Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2431
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Și adâncimea sub cea de inghet

#2432
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 09.01.2008
Asta se subintelege de vreme ce din casa trebuie sa iesi sub cota de inghet, sa cobori pana la fosa, sa iesi din fosa mai jos decat intrarea. Rezulta ca vei fi cu mult sun cota de inghet. Ca realitatea poate fi mai dulce e altceva.

#2433
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Am făcut și testul 2 sa dus apa în  2 ore și 19 min.

Edited by Danutzu1985, 15 March 2019 - 18:21.


#2434
dobryraul

dobryraul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.06.2007
Va salut,
As vrea sa fac o  fosa septica pentru casa de la sat.Pentru moment sunt in faza de documetare.
Pana acuma am vazut la Dedeman ceva modele(cred ca una de 2000 l - 3000 l ar fii de ajuns pentru 2 pers.). La partea de drenare as vrea sa renunt, in ideea in care la aprox 5m de unde va fii instalata fosa este un sant  in care se aduna apa ce vine de pe deal/panta. As vrea ca apa "limpezita" din fosa sa se scurga in acest sant. Vidanjarea o sa se faca normal, sper eu cat mai rar.
O buna parte din apa de ploaie ce se aduna de pe acoperis o sa curga tot in aceasta fosa.

Tinand cont de aceasta configuratie, cam ce probleme/ dificultati as putea intampina in exploatarea acestei fose.
Orice sfat sau idee este binevenita.
Multumesc

#2435
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 09.01.2008
In primul rand vei avea probleme cu fosa din cauza ca bagi apa de ploaie in ea. Pt apa de ploaie de pe acoperis se face put absorbant sau rezervor (imens) separat. Poti duce apa de plaie in sant fara sa o mai treci prin fosa.

Edited by camsonat, 08 April 2019 - 08:07.


#2436
danielemontaj

danielemontaj

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.02.2019

 dobryraul, on 07 aprilie 2019 - 20:12, said:

Va salut,
As vrea sa fac o  fosa septica pentru casa de la sat.Pentru moment sunt in faza de documetare.
Pana acuma am vazut la Dedeman ceva modele(cred ca una de 2000 l - 3000 l ar fii de ajuns pentru 2 pers.). La partea de drenare as vrea sa renunt, in ideea in care la aprox 5m de unde va fii instalata fosa este un sant  in care se aduna apa ce vine de pe deal/panta. As vrea ca apa "limpezita" din fosa sa se scurga in acest sant. Vidanjarea o sa se faca normal, sper eu cat mai rar.
O buna parte din apa de ploaie ce se aduna de pe acoperis o sa curga tot in aceasta fosa.

Tinand cont de aceasta configuratie, cam ce probleme/ dificultati as putea intampina in exploatarea acestei fose.
Orice sfat sau idee este binevenita.
Multumesc


#2437
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 09.01.2008
Hai Daniele, curaj. Ce vrei sa-i spui omului? Doar nu ai citat sa citesc eu inca o data.

#2438
dobryraul

dobryraul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.06.2007

 camsonat, on 08 aprilie 2019 - 08:04, said:

In primul rand vei avea probleme cu fosa din cauza ca bagi apa de ploaie in ea. Pt apa de ploaie de pe acoperis se face put absorbant sau rezervor (imens) separat. Poti duce apa de plaie in sant fara sa o mai treci prin fosa.
O parte din canalizare este deja facuta (de prin anii '90) iar o parte din apa de pe acoperis se varsa in aceasta canalizare. Zinand cont ca nu vreau sa fac drenaj, nu stiu cat de mult cantitatea de apa poate creea probleme;
Mie imi este ca mirosul o sa fie deranjant deoarece conducta de iesire din fosa se revarsa direct in sant.
Nu stiu cat de puternic este mirosul lichidului "limpezit" care se scurge din fosa.

#2439
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 09.01.2008

 dobryraul, on 09 aprilie 2019 - 20:48, said:

nu stiu cat de mult cantitatea de apa poate creea probleme;
Daca nu stii asculta pe altii care stiu. Foarte mult.

#2440
BlogDeInstalatii

BlogDeInstalatii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2019

 dobryraul, on 07 aprilie 2019 - 20:12, said:

Tinand cont de aceasta configuratie, cam ce probleme/ dificultati as putea intampina in exploatarea acestei fose.

Deversarea apei in rau/sant nu este cea mai buna varianta. Probabil se practica in multe locuri de la tara. Dar nu cred ca este permisa de cei de la mediu.
Mizeria de la canalizare poate provoca boli sau poate raspandi infecti.

Daca fosa septica are drenaj, si apa de ploaie va curge in fosa, tevile de drenaj se vor colmata foarte repede.
Pentru ca particulele solide din fosa vor fi antrenate de volumul mare de apa, si vor ajunge in drenaj.

Daca nu ai drenaj, apa de ploaie nu va influenta foarte mult. Tot va antrena particulele solide, dar nu mai are ce sa sa infunde.
Probabil vidanjarea va fi necesara la 2-3 ani sau mai mult.

#2441
dobryraul

dobryraul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.06.2007

 BlogDeInstalatii, on 18 aprilie 2019 - 10:12, said:

Daca nu ai drenaj, apa de ploaie nu va influenta foarte mult. Tot va antrena particulele solide, dar nu mai are ce sa sa infunde.
Probabil vidanjarea va fi necesara la 2-3 ani sau mai mult.

Multumesc de informatie; cam asa era si parerea mea, dar vroiam sa imi confirme cineva care a ma facut asa ceva sau are mai multa experienta decat mine.
Deversarea se va face intr-un sant care nu se varsa in rau sau alta apa curgatoare.

#2442
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Mai nou e nebunia mioritica cu infiltrarea dejectiilor in pinza freatica.S-a schimbat ceva sau e doar un trend de sezon?

#2443
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Din cauza pământului lutos și panza freatica cam sus,vreo 2 m, m-am gândit să pun o ministatie de epurare, și în loc de câmp de drenaj sa pun 4 sau 5 bazine de 1000 litri conectate intre ele in parte de jos printr-un tub,și când se umple sistemul să-l golesc cu o pompa,ce spuneți,ar funcționa?

As pune un contor de apa pe instalația casei că știu când ar trebui sa golesc bazinele

#2444
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Salut! Am instalat un dren la o adancime de aprox. 2 m. Tubul gofrat a fost imbracat in pietris si apoi acoperit cu pamant.
In perioada urmatoare, trebuie sa realizez o constructie in curte.
Intrebarea mea este: pot trece cu betoniera (probabil vreo 4-5 mc de beton) perpendicular peste dren?
Suporta drenul o greutate de 15 tone (masa betonierei si a betonului)?
Multumesc!

#2445
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Salut,

Ce parere aveti de ecotrust? http://ecotrust.ro/p...item/statie-wwt

M-ar interesa in comparatie cu ecotad gv-6.

Multumesc anticipat,

#2446
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu am ecotad care e ok, dar fără bioactivatori nu face mare lucru.

#2447
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Ce se întâmplă când volumul de apă trimis care statia de epurare e mai mare decât poate prelua și epura statia?

Mă refer la debit de vârf,exemplu merge mare,dus,spălat vase, toate odata

#2448
Ispasma

Ispasma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.05.2019
Va salut! Sunt in urmatoarea situatie. Am o fosa ecologica eurotank etk S-130 si un camin (put) pentru prelevarea apei epurate relativ aprope de fosa (cca 2-3m). Cam la 18luni am fost in situatia in care putul colector s-a umplut de apa si a refulat in fosa. Mentionez ca nu stiu daca a intrat apa prin gura de vizitare a fosei sau putul nu a mai putut efectiv prelua toata apa(ambele sun pozitionate pe partea cu burlanele de pe casa - casa sistem duplex) . La partea de jos a putului am piatra iar de jos pana sus gauri. Am scos apa din ambele (fosa si put) dar am observat ca o parte din mal a ajuns in put. Chiar daca am scos tot din put cu vidanja de 1luna putul nu mai preia cum trebuie apa (nivelul apei creste in functie de folosirea apei in care) si sunt nevoit sa scot apa cu pompa.Am cateva intrebari
1) E posibil sa fi afectat malul sau eventualele impuritati partea de pietris de pe fundul putului( sa se infiltrat printre pietre si sa nu mai absoarba cum trebuie) - pana acum apa a stat pe fundul putului nu am avut-o niciodata
2) exista vreo solutie pentru curatarea impuritatilor de pe fundul putului pentru a il face din nou permeabil sau trebuie reconstruita toata sandramaua din nou
3) dezvoltatorul mi-a propus un dren ca un fel de supraplin ( dren facut sub nivelul guri de scurgere de la fosa) e ok solutia sau e un compromis?

Mentionez ca folosesc constant bioactivatori si solul este cam argilos, pare ca nu absoarbe cum trebuie apa.

Multumesc pentru eventualele sfaturi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate