Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2449
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Adica tu bagi apa epurata direct in acvifer prin intermediul unui put absorbant?

Edited by camsonat, 12 May 2019 - 18:54.


#2450
Ispasma

Ispasma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.05.2019
Salut, asta e solutia realizata de dezvoltator. Din fosa iese apa epurata in put colector. Apa e ok, am pompst de 2ori si nu are miros. Intrebarea ramane ce fac cu putul care nu mai absoarbe apa?

#2451
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Deci,e o fosa sau ministatie de epurare? Daca e fosa nu e bine.

#2452
Ispasma

Ispasma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.05.2019
Salut imi cer scuze sunt obosit. E statie de epurare, mi-a intrat in reflex sa ii spun fosa.

#2453
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Poate sa ma ajute cineva sa inteleg diferenta intre: NTPA-001/2002  si EN 12566-3:2005+A2:2013, in contextul statiilor de epurare.

Multumesc anticipat

#2454
danielemontaj

danielemontaj

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.02.2019

 cristianbojor, on 14 mai 2019 - 11:11, said:

Poate sa ma ajute cineva sa inteleg diferenta intre: NTPA-001/2002  si EN 12566-3:2005+A2:2013, in contextul statiilor de epurare.

Multumesc anticipat
Buna ziua,NTPA-001/2002 specifica limitele impuse de legile Romane pentru ca apa epurata dintr-un sistem de epurare (statie de epurare,separatoare de hidrocarburi,separatoare de grasimi etc) sa permita deversarea in emisar.EN 12566-3:2005+A2:2013 este standardul European pentru statii de epurare adus la zi in 2013.Bineinteles ultimul standard este EN 12566-3/2016.Practic orice producator de statii de epurare trebuie sa isi certifice statiile de epurare testandu-le la un laborator omologat  conform acestui standard iar in urma raportului de incercari poate emite declaratie de conformitate cu marcaj CE.Altfel nu are voie sa le comercializeze pe piata Europeana,bineinteles la noi autoritatile de control nu isi face treaba de aceea sunt o multime de produse pe piata(statii de epurare si fose septice) fara certificari.

#2455
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Am inteles, multumesc

#2456
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Salut,

Am discutat cu cineva si mi se spunea ca fosele septice cu drenaj sunt ilegale.

http://legislatie.ju...Document/206380

2. La articolul I punctul 2, litera d^1) a alineatului (1) al articolului 16 se modifică și va avea următorul cuprins: d^1) evacuarea de ape uzate epurate și/sau neepurate în apele subterane sau pe terenuri, cu excepția folosirii apelor uzate epurate corespunzător, cu respectarea indicatorilor de calitate la evacuare prevăzuți în Hotărârea Guvernului nr. 188/2002 pentru aprobarea unor norme privind condițiile de descărcare în mediul acvatic a apelor uzate, cu modificările și completările ulterioare, pentru irigații, în baza unui studiu și cu condiția monitorizării acestor ape;

Singura chestie legala ramane bazin vidanjabil etans.

Ce parere aveti de chestia asta?

#2457
juliasays

juliasays

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2019
stie cineva cum e cu statiile de epuare cu zona umeda controlata? gen dauzuc? are cineva?

#2458
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
buna seara,cat costa manopera pt montaj ministatie de epurare+bazin collector de 3 mc,lungimea conductelor pana in fosa ar fi de vreo 40 metri liniari,multumesc

#2459
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Buna, de 4 ani am o ministatie de epurare, si ma straduiesc sa nu arunc produse chimice ce pot afecta bacteriile din ea. Ieri, din inertie fara sa ma gandesc am luat un produs pt masina de spalat solutie anticalcar care contine izopropanol si acid sulfamidic. Dupa ce am cumparat-o mi-am dat seama ca s-ar putea sa nu fie buna pt statia de epurare. Daca nu este buna, atunci ce alte solutii pot folosi pt desfundarea tevilor, pt curatarea masinii, etc.?

#2460
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Poti folosi orice. Atâta tot că apoi trebuie să crești cantitatea de enzime necesare accelerării procesului de descompunere.

Chiar aceste enzime, în formă lichidă, ajută la evitarea infundarii tevilor, dacă le torni regulat pe scurgeri.

#2461
flopink

flopink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.05.2014
Va salut!
Am citit acest topic si as vrea sa va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva sfaturi.
Am ajuns in faza achizitionarii unei fose septice si am luat legatura cu un meserias care cu asta se ocupa. El lucreaza cu fose West, a spus ca sunt foarte bune, au 15 m de tub de drenaj si vidanjarea s-ar efectua undeva la 2 ani, in functie de membrii familiei.
Noi suntem 5, am avea nevoie de o fosa de 3000L.Terenul este cu prundis la o adancime de 50-70 cm.
Aveti cunostinte despre aceasta fosa sau poate o are cineva montata?
Multumesc frumos!

#2462
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005

View Postcristianbojor, on 31 mai 2019 - 13:49, said:

Salut,

Am discutat cu cineva si mi se spunea ca fosele septice cu drenaj sunt ilegale.

http://legislatie.ju...Document/206380

Singura chestie legala ramane bazin vidanjabil etans.

Ce parere aveti de chestia asta?
Pai si stricam noi sau vanzatorii care le pun in circulatie?
Am o intrebare...credeti ca pot instala o fosa septica in regim propriu? imi trebuie mari cunostinte de inginerie spatiala sau cu ceva documentare gen youtube ma pot descurca? sau imi puteti spune in afara de panta data de scurgere la ce trebuie sa mai fiu atent? multumesc

Edited by pahai, 18 July 2019 - 13:08.


#2463
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Noi stricam pt ca e obligatia noastra sa ne pazim de oportunisti si "necunoscatori". In tara noastra hotia e dusa la rang de arta. Vezi clasa politica. Toata.
Daca citesti macar jumatate din topicul asta te faci profesor de montat fose. Sigur nu stinta spatiala.
Cote/pante, etanseitate, materiale si ordine materiale camp drenaj, schimbari de directie "dulci" si cam atat.

Edited by camsonat, 18 July 2019 - 13:25.


#2464
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Am văzut că sunt ministatiei de epurare la care se adaugă înainte și un bazin decantor,care este explicația,o fi mai eficient așa?

#2465
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Ala e separator de grasimi si este benefic vietii mediilor din fose. Grasimea e dusmanul bacteriilor si evident al campurilor de drenaj.
Eu nu am si este stresant sa scurgi separat fiecare picatura de ulei intr-un recipient inainte de a spala tigaia/oala etc.

#2466
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Nu e separator de grăsimi,este un bazin de decantare ,la fel de mare cât statia efectivă,am văzut pe YouTube și Graf au la unele modele

Plus că sunt destule in acest sistem și pe piata din Romania,in special cele mare in Italia

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate