Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2719
danyro

danyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.05.2004
in scop este ERU 6 sau 8 cu pompa Fujimac intr-adevar. in teorie este supra dimensionata pentru nr de locuitori.
Ca si intrari va avea masina spalat vase+rufe+bucatarie+3-4 dusuri zilnice adulti+cate 3-4 bai saptamanale.
La spalat rufe cam 2 pe saptamana.
Nu prea am inteles daca este bine sau nu sa folosesc MRS+MSV mai des?

Ai vidanjat o pana acum si daca da, cam cat timp ai intre vidanjari?
Vad ca modelele actuale au auto vidanjare, adica scoti tu sacul de acolo -> ai folosit aceasta functie? cum ti se pare?

multumesc pentru raspunsuri

#2720
body76

body76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.10.2003
Auto vidanjarea este asa si asa. Adica sacul devine foarte greu, se scurge foarte greu apa din el. Niciodata sa nu il umpli peste jumatate ca nu il mai scoti de acolo.
Daca esti sigur ca speli doar doua masini de rufe pe saptamana e ok, dar nu cred ca vei reusi.
MRS+MSV nu inteleg ce inseamna.
Daca aerarea merge corect o vidanjezi rar. Cam o data pe an.

#2721
danyro

danyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.05.2004
MSR - masina spalat rufe si MSV masina spalat vase.
pai estimez la 2-3 MSR pe saptamana luand ritmul de acum si cu cat cresc, ar trebui sa se reduca ritmul teoretic.
oricum o sa pun 3 tunele de percolare graf si nu merg pe dren. un tunel de percolare are 150L capacitate de "stocare" sa zic asa..

referitor la aerare, o sa iau acel modul de automatizare pe care il pun sa mearga cum recomanda ei. nu o sa umblu la el.
mai nasol e daca raman fara curent desi am generator prevazut in instalatia electrica.

montajul cat te a costat la acel moment?

#2722
body76

body76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.10.2003
Daca ai solul argilos vei avea probleme cu apa evacuata. Eu o evacuez in curte pe o vale plina cu pomi.
Modulul lor de comanda nu il folosesc. Am un Sonoff POV R2 pe care il comand de la distanta.
Daca nu ai o zi curent nu e problema.
Montajul l-am facut eu. Am sapat groapa, am turnat o placa armata de 12 cm, am coborat statia, am racordat scurgerile, am completat cu pietris nu cu pamant. Si asta a fost tot.

#2723
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdanyro, on 20 februarie 2022 - 11:16, said:

MSR - masina spalat rufe si MSV masina spalat vase.
pai estimez la 2-3 MSR pe saptamana luand ritmul de acum si cu cat cresc, ar trebui sa se reduca ritmul teoretic.
oricum o sa pun 3 tunele de percolare graf si nu merg pe dren. un tunel de percolare are 150L capacitate de "stocare" sa zic asa..

referitor la aerare, o sa iau acel modul de automatizare pe care il pun sa mearga cum recomanda ei. nu o sa umblu la el.
mai nasol e daca raman fara curent desi am generator prevazut in instalatia electrica.

montajul cat te a costat la acel moment?
La 4 locuitori eu as pune 5 tunele ca sa nu te trezesti de Craciun ca trebuie sa chemi vidanja ca da statia pe afara. Colegul recomanda MSV pt ca foloseste de cca 10 ori mai putin apa decat spalatul manual
MSR este mare consumatoare de apa si daca ai doua serii sambata, e de preferat sa bagati una dimineata si una seara. 2 serii la interval scurt inseamna soc pt statie si sambata se aduna si alte deversari. Noi bagam seria 3 marti sau miercuri.
Ideea cu perlatoare cu debit redus este excelenta. La bucatarie de ex. cca 1/2 din apa cursa este risipa.

#2724
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Salutare,
Doresc să-mi instalez o fosa septica la o căsuță de vacanta folosită ocazional de 3-4 persoane...locul de instalare este limitat la maxim 7 m in lateralul casei. Va rog să mă ajutați să-mi spuneți dacă e ok.
1. Am în vedere o fosa Eco Rotary orizontala de 2200 litri cu 4 camere
2. Distanta casa-fosa=2m. Sa intru cu țeava direct-drept in fosa sau sa pun 2 coturi la 45 grade pentru a atenua viteza de intrare a dejecțiilor in fosa?
3. Tub vertical de aerisire înainte de intrarea in fosa..m
4. Sa pun la ieșire 1 sau 2 tuburi de percolare înseriate pe ieșire? Cu doua tuburi înseriate sunt la limita spațiului...
Mulțumesc.



#2725
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
pt cei cu sol argilos (și care cred că apa epurată nu se va integra-n sol): la capătul zonei de drenaj puneți un bazin de cât vreți voi (500, 1000 litri) cu o pompă cu flotor (care știe să facă cel puțin 2 bari)
evacuarea pompei o legați la un aspersor (de care vreți voi)
surplusul de apă va fi împrăștiat pe o suprafață mare, astfel încât nu vor apărea probleme de șuvoaie

investiția e mică, comparativ cu cei 10000 dați pe stația de epurare + sistemul de drenaj.

#2726
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

View Postgushpi, on 21 februarie 2022 - 11:13, said:

pt cei cu sol argilos...
evacuarea pompei o legați la un aspersor (de care vreți voi)
surplusul de apă va fi împrăștiat pe o suprafață mare...
Și nu pute?

Eu am sol argilos, deși am pus tuburi de dren, cu piatră, sunt degeaba. Se umflă argila și la revedere.
Din contră, când plouă tare mi se umple fosa cu apă. Probabil prin tuburile de dren, ca pe altundeva nu văd pe unde.
Golesc săptămânal camera 2, sau după fiecare ploaie. E adevărat că nu prea pun bacterii, doar când îmi aduc aminte...
O golesc pe un șanț lung, unde am pus sălcii. Le merge de minune! Dar totuși pute...

Edited by noxious30, 21 February 2022 - 15:25.


#2727
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Pai nu pui bacterii, te miri ca pute, apoi iei o apa neepurata si o golesti pe sant. Daca santul nu e la tine in curte, sa stii ca e nitel o contraventie ceea ce faci. Chiar si in curte fiind eu tot v-as amenda, mai am si eu vreo 2 vecini care procedau asa si i-am linistit intre timp. Chiar nu este OK.
Una este sa iei o apa epurata, dupa ce a trecut prin 2 camere, fie si partial, dar care nu mai are in ea bacterii periculoase si nu mai miroase si sa o folosesti sa uzi gazonul sau gradina, alta sa iei o apa plina de e-coli si alte bacterii si sa o arunci pe sant.

Edited by MirceaDWC, 21 February 2022 - 15:33.


#2728
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

View PostMirceaDWC, on 21 februarie 2022 - 15:33, said:

Pai nu pui bacterii, te miri ca pute...
Șanțul este pe un teren lipit de mine, tot al meu. Sunt singur în cămp, nu am vecini.
Am pus sălcii pentru umbră și adăpost.
Nu asta-i problema...
În opinia ta, bacteriile rezolvă mirosul și e-coli? A fost o perioadă când eram mai consecvent, apoi m-am cam lăsat.. Dar pot sa revin la tratamentul regulat.

#2729
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dacă folosești enzime, nu pute.
Rezervor tampon e bun pentru orice varianta.

Edited by BloodRa, 21 February 2022 - 17:41.


#2730
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
confirm: nici cu nasu' băgat pe țeava fosei nu miroase absolut nimic, dar lingura de mormoloci e nelipsită din wc, iar cam la 2 săptămâni arunc direct în fosă un cubuleț, care se duce direct la fund și-și face acolo treaba.

#2731
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Fara clorinare,efluentul are e-coli in numar urias.

#2732
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

View Postgushpi, on 21 februarie 2022 - 19:58, said:

confirm: nici cu nasu' băgat pe țeava fosei nu miroase absolut nimic, dar lingura de mormoloci e nelipsită din wc, iar cam la 2 săptămâni arunc direct în fosă un cubuleț, care se duce direct la fund și-și face acolo treaba.

Ce folosesti ?

#2733
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu, deși nu mă întrebi :) , folosesc de mai bine de 5 ani, super LC Bel.

#2734
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Posted Image
Nu te-am intrebat, dar este bine de stiut, mai ales daca esti multumit de "rezultat".

#2735
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006

View Postnoxious30, on 21 februarie 2022 - 16:00, said:

Șanțul este pe un teren lipit de mine, tot al meu. Sunt singur în cămp, nu am vecini.
Am pus sălcii pentru umbră și adăpost.
Nu asta-i problema...
În opinia ta, bacteriile rezolvă mirosul și e-coli? A fost o perioadă când eram mai consecvent, apoi m-am cam lăsat.. Dar pot sa revin la tratamentul regulat.
Nu conteaza, tot in aer liber le imprastii. Si nu e OK.
Da, daca folosesti bioactivatori nu miroase.

View Postaliency, on 21 februarie 2022 - 20:00, said:

Fara clorinare,efluentul are e-coli in numar urias.
Foarte corect, de aceea este recomandat sa nu deversezi asa ceva

#2736
danyro

danyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.05.2004
aveti idee de ce as alege o fosa verticala versus una orizontala? pro/contra gen?
nu reusesc sa gasesc aplicabilitatea lor pe niste scenarii aplicate.

as vrea sa o montez cu posibilitatea de a putea trece cu o masina mica peste ea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate