Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Jurnal de bebe...

- - - - -
  • Please log in to reply
806 replies to this topic

#37
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
In prima noapte, s-a trezit de 3 ori sa manance, in a doua noapte de 2 ori, iar in a treia noapte doar o data, si a dormit chiar si 5 ore o data! Cum spuneam mai sus, este un mare mancacios, iar laptele de la san nu-i ajunge (inca nu s-a stabilizat lactatia), asa ca ii mai dam si supliment (Humana). In ultimele cateva zile, a facut o preferinta pentru sanul drept, la cel stang nu prea sta (m-am gandit sa nu il doara ceva pe partea aia, dar nu are nimic).
Azi am fost la un medic pediatru (Taropa Daniela, policlinica Vitan), pe jos, cu caruciorul! Se pare ca ii place in carucior, a dormit tot drumul. La intoarcere ne-am oprit vreo 40-50 minute pe o banca, si el a dormit in continuare. La pediatru, cum l-a dezbracat sa se uite pe ici, pe colo, a tras un mega jet de pipi peste tot. A luat 500g de cand a iesit din spital, si n-are nimic.
I-am facut si noi baie (nu zice nimic in albie), i-am taiat si unghiile atunci cand l-am adus acasa, dar acum parca are din nou unghii. In general este linistit, doar cand ii este foame incepe sa planga si sa faca galagie, de zici ca se prabuseste cerul peste el. Ii place sa-l plimb (eu!) prin camera, si sa-i explic diverse chestii pe acolo, si face o mutra de om curios, si casca niste ochi...
O sa revin cu poze, sa le descarc din aparat.
(poza este de la prima baie facuta acasa la noi)

Attached Files


Edited by Africanul, 06 July 2006 - 12:13.


#38
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
@Africane, sa-ti traiasca si la mai multi! :D
E foarte scump....

#39
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
se pare ca ai un ingeras frumos si cuminte. sa-ti traiasca!  :)

#40
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Vaaaai..tare scumpel e! Cine-i bebe cel mai bebe? :kisstogether: Sa-ti traiasca si sa va dea numai bucurii. Si voi lui  :P

#41
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Hai sa readucem la viata topicul asta, ce ziceti, imi dati o mana de ajutor? ;)
De curand am aflat ca sunt insarcinata, ieri am fost la medic si se pare ca mormolocul are aproape 7 saptamani!!  :heart:
Suntem foarte fericiti si entuziasmati, abia asteptam sa pupam bebeul!
Ma intrebam, oare mai sunt si alte membre ale forumului insarcinate? Asa ca lista este deschisa, fetelor, va astept sa va inscrieti la viitoare mamici, si, bineinteles, si viitori tatici sunt asteptati!
Ar fi dragut sa putem schimba impresii si sa ne sustinem moralul reciproc! :)

Edited by leelloo, 25 July 2007 - 13:16.


#42
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Felicitari si sa fie intr-un ceas bun.Ce varsta aveti? Nu de alta dar ma gandesc si eu uneori ca ar fi timpul (eu am 28 si sotia 27). Cauta un obstretician bun si nu te zgarci la bani (daca poti uita te de un pachet pentru gravide la o clinica particulara, de la cunoscuti am aflar ca pana la urma iesi mai ieftin asa si fara prea mari batai de cap).

#43
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Eu am 28 ani si sotul meu 35, dar nici unul dintre noi nu-i aratam :D
Timpul potrivit numai voi stiti cand vine. La noi s-au intamplat toate destul de repede: ne-am mutat impreuna dupa o luna, dupa alte trei, m-a cerut in casatorie, si peste alte 8 luni, ne-am casatorit! Avem un an si 2 luni de casatorie, suficient cat sa vina BB! :P
Oricum, s-a lasat putin asteptat, nu s-a 'instalat' in burtica asa repede cum am crezut eu ca va fi...
Cat despre medic, am deja o doctorita foarte buna de la Cantacuzino, la care au fost alte tipe inaintea mea si nimeni nu are vreo plangere sau comentariu. E profesionista, calma, mamoasa chiar si isi face meseria cu placere. Intr-adevar, pana acum am mers numai la clinica ei, dar nu cred ca despre asta este vorba. Pe partea cealalta, am cunostinte care au dat o gramaaaaada de bani la clinici private si nu au fost atat de extaziate precum se asteptau, iar una dintre ele a venit acasa cu bebelusul racit, asa ca...nu e chiar asa.
Singura chestie care m-ar tenta ar fi nasterea in apa, dar la noi nu se practica.
Voua, mult succes si e un miracol sa simti ce simtim noi acum!

Edited by leelloo, 25 July 2007 - 20:59.


#44
angisara

angisara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.07.2006
Leelloo, felicitari pentru punctuletz! Eu mai am vreo 7 sapt pana nasc si deja ma apuca emotiile, teama, dar savurez fiecare moment din zi, mjai ales cand bubulina are chef de joaca. Sunt senzatii unice, de neuitat. Sa ai mare grija de tine, mai ales in primul trimestru, sa nu faci eforturi mari, sa nu ridici greutati, sa te odihnesti cat mai mult...
Si la noi bebelina s-a lasat asteptata mult, fiind casatoriti de 7 ani si in incercari pentru bebe de vreo 2, dar nu asta conteaza. Important e sa avem un copil sanatos.
Sarcina usoara in continuare!

#45
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Multumiiiim,Angi!
Sa ai o sarcina usoara in continuare si bucura-te de ea, o sa fie totul ok, ai sa vezi, sa fiti sanatosi amandoi, si tu si bebeul!! Ma bucur pentru tine ca totul a decurs asa frumos, sper sa fie la fel si sarcina mea!
Te astept cu mai multe detalii, cum e cu doctorii, cum te mai simti!
Poate vedem si ceva poze! :)

#46
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Deci numai eu cu buritica pe forumul asta?? :(
toata lumea se inghesuie la nume de bebici, dar atat...

Edited by leelloo, 09 August 2007 - 10:46.


#47
angisara

angisara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.07.2006
Si eu, si eu! Leelloo, cum te simti? Sper sa ai o sarcina cat mai usoara, la fel ca a mea (fara greturi, varsaturi, pofte, kg multe, doar burtica a crescut).
Am fost alaltaieri la eco, avem 2250 g, e sanatoasa si sta proptita cu o talpa pe ficatul meu. Cand are chef de joaca, iti dai seama ce suturi primesc. De-abia astept sa o strang in brate!  :hug:

#48
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

View Postangisara, on Aug 9 2007, 12:21, said:

Si eu, si eu! Leelloo, cum te simti? Sper sa ai o sarcina cat mai usoara, la fel ca a mea (fara greturi, varsaturi, pofte, kg multe, doar burtica a crescut).
Am fost alaltaieri la eco, avem 2250 g, e sanatoasa si sta proptita cu o talpa pe ficatul meu. Cand are chef de joaca, iti dai seama ce suturi primesc. De-abia astept sa o strang in brate!  :hug:

Saaaaalut!!!!  :)
Ma simt excelent, neasteptat de bine!!
Pana acum am slabit 2 kg, desi nu am varsat deloc si mananc de rup!! Ceva pofte am, ce-i drept!!
Avem aproape 9 saptamani! Abia astept ecografia, pe la sfarsitul saptamanii viitoare!!
Tu mai ai putin, se pare, in cate saptamani esti?
Oricum, important e ca va simtiti bine, amandoua, si totul merge ok!!
Sa ma tii la curent cu noutatile!! :kisstogether:

#49
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
Da threadu e facut de mult dar ii doresc copilului tau numai bine! ;)

#50
gaby210885

gaby210885

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.08.2007

View Postleelloo, on Aug 9 2007, 11:42, said:

Deci numai eu cu buritica pe forumul asta?? :(
toata lumea se inghesuie la nume de bebici, dar atat...
eu nu sunt burtica,dar ma primiti si pe mine????
am fost burtica  pana acu 10 luni jumate....si crede-ma ca nu e ceva mai minunat pe lumea asta decat sa dai nastere unui copil!!!!!!
am avut o sarcina-super usoara si nasterea la fel desi patrick al meu a avut 4,450 kg si 55 cm.....am nascut normal fara anestezie
daca ai nevoie de informatii sau ai intrebari sunt aici...poti sa ma intrebi orice!!!! :D
Attached File  Copy_of_IMG_7527.jpg   241.31K   67 downloads

#51
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Cum sa nu te primim??? :P
Cat mai multe, cu atat mai bine!!
Si eu ma simt bine, slava Domnului, in afara de eterna oboseala si somnolenta, nimic!!! :first:
Ce baietel frumos ai, sa-ti traiasca si sa fie sanatos si fericit!!!
PS: imi place numele lui! noi am ajuns la concluzia ca este o reala problema in a gasi nume in cazul in care Doamne-Doamne ne da baietel, parca nu sunt asa multe obtiuni ca pt fetita!...

#52
gaby210885

gaby210885

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.08.2007

View Postleelloo, on Aug 13 2007, 20:26, said:

Cum sa nu te primim??? :P
Cat mai multe, cu atat mai bine!!
Si eu ma simt bine, slava Domnului, in afara de eterna oboseala si somnolenta, nimic!!! :first:
Ce baietel frumos ai, sa-ti traiasca si sa fie sanatos si fericit!!!
PS: imi place numele lui! noi am ajuns la concluzia ca este o reala problema in a gasi nume in cazul in care Doamne-Doamne ne da baietel, parca nu sunt asa multe obtiuni ca pt fetita!...
:proud: e comoara mea cea mai de pret......
greu cu numele....stiu.....multe batai de cap ne-a dat.....ba imi placea mie si nu-i placea la tati....ba invers....
sa te odihnesti cat de muuuuuuult poti si sa doooormi muuult.....ca dupa iti va fi tare greu...mai ales in primele saptamani cat dureaza acomodarea....
multa sanatate iti doresc tie si ingerasului ce creste in tine!!!!!
pupici!!! :kisstogether:

#53
alinutzais

alinutzais

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.08.2007

View Postgaby210885, on Aug 13 2007, 22:45, said:

:proud: e comoara mea cea mai de pret......
greu cu numele....stiu.....multe batai de cap ne-a dat.....ba imi placea mie si nu-i placea la tati....ba invers....
sa te odihnesti cat de muuuuuuult poti si sa doooormi muuult.....ca dupa iti va fi tare greu...mai ales in primele saptamani cat dureaza acomodarea....
multa sanatate iti doresc tie si ingerasului ce creste in tine!!!!!
pupici!!! :kisstogether:


am si eu o comoara, daca-mi permiteti sa ma laud cu ea... tocmai a adormit dupa cele 3 ore ptrecute in parc, dupa papica si baita de seara..

#54
alinutzais

alinutzais

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.08.2007

View Postgaby210885, on Aug 13 2007, 22:45, said:

:proud: e comoara mea cea mai de pret......
greu cu numele....stiu.....multe batai de cap ne-a dat.....ba imi placea mie si nu-i placea la tati....ba invers....
sa te odihnesti cat de muuuuuuult poti si sa doooormi muuult.....ca dupa iti va fi tare greu...mai ales in primele saptamani cat dureaza acomodarea....
multa sanatate iti doresc tie si ingerasului ce creste in tine!!!!!
pupici!!! :kisstogether:


am si eu o comoara, daca-mi permiteti sa ma laud cu ea... tocmai a adormit dupa cele 3 ore ptrecute in parc, dupa papica si baita de seara..

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate