Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Jurnal de bebe...

- - - - -
  • Please log in to reply
806 replies to this topic

#1
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Maine de dimineata ma duc cu nevasta-mea sa se interneze, pentru nastere. Sa speram ca o sa nasca natural. O sa fie baiat, si probabil seamana cu mine (desi la figura seamana cu neavasta-mea), ca-i cam puturos, si nu a avut chef sa iasa la termen (marti).
Ma gandesc sa scriu aici diverse aspecte din viata unui bebelus.

#2
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003

View PostAfricanul, on Jun 25 2006, 21:52, said:

Maine de dimineata ma duc cu nevasta-mea sa se interneze, pentru nastere. Sa speram ca o sa nasca natural. O sa fie baiat, si probabil seamana cu mine (desi la figura seamana cu neavasta-mea), ca-i cam puturos, si nu a avut chef sa iasa la termen (marti).
Ma gandesc sa scriu aici diverse aspecte din viata unui bebelus.

Va doresc sa aveti parte de o nastere usoara ! :peacefingers:
Am spus-o la plural pentru ca desi ea sufera fizic si barbatul  la randul sau trece prin stari delicate , evident acestea nu trebuie facute vizibile in prezenta ei... :)
Referitor la idee ta cu jurnalul , sa vedem daca o sa ai timp... :D

Edited by radumiki, 25 June 2006 - 21:05.


#3
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Iti doresc multa bafta si nu ma refer la jurnal.

Ah! Sa-ti traiasca!

#4
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 03.08.2004
Felicitari @africane, nastere usoara, si sa stai calm ca totul o sa fie ok.
Daca o sa ai nevoie de sfaturi poti sa apelezi cu incredere.
Si ai grija sa nu uiti trabucurile acasa.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
bucura-te ca nu-i iarna, africane. :)
cand m-am nascut eu taica-meu a fugit asa vesel sa le dea vestea cunoscutilor (dupa ce deja sarbatorise un pic cu unchii mei) ca a cazut si si-a rupt mana.

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
sa mearga totul bine si sa fie sanatosi amandoi! asteptam poze! (eu inca nu-mi revin din uimirea ca stii deja cu cine seamana - chiar asa a evoluat ecografia?  :rolleyes:  )

#7
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Mersi tuturor pentru urari si incurajari!

View Postmianna, on Jun 26 2006, 01:39, said:

sa mearga totul bine si sa fie sanatosi amandoi! asteptam poze! (eu inca nu-mi revin din uimirea ca stii deja cu cine seamana - chiar asa a evoluat ecografia?  :rolleyes:  )
Ecografia, se pare, a evoluat extraordinar. Am facut 2 ecografii 4D la "Sanador" (P-ta Alba Iulia), le am inregistrate, in care doctorul ala a analizat toate organele copilului, inclusiv fluxul sanguin se vedea. Sa fi vazut cum "taia" felii din inima, si le analiza... Asa ca figura este ceva banal de vazut pentru aparatele alea...

Am fost azi la spital, a mai facut niste analize, o ecografie, si se pare ca este copilul prea mare (sarcina 41 saptamani), doctorita aia zicand ca are in jur de 4 Kg (seamana cu mine, cum ziceam; eu am peste 100 kile), si are putin lichid. Asa ca ne-a trimis din nou la "Sanador" sa mai facem o ecografie doppler, sa "vada" mai bine situatia. Probabil o sa-i faca cezariana, doar ca aici este o mica problema ;) : nevasta-mea s-a intoxicat cu ceva alimente (tocmai ne-am mutat in casa noua, avem un frigider temporar vai de capul lui) si are burta plina de basicute. I-au mai trecut, dar trebuie sa-i treaca de tot s-o poata opera. In fine, se mai studiaza treaba... Poanta este ca inca nu are contractii, desi este in a 41-a saptamana... Copil puturos ;)
Sper sa fie totul ok pana la urma...

Edited by Africanul, 26 June 2006 - 12:26.


#8
Ki-Lin

Ki-Lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.06.2006

View PostAfricanul, on Jun 26 2006, 13:25, said:

[...]Probabil o sa-i faca cezariana, doar ca aici este o mica problema ;) : nevasta-mea s-a intoxicat cu ceva alimente (tocmai ne-am mutat in casa noua, avem un frigider temporar vai de capul lui) si are burta plina de basicute. I-au mai trecut, dar trebuie sa-i treaca de tot s-o poata opera. In fine, se mai studiaza treaba... Poanta este ca inca nu are contractii, desi este in a 41-a saptamana... Copil puturos ;)
Sper sa fie totul ok pana la urma...

NU vreau sa te sperii, probleme diverse se pot manifesta asemanator, dar acorda atentie speciala acelor basicute, mai ales daca copilul se misca uneori foarte puternic acolo in burta.
Noi am trecut printr-o astfel de experienta cu rezultate grave... Normal ca nu am ignorat aspectul , am fost imediat la medic, acesta le-a pus pe seama unor alergii, insa in final a fost ceva mult mai grav, o alterare a lichiului amniotic [cu consecinte grave...]
Inca o data, nu te speria, la noi a fost un caz cu totul special, dar anyway cereți păreri de la măcar 2 doctori diferiți...

PS: Detalii, eventual, by request.

#9
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Africane, sper că pisica aia nu va sta cu bebe în cameră. Pe bune, cel puţin pînă la un an trebuie să stea cât mai departe departe de bebe.

Altu' fel, să-ţi trăiască şi pregăteşte-te că ai de alergat mult în primele zile. Cât mai multe copii xerox după buletinele voastre, după certificatul de căsătorie, după certificatele de naştere...

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postzaboss, on Jun 26 2006, 15:20, said:

Africane, sper că pisica aia nu va sta cu bebe în cameră. Pe bune, cel puțin pînă la un an trebuie să stea cât mai departe departe de bebe.
De ce, inhalează păr de pisică și i se lipesc de alveolele pulmonare? :D

Africane, să-ți trăiască puradelul  :coolspeak:

#11
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
@Ki-Lin: nasol ce ti s-a intamplat...
Copilul nu s-a zbatut mai tare sau mai frecvent decat de obicei (sau poate nu am dat atentie)... Doctorita asta care ii stie tot istoricul sarcinii si cu care o sa nasca, cica este una buna, mai in varsta, cu multa experienta. Basicutele alea i-au aparut vineri pe tot corpul (maini, picioare, burta, fund), a doua zi (sambata) am fost la control, si i-a spus ca au aparut de la o intoxicatie alimentara. I-a dat niste medicamente si niste "lichide" mentolate, sa nu se mai scarpine. Apoi azi dimineata i-au mai facut niste analize, o ecografie, si i se monitorizeaza bataile inimii copilului foarte frecvent. Este in sala de pretravaliu, intr-un salon. Poate (poate!) daca era ceva nasol, s-ar fi descoperit pana acum. Oricum, mergem acum la 16:35 sa facem ecografia aia doppler; acolo se vad mult mai multe... Cum spuneam: sper sa fie totul ok. Evident ca sunt ingrijorat...
Daca vrei, poti da detalii despre ce ai patit. Un "schimb de experienta", chiar neplacut, poate fi util pentru altii...

Mersi pentru urari si incurajari!

Edited by Africanul, 26 June 2006 - 14:27.


#12
Ki-Lin

Ki-Lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.06.2006

View PostAfricanul, on Jun 26 2006, 15:24, said:

@Ki-Lin: nasol ce ti s-a intamplat...
Copilul nu s-a zbatut mai tare sau mai frecvent decat de obicei (sau poate nu am dat atentie)... Doctorita asta care ii stie tot istoricul sarcinii si cu care o sa nasca, cica este una buna, mai in varsta, cu multa experienta. Basicutele alea i-au aparut vineri pe tot corpul (maini, picioare, burta, fund), a doua zi (sambata) am fost la control, si i-a spus ca de la o intoxicatie alimentara. I-a dat niste medicamente si niste "lichide" mentolate, sa nu se mai scarpine. Apoi azi dimineata i-au mai facut niste analize, o ecografie, si i se monitorizeaza bataile inimii copilului foarte frecvent. Este in sala de pretravaliu, intr-un salon. Poate (poate!) daca era ceva nasol, s-ar fi descoperit pana acum. Oricum, mergem acum la 16:35 sa facem ecografia aia doppler; acolo se vad mult mai multe... Cum spuneam: sper sa fie totul ok. Evident ca sunt ingrijorat...
Daca vrei, poti da detalii despre ce ai patit. Un "schimb de experienta", chiar neplacut, poate fi util pentru altii...


simptomele au fost exact la fel ca în cazul tău, cu scărpinături pputernice și beșicuțe. Prescrierea /tratamentul = identic, să diminueze mâncărimile...
Un lucru esential [poate] este că apăruseră cu mai bine de o spătămână înainte de dureri... Doamne ferește, dacă la tine e cumva aceeași situație, ai timp suficient...

După aproximativ o săpt situația s-a ameliorat și într-o dimineață au apărut durerile. După internare, în timp ce așteptam înfrigurat jos, înroșind telefonul, a coborât doctorul și mi-a spus că avem o pblemă. Eu îmi închipuiam că au descoperit vreo poziție ma 'excentrică' a copilului [era vba tot de cezariană și la noi], ceva de genul, dar el a zis: 'nu i se mai aud bătăile inimii'.... Imposibil, l-am simțit cu mâna mea cum mișca, foarte vioi, aseară și azi-dimineață la fel - am spus...

Sunt foarte dureroase aceste amintiri, chiar și la 5 ani de atunci...

În fine, deși până la urmă am reușit să bag groaza în toți de pe acolo  - erau foarte atenți la ce îmi spuneau, pentru că am intervenit peste tot, chiar și la procuratură, nu au reușit nici până în ziua de azi să mă lămurească ce s-a întâmplat cu adevărat. Am colectat o grămadă de hârtii oficiale, însă nimic clar, precis.

Părerea mea: dacă și-ar fi făcut bine treaba ar fi putut măcar sesiza corect simpotmele. Singura certitudine a fost că lichidul amniotic era alterat, avea o culoare cu totul nesănătoasă... Iar mâncărimile/erupțiile erau o consecință directă a acelei alterări, și NU o alergie sau toxi-infecție...
Deasemenea, au tot insistat că a fost o problem mai veche, judecând după halul în care era alterat lichidul. Însă cel mai dureros e că dacă i-aș fi făcut cezariană cu o zi înainte, copilul ăla trăia - poate cu pbleme, dar ar fi avut o șansă...

Sper să nu fi greșit postând această poveste aici, nu vreau să te sperii. Însă judecând după posturi ale tale citite pe ici-pe colo pe forum, îmi pari un om echilibrat. Și, la urma urmei, aceste informații s-ar putea dovedi utile și pentru alții...

PS: Foarte important [știi tu și singur, dar am simțit nevoia s-o scriu]: nu-i pomeni nimic soției de această poveste, nu are rost să-i faci griji inutile. Dacă vei considera util să faci analize suplimentare, mi's sigur că o să găsești tu o motivație/explicație...

Edited by Ki-Lin, 26 June 2006 - 14:56.


#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postzaboss, on Jun 26 2006, 15:20, said:

Africane, sper că pisica aia nu va sta cu bebe în cameră. Pe bune, cel puțin pînă la un an trebuie să stea cât mai departe departe de bebe.


daca are cineva de gand sa continue subiectul asta, spuneti-mi sa fac topic separat, sa ne putem distra in voie, dar nu in jurnalul bebe-ului lenes.

#14
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
@Ki-Lin: Imi inchipui cat de nasol a fost... Planuri de viitor, anuntarea prietenilor si neamurilor, cumpararea patutului, mandria de a fi gravida, poze la burta, loviturile copilului in burta, gasirea unui nume... Apoi te-a lovit cu vestea aia... Imi pare rau...
SPER sa nu fie vorba de acelasi lucru, deoarece de dimineata pana acum s-au uitat 4 doctori la ea: doctorita ginecolog (i-a facut o ecografie in spital), un profesor mai batran, medicul de garda, si cea care i-a facut ecografia (a 2-a pe ziua de azi) la "Sanador". Plus ca din 1/2 in 1/2 de ora i se masoara bataile inimii copilului, si i se ia tensiunea. Dar, concret, voi afla maine.
Am facut si ecografia aia, si a zis doctorita ca totul e ok cu copilul (i-a masurat pulsul, s-a uitat prin inima, s-a uitat la cordonul ombilical, la placenta, fluxul de sange, etc), doar ca este mare, intre 4Kg si 4.5 Kg (oricum, dupa 40 de saptamani, se pare ca ecograful da niste erori cand estimeaza varsta, greutatea, etc; doar ce este vizibil (si interpretarea doctorului) se considera adevarat 100%). Oricum, copilul este mare (peste 4 Kg), diametrul capului fiind de 9 cm, deci o nastere naturala ar fi destul de dureroasa/dificila. Copilul este sanatos. Maine la prima ora o baga la cezariana!

#15
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Sa-ti traiasca bebelu'  :coolspeak: !

#16
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View PostNenea Zap, on Jun 26 2006, 23:45, said:

Sa-ti traiasca bebelu'  :coolspeak: !

A nascut Africanu' ?  :wub:

#17
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Nastere normala, 3.8 Kg, 52 cm lungime. Revin cu informatii.

#18
veioza

veioza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.06.2005
Sanatosi sa fiti cu totii! Sa ti traiasca bebele!!!! sa aiba noroc!!!

p.s. De azi nu mai mori cand vrei tu!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate