Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#919
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View PostAdiJapan, on 15 februarie 2014 - 18:10, said:

Pînă la urmă e chestie de obișnuință și de ce face fiecare om cu calculatorul. Cei care scriu cu diacritice din an în paște probabil preferă varianta pentru programatori, deși cred că cei mai mulți dintre ei folosesc de fapt aranjamentul american și comută pe una din tastaturile românești doar cînd chiar au nevoie (caz în care reflexele dau rateuri).

În orice caz, eu sînt de părere că deși ar fi mai bine să existe un singur standard, e mai bine totuși să existe variante pentru toate gusturile ca să nu se poată plînge nimeni că din cauza tastaturii nu scrie cu diacritice.

Nu m-aș grăbi să presupun că cei care folosesc aranjamentul Română Programatori scriu cu diacritice din an în paște.

Eu am învățat în 2000 cum să tastez cu toate degetele fără să mă uit la tastatură, am folosit un tutorial pentru tastatura americană.

Din 2005 am început să folosesc *doar* aranjamentul Română Programatori deoarece mi se pare foarte ușor să folosesc degetul mare de la mâna dreaptă să apăs pe AltGr, atlfel acest deget nu este folosit deloc în procesul de tastare.

Cu aranjamentul Română Standard ar trebui să tastez toate diacriticele cu degetul mic de la mâna dreaptă, fapt care cu siguranță nu este foarte optim pentru mine, sau pentru orice altă persoană care tastează cu toate degetele.

Am luat tastatura Română „3 în 1” la un test de viteză pe http://www.invatasin...eza_tastare.php și am reușit să mă poziționez luna asta pe ultimul loc. 364 de caractere pe minut nu sunt suficiente pentru un loc mai sus Posted Image

Edited by cristianadam, 16 February 2014 - 16:55.


#920
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcristianadam, on 16 februarie 2014 - 16:28, said:

Nu m-aș grăbi să presupun că cei care folosesc aranjamentul Română Programatori scriu cu diacritice din an în paște.
Am spus invers: cei care scriu cu diacritice din an în paște probabil preferă aranjamentul Română Programatori.Și asta pentru că au de apăsat mai puține taste, statistic vorbind.

În rest, după cum ziceam, fiecare are gusturile și obișnuințele lui.

#921
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010
Pe lista de Diacritice Ștefan Fulea a publicat o poză cu varianta tastaturii românești „3 în 1” cu 104 taste. El devenind posesorul primei tastaturi conforme cu standardul
românesc SR-13392:2004 din România! (tastatura mea cu 87 taste este în Germania)

Primul pas a fost făcut :)

[ https://16420402368868878152.googlegroups.com/attach/a87663c6b2ed401b/tastatura.jpg?part=5&view=1&vt=ANaJVrHjK8EEZWUzcS8NuHokTXg1PCWshVg37UrpaDeyP704YlCuNuFusidNrSvpGcn7uEzq78M5hI4Q0vjp9CwRIvKMe00OksBoSkG4l6osro08pIIFsJ0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#922
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am mai multe tastaturi românești fiecare cu avantajele ei, dar niciuna perfecta...

Attached Files



#923
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In acest post de la topicul "Cum să scriem pe forum" am prezentat cateva exemple care sugereaza necesitatea utilizarii diacriticelor sau a unei scrieri alternative fara diacritice cel putin in cazul anumitor cuvinte care in functie de context pot conduce la situatii 'neplacute'.
Ati dori sa contribuiti la crearea unei liste de cuvinte care impun utilizarea diacriticelor?
Daca da, atunci am putea crea un topic separat in care sa postam o astfel de lista pe care sa o extindem treptat.

#924
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003

View Post_-_, on 12 iunie 2014 - 14:20, said:

Ati dori sa contribuiti la crearea unei liste de cuvinte care impun utilizarea diacriticelor?
Daca da, atunci am putea crea un topic separat in care sa postam o astfel de lista pe care sa o extindem treptat.
Ai aici un punct de plecare foarte bun, creat și întreținut de Cristian Adam.

(l10n.ro este momentan doar o oglindã funcționalã a proiectului de la i18n.ro, inactiv de o vreme încoace)

#925
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Oare exista un fisier (o baza de date) care sa contina toate cuvintele (majoritatea cuvintelor) din limba romana impreuna cu formele lor flexionare?
Ar fi usor de scris un program care sa parcurga acest fisier (baza de date) inregistrare cu inregistrare, sa compare fiecare sir (cuvant) cu urmatoarele siruri (cuvinte) pana la sfarsit de fisier si sa scrie intr-un alt fisier toate seturile de cuvinte care coincid in situatia in care corespondentele lor fara diacritice coincid.

#926
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Da, Dexonline.

#927
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dexonline nu contine conjugarile verbelor, declinarile substantivelor s.a.m.d.

#928
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Nu le conţine, dar le poate genera. Din moment ce codul sursă este disponibil, un programator ar putea să extragă codul necesar pentru asta.

Probabil că te-ar lămuri o discuţie cu o persoană implicată în proiect. Eu vorbesc doar „din auzite”.

Edited by Rabbit, 16 June 2014 - 12:46.


#929
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
La ce-ar folosi o astfel de listă completă sau cît de cît completă?

Dacă e doar pentru a demonstra că e nevoie să scriem cu diacritice, listele precum cea de la i18n.ro sînt mai mult decît mulțumitoare. Asta în cazul în care chiar e nevoie de o listă pentru a demonstra că scrisul fără diacritice produce ambiguități.

#930
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostAdiJapan, on 17 iunie 2014 - 04:04, said:

La ce-ar folosi o astfel de listă completă sau cît de cît completă?

Dacă e doar pentru a demonstra că e nevoie să scriem cu diacritice, listele precum cea de la i18n.ro sînt mai mult decît mulțumitoare. Asta în cazul în care chiar e nevoie de o listă pentru a demonstra că scrisul fără diacritice produce ambiguități.

Nu pentru aceasta.
Am explicat mai sus:

View Post_-_, on 12 iunie 2014 - 14:20, said:

In acest post de la topicul "Cum să scriem pe forum" am prezentat cateva exemple care sugereaza necesitatea utilizarii diacriticelor sau a unei scrieri alternative fara diacritice cel putin in cazul anumitor cuvinte care in functie de context pot conduce la situatii 'neplacute'.

Sugerasem deja mai demult diverse variante de scriere alternativa. Daca am avea o astfel de lista de cuvinte, atunci in afara de scrierea lor cu diacritice putem sa propunem si scrieri alternative pentru cuvintele care produc confuzii (deoarece nu toata lumea prefera utilizarea diacriticelor).
De exemplu, in cazul grupurilor roman - român, laturi - lațuri - lături si soc - șoc putem propune alternative precum cele din exemplele de mai jos:

roman
român -> romîn / romihn / romhin / romiin / romIn

laturi
lațuri / latsuri / latzuri / lazzuri / latturi / laTuri ...
lături / lhaturi / lahturi / laaturi / lAturi...

soc
șoc / shoc / ssoc/ Soc...


Nu este obligatorie respectarea aceleiasi reguli. De exemplu, am subliniat mai sus variantele pentru care as opta eu.

#931
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Deci vă trebuie lista pentru a alege o variantă de grafie alternativă, și anume cea care conduce la cele mai puține ambiguități. Fiindcă probabil orice soluție care folosește litere deja existente în alfabet va duce la cazuri de ambiguitate.

Mi se pare cam mult efort doar pentru a nu scrie cu diacritice.

#932
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Parerea mea este ca nu ar fi prea multe situatii de acest fel. Pur si simplu se poate invata fiecare cuvant din lista impreuna cu grafia lui. Reflexele se vor crea prin putin exercitiu.
Varianta alternativa ar trebui aleasa in asa fel incat sa nu existe cazuri de ambiguitate. Cu siguranta se poate face aceasta.
Daca nu propune nimeni alternative, atunci am ramane mereu in acelasi impas. Cat despre utilizarea diacriticelor se poate observa, de exemplu, chiar pe acest forum ca majoritatea utilizatorilor opteaza pentru scrierea fara diacritice (exceptand aceasta arie care este frecventata de putini utilizatori).

#933
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Post_-_, on 17 iunie 2014 - 08:23, said:

Parerea mea este ca nu ar fi prea multe situatii de acest fel.
Așa este. Dar și în scrisul fără diacritice de acum ambiguitățile sînt suficient de rare încît să putem citi și înțelege bine mesajul. Deci ce căutați dumneavoastră e o soluție intermediară, mai exact una care să aibă și mai puține ambiguități, dar să folosească în continuare numai litere fără semn diacritic. Chiar e nevoie de așa ceva?

View Post_-_, on 17 iunie 2014 - 08:23, said:

Varianta alternativa ar trebui aleasa in asa fel incat sa nu existe cazuri de ambiguitate. Cu siguranta se poate face aceasta.
Să nu existe deloc? Mi se pare greu. Variantele pe care le-ați dat pînă acum au toate cazuri ambigue.

View Post_-_, on 17 iunie 2014 - 08:23, said:

Daca nu propune nimeni alternative, atunci am ramane mereu in acelasi impas.
Dar nu ne aflăm în impas. Eu unul sigur nu. Sînt convins că nici cei care scriu fără diacritice nu consideră că se află într-un impas. Dacă ar vrea să scrie cum trebuie ar putea, deci impasul s-ar rezolva. Sînt rare situațiile în care oamenii vor să scrie cu diacritice și îi limitează softul, mult mai rare decît pare la prima vedere cînd ne uităm pe forumuri. În majoritatea covîrșitoare a cazurilor lumea scrie fără diacritice din lene, indiferență, incompetență, inerție, încăpățînare sau prin imitare. Dintre cauzele astea numai incompetența se apropie cumva de ideea de impas: „Nu știu să-mi reglez calculatorul să pot scrie cu diacritice. Ce mă fac?”

#934
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mai sunt si alte situatii:
- cei care utilizeaza dactilografia oarba si s-au obisnuit cu layout-ul US (utilizarea unui alt layout ar produce o scadere a randamentului);
- cei care redacteaza texte in limba engleza/ programatori si nu le convine sa comute pe o alta tastaura care presupune dobandirea altor deprinderi (s-ar produce un conflict la nivelul deprinderilor);
- cei carora le este mai greu sa citeasca un text cu diacritice, percepandu-l ca fiind prea 'incarcat' cu semne.

Personal am incercat sa ma adaptez mai multor layout-uri de tastatura (de exemplu, cele din aceasta imagine atasata: http://forum.softped...8#entry14692072).
Ei bine, orice layout am incercat m-a adus in situatia de a scrie cu greseli, de a introduce caractere care nu isi aveau locul, de a utiliza in mod frecvent tasta Backspace sau Delete.
Las invatarea layout-ului romanesc celor care sunt mai tineri.
Dar, oare de ce ei (marea lor majoritate) scriu, totusi, fara diacritice? Sa fie majoritatea lor "lenesi", "indiferenti", "incopetenti", "inerti" s.a.m.d.? Atunci aveti o parere chiar foarte proasta despre marea majoritate a romanilor...

#935
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Post_-_, on 17 iunie 2014 - 09:57, said:

Mai sunt si alte situatii:
- cei care utilizeaza dactilografia oarba si s-au obisnuit cu layout-ul US (utilizarea unui alt layout ar produce o scadere a randamentului);
- cei care redacteaza texte in limba engleza/ programatori si nu le convine sa comute pe o alta tastaura care presupune dobandirea altor deprinderi (s-ar produce un conflict la nivelul deprinderilor);
- cei carora le este mai greu sa citeasca un text cu diacritice, percepandu-l ca fiind prea 'incarcat' cu semne.
- Și eu am „crescut” cu aranjamentul US English. Cînd am trecut la diacritice am ales aranjamentul cel mai apropiat, cel care nu inversează Y cu Z și care nu mută simbolurile pe alte taste (care azi e standard). Obișnuirea s-a făcut în circa o săptămînă, timp în care într-adevăr mi-a scăzut randamentul (față de scrisul fără diacritice), în sensul că trebuia să mă uit la tastatură să găsesc cele 5 litere cu diacritice. Asta se întîmpla acum vreo 10 ani. Deci am investit o săptămînă și am cîștigat 10 ani. Mi se pare mai mult decît foarte profitabil.

- Și eu redactez texte în engleză. De fapt în medie scriu mai mult în engleză decît în română. Dar nu comut nimic, las tastatura pe română și deci nu mi se încurcă deprinderile.

- Chiar credeți că există cineva care citește mai ușor un text fără diacritice?! Cred mai degrabă că e cel mult o chestie de estetică, nu de ușurință.

View Post_-_, on 17 iunie 2014 - 09:57, said:

Dar, oare de ce ei (marea lor majoritate) scriu, totusi, fara diacritice? Sa fie majoritatea lor "lenesi", "indiferenti", "incopetenti", "inerti" s.a.m.d.?
Da, sînt leneși, indiferenți, incompetenți etc., în afară desigur de cazurile rare în care chiar nu se poate configura dispozitivul sau calculatorul respectiv, sau e peste măsură de complicat, din motive obiective. Aveți altă explicație? Eu de mulți ani o caut și n-am găsit-o. Am găsit în schimb pretexte. Nu este posibil ca aceia care scriu fără diacritice pe forumuri, bloguri, Facebook etc. să aibă toți sau majoritatea motive obiective pentru asta. Să fim serioși.

Iar dacă asta înseamnă că am o părere proastă despre români, așa să fie. Chestiunea e totuși minoră.

#936
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostAdiJapan, on 17 iunie 2014 - 10:21, said:

Chiar credeți că există cineva care citește mai ușor un text fără diacritice?! Cred mai degrabă că e cel mult o chestie de estetică, nu de ușurință.

Eu citesc destul de mult pe forum, mai ales in ariile tehnice unde scrierea cu diacritice este exceptionala. In aceste arii la foarte multi utilizatori nici nu se pune problema necunoasterii modului in care sa configureze dispozitivul in vederea utilizarii diacriticelor (sunt deseori utilizatori care au cunostine vaste in domeniu si care nu folosesc diacriticele din limba romana pe forum; mai curand simt nevoia sa puna corect diacriticele in texte din alte limbi).
In ceea ce ma priveste, extrem de rar mi se intampla sa fiu nevoit sa revin asupra unei portiuni din text din cauza ca am interpretat gresit un cuvant scris fara diacritice. Mi se pare 'natural' sa citesc un astfel de text.
In momentul in care dau peste un text redactat cu diacritice, acesta imi apare contrastand cu restul mesajelor si uneori ma blochez la anumite caractere. Chiar mi se pare, ocazional, mai dificil de citit. Textul il percep ca fiind prea 'incarcat', nu neaparat si "inestetic". Mai sunt si alti utilizatori pe care ii deranjeaza diacriticele si care exprima acest lucru pe langa cei care nu baga in seama prezenta sau absenta lor.

View PostAdiJapan, on 17 iunie 2014 - 10:21, said:

- Și eu am „crescut” cu aranjamentul US English. Cînd am trecut la diacritice am ales aranjamentul cel mai apropiat, cel care nu inversează Y cu Z și care nu mută simbolurile pe alte taste (care azi e standard). Obișnuirea s-a făcut în circa o săptămînă, timp în care într-adevăr mi-a scăzut randamentul (față de scrisul fără diacritice), în sensul că trebuia să mă uit la tastatură să găsesc cele 5 litere cu diacritice. Asta se întîmpla acum vreo 10 ani. Deci am investit o săptămînă și am cîștigat 10 ani. Mi se pare mai mult decît foarte profitabil.

In cazul meu, fiind obisnuit sa scriu fara diacritice, daca sunt (rar) pus in situatia de a redacta un text cu diacritice, de multe ori uit sa pun diacriticele. La fiecare recitire a textului observ ca am omis diacriticele ba la un cuvant, ba la o litera si trebuie sa modific textul introducand diacriticele acolo unde lipsesc. La scrierea de mana nu am aceasta problema. Ea apare numai in situatia in care redactez texte electronice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate