Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Unde s-a format poporul român?

- - - - -
  • Please log in to reply
3065 replies to this topic

Poll: Unde s-a format poporul român? (331 member(s) have cast votes)

Unde s-a format poporul român?

  1. Imaginea 1 din primul mesaj (13 votes [3.92%])

    Percentage of vote: 3.92%

  2. Imaginea 2 din primul mesaj (47 votes [14.16%])

    Percentage of vote: 14.16%

  3. Imaginea 3 din primul mesaj (10 votes [3.01%])

    Percentage of vote: 3.01%

  4. Imaginea 4 din primul mesaj (39 votes [11.75%])

    Percentage of vote: 11.75%

  5. Imaginea 5 din primul mesaj (35 votes [10.54%])

    Percentage of vote: 10.54%

  6. Imaginea 6 din primul mesaj (30 votes [9.04%])

    Percentage of vote: 9.04%

  7. Imaginea 7 din primul mesaj (158 votes [47.59%])

    Percentage of vote: 47.59%

Vote Guests cannot vote

#37
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

View PostRamunc, on Jun 26 2006, 11:19, said:

Pe Becali ma gândesc sal votez si eu. Deocamdata îmi face impresie buna. Un cioban ajuns o personalitate publica atât de influenta! E minunat. Sper doar sa fie mai moderat si mai blând în manifestari.

  Hopaa!! :naughty: PNG, Noua Dreapta & stuff? :bigwhitegrin:

#38
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005
Am intuit că Ramunc are un cult pentru pământ de origine slavă. La români "pământul" este masculin și nu are nimic cu "mama". "Țara" este altceva și se referă neapărat și la populația care o locuiește.

Și nu m-am înșelat. La slavi există o Mama-Pământ (Mati -Syra-Zemlya): http://www.pantheon....es/m/mokos.html. Probabil că foarte mulți autohtoniști de-ai noștri au o educație familială cu înrâurire slavă. Sunt multe lucruri sacre și obiceiuri sacre la români. Dar pământul nu este privit ca un "generos sân matern". Ideea este că Dumnezeu îți dă, dar nu îți pune și în straiță.. Și Horațiu - poetul latin -zicea să-ți ingrijești grădina. Femeile românce aveau  ca zeiță preferată luna - zeița fertilității feminine, adorație de proveniență dacă.

Edited by Diogene, 26 June 2006 - 11:43.


#39
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostDiogene, on Jun 26 2006, 12:11, said:

Am intuit că Ramunc are un cult pentru pământ de origine slavă. La români "pământul" este masculin și nu are nimic cu "mama". "Țara" este altceva și se referă neapărat și la populația care o locuiește.

Și nu m-am înșelat. La slavi există o Mama-Pământ (Mati -Syra-Zemlya): http://www.pantheon....es/m/mokos.html. Probabil că foarte mulți autohtoniști de-ai noștri au o educație familială cu înrâurire slavă. Sunt multe lucruri sacre și obiceiuri sacre la români. Dar pământul nu este privit ca un "generos sân matern". Ideea este că Dumnezeu îți dă, dar nu îți pune și în straiță.. Și Horațiu - poetul latin -zicea să-ți ingrijești grădina. Femeile românce aveau  ca zeiță preferată luna - zeița fertilității feminine, adorație de proveniență dacă.



Vedeti ca am zis ceva despre intuitie pe alt topic.

#40
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
eu nu ma refeream la hititi ci la anumite populatii din turcia contemporane hititilor.
cu limbile slave nu vb basme ci mam inspirat din ceva site-uri slave.
dupa napoleon savescu pamant e cognat cu sanskritul bhaman,iar nu cu latinul pavimentum.iar specific ,nu zic ca dacii erau indieni sau ca vorbeau sanscrita cum gresit au inteles unii ,ci fiind limbi indo-europene dacii aveau multe cuvinte in comun cu sanscrita ca si cu latina.  :photo:
numai ca unele cuvinte crezute latine seamana mai mult cu cognatele sanskrite (ca si cu cognate persane,slave sau kurde).ar fii 4000 !!! de cuvinte "latine "mai asemanatoare cu cognatele sanscrite(decat latine) in limba romana.

pai daca o minoritate de 5-10% poate schimba limba unei majoritati ,atunci o minoritate de emigranti latini din sudul dunariii ,formand nu mai mult de 10-20% din populatia de atunci pe teritoriul romaniei au reusit sa latinizeze 80% de slavi,daci, turci,gepizi etc.
ar fii vorba in fond de o relatinizare a teritorului romaniei caz unic in istoria popoarelor latine.
deci 5-10% romani au latinizat 90-95%daci
13%maghiari au maghiarizat 83%slavi+ce mai era p'acolo
5-15% slavi au slavizat 85-95% iliri-traci romanizati :w00t:

preferam vechile teorii care spuneau despre cuceritori ca omorau majoritatea populatiei si o inlocuiau  asa aparand o noua limba pe teritoriul respectiv :D

#41
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
in vechile teorii se credea imposibil ca o populatie minorotara fie ea si clasa conducatoare sa poata impune o noua limba;asta e si cazul teoriei continuitatii paleolitice-neolitice a limbii.

argumentul ca romanii erau superiori si daia dacii si-au schimbat limba nu sta in picioare. ce erau slavii superiori ilirilor ,sau maghiarii superiori slavilor din panonia,sau turcii oguzi bizantinilor din asia mica.???

plus ca tracii sud-dunareni,grecii bizantini,erau mult superiori nu numai slavilor si turcilor ba chiar si dacilor.

  
ok ,sa zicem  ca romanii au latinizat dacia in 106-271(desi cucerirea nu e nimic-mongolii cuceritori au lasat putine urme-mica limba kalmuca e singura limba mongola din europa si aia venita in sec17,chiar si tatara nu e de fapt mongola ci turca) ,dar daco sau ilirotraco-romanii din sudul dunarii au relatinizat-o in sec 6-12 prinr-o mica migratie de 10-20% din actualii romani.

cum altfel avem o asa limba unitara daca era veche de 2000 de ani? ar fi trebuit sa avem cel putin 2 dialecte avand in vedere marimea populatiei ,uitate la francezi sau spanioli ca au cate 4-5 dialecte

#42
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postsoka norman, on Jun 26 2006, 13:56, said:

eu nu ma refeream la hititi ci la anumite populatii din turcia contemporane hititilor.
cu limbile slave nu vb basme ci mam inspirat din ceva site-uri slave.
dupa napoleon savescu pamant e cognat cu sanskritul bhaman,iar nu cu latinul pavimentum.iar specific ,nu zic ca dacii erau indieni sau ca vorbeau sanscrita cum gresit au inteles unii ,ci fiind limbi indo-europene dacii aveau multe cuvinte in comun cu sanscrita ca si cu latina.  :photo:
numai ca unele cuvinte crezute latine seamana mai mult cu cognatele sanskrite (ca si cu cognate persane,slave sau kurde).ar fii 4000 !!! de cuvinte "latine "mai asemanatoare cu cognatele sanscrite(decat latine) in limba romana.
Lingviștii noștri au dibuit regula după care "pavimentum" devine "pământ" , fontana devine "fântănă".  Așa încât Săvescu aiurează cu "bhaman"ul și alte 4000 asemenea. Îți  trebuie cultură ca să realizezi că ești incult.

View Postsoka norman, on Jun 26 2006, 13:56, said:

pai daca o minoritate de 5-10% poate schimba limba unei majoritati ,atunci o minoritate de emigranti latini din sudul dunariii ,formand nu mai mult de 10-20% din populatia de atunci pe teritoriul romaniei au reusit sa latinizeze 80% de slavi,daci, turci,gepizi etc.
ar fii vorba in fond de o relatinizare a teritorului romaniei caz unic in istoria popoarelor latine.
deci 5-10% romani au latinizat 90-95%daci
13%maghiari au maghiarizat 83%slavi+ce mai era p'acolo
5-15% slavi au slavizat 85-95% iliri-traci romanizati :w00t:
preferam vechile teorii care spuneau despre cuceritori ca omorau majoritatea populatiei si o inlocuiau  asa aparand o noua limba pe teritoriul respectiv :D

Îmi place textul de mai sus îl voi pune în ramă

#43
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostDiogene, on Jun 26 2006, 14:17, said:

Lingviștii noștri au dibuit regula după care "pavimentum" devine "pământ" , fontana devine "fântănă".  Așa încât Săvescu aiurează cu "bhaman"ul și alte 4000 asemenea. Îți  trebuie cultură ca să realizezi că ești incult.
Îmi place textul de mai sus îl voi pune în ramă

Chestia e ca nu prea am incredere in lingvistii nostri .De prea multe ori au dato in bara.iar napoleon si altii ,desi gresesc de multe ori totusi pasiunea lor duce la descoperiri autentice neglijate de istoricii oficiali(care la randul lor au interesele lor ,nus chiar mielusei)
pai daca scoala ardeleana asa zice pai asa este.traiasca badica traian spaniolul :coolspeak:

de exemplu cuvantul soare nu putea fi luat din latina pt simpul motiv ca exista cam in toate limbile indo-europene. saura-haura in persana ,surya in sascrita ,soil in slava etc. deci inclusiv dacii aveau un cuvant similar daca nu identic.
DEX-ul are limitarile lui in ce priveste etimologia ,avand in vedere ca branza ,viezure au etimologie necunoscuta ,nu dacice(cica si maghiara are acu 50% din cuvinte de origine necunoscuta).


Îmi place textul de mai sus îl voi pune în ramă :coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:

#44
xelad

xelad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2006
Dupa cum stiu multi cica noi am fi de origine latina .Nu intru in multe vorbe dar daca vreti dovezi cautati in manualele de istorie(daci ,romani,traian.decebal continuitatea pe aceste plaiuri mioritice etc) .Oricum poate noi om avea ceva sange dac si latinesc (prea putin) n-avem de unde stii .Insa stim cu certitudine ca suntem un popor ciudat si de neinteles si asta a fost teritoriul nostru de mii de ani si sa o sa ramanem mult timp o natie aparte fata de celelate popoare.

#45
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postxelad, on Jun 26 2006, 22:27, said:

Dupa cum stiu multi cica noi am fi de origine latina .Nu intru in multe vorbe dar daca vreti dovezi cautati in manualele de istorie(daci ,romani,traian.decebal continuitatea pe aceste plaiuri mioritice etc) .Oricum poate noi om avea ceva sange dac si latinesc (prea putin) n-avem de unde stii .Insa stim cu certitudine ca suntem un popor ciudat si de neinteles si asta a fost teritoriul nostru de mii de ani si sa o sa ramanem mult timp o natie aparte fata de celelate popoare.
  Repede ne găsim locul în diversee grupe de popoare: "ginta latină", "est-europenii', "balcanicii", "central-europenii" și mai ales "europenii". În ultima categorie stăm chiar pe la temelie, deși aparent suntem la periferie.

#46
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

eu nu ma refeream la hititi ci la anumite populatii din turcia contemporane hititilor.

Daca nu stiti cum se cheama acele populatii atunci cum ati putea sa stiti ca sunt mongoloide?



Quote

cu limbile slave nu vb basme ci mam inspirat din ceva site-uri slave.

Si nu stiti ce predispozitie spre basm au slavii? :scratchchin:


Quote

pai daca o minoritate de 5-10% poate schimba limba unei majoritati ,atunci o minoritate de emigranti latini din sudul dunariii ,formand nu mai mult de 10-20% din populatia de atunci pe teritoriul romaniei au reusit sa latinizeze 80% de slavi,daci, turci,gepizi etc.
ar fii vorba in fond de o relatinizare a teritorului romaniei caz unic in istoria popoarelor latine.
deci 5-10% romani au latinizat 90-95%daci
13%maghiari au maghiarizat 83%slavi+ce mai era p'acolo
5-15% slavi au slavizat 85-95% iliri-traci romanizati w00t.gif


Nu e vorba ca "i-au" latinizat. Respectivii au adoptat noile limbi, ca doar nu i-au pus la tortura pâna au învatat latina sau maghiara.



Quote

preferam vechile teorii care spuneau despre cuceritori ca omorau majoritatea populatiei si o inlocuiau asa aparand o noua limba pe teritoriul respectiv

Sustineti cumva ca dacii aau fost exterminati de romani?



Quote

argumentul ca romanii erau superiori si daia dacii si-au schimbat limba nu sta in picioare. ce erau slavii superiori ilirilor ,sau maghiarii superiori slavilor din panonia,sau turcii oguzi bizantinilor din asia mica.???

Limbile au existat ca sa fie folosite. În functie de situatia istorica, o limba a ajuns sa domine sau a disparut, în functie de etniile stapânitoare, sistemul politico-economic etc.




Quote

ok ,sa zicem ca romanii au latinizat dacia in 106-271(desi cucerirea nu e nimic-mongolii cuceritori au lasat putine urme-mica limba kalmuca e singura limba mongola din europa si aia venita in sec17,chiar si tatara nu e de fapt mongola ci turca) ,dar daco sau ilirotraco-romanii din sudul dunarii au relatinizat-o in sec 6-12 prinr-o mica migratie de 10-20% din actualii romani.

Nu datorita cuceririi au fost romanizati dacii ci datorita conditiilor care au urmat cuceririi.
Raspândirea cuvintelor de origine latina în diversele regiuni ale României arata caraacterul autohton al romanitatii carpatice. Repet ce am mai zis: toti termenii latini din Moldova provin din Ardeal. În Ardeal se pastreaza termeni de origine latina negasibili în alte regiuni.

În Banat se gasesc formule de origine latina arhaica negasibile în alte regiuni.

În sudul tarii se gasesc forme de conjugare de veche origine negasibile în alte zone.




Quote

cum altfel avem o asa limba unitara daca era veche de 2000 de ani? ar fi trebuit sa avem cel putin 2 dialecte avand in vedere marimea populatiei ,uitate la francezi sau spanioli ca au cate 4-5 dialecte

Limba era unitara si acum 800 de ani. E logic ca asa a fost înca de la formare. Dialectele apar în conditiile unei farâmitari mari a locuirii. De pilda în micile zone ale tarii bascilor exista mai multe dialecte iar în micul teritoriu al albanezilor exista sute de dialecte. Ambele regiuni sunt greu accesibile.

La spanioli si francezi afost altceva, viata civica continua din antichitate pâna în prezent, farâmitare politica. Însa cel mai important e faptul ca romanizarea acestor teritorii s-a facut altfel. Aici comunitatile de celti si iberi nu si-au încetat niciodata existenta pe vechile vetre de locuire. Sub romani ei au avut propriul sistem de organizare. Astfel, adoptarea limbii latine s-a facut în mod variat si asa a rezultat farâmitarea lingvistica.







Quote

Îmi place textul de mai sus îl voi pune în ramă

Fiecare pune în rama ce-i convine. Daca e o himera, va culege roadele deziluziei, poate nu imediat dar mai târziu sigur.





Quote

Dupa cum stiu multi cica noi am fi de origine latina .Nu intru in multe vorbe dar daca vreti dovezi cautati in manualele de istorie(daci ,romani,traian.decebal continuitatea pe aceste plaiuri mioritice etc) .Oricum poate noi om avea ceva sange dac si latinesc (prea putin) n-avem de unde stii .Insa stim cu certitudine ca suntem un popor ciudat si de neinteles si asta a fost teritoriul nostru de mii de ani si sa o sa ramanem mult timp o natie aparte fata de celelate popoare.

Nu suntem chiar asa speciali. Fiecaruia i se pare ca ar fi deosebit, e natural (dar gresit) sa ne facem singuri idoli din noi însine.

#47
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005
Două întrebări pentru Ramunc:

- de ce origine era Iustinian I (Petru Sabbatius), cu limba maternă latina, născut cel mai probabil în "Orașul Cezarilor" (Caricin Grad - Tsaritsin Grad) de lângă Leskovac (40 km sud de Nis)? (Nu te întreb de rolul lui Iustinian I  în istoria mondială că îl știu cei mai mulți elevi de liceu din toată lumea)  

- steagul tricolor (roșu-galben și albastru, dispus de la dreapta la stânga) era al episcopiei Justiniana Prima, sau numai diocezei Dacia (cealaltă dioceză era Macedonia), care era cam în Serbia de azi inclusiv Macedonia de nord și nord-vestul Bulgariei, plus ceva teritorii la nord de Dunăre? (Cred că știi că s-a descoperit că niște legionari romani din Britania, orginari din Dacia aveau ca steag lupul dacic colorat în respectivele trei culori:[ http://www.gk.ro/sarmizegetusa/armata_daca/pic2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])

Edited by Diogene, 26 June 2006 - 23:41.


#48
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

- de ce origine era Iustinian I (Petru Sabbatius), cu limba maternă latina, născut cel mai probabil în "Orașul Cezarilor" (Caricin Grad - Tsaritsin Grad) de lângă Leskovac (40 km sud de Nis)? (Nu te întreb de rolul lui Iustinian I  în istoria mondială că îl știu cei mai mulți elevi de liceu din toată lumea)


[ http://www.roman-emperors.org/justdyn.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum, eu am gasit ca era nascut în alta aparte:
Justin's family came from an area of the empire where Latin rather than Greek was spoken: Justin himself was a native of the town of Bederiana near Nish and his sister's son, Justinian, was born at the village of Tauresium, near Scupi, ca. 482

http://www.roman-emp...rg/justinia.htm






Quote

- steagul tricolor (roșu-galben și albastru, dispus de la dreapta la stânga) era al episcopiei Justiniana Prima, sau numai diocezei Dacia (cealaltă dioceză era Macedonia), care era cam în Serbia de azi inclusiv Macedonia de nord și nord-vestul Bulgariei, plus ceva teritorii la nord de Dunăre? (Cred că știi că s-a descoperit că niște legionari romani din Britania, orginari din Dacia aveau ca steag lupul dacic colorat în respectivele trei culor


Nu, nu stiu ce s-a descoperit. Vreo sursa, ceva?


Observ ca lupul colorat l-ati luat pe situl unor dacomani:
http://gk.ro/sarmizegetusa/

Ori contestati pe acesti dacomani ori va folositi de ideile lor?

#49
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005
Îmi place numele de Vigilantia. Dacă fiica mea să năștea un pic mai târziu așa se chema. Eu întrebam de discuțiile despre ce fel de latinizați ar fi acești Sabatiu și Vigilantia, de ce etnie vor fi fost.


Despre găsirea textului cu descrierea steagului dacilor ajunși soldați romani în Britania s-a scris în presă mai demult. Nu mai știu unde. Un domn etnograf explica tot în presă cum cele trei culori sunt tradiționale mai ales în Bucovina lui Ciprian Porumbescu cu "Trei culori... amintiri de-un brav popor". Iarăși ghinion: o anumită conexiune Serbia (Justinian Prima) -Bucovina! Încă o dovadă: vechiul steag la Galiției (nordul Bucovinei) - între timp și-au dat seama că steagul lor e steagul românesc și au renunțat la el:[ http://www.crwflags.com/fotw/images/g/gal-1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ](http://www.crwflags....ags/ua-gal.html). Probabil și vechiul steag al Budapestei - Aquinum (tot roșu-galben-albastru) să fie o moștenire a unor triburi care s-au luptat acolo cu Octavian August.

Am constat cu stupoare că  pe site-ul daciștilor episodul cu steagul lui Iustinian este ignorat (http://www.gk.ro/sar...ul_romaniei.htm. Ei își închipuie că dacă nu scriu despre ceva acel ceva nu a existat.

Edited by Diogene, 27 June 2006 - 00:23.


#50
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostDiogene, on Jun 27 2006, 01:14, said:

Îmi place numele de Vigilantia. Dacă fiica mea să năștea un pic mai târziu așa se chema. Eu întrebam de discuțiile despre ce fel de latinizați ar fi acești Sabatiu și Vigilantia, de ce etnie vor fi fost.
Despre descrierea steagului dacilor ajunși soldați romani în Britania s-a scris în presă mai demult. Nu mai știu unde. Un domn etnograf explica tot în presă cum cele trei culori sunt tradiționale mai ales în Bucovina lui Ciprian Porumbescu cu "Trei culori... amintiri de-un brav popor".



Daca din presa ati aflat de steagul dacilor din Britania, m-am lamurit. E remarcabil cum va aiati cu maniacii dacisti atunci când nu mai aveti argumente.

La data când a trait Porumbescu tricolorul era în uz de câteva decenii, de prin 1830. Era steagul national în Principate dar evident era utilizat si în Bucovina. Daca începeti sa sustineti ca ar fi fost o straveche traditie taraneasca  :sadwalk:




Quote

Iarăși ghinion: o anumită conexiune Serbia (Justinian Prima) -Bucovina! Încă o dovadă: vechiul steag la Galiției (nordul Bucovinei) - între timp și-au dat seama că steagul lor e steagul românesc și au renunțat la el

Deci continuati cu teoria migratiei romanice prin Galitia. Dar de ce nu au luat-o direct prin Ardeal. Spre ce se îndreptau, mergeau ca nebunii spre nord?


Cât despre steagul Galitiei, vedeti ca si în Ciad e tot rosu-galben-albstru. Poate ca un grup de romanici au ajuns în Africa :whistling:



Quote

Probabil și vechiul steag al Budapestei - Aquinum (tot roșu-galben-albastru) să fie o moștenire a unor triburi care s-au luptat acolo cu Octavian August.


:surprise: Deci s-a pastrat steagul dar nu s-a pastrat numele antic al orasului....


Quote

Am constat cu stupoare că  pe site-ul daciștilor episodul cu steagul lui Iustinian este ignorat Ei îți închipuie că dacă nu scriu despre ceva acel ceva nu a existat.

Va zic eu alta explicatie: au citit ca si dv. ziarul Libertatea sau Evenimentul Zilei, le-a placut ideea, au desenat balaurul tricolor dar le-a fost jena sa puna informatia pe site neavând alta referinta decât ziarul cu "Fata de la pagina 5".

#51
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
desenat balaurul tricolor dar le-a fost jena sa puna informatia pe site neavând alta referinta decât ziarul cu "Fata de la pagina 5".
[/quote]


hey ,pe discovery arata niste celti din Britania cu steagul lor -dragonul cu cap de lup.se arata cum limba dragonului-lup incepea sa facazgomon si sa vibreze in contact cu vantul :lol:


stiam ca celtii aveau un dragon cu cap de oaie,dar chiar aveau si steagul dacic?sau dacii l-au preluat de la celti .oricum il gasim si la sarmatii(numiti si massa geti) din asia centrala .sa fi fost celtii di ardeal contribuitori la faurirea tarii lui Decebal?mister

#52
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View PostRamunc, on Jun 27 2006, 01:34, said:

Cât despre steagul Galitiei, vedeti ca si în Ciad e tot rosu-galben-albstru. Poate ca un grup de romanici au ajuns în Africa :whistling:
Cu singura deosebire că țăranii din Bucovina nu mergeau cândva "lătureni" la horă în sate din Ciad, nici la mari iarmaroace ciadiene,  ci în sate din Galiția. Reciproca fiind valabilă pentru galițieni în perioada Imperiului Habsburgic de când este steagul tricolor respectiv. Ți-ai pierdut și bruma de minte pe care o aveai. Ești tot numai ură. Ar trebui să îi urăști pe cei care nu te-au dotat mai bine.

#53
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostDiogene, on Jun 27 2006, 09:24, said:

Cu singura deosebire că țăranii din Bucovina nu mergeau cândva "lătureni" la horă în sate din Ciad, nici la mari iarmaroace ciadiene,  ci în sate din Galiția. Reciproca fiind valabilă pentru galițieni în perioada Imperiului Habsburgic de când este steagul tricolor respectiv. Ți-ai pierdut și bruma de minte pe care o aveai. Ești tot numai ură. Ar trebui să îi urăști pe cei care nu te-au dotat mai bine.


Adica?

#54
ahmein

ahmein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.06.2006

View Postzoro2, on Jun 24 2006, 19:22, said:

Important este unde sa format nu unde cred eu sau altu ca sa format.
Pt asta tb sa intrebam istorici.

Ar mai fi o idee sa inventam masina timpului. :w00t:
S-a si format? Habar n-aveam...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate