Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Jurnal de bord Laguna II

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
E frumoasa ,mai putin lemnul ala pus pe bord ..in rest e super !

#20
alex blink

alex blink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.05.2006
Cum am mai spus frumoasa masina, si mult mai buna decat Megane, buna alegere  :D

#21
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
am depasit si eu 10 000 km.
o am de o luna si ceva. poate doua....
am fost in concediu si am facut 7 mii si ceva de km.
arad-budapesta-rudersdorf-viena-venetia-brescia-milano-pisa-roma-como-oradea-galati
masina s.a comportat perfect. eu nu.
am ciupit un cauciuc (trebuie altul nou) si am infundat pragul dreapta intr-o bordura iesind dintr-o parcare subterana imputit de ingusta si in panta...

consum: La 2190,5 km de la plecare: 6,4 litri la suta. viteza medie: 68,5.
cand ne.am intors in galati: 7374 km de la plecare; 6,7 litri la suta; viteza medie 64 km la ora.

conditii de trafic: autostrazi: de la 120 in sus pana la 150 (ocazional 160), ambuteiaje pe autostrazi: da, nenumarate (pe racord la roma de fiecare data accidente cand aveam noi drum pe acolo), Zona brescia - Roma am facut-o la dus pe strazi statale. si peste 100 km in munti. prin localitati pe strazile normale (judetenele noastre si interjudetenele) cu viteza legala de 70 km la ora (in principiu).

nici nu prea am ce sa scriu. s-a comportat excelent.

am facut prima revizie la 7600 si ceva km. in tara. m-a costat 4 mil si vreo 2 sau 3 sute de mii: filtrul de ulei si uleiul. (ulei incap 7 litri!!! - eram obisnuit cu aia trei de la motoarele mici)

m-am interesat in italia cat ar fi fost sa o fac la ei: 125 euro.

#22
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
ma mai bag si eu in seama cu jurnalu"

am ajuns la 24000 km.
pe langa drumul ala in italia am mai bagat si un munchen prin octombrie.

doua revizii pana acum. nimic deosebit.

masina inca nu scartie, nu are greieri. sper sa nu vina nici de aici in colo prea curand.

pielea e mai pretentioasa datorita culorii alese de mine.

are un neajuns. capatul prins de scaun al centurii se loveste in mers de scaunul in sine. pentru a preveni un zgomot neplacut ei au invelit intr-un fel de plus. plusul s-a ros.... si acum trebuie sa gasesc eu o solutie. am sa il invelesc in partea aia intr-un burete si cu asta basta.

alte nemultumiri nu sunt.

consumul este de 11 litri in oras. dar asta pentru ca merg mai mult cu motorul rece si nu apuca sa se incalzeasca.

mi s-a explicat la sevice si cum se conduce.

#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
S-o stapanesti sanatos si sa te fereasca Dumnezeu de probleme specifice :P

#24
ac76

ac76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.04.2006
Mai zi-ne noutati, vreau si eu sa-mi iau o Laguna Luxury 2.0 dci 150 cp - cu dotari apropiate de asta. Pana acum este singurul topic pe care l-am gasit pe tema Laguna...

#25
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
ti-ai luat pana la urma laguna?
sau astepti laguna III?
sau ai optat pentru altceva?

#26
radu1306

radu1306

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2006
adizaha,
de ce n-ai luat initiale de 2.0dci, nu existau pe-atunci?
mi se pare o motorizare mai interesnta..

in alta ordine de idei masina e f faina iar bordul e sf

#27
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
m-am urcat intr-o laguna 2 la showroom si oricum as fi stat in scaun mi s-a parut ca este foarte aproape de usa ( la scaunul soferului ) . mi s-a parut mie sau chiar asa e ?

#28
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
nu am mai fost pe jurnalul asta de mult timp.
cand am comandat eu nu erau 2.0 erau 2.2.
mie nu mie se pare soferul apropiat de usa! chiar de loc.
am un prieten de 1.90 si 100 si draku stie cate kile.
cand s-a urcat in ea a zis: uite ma o masina in care incap si eu perfect.

am facut luna asta revizia la 30 000 km.
700 si ceva de lei.

cand treci peste denivelari se aude si simte in volan o bataie.
daca schimbi pozitia volanului nu se mai simte.
cei de la service au trimis in studiu problema la francezi si urmeaza sa ma contacteze in doua saptamani.
din cate stiu eu asta e ceva "normal" la lagune.
si cealalta pe care am avut-o s-a comportat la fel.

lucruri rele dupa 30 000:
e un greiere pe care il apuca din cand in cand cantatul. fix deasupra volanului sub cadrane este o bucata la ta de plastic. aia produce greierul la denivelarile peste care treci cu masina.

fata de alte masini cu care am mers are un ruliu mai pronuntat. (asta stiam dinainte de a o comanda)

consumul in oras nu reusesc sa il scot sub 10 litri. este adevarat ca de mers cu ea merg mai mult dus la serviciu - venit acasa.... nu merg mult in oras sa pot sa ii scot mai putin. si cand merg mult deja nu reuseste sa scada mult sub 10 litri

lucruri bune dupa 30 000 km:

faza cu cardul "maini libere" este superba.
luminile automate sunt super
frana electronica este la fel de super
imi place si folosesc la greu la drum lung cruise control
trapa este super (mai putin cand ploua :)
stiati ca geamurile sunt programabile? eu nu m-am prins la prima citire a cartii autovehicolului. stiam ca e programabila blocarea usilor la plecare.
Sistemul (cu S mare) audio Cabasse auditorium tronic este extraordinar.
scaunele incalzite sunt foarte bune iarna
oglinzile rabatabile sunt bune
radarul din spate este foarte bun la parcari. pacat ca nu are si in fata.
masina este foarte inalta si o poti parca lejer acolo unde altele se freaca cu botul de bordura
Un alt lucru demn de remarcat este ca dupa ce opresti motorul ai totul activ electric pana deschizi usa soferului. la Toyota Avensis de exemplu, daca incepi rabatarea oglinzilor si opresti motorul ... se opresc si ele in pozitia in care le-ai prins. la mine totul isi continua cursul. pot actiona oglinzile, geamurile, trapa si apoi sa opresc motorul si sa ies din masina. ele isi fac treaba pana la capat.

lucruri pe care le realizezi dupa 30 000 km:

la o masina nu ai nevoie de : scaune electrice, piele de culoare deschisa, oglinzi electrice (dar ai nevoie de rabatabile), nu sunt multumit de sistemul de spalare cu senzori a parbrizului

Edited by adizaha, 10 June 2007 - 21:22.


#29
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postadizaha, on Jun 10 2007, 22:07, said:

cand treci peste denivelari se aude si simte in volan o bataie.
daca schimbi pozitia volanului nu se mai simte.
Cumva ax volan, strimb ?    :scratchchin:

#30
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
nu cred.
eu cred ca e o problema de conceptie inginereasca.
cineva spunea ca sunt niste bucse pe nu stiu la ce chestie. )iarta-ma dar nu le tin minte prea bine pe astea cu piesele la masina)

aia de la service cica nu sunt bucsele alea.... cica e de la drumuri de tara....in fine...eu nu am mers pe drumuri de tara...cred ca e de la conceptia proasta a sistemului (care o fi ala) conbinat cu o alegere nefericita sau proasta a materialelor)

este insa adevarat ca am mers primii 5 000 km pe un drum judetean basit facand naveta la serviciu cate 100 km pe zi.

Edited by adizaha, 10 June 2007 - 21:26.


#31
_Silviu_

_Silviu_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.06.2007
fa si tu pls cateva poze din exterior ..................
ai senzori de parcare din fabrica??si ai gaurele in bara spate acoperite cu capacele inestetice????

#32
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
ma faci sa rad (in sensul bun) si sa ma minunez cat de diferiti suntem...

capacelele alea inestetice mie imi plac :). e tare faza!!!!

sezorul de parcare spate era din fabrica. totul era din fabrica mai putin trapa.

masina are o culoare superba. care suporta foarte bine mizeria.

am sa fac niste fotografii dar din cate imi amintesc eu nu pot sa postez pe siteul asta.
am putut candva...m-am certat cu administratorii...si tot nu am mai reusit. o sa mai incerc

e posibil ca prin capacelele alea sa aiba radarul pentru obstacole.....

Edited by adizaha, 12 June 2007 - 22:22.


#33
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Abia acum am descoperit Toppic-ul tau, nu stiam faza cu geamurile. Sa tii apasat si se vor ridica singure. Am avut nevoie de aceasta optiune... Cred ca mai sunt o gramada de lucruri pe care le-ai descoperit in timp.

#34
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Am o intrebare:
A rabatat cineva scaunele din spate la Laguna? Daca da cum a facut-o, bancheta se ridica sau este fixa? Spataerle sunt foarte usor de coborat, dar bancheta imi da batai de cap si nici nu vreau sa o fortez prea mult...

#35
Boditza

Boditza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.11.2005

View Postfloraur, on Jun 17 2007, 20:13, said:

Am o intrebare:
A rabatat cineva scaunele din spate la Laguna? Daca da cum a facut-o, bancheta se ridica sau este fixa? Spataerle sunt foarte usor de coborat, dar bancheta imi da batai de cap si nici nu vreau sa o fortez prea mult...
in general se ridica intai bancheta apoi se lasa spatarele :).. ia sa vezi dak la tine e la fel

#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

View PostBoditza, on Jun 18 2007, 01:04, said:

in general se ridica intai bancheta apoi se lasa spatarele :).. ia sa vezi dak la tine e la fel

Da... numai ca nu prea se ridica bancheta, am incercat dar nu se poate asa usor, ma gandeam ca are o jmecherie ceva, pe care eu nu o vad...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate