Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2683
Ritter

Ritter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2006
@boieru2000:

Fosele de la Ecowalburg, sunt facute in Jermania, dar vin cu vaporul direct din China :)
Trust me !

Edited by Ritter, 21 November 2021 - 11:35.


#2684
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Am o fosa septica tricamerala orizontala de 2500l (Eco Bunker 2500) cu camp pentru drenaj pe care o folosim 4 persoane de circa 1 an. In timpul asta am folosit si bioactivatori.

Citind documentatia am vazut  ca perioada de vidanjare e data doar ca 2-4 ani, ceea ce mi se pare foarte vag. Ma asteptam sa fie date niste indicatii de verificare a nivelului: trebuie vidanjata atunci cand se ajunge cu depunerile la semnul x sau y. In speranta ca o sa observ ceva am deschis astazi cele 2 guri de vizitare, dar asta nu m-a ajutat cu nimic. In prima camera se vedea o crusta chiar in capatul tubului de vizitare  si in a treia era apa. Prima camera nu mirosea de loc, iar a doua destul de slab si mai mult a sulf decat a fecale.

Are cineva genul asta de fosa tricamerala orizontala? as putea cumva sa imi dau seama cand e cazul sa o vidanjez? Sau se merge pe vidanjare anuala preventiv? Ar fi trebui sa sparg crusta sau nu ma ajuta cu nimic si doar ma chinui? Daca era vara treceam direct la fapte si nu mai puneam atatea intrebari, dar acum am oprit apa in curte, deci as prefera sa nu am de spalat instrumente.

#2685
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
experimental o faci:
-vidanjezi acum și vezi ce iese (adică tragi de sus în jos, astfel încât să se observe nivelul depunerilor)
-în funcție de ce observați, luați decizii în consecință.

ipotetic aș zice că n-ai nevoie, dar pt 100...200 de lei cât costă vidanjarea, mai bine o faci!

#2686
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Cred ca asta o sa fie planul. Nu cred ca as fi putut vedea ceva nici daca spargeam copca aia. Plus ca vremea nu e chiar prielnica pt experimente. Deci logic e sa fac cum imi sugerezi tu, sa determin experimental cat s-a strans intr-un an ca sa pot sa extrapolez pe mai departe.

Nu am mai chemat vidanja pana acum asa ca poate suna stupid ce intreb, dar mai bine sa fiu protejat de dorel :
- Trebuie vidanjate ambele camere la care am access prin gurile de vizitare? Eu banuiesc ca trebuie doar prima camera, dar nu as baga mana in foc. In a 3-a daca nu e nimic defect cred ca ar trebui sa fie preponderent lichid.
- Vidanja are furtune opace, cum fac sa imi dau seama de nivel? Se aude altfel cand e lichid fata de solid?  Sau ma bazez pe experienta vidanjorului (imi spune el : ati avut cam 300l de solid)?

#2687
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
fiind prima dată, aș vidanja tot
da, furtun e opac, dar  - întradevăr - băieții își dădeau seama după sunetul scos de pompă, când începea să tragă „din greu”
la ce zic ei mai adaugi 15% (că va fi și o zonă intermediară de nămol mai subțire)

oricum, poate are loc  - pe lângă furtun - să vezi cu o lanternă ce și cum...

#2688
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
O sa incerc sa vad pe langa furtun dar nu imi fac prea mari sperante. Pt vizitare am o teava de 110 de vreo 1.5m lungime.
Multumesc pentru sfaturi.

#2689
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
subțire, bre, subțire! :(
sigur n-ai loc, deoarece furtunul este cam p-acolo cu diametrul!

#2690
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
Cu un bat, teava, altceva asemanator, sparge crusta, asa iti vei putea da seama de grosimea ei.
Eu zic ca, la un an , grosimea crustei este de 30 cm. Nu cred ca se impune vidanjarea ei.

#2691
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Postgushpi, on 10 ianuarie 2022 - 12:16, said:

subțire, bre, subțire! Posted Image
sigur n-ai loc, deoarece furtunul este cam p-acolo cu diametrul!

Am scris aiurea 110. Cred ca au 160 de fapt,dar la adancimea aia tot nu imi fac prea mari sperante.

View Postcristobob, on 10 ianuarie 2022 - 12:28, said:

Cu un bat, teava, altceva asemanator, sparge crusta, asa iti vei putea da seama de grosimea ei.
Eu zic ca, la un an , grosimea crustei este de 30 cm. Nu cred ca se impune vidanjarea ei.

M-as fi asteptat ca grosul sa fie pe fundul camerei, deasupra apa si deasupra crusta. Poate ma insel. M-am gandit ca ar trebui sa sparg crusta ca sa pot sa vad sub ea prin apa. Dar nu stiu daca se poate vedea ceva. Daca tu zici ca estimezi o crusta groasa, atunci clar nu am nici o sansa sa vad vreun nivel. Probabil de aiai nici nu au dat vreun reper in documentatie.
Nici eu nu ma astept sa fie nevoie de vidanjare, dar probabil prima data trebuie sa actionez preventiv pt ca e mult mai nasol sa nu o fac la timp, decat daca o fac prea devreme.

#2692
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
Nu te gandi ca acea crusta e "tare ca betonul". Vei reusi relativ usor sa o spargi.

#2693
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
dar io nu știu de ce e acea crustă: la mine nu se adună nimic la suprafață
io folosesc niște mormoloci de la dedeman (sunt și cutii cu praf, dar și pastile comprimate)
praf pun în wc, cam 2 linguri/săptămână
comprimate pun cam la 2 săptămâni direct în fosă, în prima cameră (pastila asta se duce la fund și acționează direct în mizeria de acolo

tot așa, nici la mine nu miroase :)

#2694
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Eu folosesc bioctivatori de la hornbach: dozajul e la fel 2 linguri pe saptamana.

Banuiesc ca se formeaza o pojghita de la hartie igienica + grasimi (nu ulei alimentar ca pe ala il recliclez). Cred ca am citit undeva pe aici de chestia asta. Posibil sa fie de la hartia igienica umeda pe care chiar daca scrie ca se topeste la fel ca cealalta, am dubii.

#2695
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
ups... să știi că hârtia umedă este rezistentă...
nici io n-am grăsimi, decât infinitezimal, deoarece am 3 jivine blănoase de 35-40 kg care ling și rad tot!
(mă laud că nu irosesc niciun gram de mâncare)
pungile mele de gunoi sunt total uscate :P

#2696
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nu ma refer la servetele umede, ci la hartie igienica umeda:

https://www.cora.ro/...vBoCeTIQAvD_BwE

Cica  varianata asta ar fi "dizolvabila in apa si biodegradabila" . O sa aflu daca e adevarat cand vine vidanja. Oricum nu acum, ca la cat de ud e pamantul, sigur nu ii face bine fosei sa  o golesc.

#2697
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Colega, mizeriile alea nu au ce cauta in fosa. Nici hirtia igienica colorata, nici prosoapele de hartie, nici prostiile de parfumat WC-ul, nici grasimile, nici zeama de la muraturi, nici prea mult detergent pe baza de clor, nici otet, nici alte chimicale ce pot efecta viata bacteriilor. Crusta ai e grasime. Poate compromite rapid si total campul de drenaj. Grija mare!

#2698
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Intr-un final m-am bransat si racordat la apa si canalizare. Intrebare ce ma macina este ce sa fac cu fosa, e vorba de o fosa verticala tricamerala de 2 mc. Ea va ramane in pamant dar vreau sa ii tai gura de comunicare, sa o etansez si sa o acopar cu vreo 30-40 cm pamant. Cum sa procedez, o las cu apa, se evapora apa in timp din ea, ma gandesc sa nu se surupe daca nu va mai avea apa. Sa o vidanjez si sa pun nsip in ea, ce ar fi de facut?

#2699
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Ce e mai ieftin. Eu zic sa ramana cu apa si usor vizitabila in caz ca mai pierde.

#2700
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Eu am fosă de ciment, doua camere, betonata pe fund.
Când o veni canalizarea, intenționez sa-i sparg partea de sus, s-o umplu cu pietriș+ pământ+etc..
Apoi un strat de gazon, eventual vreun pom de talie mică.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate