Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2827
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

 gushpi, on 02 octombrie 2022 - 17:34, said:

omule, NU în nișă o pui...
o montezi pe traseul final spre fosă, acolo unde scrie „ieșire canalizare”!
în acest mod, eventualul miros nu mai trece spre casă.
Am reusit; foarte dificil datorita spatiului redus si greu de spart placa din beton. Nici eu nu credeam ca o sa ajung atat de jos, am trecut de polistirenul de sub incalzire, m-am dus mai jos, am trecut si de placa, am ajuns pana la polistirenul de sub placa.
Pana la urma am gasit un teu cu iesire de 40mm si totul a incaput acolo jos unde am spart. Inainte aveam ramnificatie cu unghi de 67 si reductie de la 50 la 40.
Atasez si un scurt vdeo:
https://imgur.com/dNERVyT

Puteti vedea polistirenul de culoare portocalie de sub placa din beton, am spart aproximativ 30 cm ca sa fac loc lirei de scurgere.

Acum ma gandesc la urmatoarele optiuni ca sa astup totul:
1. Piertris alb peste care sa pun polistiren si apoi adeziv.
2. Polistiren dupa care strat subtire de adeziv, iar polistiren si tot asa.
Cum credeti ca este mai ok?

Edited by Y0samiteSam, 03 October 2022 - 12:06.


#2828
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 Scurthea211, on 03 octombrie 2022 - 07:57, said:

Asa e ca nu esti oltean? Ca pe mine perfectul asta simplu folosit pentru trecutul indepartat ma zgarie pe creier Posted Image

nu, nu-s oltean, îs adeptul scrierii cât mai scurte...
mai am umpic și trec la pictograme :P

#2829
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Vin si eu cu o intrebare legata de instalarea fosei. Nu am fost acasa cand au bagat-o in pamant si am cateva nelamuriri:
1. Este normal sa simt uneori ca vine miros din tubul pentru aerisirea drenului? Stau afara in curte la distanta de 2-3 metri de dren si din cand in cand simt mirosul, am bagat nasul in tub si nu e prea placut.
Ma gandesc pe viitor sa sap aproximativ 40 cm si sa pun doua coturi la 45 astfel incat sa duc tubul drenului cat mai aproape de gard si cat mai sus; este asta o solutie?
Attached File  fosa dren.jpg   222.05K   78 downloads

2. Ce rol are tulumba instalata inaintea fosei? vecinii mei nu au asa ceva, oare de ce au instalat acolo un tub cu diametru atat de mare?
Attached File  fosa tuburi.jpg   381.1K   74 downloads

#2830
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
In mod firesc, traseul de la capatul drenului pana la ventilarea coloanei de canalizare care iese pe casa, ar trebui sa fie liber de lichide cand nu deversezi nimic in fosa. In felul asta se poate crea un mic tiraj natural si mirosurile urca pt ca descompunerea genereaza si caldura. Avand clapeta vietii pe coloana de canalizare, principiul asta e nefunctional si mirosurile ies pe unde se nimereste. Acelasi lucru se intampla si daca undeva traseul e colmatat si sta plin cu lichid.

#2831
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Drenul mi se pare scurt.
Da, poti "lua" teava de ventilatie si sa o duci sus pe gard, scapi si de mirosuri si de "chestia aia" infipta in mijlocul curtii. sapa pe langa ea circa cm, fa un sant pana la gard, mergi cu ea prin sant pana acolo si acolo fie o lasi la baza gardului, fie o urci sus  ca sa "arunci" mirosurile la inaltime.
Tulumba cred ca e gura de vidanjare, ai o fosa tricamerala?

#2832
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Tulumba cu diametru atat de mare, este de fapt un camin cu diametru mic.

Exemplu: Kit Camin Canalizare

#2833
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Nu, nu este o fosa tricamerală. Despre lungimea drenului nu știu ce să spun, cat trebuie sa fie de lung pentru o funcționare optimă?
OK, am înțeles: tulumba este doar un cămin pentru inspecție.


#2834
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
zice-se 10 ml de dren de 110 pt fiece persoană care utilizează wc-ul...
dar dacă ai sol preponderent argilos, trebuie dublată lungimea
mirosul ne indică că:
-drenul e prea scurt
-solul este argilos, deci nu permite viteze bune de absorbție a lichidului
-nu utilizezi carcalaci buni pt descompunerea materiilor organice (sau schema este rea)

acum poate ai tunel de percolare...

PS: când vă-nvățați oamenilor să cereți poze peste poze peste poze? Posted Image (mai ales la lucrări ascunse...)
...că poate nici au montat corect drenul...cu straturile respective de pietriș, cu pânza de rigoare, cu..., cu...

Edited by gushpi, 11 October 2022 - 09:27.


#2835
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Drenul cu cat e mai lung, cu atat mai bine. De exemplu eu la 4 persoane am un dren de 12 m, ca atat am avut spatiul disponibil... Insa e facut ca la carte, cu sant de 60-70 latime la 1,5 adancime, cu panta, cu 12 mc de pietris, cu geotextil etc etc. Niciodata pana acum, in 6 luni de zile de cand l-am montat, nu a ajuns apa in capatul cel mai de jos al drenului, a preluat tot.

#2836
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
cum sti daca apa ajunge pana in capatul cel mai de jos al drenului?

#2837
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Am teava de ventilatie si de vizitare lasata in punctul cel mai de jos al drenului. Practic tubul de dren se termina intr-un cot la 90 care iese la suprafata cu o teava de 110 si lungime de 2 m care are la capat aerisitorul. Cand campul de dren nu mai poate prelua, apa ajunge in teava si este vizibila de sus.

#2838
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Am înțeles acum;
Am ridicat și eu acum aerisitorul și m-am uitat pe țeava de 110 cu lanterna. Observ că este goala și văd până la capăt unde este cotul de 90.
Daca nu este apa acolo trag concluzia că totul este în regulă.

#2839
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 13.02.2006

 adi0, on 25 iulie 2022 - 10:14, said:

Sper sa nu se considere ca fac reclama dar m-am hotarat weekend-ul asta sa iau fosa urmatoare: https://feco.ro/eco-bunker-5000/

A mai luat cineva fose de la oamenii astia? Exista ceva feedback de la fosti clienti? Pe site-ul lor review-urile par foarte bune dar ma tem ca sunt si fake...

Sper sa nu fiu intrebat de capacitatea fosei (5mc). Pur si simplu sunt hotarat sa iau una mai mare, nu clasica fosa de 2.5mc. Vreau sa o montez in Mogosoaia.

Multumesc pentru eventualele pareri.
Salut.Ati luat fosa Bunker?Si eu m-am indreptat tot spre una ,de 5000,chiar daca vom fi cam 4 pers.

Edited by vslmarcel, 30 October 2022 - 12:34.


#2840
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019

 vslmarcel, on 30 octombrie 2022 - 12:34, said:

Salut.Ati luat fosa Bunker?Si eu m-am indreptat tot spre una ,de 5000,chiar daca vom fi cam 4 pers.

Salut. Intr-un final, m-am sucit si nu am mai luat Bunker-ul. Am luat Bioplast 2x1600 litri. Am o cunostinta fix cu fosa asta, plus 4-5 sectiuni de tunel de percolare, si nu a avut probleme pana acum iar despre Bunker am primit niste pareri proaste de la niste persoane care monteaza fose - cica ar curge pe la toate imbinarile.

Arunca un ochi pe la pagina 156. Am scris acolo si despre montaj. Dar cica montajul e varza, nimic nu e bine.

#2841
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Pai daca parerile despre Bunker le-ai primit tot de la cei care ti-au facut si montajul nu m-as baza prea mult pe ele.

Eu am Bunker si inainte sa astup lucrarea s-a facut test de etanseitate. Nu pierde pe nicaieri. Probabil conteaza si cum o manevrezi ca daca o impingi cu buldo escavatorul in groapa poti sa spargi orice bazin.

#2842
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
OK, e bine de stiut ca sunt in regula. Poate au prins ei unele fose cu defecte de fabricatie... Doi dintre cei trei cu care am discutat mi-au recomandat sa le evit. Nu i-am intrebat "Ce imi recomandati?" ci "Bioplast sau Bunker? Ce experiente aveti cu fosele astea?". In plus, nu am luat materialele de la ei.

#2843
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
io-te ce ni se pregătește:

Attached Files



#2844
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
La noi in sat s-a completat deja o varianta mai simplista. E obligatorie la nivel national inscrierea la primarie a foselor si statiilor de epurare.

Edited by Scurthea211, 01 November 2022 - 11:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate