Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#13123
agyx

agyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.10.2006
http://www.agerpres....decese-15-03-46
Soferi !

#13124
agyx

agyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.10.2006
Teribilism, prostie, inconstienta ? Poate toate la un loc... vorbind la modul general, nefacand aluzie la cazul de fata.
Am reusit sa uimim o lume intreaga cu stilul ''profi'' de sofat si prin ro si pe afara !

#13125
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

Huh, 1600 km intr-o zi? Poate cu avionul! Voi va dati seama despre ce vorbiti?
1.600 km intr-o zi ii pot face multi soferi care `stau bine` la capitolul oboseala.(bineinteles nu toti in RO)

Am avut drum de 1.950 km pe care l-am facut in 22h . (ce-i drept am mers cu 170-200km/h in DE pe portiunele fara limita de viteza)
Am avut drum de 1.950 km pe care nu l-am putut finaliza. Cu 65 km inainte de destinatie am tras pe dreapta si am dormit 4-5h .
Am avut drum pe care am facut aprox. 30h (din care 3-4h am stat blocat intr-o benzinarie in Austria din cauza zapezii si 1h in Ungaria)

Ca sa conduci 24h trebuie sa fii sanatos 100% , sa nu fii stresat , sa te ajute corpul (nu stiu daca este important dar alerg 6-10km/zi .....de 2-3x pe saptamana -in functie de timp) , sa detii o oarecare experienta (sa conduci saptamanal/lunar pe drumuri lungi ) , sa ai o masina confortabila pe care-ti face placere sa o conduci (+buna dpdv tehnic) , sa dai drumul la ventilatie pe aer rece  , sa ai o muzica buna(care nu te adoarme) , sa opresti sa te inviorezi , sa rontai ceva la volan ,sa mananci dulciuri ,  sa bei un energizant/o cafea , sa pleci imediat cum te-ai trezit (pentru mine fiecare ora de amanare a plecarii = energie consumata= 2h in minus la condus)

Cel mai important este sa-ti cunosti limitele ....si sa nu te supraapreciezi. Din pacate sunt multi soferii amatori(si nu numai) care nu-si cunosc limitele , se hazardeaza si sfarsesc rau.La unii soferi profesionisti intervine foarte mult stresul (diferite probleme cu angajatorul , cu vehiculul , cu formalitatile vamale ,cu controalele ,etc ) si constrangerea (se hazardeaza din cauza unor banuti in plus sau din cauza amenintarii cu concedierea )

P.S. Pe autostrazi ,oboseala la volan este cea mai frecventa cauza a accidentelor rutiere .

Edited by polizei, 15 October 2014 - 00:28.


#13126
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postagyx, on 14 octombrie 2014 - 21:39, said:

Νου μα .... Nu ma inebuniti. Dar de ce credeti ca doar Romania este prima ? Primii voi, primii si noi,. Din 2006, 2007, 2008 pina in 10, unde ne-am mai linistit, tinem steagul sus. Ca sa vezi ce este ...Balcania si drumurile.   http://www.vlioras.g...sition/Auto.htm

http://www.makthes.g...eportage/24701/

Sa speram, intr-o mare schimbare si multe drumuri corect facute, in primul rind ptr. viata soferilor de cursa lunga dar si ptr. noi cei din masinile...mai joase sau cu fundulet-ul pe Ducati Monster. Se va da un pachet de banuti din partea Europei, care vor lega caile ferate cu porturile in viitor si astfel vor usura/micsora in timp, transportul camioanelor pe sosele. Urmeaza ca benzile, sa fie mult mai libere, prin evitarea transporturilor grele pe aceste sosele europene. Sa speram ca totul va decurge asa cum ...doresc. Drum bun tuturor si fara oboseala la volan.

#13127
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
Aici este una din primele stiri despre romanul sofer, in ellena. Este din Pitesti si are familie. Reporterii romani au incercat atunci sa intre in contact cu firma , dar nu au reusit. Se numeste Limar si isi are centrul in Ilfov si Arges. In articol, ellenii scriu ca p. circulatia, a anuntat deja ca acel punct, trebuie inchis ptr. 10 minute, de la 9.30. Camionul a lovit masinile, la ora 10.20 insa.

http://www.protothem...onikis-dalikas/

#13128
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postst3fan19, on 12 octombrie 2014 - 16:02, said:

Pai cu o medie de 70km/ora faci 1680km in 24 de ore.
si la cat de disperati sunt unii fac si mai mult.
Pe autostrazi si majoritatea dn- urilor din EU, se merge cu 90km/ora! Acum cum ies calculele? :)

Lasa-i in pace pe cei care doar vb pe aici
, cu ganditul e mai greu, la gura (taste) nu ne intrece nimeni!

View Postonisoru, on 12 octombrie 2014 - 15:33, said:

Huh, 1600 km intr-o zi? Poate cu avionul! Voi va dati seama despre ce vorbiti?

Noi, da, ne dam seama!
Caci vorbim despre ce chiar lucram, unii dintre noi.
Nu doar vorbim!
... ...Si pune tu magnetul in EU!
E smart si nu te prind niciodata, e ca la noi, cu spaga la leguma cu chipiu sau sapca si fara sisteme integrate statal... ...

Acum citesc ca avea permis de pitesti, e clara acum cauza accidentului!

#13129
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Polizei stie ce zice, nu are rost sa adaug prea mult.

Am facut cateva drumuri de 1500-2000 km dintr-o bucata, la majoritatea insa dupa 800 - 1200 ma opresc, nu merita. Cum am avut si drumuri de 300 de km pe care nu le-am putut termina dintr-o bucata. In general nu stau la volan mai mult de 16-18 ore. Rar 20. La cele mai lungi fac pauza in hotel, la cele scurte (sau cu timeframe) am motait 20-40 minute in masina. Ultima data, in urma cu o luna, am semnalizat (chiar inainte de Veliko Tarnovo), am tras dreapta, am pus avariile si am adormit. Dupa 20 de minute m-am trezit, am semnalizat si am plecat. :)

Haideti sa revenim la Gretzia.

#13130
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
@Astro-Liv
Acum am vz ca esti femeie...
Asa ca ai dreptate in tot ce spui, indiferent ce spui sau cat de incurcate-s itele in fapt! :)

@ Polizei
De acord cu tine! In plus:
- sofer profi inseamna a fi obisnuit cu muuuuulti km/zilnic! Nu mai dau cifre, caci starnesc iar doamnele de la ...cratita! :)

#13131
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcrisbud, on 15 octombrie 2014 - 19:04, said:

@Astro-Liv
Acum am vz ca esti femeie...
Asa ca ai dreptate in tot ce spui, indiferent ce spui sau cat de incurcate-s itele in fapt! Posted Image

@ Polizei
De acord cu tine! In plus:
- sofer profi inseamna a fi obisnuit cu muuuuulti km/zilnic! Nu mai dau cifre, caci starnesc iar doamnele de la ...cratita! Posted Image

Poate doamnele au bisturiu chirurgical in mina... 2 zile pe saptamina (marti-vineri), iar cratitele sint in mina ....SEFILOR, de acasa. Posted Image O zi perfecta, va dorim.

Edited by Astro-Liv, 16 October 2014 - 12:37.


#13132
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
Update-ul din noiembrie al aplicatiei Here Maps pentru smartphone-uri cu  Windows Phone OS contine si portiunea de drum Balabanovo-Podkova inaugurata anul acesta. Bine, pentru cei care ajung pe lumina in Balabanovo, nu cred ca e pericol de confuzie cu vechiul drum (cel prin Momchilgrad). Probabil ca pana la vara vor aparea si hartile actualizate pentru IGO. Am vazut  pe site-ul here.com ca s-a lansat varianta beta Here for Android. Asa ca ...sa vina varaaaaaa! Mai e un pic... si punem cauciucurile de iarna.

#13133
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007
Cum pe aici cam bate vantul perioada asta ,am zis sa mai postez ceva informatii despre autostrazile bulgaresti.
Am primit un raspuns referitor la " noua" centura de nord(de fapt,ceea ce se vrea a fi legatura directa intre A2 si intersectia centura nord actuala-DN81.
https://maps.google....&sz=14&t=m&z=14

There are huge problems with regard to the compulsory acquisition of the lands below the Bypass. As far as I know more than 400 court proceedings have been initiated by citizens that think their lands will be expropriated at a far lower price than the market price.
There is a big chance that this project will fail. Currently the Government and the Company that won the tender are negotiating with organizations of the owners of lands under the Bypass in order for the parties to reach a compromise and the building to start

Cat despre cele 2 loturi din A3 la care se lucra(pe Sofia-Kulata)
Lot2 of Struma is under construction at a fast pace. We hope that it will be finished bythe end of 2015 (the actual end term of the agreement).
Lot4 of Struma has been abbandoned by Actor (it is 50% ready). it should have been completed spring 2014. Currently there is a procedure to terminate the agreement with Actor and to open a new public tender for the completion of the Lot. We hope that it will be completed by the end of 2014 (1 year and a half delay....

In concluzie,se pare ca 2015 se prefigureaza cam in aceleasi linii ca si 2014,nimic nou cel putin pana la sfarsitul anului(deci inclusiv sezonul de "plecari in Grecia").

#13134
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Interesant, pe langa traseul centurii de nord a Sofiei chiar erau terenuri virane, si fara cine stie ce constructii pe loturile pe care existau totusi amenajari. Parca abia asteptau sa vina vremea exproprierilor... Acum aflam ca nu se inteleg la bani, fix ca ai nostri!  :)

#13135
optzeci

optzeci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 10.08.2010
Au apărut noile hărți HERE Q2 2014

#13136
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Intrebi sau ne spui?
Daca ne spui miltumim.

#13137
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009
Pentru cei care merg pe Sofia - Kulata - Salonic pun un filmulet de pe YouTube - utilizatorul @lapusna2008

A25 (under construction part, November 2014) - Greece

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sjSwj3HE3I4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Porțiunea în construcție filmată este pe porțiunea Strymoniko - Kato Christos  și face parte din Autostrada A 25 Thessaloniki - Serres - Promachonas .

Vizionare placută !

#13138
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Da, se vede că au mai progresat ceva, dar porţiunea cea mai infectă (asfalt cam degradat pe banda întâi) ţin minte că este între Lefkonas şi Haropo.

Oare vor reuşi să termine totul până la vară ... ?

Oricum ar fi, multe mulţumiri, Ionuţule !


Sănătate şi tcb !

#13139
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postst3fan19, on 23 noiembrie 2014 - 10:12, said:

Intrebi sau ne spui?
Daca ne spui miltumim.
au aparut frate

#13140
amedeog

amedeog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 17.02.2010

View Postoptzeci, on 23 noiembrie 2014 - 10:08, said:

Au apărut noile hărți HERE Q2 2014
Off: Au aparut,dar fbl-urile sunt mult mai mici decat Q1 2014.Nu stiu cat sunt de bune Posted ImagePosted Image
Sarbatori fericite !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate