poti compara cu japonezii care sunt efectiv crescuti pt asta (unii).

#121
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
imi place mult sumo (am practicat judo in copilarie si poate il inteleg mai bine)
multi nu-l inteleg si au impresia ca e o imbranceala. adevarata arta poti sa o vezi doar in reluari cu incetinitorul.
este si o foarte buna lectie de fizica-compunerea fortelor, centru de greutate, inertie, grade de libertate,torsiune,frecare. abia cand ai habar si de chestiile aste incepi sa-ti dai seama cu ce se mananca.

#122
SumoEurosport

SumoEurosport

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2008
Trist ce s-a intamplat aici, era un thread infloritor despre un sport extraordinar, si a murit. Dupa cum se stie, Eurosport a renuntat la Sumo pe la sfarsitul anului 2007, dar, deloc surprinzator, data fiind comunitatea semnificativa de fani din Europa, exista interes si discutii pentru a relua transmisia. Ajutati cu o semnatura la linkul de mai jos.

http://www.petitiono...o/petition.html

#123
Andrei_Andrei_

Andrei_Andrei_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.03.2011
Salut,

Dupa jdemii de ani, doresc sa readuc in actualtiate acest minunat topic. Sunt si io iubitor de Rikisi.  De vreo 3 ani n-am mai urmarit linkuri, situatii, turneele pe care le urmaream atunci. M-am puturosit, am mers la discoteca si i-am batut pe toti, precum Yokozuna Ashasoryu, dupa care m-am lasat de sportu' asta. Da' nici in discoteca ala plictisitoare n-am mai mers, ca si asa, sucu' sunt calde... Da' vreau sa revin in Dohio ! Cine mai e FAN SUMO pe-acilea, daca nu vrea o serie de Tuparri, sa puna in Dohio niste linkuri, ca mi-e foame de sumo. :) Maegashira, alea-alea, tot tacamu' ca mi-e fomita...  :naughty:

Daca tot Eurosport a scos din lista de programe din 2007, haha...cand ne uitam cu totii, doar io, ala, si cu ala... haideti sa-i gasim pe net, ca-s atatea motoare de cautare ! Cautam io acuma dar pic la somn ca am papat 7 fripturi si 7 beri si 7 salate. Vrau sa intru si io in Dohio ! Sa ma-ngras !  Primul roman, Ozeki dupa aia imediat Yokozuna ! Haideti domnilor, ca-i pacat de sportul asta preistoric.

Emil Gradinescu ???  :peacefingers:

Edit: vad ca Hakuho bate la ei (vezi atasamentul) cum bat corcodusele pe sol atunci cand cad din copaci. Bravo lui, un luptator adevarat, old style sumo, precum Takanohana, pe vremuri, cand il admiram cu totii, io ala si cu ala, aia toti, miillioanele, catralioanele de telespectatori care eram. Si cu Emil Gradinescu... Apropo, stie cineva, exista vreo casa de pariuri pentru Sumo, pe undeva, in tara asta ? Ca io-mi licitez casa pe Hakuho ! Acu' ! Ieri ! :naughty:

Attached Files


Edited by Andrei_Andrei_, 28 March 2011 - 01:50.


#124
dany8angel

dany8angel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2011

View PostCourage, on 11th July 2003, 23:40, said:

Monitox ! Daca nu facem niste sport cred ca nu mai este mult pana sa intram si noi in liga mica de Sumo :D
:console:
Nu am nimic impotriva sportului astuia... dar te aprob cu desavarsire!!!! :roflmaofast: :thumbup:

#125
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Hei! A murit de tot treaba pe aici!

Am căutat din întâmplare pe Youtube zilele astea și am dat peste grămezi de filme, turnee întregi. Față de anii precedenți când erau foarte puține, e o avalanșă întreagă de informație.

Ulterior perioadei excelentului Bad Boy Asashoryu, sumo a fost dominat de Hakuho, alt mongol, a cărui stea începe să apună în perioada asta. Ultimul turneu din Ianuarie, "Cupa Împăratului" a fost câștigat de Kisenosato, la acel moment Ozeki, la primul turneu câștigat în carieră. Acesta, ai cărui părinți erau prezenți în tribună a fost foarte emoționat cu această ocazie.
Cariera lui Kisenosato a început acum 15 ani,  acum 5 ani a fiind promovat la rangul de Ozeki. Pe 27 februarie în acest an, a fost promovat la rangul suprem de Yokozuna, devenind cel de-al 72-lea yokozuna din istorie și primul yokozuna japonez după 19 ani de dominație mongolă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2ilvOsP22NM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rcT5AtFa67k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sOJfgPEOU3s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l27EU826rjI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#126
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Se poate face sumo la 1.70 - 55 kg?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate