Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

ORANGE - PrePay - Oferta noua!

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11846 replies to this topic

#11431
vladut12am

vladut12am

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 29.12.2021
Ai citit foarte bine, @dorin_2k!Posted image
Începând cu 9 februarie, opțiunea de 12 euro cu roaming SEE va avea 21 zile valabilitate.
Dacă, până atunci, se alege reactivarea lunară a opțiunii, valabilitatea ei va fi în continuare de 30 zile.

Attached Files


Edited by vladut12am, 03 February 2023 - 16:36.


#11432
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 23.09.2010
Salut, legat de optiuni Orange si roaming, o cunostinta are o problema.
A plecat din tara pe o perioada, in UE, are cartela Orange PrePay.
Initial a folosit optiunea de 12 EUR cu roaming inclus, apoi si-a luat o cartela cu numar local, si nu a mai incarcat cartela Orange.
Azi cand am incercat sa il sun pe numarul Orange nu a mers. Aparent acum nu mai are nici o optiune activa si e deconectat complet,
nici nu mai poate primi apeluri, fiind in roaming. El avea impresia ca va putea primi in continuare apeluri si mesaje, doar ca nu va putea da.

Daca nu activezi o optiune, ci doar ai credit, nu poti avea roaming activ ?
M-a intrebat ce poate face ?

Nu prea are sens sa incarce cu optiunea de 12 Eur pe luna doar ca sa primeasca ocazional apeluri, nu are nevoie de date mobile,
dar nici sa fie deconectat complet, mai are legaturi cu tara.

Care ar fi cea mai ieftina optiune de a avea numar activ in roaming, chiar si fara nimic inclus ? Doar sa poti primi apeluri si
ocazional sa poti suna cu cost suplimentar.

#11433
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Are nevoie doar de credit, nu conteaza cat,doar sa fie minimul pt sms/apel.
Daca incarca credit si nu merge sa incerce un restart la tel,daca tot nu merge tre sa ia legatura cu R.C. orange sa ceara activarea serviciului de roaming,sunt situatii ca nu se activeaza automat chiar daca indeplineste conditiile.

#11434
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 23.09.2010
Asa e, trebuie sa incarci cel putin 1 Eur si sa activezi manual Roaming-ul (aparent s-a dezactivat automat).
Apoi ai acces la retea in roaming si platesti totul din credit.

#11435
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001
Reîncărcarea minima prepay e de 3 euro.
Doar transfer se poate face de 1 euro
Io însă nu cred că ai roaming la transfer de 1 euro.
Nu 12 euro e opțiunea minima pt roaming? Și aia online. Că la magazin e 16 euro pt roaming.

#11436
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.02.2017
Am fost plecat in Ianuarie din tara si numarul meu l-am incarcat cu 12 euro si al sotiei cu 5 euro ca am zis ca o sun eu si fac hotspot luand in considerare ca am fost plecat doar pentru 4 zile.
NU am putut sa o sun deloc. Credit 0 si optiunea nu includea roaming cu toate ca el era activat. Deci presupun ca trebuie sa ai optiune de roaming sau credit. Nu conteaza ca ai optiunea de 5-6-7 euro activa.
S-au schimbat foarte multe cu roaming-ul.

Cat despre Anglia. Cum i-a mers lui roaming-ul in Anglia? Am fost in septembrie intr-o croaziera si peste tot mi-a mers (Germania, Olanda, Spania, Italia) dinafara Anglia. Optiunea era cea de la prepay.

Edited by stearom, 07 February 2023 - 10:34.


#11437
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Colegu era interesat cum poate avea acces la serviciul de roaming pe CREDIT, nu inteleg de ce te-ai dus pe optiune.
1euro credit se putea incarca din orange money si de pe un abonament orange,daca s-a schimbat ceva se poate corecta postarea mea.

Stearom, sa-ti pot da un raspuns tre sa mai citesti ce ai postat si sa te gandesti ca eu nu stiu nimic.
Ai incarcat optiuni sau credit,bagi si Anglia cu o nelamurire,eu nu am prea inteles multe
Roamingul se poate folosi in doua moduri
  cu optiune de roaming
  cu credit DAR fara optiune activa pe cont

#11438
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.02.2017
Am bagat Anglia pentru ca ea nu e in UE si eram curios cum lui ii merge optiunea de 12 euro si mie nu mi-a mers in septembrie.
Sa bagi credit pe cartela e cea mai proasta alegere. Isi face telefonul un update de 10 mb si pa pa creditul, deci ai ajuns din nou la problema initiala.

#11439
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Cine a spus ca a putut folosi optiunea de 12 euro in Anglia?

Eventual pt alte detalii ar trebui sa mutam discutia pe subiectul de roaming

#11440
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.02.2017
Da, scuze. Greseala mea. Nu stiu de ce, dar dimineata cand am scris primul mesaj am crezut ca era vorba de Anglia. Se pot sterge mesajele mele daca le vede vreun admin pe aici ca eu nu pot si nici edit nu merge.

#11441
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 23.09.2010

 ceanu1980, pe 07 februarie 2023 - 10:48, a scris:

Colegu era interesat cum poate avea acces la serviciul de roaming pe CREDIT, nu inteleg de ce te-ai dus pe optiune.
1euro credit se putea incarca din orange money si de pe un abonament orange,daca s-a schimbat ceva se poate corecta postarea mea.

Stearom, sa-ti pot da un raspuns tre sa mai citesti ce ai postat si sa te gandesti ca eu nu stiu nimic.
Ai incarcat optiuni sau credit,bagi si Anglia cu o nelamurire,eu nu am prea inteles multe
Roamingul se poate folosi in doua moduri
  cu optiune de roaming
  cu credit DAR fara optiune activa pe cont
Da, asa am facut, i-am incarcat cu 2 EUR din Orange Money, si apoi el a activat manual Roaming din MyOrange,
cica l-a avertizat ca trebuie sa aiba minim 1 EUR credit si ca ii va dezactiva orice alta optiune nationala ar avea si va pierde
orice beneficii din acea eventuala optiune. Dar el nu mai avea nici o optiune activa.
Si acum poate primi apeluri si SMS fara probleme.
Nu stiu ce o sa se intample peste 3 luni, daca intra politica de utilizare rezonabila, si probabil creditul nefolosit va expira dupa o perioada.
Dar deocamdata e ok.

#11442
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Utilizarea serviciului de roaming doar pe credit nu are limita.

#11443
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001
Iar au probleme cu reîncărcările din myOrange? Am incercat pe 2 numere, apare "felicitări..." , dar reîncărcarea nu se face. La status apare "eșuată".
Desigur banii nu pleacă din cont.


Am reușit din Orange Money sa reincarc 2 numere de orepay. Am incercat de 3 ori din MyOrange și nu a mers.

#11444
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001
Na că am cobit.
Seara au debitat din cont și cele 2 încercări nereușite din MyOrange. Nus de ce 2 că de 3 ori am incercat.
Sper sa rezolve singurei problema și să revină bănuții in cont.



#11445
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
O fi vreo legatura cu orange money care n-a mers azi, tranzactii respinse dar banii mi-au luat din cont.

#11446
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși de ce oare reîncărcarea din Orange Money 29,72 e mai ieftina față de reîncărcarea din MyOrange 29,87? La reîncărcarea cu 5 €
Alea din MyOrange însă nu au fost decontate că au avut o eroare în sistem în acea zi.
Făcute în aceeași zi la 5 minute distanta toate.



Attached File  IMG_20230224_152526.jpg   174.18K   34 downloads

#11447
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
De azi opțiunile de voce și internet au 28 de zile valabilitate. Unele, au dispărut.

Culmea, doar opțiunile de 4 și 5 euro au rămas cu 30 de zile valabilitate și asta doar de pe site, din contul personal Orange sau MyOrange.

Edited by iDorin, 10 March 2023 - 12:01.


#11448
Julian9000

Julian9000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 15.01.2020
Care au disparut?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate