Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2287
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
250 de lei 2 metri cub de vidanjat. Mâine trebuie să caut niște var cloros sau să întreb prin sat ce elimină total mirosul wc-ului din fundul curții. Detartrantul nu elimină total damful.

#2288
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Care ar fi cel mai bun bioactivator pt. fose ? Am folosit  asta https://www.dedeman....-1-kg/p/2020100
   si asta  https://www.dedeman....p-1kg/p/2020027

Primul ( OXYGEN ) mi s-a parut mai bun. Acum l-am terminat si pe al doilea si trebuie sa cumpar altul.

Ce produse ati folosit?

#2289
pisiculverde

pisiculverde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.08.2014

View Postcamsonat, on 01 august 2017 - 07:34, said:

Geotextilul direct pe tub grabeste colmatarea. Malul negru ajuns in dren arata ca fosa e data putin peste cap si nu prea macereaza.
Impotriva migrarii pamantului in pietris si invers, se separa straturile cu geotextil.
Spor!

Multumesc! Am lasat folia geotextil doar deasupra tuburilor, pentru a impiedica patrunderea de deasupra a impuritatilor in tubul de drenaj, insa nu am mai imbracat de tot tubul in folie pentru ca eventualul mal care iese din tub prin partea sa inferioara sa aiba pe unde sa se duca in jos, sa nu ramana intre tub si folie. Am terminat lucrarea acum cam 3 saptamani, si drenajul functioneaza, pare sa fie in regula.

View Postmariovrs, on 02 septembrie 2017 - 08:54, said:

Care ar fi cel mai bun bioactivator pt. fose ? Am folosit  asta https://www.dedeman....-1-kg/p/2020100
   si asta  https://www.dedeman....p-1kg/p/2020027

Primul ( OXYGEN ) mi s-a parut mai bun. Acum l-am terminat si pe al doilea si trebuie sa cumpar altul.

Ce produse ati folosit?

Am folosit Spurgo Biologico, de vreo 6 ani, pun cate doua masuri odata la 2 saptamani. Sunt relativ multumit. Nu se gaseste la magazin, se comanda pe internet si se livreaza prin curier. Dar daca esti multumit de Oxygen poti continua cu el.

Edited by pisiculverde, 05 September 2017 - 10:52.


#2290
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Va salut.
Dupa un esec total cu un drenaj facut dupa ureche, incerc sa refac altul de la 0. Dupa intense documentari, am inceput cu un test de percolare. Am urmarit instructiunile dintr-un .pdf de prezentare de la valrom deoarece am vazut ca bate cam cu altele de pe net, wikipedia, straini, etc.
Mi-a dat un rezultat de 80 de secunde per milimetru. Pentru a drena 1000 litri pe zi aparent am nevoie de 167 metri liniar de dren amplasat pe 100 metri patrati.
Aici intervin anumite probleme in cazul meu. Conform informatilor ce le-am cules, aceste santuri de dren ideal ar fi sapate la 1.5-2 metri departe unul de celalalt, si fiecare sa nu depaseasca 20 metri.
Problema este ca pe terenul unde este amplasata fosa, in capatul opus se afla forajul de apa. Apa care este buna de baut conform unor analize de laborator.
Lungimea acestui teren este de 38 metri si latimea de 15. Ca sa ma departez cat mai mult de foraj, si sa pastrez macar un 20 de metri distanta, imi mai raman un 15 pe 15 metri unde pot sa ma desfasor.
Oricat as incerca sa incadrez aceste santuri pt drenaj, este imposibil.

Asa ca va intreb pe cei care au o experienta in domeniu, ar fi o problema daca as sapa direct un "sant" sau mai bine zis o groapa de 100mp unde o sa plasez tuburile de drenaj? Gen, nu o sa mai fie despartite de pamant, ci doar de pietris, si mai aproape unul de altul, din calculele mele undeva la 0.6-0.8 metri?
Practic o sa iasa o mare mare groapa plina cu nisip, pietris, tuburi de dren, geotextil si pamant deasupra. Ce dezavantaje va pandesc fara sa imi dau seama?
Evident ar fi o lucrare care as prefera sa o fac odata si multi ani sa nu mai umblu pe acolo si incerc sa ma incadrez cat pot in parametri ideali.
Apa drenata provine dintr-o fosa septica tip IMHOF, deci nu este atat de clara cum ar fi dintr-o statie de epurare. Automat o sa imi iasa o gramada de aerisiri la capete.

Cei de la valrom pomenesc si de niste tuburi de infiltratie care la prima vedere ar suna ideal in cazul meu insa nu prea detaliaza asa mult cum trebuie asamblate la baza, ofera doar niste poze cu ce material filtrant se foloseste.
Orice idee este binevenita si apreciata.
Va multumesc frumos anticipat.

L.E. ceva de genul asta http://www.omnisepti...990379_orig.jpg doar ca mult mai mare si cu mai multe tuburi, fiecare aerisit la capat.

Edited by victor29cr, 30 October 2017 - 22:25.


#2291
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Pentru un astfel de sol poti sa te orientezi catre tunele de percolare. Sunt aproape de ce ideea ta.

#2292
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Si eu as fi optat pentru ele dar din ce am inteles nu imi rezolva problema cu spatiul, doar ca ofera si o acumulare de apa. Aveti vreo sugestie cum as putea sa le amplasez?

#2293
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Legat de o fosa septica, de
1) teava de evacuare din casa și pina în fosa, trebuie îngropată ca cea de apa, la 80 cm, sau mai puțin?
2) teava trebuie sa fie în linie dreapta din casa și pina la fosa? Sau poate avea coturi?
3)intrarea în fosa la ce adâncime minima poate fi?
În alta ordine de idei, am vazut la cineva o fosa făcută de fantanari. 3 tuburi cu diam. de 1m puse unul peste altul în pământ, și un capac tot din beton peste. Fără aerisire. E obligatorie aceasta?

#2294
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
1) merge si mai putin daca se da panta corespunzatoare si nu sta apa pe teava
2) cat mai dreapta, coturi cat mai putine si la max 45 de grade
3) cat mai sus

Aerisirea este obligatorie la fose ecologice nu la fosele betonate, aia cu 3 tuburi nu e nici nici, e o hazna ordinara probabil fara fund betonat care doar polueaza.
E din categoria asa NU, sau daca iti place sa te speli cu propriile fecale e perfect

#2295
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Astazi am montat o statie de epurare de la Feco, insa imi zicea cineva acuma seara ca ar fi trebuit ca robinetul suflantei sa fie pus pe jumatate. Pana luni cand o sa sun oricum la cei de la care am cumparat-o, oare imi poate zice cineva daca chiar trebuie asta sau nu?
Attached File  DSC_0963.JPG   510.51K   181 downloadsAttached File  DSC_0964.JPG   600.23K   175 downloads

#2296
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
buna seara, urmeaza sa achizitionez o ministatie de epurare care urmeaza sa fie montata la o casa de vacanta. Intrebarea mea se refera la intervalul minim pentru functionarea pompei de aerare, avand in vedere ca locuinta va fi folosita 3-4 zile la intervale de 1-2 saptamani si nu as dori sa functioneze pompa continuu. Multumesc

#2297
ABO09

ABO09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2018
Salutari!
Va rog sa mă ajutați cu ceva idei, nu prea mă pricep la fose. Sunt în faza instalării unei fose/ministații, problema este ca pânza freatica se afla la suprafață, aproximativ 1,3 m adâncime, groapa este deja plina cu apa.  Ce soluții exista pt aceasta problema?
Mulțumesc anticipat!

#2298
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Poti sa incerci sa pui huma in groapa, macar sa iti permita sa instalezi altceva hidroizolant. Banuiesc ca fundul gropii pt statie o sa fie undeva la 2 metri? Cum o sa faci cu apa epurata in cazul asta?

#2299
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
O fosa din beton se poate face astfel incat sa ramana vizibil deasupra pamantului doar gura de vizitare? Pt ca un nene mi-a spus ca placa de beton de  deasupra va fi un pic peste nivelul pamantului, pt a nu patrunde apa in fosa.
As vrea sa fac o fosa betonata, dar si cu un wc de vara deasupra.

Edited by marxsovignon, 11 January 2018 - 12:31.


#2300
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Nenea ala are dreptate dar a uitat sa-ti spuna ca ce se face din beton nehidroizolat se numeste altfel. Fosa e impermeabila in ambele sensuri. Daca insisti poti pune o membrana bituminoasa pe capac si acoperi cu ce vrei tu. Prin pereti si fund tot vor circula lichidele.

#2301
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am de 10 ani o fosa betonata complet cu 2 camere si tevi de drenaj. Am lasat 2 guri de vizitare iar restul este acoperit cu pamant cam 10 cm. Ar fi trebuit inca 5 cm pentru ca nu prea creste nimic pe suprafața aia. Gurile de vizitare au foat făcute cand s-a turnat placa.
Spor.

#2302
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Am înțeles, voi pune o membrana bituminoasa, apoi 15 cm de pământ, mulțumesc de sfaturi.
Și încă o chestie:dacă fac la 3-4 m un beci în pământ, e vreo problema?

#2303
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postvictor29cr, on 30 octombrie 2017 - 22:22, said:

Va salut.
Dupa un esec total cu un drenaj facut dupa ureche, incerc sa refac altul de la 0. Dupa intense documentari, am inceput cu un test de percolare. Am urmarit instructiunile dintr-un .pdf de prezentare de la valrom deoarece am vazut ca bate cam cu altele de pe net, wikipedia, straini, etc.
Mi-a dat un rezultat de 80 de secunde per milimetru. Pentru a drena 1000 litri pe zi aparent am nevoie de 167 metri liniar de dren amplasat pe 100 metri patrati.
Aici intervin anumite probleme in cazul meu. Conform informatilor ce le-am cules, aceste santuri de dren ideal ar fi sapate la 1.5-2 metri departe unul de celalalt, si fiecare sa nu depaseasca 20 metri.
Problema este ca pe terenul unde este amplasata fosa, in capatul opus se afla forajul de apa. Apa care este buna de baut conform unor analize de laborator.
Lungimea acestui teren este de 38 metri si latimea de 15. Ca sa ma departez cat mai mult de foraj, si sa pastrez macar un 20 de metri distanta, imi mai raman un 15 pe 15 metri unde pot sa ma desfasor.
Oricat as incerca sa incadrez aceste santuri pt drenaj, este imposibil.

Asa ca va intreb pe cei care au o experienta in domeniu, ar fi o problema daca as sapa direct un "sant" sau mai bine zis o groapa de 100mp unde o sa plasez tuburile de drenaj? Gen, nu o sa mai fie despartite de pamant, ci doar de pietris, si mai aproape unul de altul, din calculele mele undeva la 0.6-0.8 metri?
Practic o sa iasa o mare mare groapa plina cu nisip, pietris, tuburi de dren, geotextil si pamant deasupra. Ce dezavantaje va pandesc fara sa imi dau seama?
Evident ar fi o lucrare care as prefera sa o fac odata si multi ani sa nu mai umblu pe acolo si incerc sa ma incadrez cat pot in parametri ideali.
Apa drenata provine dintr-o fosa septica tip IMHOF, deci nu este atat de clara cum ar fi dintr-o statie de epurare. Automat o sa imi iasa o gramada de aerisiri la capete.

Cei de la valrom pomenesc si de niste tuburi de infiltratie care la prima vedere ar suna ideal in cazul meu insa nu prea detaliaza asa mult cum trebuie asamblate la baza, ofera doar niste poze cu ce material filtrant se foloseste.
Orice idee este binevenita si apreciata.
Va multumesc frumos anticipat.

L.E. ceva de genul asta http://www.omnisepti...990379_orig.jpg doar ca mult mai mare si cu mai multe tuburi, fiecare aerisit la capat.
Mai readuc in discutie problema mea, poate mai primesc idei pana la primavara / vara.
Userul camsonat a adus in discutie tunelele de percolare graf, insa nu stiu daca se schimba dimensionarea si asta inseamna 40 de tunele x 250 ron.

#2304
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Un tunel inlocuieste 32ml de tub de drenaj. 6 bucati sunt suficiente. Pt siguranta pune 8 pe doua randuri lipite si aia e.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate