Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Curs depanare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
zappy

zappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.10.2002
Stie cineva unde exista cursuri de depanare tv. video , monitoare  , pc ?
Exista pe internet site-uri care te invata cat de cat gratis ? sau cu bani  ?

#2
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
sunt si eu interesat,

#3
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
Cursuri de depanare PC se fac la C.P.I.(Centrul de Pregatire in Informatica)..asta e la Miciurin...pe B-dul 1 Mai...(Bucuresti,bineinteles :D) cursul e sarit de 300-400$ si manualul care trebuie sa il cumperi e ~ 300$.
Bine inteles ca mai sunt si alte cursuri mai ieftine...insa asta e singu certificat de Min inv. si iesi cu diploma&stuff

#4
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Cu diploma si... cunostinte 0 ?
Asta e bun pentru diploma dar daca vrei cu adevarat sa inveti
intai distrugi cateva din dorinta de a le repara

#5
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Era si pe internet o pagina care te invata fel si fel de lucuri legate de depanare , dar totul se rezuma la calculatoare.Nu mai stiu pagina si imi este lene sa o caut.Poate stie cineva ceva de ea.Imi amintesc ca te invata chestii elementare .. cum sa schimbi o placa video , cum sa montezi un HDD , cum sa faci transfer intre 2 HDD, cum schimbi un jumper, ...

#6
jackye

jackye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.08.2003
Pentru inceput invata temeinic despre U;I R; W; Hz; apoi despre componentele folsite in scheme si comportarea acestora functie de
parametrii de mai inainte si.... mai stam de vorba.

#7
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
da, intai tre' sa shti electronica si apoi chichitele depanarii. Si daca depanarea unui calculator este foarte des facuta pe principiul "se repara prin inlocuire" (a componentei), la televizoare/monitoare o sa ai de masurat, de dezlipit/lipit si nu e asa simplu...
Daca ai ceva talent si esti deja pe treaba baga un ochi in site-ul asta :
www.rlocman.ru/eng
Da un click pe english, poate intelegi ceva ca in rusa e mai greu...

#8
haker_me2006

haker_me2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2008
as vrea sa fac un curs de reparat calculatoare de masini de umblat la ele chestii de astea si as vrea as fac un curs da prea stiu unde se fak asemenea cursuri? imi puteti spune si mie ?

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In liceu am facut ore de depanare radio si TV. Nu mi-au zis mare lucru, dar aveam o baza asa ca initial am reparat pe la rude, amici, apoi am inceput sa primesc recomandari, apoi recomandari din recomandari. Si de prin 82 tot am alergat cu geanta pe umar..
Am facut si cursul "Intretinere, modernizare si depanare PC" parca numarul 413, de la CPI acum circa 10 ani. M-am dus pt hartie, ca nu eram la primul monitor sau sursa reparata, dar desi absolvisem Lic si Fac de Electronica legile nu imi permiteau angajarea fara patalama...Normal ca aveam ceva fite in capul meu.
Acolo am trait a 2-a renastere profesionala si asta domnului (profesor) ing. N Galbenusi. Un super meserias si un om remarcabil. Care a incercat sa ne transmita cat mai multe din cele pe care le stia. Credeti-ma ca atunci cand iei niste scheme si le analizezi la sange cu un profesionist, cand ajungi singur in fata "mortului" te vei comporta altfel.  
Eu fiind bazat am inteles multe din chestiile predate, fata de cei care vedeau prima data un tranzistor si nu mai pusesera mana pe letcon. Se vedea pe ei ca nu pricep desi unii se chinuiau cu intelegerea deflexiei, a sursei principale si secundare, etc..
Sunt multe cunostiinte si daca nu ai mai lucrat, cu toate ca ti se spunea de la zero, e ca si cum ai fi fost aruncat intr-un fluviu, ca ti se incurca mainile.....
Pt ca la proba de lucru sigur nu ai cum sa treci in conditiile in care auzi prima data de V, Ohm si nu iti este clar cum si de ce se manuieste un instrument de masura. Ideea e ca poti arde piese, instrumente sau chiar provoca explozii.

Partea proasta e ca datorita miilor de modele depanarea monitoarelor e cam o loterie. Sunt multe piese care NU le gasesti. De ex trafu linii, sau tubul, care daca a plesnit, sau ai altul de la alt mort dar din alta cauza, sau ajung la niste preturi...
In plus exista o invazie de componente de calitatea super slaba si ajungi sa te intrebi "a crapat pt ca nu am facut eu tot ce trebuia sau pt ca am cumparat un rahat marcat."
In Buc exista cateva magazine in care nu am mai intrat dupa ce am masurat tranzistoarele noi cumparate de la ei. Si care puse pe caracterograf nu rezistau la nici jumate din cat scria pe hartie. Asta dupa ce am ars cateva, evident pe banii mei. Vanzatorii au ridicat din umeri, seful meu la fel...
Iar clientului ce sa ii zici si cat sa ii ceri? Pt ca mai vrei sa te cheme si alta data. Si eventual sa te recomande ca bun, nu ®adioprogres(ist), adica FUGI DE ASTA..

De depanare surselor ce sa mai zic. Cat e o sursa nou? Stiu oameni care le repara cu 10RON bucata. Si daca are cablajul ars ce ii mai faci si cat muncesti la ea? Si daca ti se intoarce? E posibil ca tensiunile sa fuga in sus si sa arda restul? Am tot scris de nefericitul ala care s-a grabit...
In cat timp iti amortizezi investitiile in studii, testere, traf separator, etc.? Si pana iti faci o colectie de scheme, de pe net sau ridicate de tine...In plus in meseria asta de abia cand ai pe cineva care sa te ajute la primii pasi si muncesti macar 1 an aproape zilnic poti zice ca ai inceput sa intelegi si sa ai incredere in tine...
La televizoare e la fel, ba chiar mai rau, pt ca daca nu ai si softul si modul de a intra in memorie, poti sa si dansezi conga pe langa el, dar degeaba.....

Am cunoscut multi depanatori profesionisti care au abandonat acest job pt ca devenise nerentabil. Cat e azi un/o Tv/monitor/sursa? Si daca ai dat sa zicem 3.5 milioane, dupa 3 ani il arunci pti-ai scos banii pe el. Daca o furtuna care ti-a ars selectorul si procesorul+manopera se face de minim 2 mil...Si cum au aparut altele mai bune, mai fatoase, etc, mosule, la cos, ca vecinul si-a luat altu, ce, eu sunt mai sarac?
Chiar, uzual firmele mari platesc maxim 10euro/Tv la garantie...Asta atelierului..Deci meseriasul ia..Intrebatii pe cei din ateliere daca nu au ramas cu televizoare neridicate...

Recunosc ca dupa '90 dar pana dupa 2000 am scos banii frumosi din depanare. Azi chiar si mamei mele i-am luat un alt Tv nou, pt ca Panasonicul din '91 ii obosise tubul si nu avea decat 31 de memorii. Dar practic se saturase de cum arata..
PS. Dnul Galbenusi mi-a zis acum vre-o 2 ani ca isi primise decizia de pensionare si ca abandona electronica. Nu stiu daca mai preda si nici daca acel curs se mai tine...

#10
haker_me2006

haker_me2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2008
dar eu nu vreau sa repar nik eu sa sa fak un curs prin care sa invat cum sa bag masinile pe calc sa le maresc puterea(cai putere) sa dau km inapoi chestii deaste

#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Cam cati kilometrii vrei sa dai inapoi?
Conteaza la calculul lungimii cursului.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 haker_me2006, on Aug 31 2008, 16:48, said:

as vrea sa fac un curs de reparat calculatoare de masini de umblat la ele chestii de astea si as vrea as fac un curs da prea stiu unde se fak asemenea cursuri? imi puteti spune si mie ?


      Asemenea cursuri ai putea sa faci doar daca lucrezi la un service de reprezentanta auto . Ai mai avea nevoie si de softuri si interfete specializate ceea ce n-ai sa apuci sa vezi intr-o viata de muritor de rand .

#13
haker_me2006

haker_me2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.07.2008
nu cu softurile si interfetele e problema ca pot sa fac rost problema e ca nu stiu cum!

#14
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
In acest caz problema se poate rezolva usor.
Pune materialele detinute (scheme de interfete,soft,etc..) pe forum.
Noi le organizam in asa fel incat sa fie foarte usor de inteles pentru tine care este procedura  si
pasii exacti care trebuie urmati pentru revigorarea unui kilometraj,de exemplu. ;)
Nu am amintit dar presupun ca materialele detinute sint cu licenta. :D

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Desigur ca o sa facem si noi copii , dar in scop didactic , dupa care o sa le stergem .

#16
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cred ca discutiile au ajuns cam departe.
Ceea ce nu stie ''haker'', este ca un curs de acest gen se bazeaza pe un anumit nivel de cunostinte deja acumulate si ca scopul nu este  masluirea unui kilometraj. Intefetele si softurile respective ajuta in munca de depanare/reglaj a autoturismelor echipate cu un sistem central de procesare, numit empiric ''calculator''.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate