Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#13141
optzeci

optzeci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 10.08.2010


View Postamedeog, on 30 decembrie 2014 - 19:09, said:

Off: Au aparut,dar fbl-urile sunt mult mai mici decat Q1 2014.Nu stiu cat sunt de bune

Sunt foarte bune. Sunt mai mici, deoarece folosesc o altă metodă de compresie pentru a încăpea pe aparate cu memorie mai mică, mai ieftine.


#13142
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
La multi ani. Si sanatate. Restu rezolvati voi pe parcurs.

#13143
silvusat

silvusat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.08.2007
2015 grecia,nu mai vorbim de nimic,or fi terminat bulgarii bucata de autostrada de la Kulata?

#13144
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
In decembrie era tot asa

#13145
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Pai a fost cineva pe acolo.
Oricum nu cred ca ii depasesc pe romani la capitoloul "Dorel" asa ca nu cred ca au facut ceva ca ia "luat iarna prin surprindere"
Conduceti cu grija si cu "roatele" pe asfalt.

Edited by st3fan19, 16 January 2015 - 09:24.


#13146
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

View Postsilvusat, on 15 ianuarie 2015 - 18:29, said:

2015 grecia,nu mai vorbim de nimic,or fi terminat bulgarii bucata de autostrada de la Kulata?

Se pare ca noul termen pentru finalizarea Sandanski - Kulata este 31 iulie 2015. Asta daca nu se depaseste, din nou Posted Image

L.E. In plus, tot anul acesta, grecii au termenul de finalizare pentru toate sectiunile de pe A25 (Kulata - Salonic). Asa ca, de anul acesta sau cel mai sigur anul viitor :D, o sa mergem la mare, la greci, pe autostrada, de la Sandanski la Salonic - sau si mai departe ca aia este construita deja :)

Edited by dcr, 18 January 2015 - 11:29.


#13147
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postamedeog, on 30 decembrie 2014 - 19:09, said:

Off: Au aparut,dar fbl-urile sunt mult mai mici decat Q1 2014.Nu stiu cat sunt de bune Posted ImagePosted Image
Sarbatori fericite !
De ceva timp au aparut si harti TomTom 2014.06 Europe fbl, poi, 3dl, fsp, fpa, ftr, hnr care pot fi folosite pe IGO,aceste harti contine drumul prin Makaza spre greci (eu personal nu am gasit pe nici un soft sau harti care sa contina acest drum in afara de hartile de la google,pana la aparitia acestora de la TomTom)

#13148
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 06.11.2008
Încearcă cele mai recente harti Navteq ( HERE ) 2014.Q2 si o sa ai o surpriza ;-)

Edited by protecties, 30 January 2015 - 08:32.


#13149
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postprotecties, on 30 ianuarie 2015 - 08:27, said:

Încearcă cele mai recente harti Navteq ( HERE ) 2014.Q2 si o sa ai o surpriza ;-)

Ce te face sa crezi ca nu am incercat,imi substin afirmatia de mai sus,Q2 HERE sant din mai 2014 iar hartile TOMTOM sant din iunie 2014,
teoretic si dupa data sant mai noi cele de la TOMTOM,dar ca proba practica am sa pun doua screenshots facute de pe tableta mea ,una cu harta HERE a Bulgariei si alta cu harta TOMTOM a Bulgariei.Vei putea sa compari cu harta de la Google care este mai buna pentru afirmatia mea.
prima cu TOMTOM http://i40.photobuck...zps1rbqq50x.png
si a doua cu HERE http://i40.photobuck...zpsp3i8qg7t.png
Se poate observa lesne ca HERE nu stie de noul drum si te baga prin orasul Momchilgrad

Edited by piciul, 01 February 2015 - 12:39.


#13150
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 06.11.2008
Scuze, eu am înțeles altceva din prima postare a ta. Ideea e ca ambele hărți te scot prin Makaza spre Grecia.

#13151
skiritelu

skiritelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.05.2008
Buna seara. Am luat cazare in Evia la Eretria village Resort si as dori sa-mi sugerati si mie un traseu, avand in vedere ca de 10 ani nu am mai fost in Grecia si vad ca acum au si taxe de autostrada. Credeti ca este posibil de facut intr-o zi sau ar trebui sa ma uit dupa cazare intermediara. Daca da atunci cam pe unde( sa fie mai ieftin).
Am configurat ceva cu google maps dar mi-ar fi mai de folos un sfat de la indragostitii de Grecia.

#13152
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
De unde este plecarea?
Pana la destinatia ta nu (prea) ai cum sa eviti taxele de autostrada.

Mie mi-au iesit aprox 1.200 km, cca 14 ore pe traseul Makaza sau 15 ore prin Sofia - Kulata. In principiu, poate fi facut si dintr-o bucata cu opririle de rigoare. Depinde foarte mult si de experienta parcurgerii unor asemenea distante.

https://www.google.r...8,24.4915993,7z

Personal cred ca as cauta o cazare intermediara interesanta prin Bulgaria.

Edited by BlueKing-69, 01 February 2015 - 19:39.


#13153
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
eu mi-asi rezerva o noape/zi la Salonic

Edited by carnitza, 01 February 2015 - 20:17.


#13154
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004

View Postskiritelu, on 01 februarie 2015 - 18:42, said:

Buna seara. Am luat cazare in Evia la Eretria village Resort si as dori sa-mi sugerati si mie un traseu, avand in vedere ca de 10 ani nu am mai fost in Grecia si vad ca acum au si taxe de autostrada. Credeti ca este posibil de facut intr-o zi sau ar trebui sa ma uit dupa cazare intermediara. Daca da atunci cam pe unde( sa fie mai ieftin).
Am configurat ceva cu google maps dar mi-ar fi mai de folos un sfat de la indragostitii de Grecia.
poti sa eviti taxele daca setezi in Igo acest lucru, eu am facut in drum spre Lefkada asa ceva si ba baga pe drumul vechi prin munti am pierdut timp si benzina mai multa asa ca nu prea se merita.

#13155
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postprotecties, on 01 februarie 2015 - 13:31, said:

Scuze, eu am înțeles altceva din prima postare a ta. Ideea e ca ambele hărți te scot prin Makaza spre Grecia.
Fratioare nu este cu suparate ,era ca o informatie,oricum pana la vara cand vom batea drumurile vor aparea alte variant a hartilor

#13156
skiritelu

skiritelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.05.2008
Plec din Bucuresti. Pe la Salonic ne-am gandit si noi dar mi se pare cam scumpa cazarea.Si sunt cu un grup(11 pers = 3 masini) si pe booking ori am gasit 2 camere, ori 4 numai 5 nu. Si o sa mergem pe autostrada pana la urma, ca e mai rapid. Credeti ca scutez din timp daca trec cu ferry sau timpii de asteptare si traversare ma scot tot acolo?

View PostBlueKing-69, on 01 februarie 2015 - 19:33, said:

De unde este plecarea?
Pana la destinatia ta nu (prea) ai cum sa eviti taxele de autostrada.

Mie mi-au iesit aprox 1.200 km, cca 14 ore pe traseul Makaza sau 15 ore prin Sofia - Kulata. In principiu, poate fi facut si dintr-o bucata cu opririle de rigoare. Depinde foarte mult si de experienta parcurgerii unor asemenea distante.

https://www.google.r...8,24.4915993,7z

Personal cred ca as cauta o cazare intermediara interesanta prin Bulgaria.

Cam asa ne-am gandit si noi. Dar am o intrebare: de ce traseul ma duce la Shimatari si apoi Chalcis si nu imi recomanda sa merg pe drumul 44 pana la Chalcis - este vreo problema pe acel drum?
Si va mai rog sa-mi faceti o recomandare ptr o aplicatie pentru smartphone care sa functioneze offline. Am citit pe aici despre mapfactor navigator si l-am descarcat. Ce credeti este ok sau cunoasteti ceva free mai bun.

Edited by skiritelu, 02 February 2015 - 22:27.


#13157
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 03.01.2013
Vezi ca drumul 44 este doar cu o banda pe sens, pe unde te baga google maps sunt doua benzi si sunt sanse sa scurtezi timp.
Ca aplicatie pentru android, si eu tot mapfactor navigator l-am mai folosit prin Grecia si Bulgaria (cand nu eram siguri de GPS-ul de pe masina) si s-a descurcat foarte ok. Trebuie sa ai doar hartile descarcate in telefon. Succes! :)

#13158
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postandreiutzu000, on 02 februarie 2015 - 22:31, said:

Vezi ca drumul 44 este doar cu o banda pe sens, pe unde te baga google maps sunt doua benzi si sunt sanse sa scurtezi timp.
Ca aplicatie pentru android, si eu tot mapfactor navigator l-am mai folosit prin Grecia si Bulgaria (cand nu eram siguri de GPS-ul de pe masina) si s-a descurcat foarte ok. Trebuie sa ai doar hartile descarcate in telefon. Succes! Posted Image
Nu este adevarat aceasta variant sau ma rog nu cum explici tu.
Ca sa intri pe drumul 44 trebuie sa iesi  de pe drumul principal (1) cu 10 KM inainte de acea intersectie (44 cu 1)data pe harta de google,mareste imaginea si va veti da seama ca nu exista nici o iesire in acel loc doar inainte cu 10 km prin orasul THIVAS iar daca adunati distantele rezulta pentru aceasta portiune o distanta mai mare cu cativa km

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate