Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce mai dau sa iau laptop?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Dulcinu

Dulcinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.05.2006
PIV 1,8 Ghz, 256 ram, 40 gb, video 128, modem, lan, dvd-reader, cd-writer, sunet integrata.
Monitor 17" Daewoo CRT
E de vreo 3 ani sistemul. Ce mai dau sa iau un laptop bun? Nu sunt foarte pretentios un 2ghz , 80 gb, 512, lan, dvd-wr si km atat.

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Dulcinu, on Jun 25 2006, 20:13, said:

PIV 1,8 Ghz, 256 ram, 40 gb, video 128, modem, lan, dvd-reader, cd-writer, sunet integrata.
Monitor 17" Daewoo CRT
E de vreo 3 ani sistemul. Ce mai dau sa iau un laptop bun? Nu sunt foarte pretentios un 2ghz , 80 gb, 512, lan, dvd-wr si km atat.
Fii mai explicit te rog, nu se intelege absolut nimic din postul tau... :huh: altfel voi fi nevoit sa ti-l inchid!

#3
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Cred ca vrea sa stie ce diferenta sa mai dea de la sistemul respectiv pentru un laptop, eu zic ca in jur de 2000 RON cel putin.

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 2Fst4U, on Jun 25 2006, 21:50, said:

Cred ca vrea sa stie ce diferenta sa mai dea de la sistemul respectiv pentru un laptop, eu zic ca in jur de 2000 RON cel putin.
La asta m-am gandit si eu... dar mi s-a parut prea absurd... de aia i-am spus sa fie mai explicit!
Oricum la ce desktop are si zice ca nu-i "pretentios"... cel putin 20-25 milioane mai trebuie sa puna, asta daca vrea unul nou... daca nu... :naughty:

#5
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
:)) nu esti deloc pretentios.

cred ca trebuie sa mai dai si o dacie chiar bunicica.

e cam greu de combinat frecventa procesorului, cu un hdd mare si cu un pret bun. dar daca accepti o frecventa mai mica, un hdd de 60, gasesti ceva pana in 30 mil. depinde daca poti faci abstractia asta si de mai multe puncte de interes ale tale.

#6
Dulcinu

Dulcinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.05.2006
Da, asta vreau...sa dau desk-ul, care mi se pare foarte mare si urat...si sa iau un laptop, care mi se pare foarte fin, frumos :D . Nu cred ca e foarte mult 80 si 512 pentru ce se practica azi (vezi si 2 giga de memorie). Nu e neaparat sa fie cu dvd-r, si nici neaparat specificatiile astea. Poate fi si cu 60gb (dar nu mai putin...pentru ca 40 am acum)...la memorie ce sa mai scad? Am acum 256 si merge ca...
Mentionez, de asemenea, ca intentia mea absoluta nu e de a lua unul nou...poate fi si sh cum e al meu. Vroiam doar un sfat. Exista firme la care dai sistemul vechi + dif si iei laptop?

#7
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Ok, acum ca ai mai lasat putin spatiu de discutie, iata o prima serie de recomandari, de undeva de la nivelul de jos al preturilor, incercand sa respect si cerintele tale:

Fujitsu Siemens Amilo Pro V2035 Celeron M380, 1.6GHz

Dell Inspiron 1300 Celeron M370, 1.5GHz, 15.4 WXGA, XP Home

Acer Travel Mate TM2413WLMi Celeron M370, 1.5GHz

Toshiba Satellite A100-232 Celeron M380, 1.6GHz

Ai mai sus trei marci de prestigiu, din care poti alege fara a-ti face probleme. Mai conteaza preferintele proprii. Si dat fiind faptul ca pe acest forum exista oameni care prefera pe rand cele 4 variante (nu am adaugat Lenovo-IBM, pt ca la un pret asemanator avea hdd de doar 40GB), imi permit sa vin cu o sugestie suplimentara: Fujitsu-Siemens (este foarte subtire si te vei indragosti f repede de el). Dell-ul este un pic mai grosut, dar bun si el. Imi place si Acer-ul, mai ales daca folosesti des tastele $ si € (sunt puse langa sageti, deci e posibil sa le tastezi din greseala ;) ) Toshiba nu am testat, dar sunt multi care le apreciaza.

Toate au 12 luni garantie, 60 GB HDD, 512 RAM, DVD-RW, wide-screen, CPU Intel Celeron Mobile 1500-1600 MHz, iar diferenta dintre cel mai scump si cel mai ieftin este de 100 RON.

Daca esti dispus la sume mai mari, atunci vei avea parte si de un procesor mai bunicel, o placa video mai fashneatza si alte bliz-bliz-uri. Indiverent de alegere, capacitatea de stocare o poti extinde oricand cu un HDD mobil, de genul asta (toate au USB2.0)

Western Digital MyBook Essential 160GB, 8MB, 7200rpm

Seagate Value Line 160GB, 7200rpm, 2MB

Western Digital MyBook 250GB, 8MB, 7200rpm

PS: nu stiu de firme de genul asta. putin probabil, dar poti incerca la firmele de SH, insa ele nu iti vor da un produs nou, iar, cel putin la laptop, recomandarea mea e sa mergi pe produs nou (vezi garantie, care e f importanta mai ales la laptop)

Sper ca recomandarile mele iti vor fi de folos...

#8
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
@dulcinu:
Exact aceeasi 'manevra' vreau si eu sa o fac. Din pacate am fost nevoit sa aman pana spre iarna (probabil o sa imi fac un cadou de Craciun :P).

In momentul de fata am 512 RAM si merge foarte bine PC-ul. Gandeste-te si la faptul ca, desi Celeron-ul este "low-end", totusi el este un Pentium M mai ciunt. In nici un caz sa nu faci legatura cu Celeron-ul in varianta pentru desktop-uri, pentru ca este alta mancare de peste. Adica un laptop cu Celeron @ 1500MHz + 512 RAM se va comporta decent in majoritatea aplicatiilor :).


Gandeste-te bine la ce vrei sa faci cu desktop-ul. Initial eu imi doream foarte tare sa fie wide-screen, dar cand am vazut 2 lap-uri alaturate, unul wxga si unul xga, m-am cam razgandit...

Deasemenea, ia-ti un lap cu dvd-wr. Va compensa hardul de doar 60GB intr-o anumita masura.

Diferenta pe care trebuie sa o dai pentru un model low-end decent este de vreo 10-15 milioane...

Succes la cumparaturi.
:peacefingers:

#9
surcix

surcix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.05.2004
foarte adevarat ce spune CRZ... un procesor Intel Celeron Mobile nu se compara cu un proc Celeron ptr desktopuri.... are 1 MB cache L2 ... ce pot spune mai mult ??? e diferentza ca de la cer la pamant intre Celeron si Celeron Mobile.... bafta

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 surcix, on Jun 28 2006, 16:54, said:

foarte adevarat ce spune CRZ... un procesor Intel Celeron Mobile nu se compara cu un proc Celeron ptr desktopuri.... are 1 MB cache L2 ... ce pot spune mai mult ??? e diferentza ca de la cer la pamant intre Celeron si Celeron Mobile.... bafta

Tin sa te contrazic, are 2 Mb Cache Level 2! :naughty:

#11
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 ripper, on Jun 28 2006, 18:51, said:

Tin sa te contrazic, are 2 Mb Cache Level 2! :naughty:
Cred ca, totusi, Celeronul are 1MB doar. Centrino cred ca are 2 (dar de asta nu sunt atat de sigur).


In alta ordine de idei, observ ca preturile la laptopuri au luat-o razna rau. La emag au ajuns sa fie HP nx6110 cu 256 ram si 40 GB 1860RON si dell inspiron 1300 (modelul cel mai ciunt, 14.1'' si 256 ram, 40 gb, dvd combo, etc) la putin sub 17 milioane. Nu pot decat sa ma bucur :D.

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 crz, on Jun 28 2006, 19:00, said:

Cred ca, totusi, Celeronul are 1MB doar. Centrino cred ca are 2 (dar de asta nu sunt atat de sigur).

Asa este! Greseala mea! Am citit in graba... :P

#13
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
mai oameni buni. documentati-va! este o greseala frecventa. centrino nu este IN NICI UN CAZ procesor. este o platforma care contine 1 cpu intel pentium mobile + 1 Intel Wireless LAN + 1 chipset Intel Mobile.
http://www.intel.com...tiumm/index.htm

#14
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 Hazard, on Jun 29 2006, 21:05, said:

mai oameni buni. documentati-va! este o greseala frecventa. centrino nu este IN NICI UN CAZ procesor. este o platforma care contine 1 cpu intel pentium mobile + 1 Intel Wireless LAN + 1 chipset Intel Mobile.
http://www.intel.com...tiumm/index.htm
Da, ai dreptate. Din pacate mie imi este greu sa ma dezobisnuiesc  :blush: Promit sa incerc mai mult :).

#15
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
S-a deviat mult de la obiectul topic-ului . Multumesc pentru sfaturi...alea chiar asa ieftine sunt? Ca eu sincer as fi multumit cu un d-ala de 18 milioan (ieftin, garantie, incarcator, geanta, performante ca ce le de acum...great :D ) . Ce folosesc eu? Un film, un mess, o muzica, un web, un download? Merg pe orice astea..  :D Unde sunt alea ieftine de 18 mil?

#16
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 Digibrain., on Jun 30 2006, 00:17, said:

S-a deviat mult de la obiectul topic-ului . Multumesc pentru sfaturi...alea chiar asa ieftine sunt? Ca eu sincer as fi multumit cu un d-ala de 18 milioan (ieftin, garantie, incarcator, geanta, performante ca ce le de acum...great :D ) . Ce folosesc eu? Un film, un mess, o muzica, un web, un download? Merg pe orice astea..  :D Unde sunt alea ieftine de 18 mil?
Mai pe la toate magazinele on-line.

Link1.
Link2.
Link3.


Iti trebuie cel putin 512 RAM ca sa mearga decent...deci ajungi pe la 20 mil in total :D.

:peacefingers:

#17
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
zeceix crz :coolspeak:  :coolspeak:

#18
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
Cu cat sa pun in vanzare... PIV 1,8 Ghz, 256 DDR (233), 40gb, placa video 128ram, audio integrat, dvd sony, cd-rw, Monitor 17" Daewoo ?

Edit: am vazut .... cam 1000 de ron

Edited by Digibrain., 30 June 2006 - 21:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate