Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Hyperion vs Spiru H vs Romano-Americana

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
huliganul

huliganul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.05.2006
Cam ce ar fi de spus , comparativ intre aceste facultati ? dintre cei care au absolvit sunt oameni fericiti care nu regreta ca au trecut prin culoarele uneia dintre cele 3?

elemente pro si contra
multumesc,

#2
Ramaxel

Ramaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.12.2005

View Posthuliganul, on Jun 24 2006, 21:44, said:

Cam ce ar fi de spus , comparativ intre aceste facultati ? dintre cei care au absolvit sunt oameni fericiti care nu regreta ca au trecut prin culoarele uneia dintre cele 3?

elemente pro si contra
multumesc,

Sunt toate o apă și-un pământ. Dacă vrei o diplomă luată ușor și fără să rămâi cu nimic du-te la una dintre astea sau la orice altă privată. După cum spunea un prof de-al meu, la private obținerea diplomei e un act de comerț : ,,Dai banu iei diploma". Mai gândește-te, poate merită să depui puțin efort și să ajungi la o facultate bună, nu la toate parașutele.

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostRamaxel, on Jun 25 2006, 13:09, said:

Sunt toate o apă și-un pământ. Dacă vrei o diplomă luată ușor și fără să rămâi cu nimic du-te la una dintre astea sau la orice altă privată. După cum spunea un prof de-al meu, la private obținerea diplomei e un act de comerț : ,,Dai banu iei diploma". Mai gândește-te, poate merită să depui puțin efort și să ajungi la o facultate bună, nu la toate parașutele.

Proful tau era cam comunist de felul lui :) Stiu o caruta de cazuri cu oameni care au terminat "la stat" si au trecut examenele cu sume derizorii (aka 2-500.000 - 1 mil MAX) si nu au invatat NIMIC. La celalat pol stiu oameni care sunt in functii foarte sus acum desi au facut o "particulara" dar care au invatat de-a lungul facultatii.

E foarte gresit sa generalizezi. Exista cazuri si cazuri. :)

Oricum, viitorul este al invatamantului cu TAXA. Taxa mare si organizare privata. Dar asta se va intampla cand particularii vor avea (din nou) voie sa dea examen de admitere, deci vor fi lasati sa faca o concurenta REALA invatamantului de stat.

DOAR o diploma poti sa o iei foarte usor (din pacate) in ambele sisteme. IDEM, daca vrei sa inveti o poti face in ambele sisteme, diferenta fiind facuta de calitatea dascalilor. So, ideal este sa vezi EXACT ce profesori ai la disciplinele de baza (din diverse domenii) si sa alegi locul unde ai profesorii cei mai tari.

Eu asa as face.

#4
Ramaxel

Ramaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.12.2005
Eu vorbesc așa pentru că profii pe care i-am avut ( inclusiv ăsta de care spun eu ) predau și la noi și la private și puteau face o comparație între nivelul nostru și cel al studenților de la private. Și nu a existat unul care să nu spună că suntem cu 5 clase cel puțin peste studenții ăia. Profii care predau și la stat și la private știu care dintre studenți sunt mai buni și pot să îți spun sigur că predau cu mai multă plăcere și interes unora care nu stau și se uită la ei ca mobilele fără să priceapă nimic.  Ai și tu dreptate într-un aspect. Nu toate facultățile de stat sunt competitive. Sunt unele facultăți de stat existente în orașe care nu sunt centre universitare ca Bucureștiul, Clujul sau Iașiul care într-adevăr sunt slabe. Însă în rest nu există comparație între o facultate de stat din centrele astea universitare și una privată. Faptul că X sau Y a ajuns în nu știu ce funcție nu reflectă absolut deloc pregătirea pe care o capătă în facultatea respectivă. Am o cunoștință care a terminat dreptul la Ecologică și după facultate a găsit prin pile un post de consilier juridic bine plătit. Cât a fost șeful cu care se făcuse aranjamentul acolo a fost ok. Când însă a venit alt șef și a văzut în ce hal era l-a înrebat, citez : ,,Măi băiatule tu ai terminat LICEUL ?,, . Și ăsta nu e singurul caz. Cunosc alte persoane din care nu ai ce scutura la o discuție mai serioasă în domeniu. E un cerc vicios. La particulare merg studenți slab pregătiți, profii buni nu își dau interesul pentru că îi văd grămadă, ei nu învață pentru că să fim serioși, dacă nu există un imbold nu prea se ia nimeni de tocit și ies de acolo varză, însă dacă au pile reușesc să ajungă în posturi bune.
În domeniul în care lucrez eu, nici 1% dintre oamenii care lucrează în firme bune nu provin de la private.

#5
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostRamaxel, on Jun 25 2006, 13:09, said:

Sunt toate o apă și-un pământ. Dacă vrei o diplomă luată ușor și fără să rămâi cu nimic du-te la una dintre astea sau la orice altă privată.
Daca vrei o diploma luata usor si fara sa ramai cu nimic, du-te la o particulara.
Daca vrei o diploma luata greu si fara sa ramai cu nimic, du-te la una de stat.


Quote

În domeniul în care lucrez eu, nici 1% dintre oamenii care lucrează în firme bune nu provin de la private.

Same here. Dar sa vezi minune: oamenii cu adevarat valorosi din domeniul meu nu sunt extraordinari datorita instructiei exemplare pe care au primit-o in timpul facultatii ci pur si simplu datorita faptului ca ei sunt niste oameni foarte inteligenti. Facultatile de stat sunt pline de profesori incapabili...


Subscriu la ideea lui Monitox conform careia viitorul este al facultatilor private. Dealtfel, daca ar fi sa aleg din nou nu stiu daca as mai alege facultatea de stat. Chiar daca as fi nevoit sa o platesc pe cea privata.

:peacefingers:

Edited by crz, 25 June 2006 - 16:48.


#6
Ramaxel

Ramaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.12.2005

View Postcrz, on Jun 25 2006, 17:47, said:

Same here. Dar sa vezi minune: oamenii cu adevarat valorosi din domeniul meu nu sunt extraordinari datorita instructiei exemplare pe care au primit-o in timpul facultatii ci pur si simplu datorita faptului ca ei sunt niste oameni foarte inteligenti.

Ca să vezi minune. Nu știam că poți să lucrezi într-un domeniu numai datorită inteligenței native, neprelucrate și nepuse la lucru în timpul facultății. Și eu la 16 ani eram inteligent aveam un IQ între 130-140 dar nu mă pricepeam să fac nimic pentru că nu eram pregătit. Inteligența fără învățătură = 0. Așa că nu-mi spune că poți fi bun într-un domeniu doar pentru că ești inteligent fără să fii pregătit. E o afirmație stupidă. Prietenii ăia ai tăi ți se par inteligenți tocmai pentru că sunt bine pregătiți în domeniu. Și un badea Cârțan poate fi inteligent dar fără pregătire este egal cu 0.

Edited by Ramaxel, 25 June 2006 - 17:45.


#7
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Ca să vezi minune. Nu știam că poți să lucrezi într-un domeniu numai datorită inteligenței native, neprelucrate și nepuse la lucru în timpul facultății. Și eu la 16 ani eram inteligent aveam un IQ între 130-140 dar nu mă pricepeam să fac nimic pentru că nu eram pregătit. Inteligența fără învățătură = 0. Așa că nu-mi spune că poți fi bun într-un domeniu doar pentru că ești inteligent fără să fii pregătit. E o afirmație stupidă. Prietenii ăia ai tăi ți se par inteligenți tocmai pentru că sunt bine pregătiți în domeniu. Și un badea Cârțan poate fi inteligent dar fără pregătire este egal cu 0.
Ca sa vezi minune, facultatea nu m-a ajutat cu nimic si totusi printr-o mare minune, "neprelucrata in facultate" , am ajuns sa lucrez intr-un domeniu total diferit de ceea ce am facut in facultate si, guess what, acum am salariul mai mare decat 99% din colegii mei "prelucrati in facultate". Cum as putea sa spun ca m-a ajutat facultatea cand de exemplu profesorul meu de informatica nu stia macar sa instaleze un windows si era sef de catedra. Oare datorita profesorului ala fara nici o valoare am reusit sa-mi gasesc un loc de munca in IT ?. Sincer ma indoiesc.Sunt total dezgustat de facultate si de 80% din non-valorile ce exista acolo. Nu numai ca nu te ajuta cu nimic dar iti pierzi timpul 4 ani cu sistemul asta de invatamant de kkat si la sfarsit constati ca nu te baga nimeni in seama pentru ca habar nu ai de nimic. Am fost insa destul de inspirat sa-mi iau carti si sa invat singur ca daca ma bazam pe profesorii si cursurile inutile din facultate eram pe nicaieri. Cum iti explici ca intelegeam mai bine din cartile scrise in engleza decat cele romanesti?
Mai bine la o facultate particulara ca tot acolo esti dar cu mai putina bataie de cap. Si daca cumva credeti ca i pasa cuiva daca facultatea pe care ati facut-o a fost privata sau nu va inselati.

Edited by SE7EN, 25 June 2006 - 18:58.


#8
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostRamaxel, on Jun 25 2006, 17:41, said:

Ca să vezi minune. Nu știam că poți să lucrezi într-un domeniu numai datorită inteligenței native, neprelucrate și nepuse la lucru în timpul facultății. Și eu la 16 ani eram inteligent aveam un IQ între 130-140 dar nu mă pricepeam să fac nimic pentru că nu eram pregătit. Inteligența fără învățătură = 0. Așa că nu-mi spune că poți fi bun într-un domeniu doar pentru că ești inteligent fără să fii pregătit. E o afirmație stupidă. Prietenii ăia ai tăi ți se par inteligenți tocmai pentru că sunt bine pregătiți în domeniu. Și un badea Cârțan poate fi inteligent dar fără pregătire este egal cu 0.
Prietenii mei nu mi se par, ci sunt inteligenti.  :coolspeak:
Sunt perfect de acord ca inteligenta fara invatatura=0. Dar avem conceptii diferite despre invatatura...Colegul @SE7EN ti-a explicat foarte bine cum sta treaba...
:peacefingers:

#9
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View PostSE7EN, on Jun 25 2006, 19:56, said:

Mai bine la o facultate particulara ca tot acolo esti dar cu mai putina bataie de cap. Si daca cumva credeti ca i pasa cuiva daca facultatea pe care ati facut-o a fost privata sau nu va inselati.

Eu nu as baga mana in foc pentru afirmatie. Cunosc o "absolventa" de facultate + master de particulara care nu ar fi avut nicio sansa in alta parte. Nici macar la (no offence) Agronomie.

Eu cred ca le cam pasa angajatorilor pe unde te-ai educat (profesional). Desi sunt cum se zicea mai sus exceptii si exceptii.

Dintre doi candidati cu punctaj similar la un test tind sa cred ca cel care a terminat la stat are sanse mai mari.

Edited by xella, 11 August 2006 - 13:53.


#10
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostRamaxel, on Jun 25 2006, 13:09, said:

Sunt toate o apă și-un pământ. Dacă vrei o diplomă luată ușor și fără să rămâi cu nimic du-te la una dintre astea sau la orice altă privată. După cum spunea un prof de-al meu, la private obținerea diplomei e un act de comerț : ,,Dai banu iei diploma". Mai gândește-te, poate merită să depui puțin efort și să ajungi la o facultate bună, nu la toate parașutele.

amice te cam grabesti cu concluziile... in raport cu ce compari? cu ASE cumva? hai sa-ti zic eu cum stau lucrurile facultati particulare=facultati stat=invatamant academic in Romania= RAHAT ... exact asa cum vezi cu semnul egal intre ele... de unde stiu eu? pai am facut URA am luat Licenta la ASE si am un Master in ASE... cu alte cuvinte am trecut prin ambele sisteme in diferite faze plus ca am persoane apropiate implicate in diferite sisteme private sau de stat si rezultatul e acelasi...

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si acest topic se transforma la fel ca si celelalte intr-un comunism de anii '90...din pacate
oamenii nu intra aici sa schimbe idei, ci intra numai inapti care nu stiu nimic despre nici o fac. particulara ci vorbesc numai "de pe la prieteni", "de pe la profi", sau din ce le spunea lor bunicul la gura sobei

legati-va de oameni fratilor, ca astia sunt problema !!!

materia e aproximativ aceeasi, manualele cuprind aceeasi informatie, iar contabilitatea, economic politica sau c++-ul tot ala e...
profesorii isi dau interes si la una si la alta, daca au cu cine
deci omul e problema, nu universitatea.
singura "problema" e a unor frustrati care si-au tocit coatele prin banci mizere pline de mucegai in sali cu igrasie, si nu suporta sa ii stie pe unii ca au gresie, faianta, termopane, sala de fitness, bar si aer conditionat, sau WLAN la sala de lectura
..asta e, oricum cum bine se spunea mai sus viitorul e TAXA pe toti...

nu va e rusine ?!...nu va e rusine cand vedeti ca universitatile de "stat" au taxe de 2 ori mai mari ?...pentru ce ? de ce scot la concurs locuri "cu plata" ?...oare acolo nu ajung aceeasi idioti ?...

in fine...a ramas aceeasi mentalitate comunista cu care o sa murim toti de gat
poate nepotii nepotilor nostri vor prinde alte vremuri
facultatea...poti sa faci ceva pe ea...poti sa iti iei cartile acasa si sa inveti singur ca materia tot aia e...DACA VREI SA INVETI !
si pentru orice companie serioasa care se respecta, conteaza experienta si vointa, capacitatea de munca si de a face fata solicitarilor, nu porcaria aia de hartie igienica pe care scrie ca X si-a luat examenul de licenta cu 5 sau cu 10...

adios

Edited by xella, 11 August 2006 - 13:56.


#12
Ramaxel

Ramaxel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.12.2005

View Postspare-me, on Jun 27 2006, 18:02, said:

si acest topic se transforma la fel ca si celelalte intr-un comunism de anii '90...din pacate
oamenii nu intra aici sa schimbe idei, ci intra numai inapti care nu stiu nimic despre nici o fac. particulara ci vorbesc numai "de pe la prieteni", "de pe la profi", sau din ce le spunea lor bunicul la gura sobei

legati-va de oameni fratilor, ca astia sunt problema !!!

materia e aproximativ aceeasi, manualele cuprin aceasi informatie, iar contabilitatea, economic politica sau c++-ul tot ala e...
profesorii isi dau interes si la una si la alta, daca au cu cine
deci omul e problema, nu universitatea.
singura "problema" e a unor frustrati care si-au tocit coatele prin banci mizere pline de mucegai in sali cu igrasie, si nu suporta sa ii stie pe unii ca au gresie, faianta, termopane, sala de fitness, bar si aer conditionat, sau WLAN la sala de lectura
..asta e, oricum cum bine se spunea mai sus viitorul e TAXA pe toti...

nu va e rusine ?!...nu va e rusine cand vedeti ca universitatile de "stat" au taxe de 2 ori mai mari ?...pentru ce ? de ce scot la concurs locuri "cu plata" ?...oare acolo nu ajung aceeasi idioti ?...

in fine...a ramas aceeasi mentalitate comunista cu care o sa murim toti de gat
poate nepotii nepotilor nostri vor prinde alte vremuri
facultatea...poti sa faci ceva pe ea...poti sa iti iei cartile acasa si sa inveti singur ca materia tot aia e...DACA VREI SA INVETI !
si pentru orice companie serioasa care se respecta, conteaza experienta si vointa, capacitatea de munca si de a face fata solicitarilor, nu porcaria aia de hartie igienica pe care scrie ca X si-a luat examenul de licenta cu 5 sau cu 10...

adios

În domeniul unde lucrez eu firmele mari vin și fac recrutări la noi la facultate și nu la parașute de particulare cu parașutiști drept studenți. Și asta o spun cu toată siguranța. Exemplu concret, nu auzit de la prieteni sau din altă parte. În anul 3 s-a mutat în grupa mea un parașutist care făcuse primii 2 ani la N. Titulescu. Era mândru de el, avea medie aproape de 10 și nici o restanță. Se credea bun. La sfârșitul anului 4 avea 16 ( ȘAISPREZECE ) restanțe, nu a intrat în licență și nu știu când va mai reuși vreodată să dea restanțele alea. Când l-am întrebat într-o sesiune după ce acumulase vreo 4 restanțe de ce a pățit așa îmi zice : AAAAAA....Păi am fost la primu examen și după aia nu am mai avut chef de învățat. ....Îi zic : Păi și dincolo cum treceai? ......AAAA era mai ușor, mai copiam, profii ne spuneau la exam ce să scriem......Cam asta e cu particularele. Degeaba termopane, WLAN dacă prin tărtăcuțe la studenți BATE CRIVĂȚIUL. Așa că.....vedeți-vă de treabă și nu mai insistați cu inepții cum că școlile voastre ar fi în aceeași categorie cu universitățile bune de stat.

Edited by maxy, 28 June 2006 - 07:17.


#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
iti multumesc pentru compliment...
sper sa se sesizeze autoritatile competente...
daca tu apreciezi o universitate dupa ce ti-a zis un pierde vara inseamna ca ai un sistem de valori solid...
si inca ceva...mi-e mila de aproape toti din universitatile de stat care traiesc din amintiri pre-'89...cand chiar exista un invatamant bun in romania...drastic scolastic sau cum era...dar macar era exigent
in ziua de azi traiti toti din amintiri, si puneti acelasi accent comunist pe turma, nu pe individ, ca in orice sistem capitalist...cand toate universitatile vor fi s.a-uri, si unde toti studentii vor fi pe banii lor, atunci se va vedea cine isi da interesul si cine nu...
daca ii lase pe unii sa copieze....parerea mea ? foarte bine !...de ce sa se streseze un amarat de prof pentru un idiot de student...ORIUNDE se copiaza..peste tot sunt idioti, peste tot sun smecheri si peste tot sunt oameni inteligenti...nu te flata si nu "va" flatati...
si oricum...in "mediul academic" de inalt prestigiu si inalta prestanta universitara din care provii, daca asa vorbiti toti mi-e groaza sa ma gandesc in ce stil se desfasoara activitatea didactica.

n-ai inteles nimic...nici din ce vor sa faca universitatile particulare nici din ideea ca oricine care vrea sa invete invata oriunde ar fi, si daca nu, poti sa-l legi cu lanturi in harvard ca tot degeaba...

va salut cu respect stimate domn si va doresc multa succes in mediul profesional in care veti intra numai dvs. geniul de la stat...ca la asa hal de vorbire si gandire, cu siguranta veti avea mare nevoie

..."din aceeasi categorie cu universitatile de stat..."...WAAAAAAAKE UP DUDE....ca esti in urma rau...cat despr frustrare nu pot sa-ti recomand decat 9595 cu cristian ardei...
la revedere

Edited by spare-me, 27 June 2006 - 23:45.


#14
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
VA ROG sa nu va mai certati. NU distrugeti toate ariile prin discutii stupide la NERVI !!! Veti sfarsi banati si e pacat ... in plus stricati si atmosfera. SCOPUL unui forum este sa DISCUTI si nu sa injuri.. orice marlan poate sa faca asta. Ganditi-va un pic inainte de a da ENTER  :)

Thank You !

#15
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
spare-me, ai o părere chiar proastă de învăţământul de stat. Dacă nu era vacanţă, te invitam eu la un curs să vezi cum se desfăşoară. profesorii chiar se stresează "pentru amărâţii de studenţi", cel puţin la facultatea la care sunt.

#16
someone

someone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 06.02.2004
@maxy
daca nu ar fi vacanta te-as invita si eu sa vezi un curs. Daca ai 3-4 profesori care incearca sa predea ceva nu inseamna ca toti fac la fel.
Nu va mai ghidati dupa setereotipuri.
unul din motivele pentru care nu am mers la o facultate de stat a fost ca nu vreau sa ajung intr-un loc in care profesorul iti spune in fata: "dintre voi toti numai 2-3 vor lua examenul" <_<
cand am dat examenul de admitere in fac. de matematica m-am speriat de dotarile lor :P, parca mergeam prin grote iar cand am ajuns in banca cred ca m-am agatat de vre-o 3 ori in aschii :death:

Edited by someone, 28 June 2006 - 09:16.


#17
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

View Postsomeone, on Jun 28 2006, 10:15, said:

@maxy
daca nu ar fi vacanta te-as invita si eu sa vezi un curs. Daca ai 3-4 profesori care incearca sa predea ceva nu inseamna ca toti fac la fel.
Nu va mai ghidati dupa setereotipuri.
unul din motivele pentru care nu am mers la o facultate de stat a fost ca nu vreau sa ajung intr-un loc in care profesorul iti spune in fata: "dintre voi toti numai 2-3 vor lua examenul" <_<
cand am dat examenul de admitere in fac. de matematica m-am speriat de dotarile lor :P , parca mergeam prin grote iar cand am ajuns in banca cred ca m-am agatat de vre-o 3 ori in aschii :death:
La mine nu sunt cazuri izolate cele despre care vorbesc. Fiecare are grijă să înțelegi materia predată. Ba mai mult, dacă avem nelămuriri, fac seminarii în plus, deși nu sunt plătiți pentru asta. Profesorii de care vorbesc sunt la o facultate de stat.

#18
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postmaxy, on Jun 28 2006, 09:21, said:

La mine nu sunt cazuri izolate cele despre care vorbesc. Fiecare are grijă să înțelegi materia predată. Ba mai mult, dacă avem nelămuriri, fac seminarii în plus, deși nu sunt plătiți pentru asta. Profesorii de care vorbesc sunt la o facultate de stat.
Esti norocos.
La mine nu are nimeni grija ca studentii sa inteleaga materia predata. Sintagma "ati inteles?" este straina de profesorii mei.
:(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate