Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#775
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 11:26, said:

Nu trebuie sa le gasesc eu, ci sa mi le impuna altii... Dar vad ca pentru unii  nu exista alta varianta decat ca eu as fi de vina... Posted Image
Karuna, inainte sa raspunzi unui mesaj trebuie sa intelegi ce spune.

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 11:26, said:

Pai nu,... tovarase Ceausescu?
Posted Image

#776
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostUlpiatraiana, on 24 mai 2013 - 11:34, said:

Karuna,tu nu intelegi ce-i aia "strucutra a dialogului".



... Nu a aparut inca in dictionar cuvantul respectiv, tovarasa care se vede ca sunteti macar la fel de incapatanata, nepriceputa si/sau indiferenta cat si mine, fiindca nu folositi diacriticele. Poate imi dati definitia lui ca sa o stiu si eu...

View Postdyana25, on 24 mai 2013 - 11:36, said:

Karuna, inainte sa raspunzi unui mesaj trebuie sa intelegi ce spune.

Posted Image

Vad macar ca te incadrezi la nepriceputi, nu de alta dar ai recunoscut deja ieri ca nu te pricepi..

#777
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

... Nu a aparut inca in dictionar cuvantul respectiv, tovarasa care se vede ca sunteti macar la fel de incapatanata, nepriceputa si/sau indiferenta cat si mine, fiindca nu folositi diacriticele. Poate imi dati definitia lui ca sa o stiu si eu...
De aceea am pus intre ghilimele.Asta facem noi la scoala(Literatura japoneza-"strucutra a dialogului" ca sa intelegm,e si cu grafic).Adijapan explica exact ca profesorii mei.

Edited by Ulpiatraiana, 24 May 2013 - 11:46.


#778
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 11:19, said:

Nu-i moft. Asta e realitatea de pe internet.
Nu știu la ce internet aveți dumneavoastră acces, dar ăsta pe care îl văd eu e altfel. Eu de mulți ani nu mai am probleme cu diacriticele pe internet, pe nici un forum, pe nici un sit de ziar, nici la Wikipedia, nici pe Facebook, nici pe e-mail, indiferent dacă le accesez de pe calculator, de pe mobil sau de pe tabletă. Acum care să fie realitatea cea reală? Sînteți sigură că nu vorbiți de internetul de acum 10 ani?

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 11:26, said:

Pentru ca nu iti poti da seama intotdeauna de efect decat dupa ce ti-ai trimis mesajul.
Ați observat că pe Softpedia se poate scrie cu diacritice, da? Deci știți deja care e efectul.

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 11:26, said:

De aceea exista si toleranta manifestata de site-uri precum softpedia in ceea ce priveste folosirea diacriticelor.. si intoleranta doar la artificii nespecifice limbii romane precum sh si tz.
În limba română de aceea înseamnă ceva, și anume introduce o implicație. E frig afară, de aceea mă îmbrac gros. Nu este un simplu conector de fraze. Sau poate nu-mi dau eu seama în ce constă implicația. Deci din ce cauză există „toleranță” și „intoleranță” la Softpedia?

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 11:26, said:

Nu trebuie sa le gasesc eu, ci sa mi le impuna altii...
Iarăși sînteți alunecoasă. Vă ceream un exemplu concret, ca să mă convingeți că chiar ați găsit asemenea situri. Altfel vorbiți vorbe. Și nu înțeleg partea cu impunerea. Vă impune cineva situri?

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 11:26, said:

Pai nu,... tovarase Ceausescu?
Nu m-am prins. Trebuia să văd și altceva dincolo de nesimțirea replicii?

#779
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 11:40, said:

Vad macar ca te incadrezi la nepriceputi, nu de alta dar ai recunoscut deja ieri ca nu te pricepi..
Mai bine sa te incadrezi singur la nepriceputi decit sa te dai priceput in conditiile in care nu ai habar de subiect.

View PostAdiJapan, on 24 mai 2013 - 11:44, said:

Nu m-am prins. Trebuia să văd și altceva dincolo de nesimțirea replicii?
Ati pus punctul pe i.

#780
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostUlpiatraiana, on 24 mai 2013 - 11:43, said:

De aceea am pus intre ghilimele.Asta facem noi la scoala(Literatura japoneza-"strucutra a dialogului" ca sa intelegm,e si cu grafic).Adijapan explica exact ca profesorii mei.


Aha,... acuma imi explic inclusiv de ce scrii tu asa de prost...

View PostAdiJapan, on 24 mai 2013 - 11:44, said:

Nu știu la ce internet aveți dumneavoastră acces, blabla

Nu stiti fiindca: ori nu cititi tot ce va spun, ori rupeti din context intentionat. Posted Image

View Postdyana25, on 24 mai 2013 - 11:49, said:

Mai bine sa te incadrezi singur la nepriceputi decit sa te dai priceput in conditiile in care nu ai habar de subiect.


E mai bine cand nu uiti la ce ai zis ca recunosti ca te incadrezi, decat sa te trezesti sa apari si sa iti dai cu parerea exact pe subiectul pe care te-ai declarat ca esti nepriceputa.

#781
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:04, said:

E mai bine cand nu uiti la ce ai zis ca recunosti ca te incadrezi, decat sa te trezesti sa apari si sa iti dai cu parerea exact pe subiectul pe care te-ai declarat ca esti nepriceputa.
Eu n-am venit aici ca sa ma dau priceputa la ortografie - domeniu la care iti garantez ca ma pricep mai bine decit tine -, ci ca sa-ti spun ca e necesar sa intelegi un mesaj inainte de a-i raspunde.

#782
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdyana25, on 24 mai 2013 - 12:08, said:

Eu n-am venit aici ca sa ma dau priceputa la ortografie


- domeniu la care iti garantez ca ma pricep mai bine decit tine -,


ci ca sa-ti spun ca e necesar sa intelegi un mesaj inainte de a-i raspunde.

Ba da, hai ca de asta ai venit.  Posted Image
Chiar nu-i nevoie sa vorbesti prea mult ca sa se vada asta.


Chiar nu ma intereseaza aspectul, cata vreme eu vad lipsa ta de logica in discutii de principiu.


Tu esti ca "martorii" care vin sa iti aduca "vestea cea buna" la usa... Sau ca unul care vinde castraveti gradinarului...

Edited by karuna, 24 May 2013 - 12:14.


#783
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:04, said:

Nu stiti fiindca: ori nu cititi tot ce va spun, ori rupeti din context intentionat.
Eu asta am citit și n-am rupt nimic:

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 11:26, said:

Nu-i moft. Asta e realitatea de pe internet. De aceea, o data ce ai luat contact cu ea, iti dai seama ca e mai bine sa eviti excesul de zel in corespondenta directa, ca sa eviti astfel niste eventuale dezastre... Pentru ca nu iti poti da seama intotdeauna de efect decat dupa ce ti-ai trimis mesajul.
Și n-am înțeles despre care internet și care realitate a lui vorbiți, pentru că nu seamănă deloc cu realitatea internetului pe care îl știu eu. Și atunci întreb: care este acel internet care nu vă lasă să scrieți cu diacritice? Care sînt acele situri unde aveți în prezent problema asta?

Ce părere aveți, cam de cîte ori va trebui să vă pun întrebarea cu siturile diacriticofobe ca să-mi răspundeți o dată? Repetăm circul de la justificarea regulii â-ului interior?

#784
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostUlpiatraiana, on 24 mai 2013 - 11:34, said:

Karuna,tu nu intelegi ce-i aia "strucutra a dialogului".

Posted Image

Adijapan a spus ca e moft(indiferență, nepricepere, încăpățînare),e diferenta intre moft si vina.Bine,si eu tot in prima categorie ma incadrez.Nu am nicio scuza.In cazul adultior scuza inseamna "sa-mi fie rusine".

Pe tine nu te doare mina de la perie? Ori poate ai vreo shusta cu Adi de Japan. Ortografia te face sexy Posted Image
Din cite se vede neintelegerile in dialog nu se datoreaza diacriticelor, ci interpretarilor intentionate ;)

View Postdyana25, on 24 mai 2013 - 12:08, said:

Eu n-am venit aici ca sa ma dau priceputa la ortografie - domeniu la care iti garantez ca ma pricep mai bine decit tine -, ci ca sa-ti spun ca e necesar sa intelegi un mesaj inainte de a-i raspunde.

Ei daca garantezi tu...

#785
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:14, said:

Ba da, hai ca de asta ai venit.  Posted Image
Poate si demonstrezi cu citate ce sustii.

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:14, said:

Chiar nu ma intereseaza aspectul, cata vreme eu vad lipsa ta de logica in discutii de principiu.
Mai stiu pe cineva de pe forum care mentioneaza logica o data la trei cuvinte, dar nu are nici cea mai mica legatura cu ea.

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:14, said:

Sau ca unul care vinde castraveti gradinarului...
Clar. Tu esti gradinarul.

#786
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostAdiJapan, on 24 mai 2013 - 12:14, said:


Și atunci întreb: care este acel internet care nu vă lasă să scrieți cu diacritice?

Incercati sa fiti atent si respectiv sa intelegeti ca este vorba despre site-uri de pe internet pe care nu se poate scrie cu diacritice.

#787
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:20, said:

Incercati sa fiti atent si respectiv sa intelegeti ca este vorba despre site-uri de pe internet pe care nu se poate scrie cu diacritice.
Da, asta am înțeles de la bun început. Aștept în continuare exemplele.

Și încă nu mi-ați spus Softpedia ce cusur are de scrieți și aici fără diacritice.

Cu dumneavoastră observ că trebuie să-mi fac liste cu întrebările la care refuzați să răspundeți.

#788
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdyana25, on 24 mai 2013 - 12:20, said:

Poate si demonstrezi cu citate ce sustii.

Mai stiu pe cineva de pe forum care mentioneaza logica o data la trei cuvinte, dar nu are nici cea mai mica legatura cu ea.

Clar. Tu esti gradinarul.

Dar cine are nevoie de asta? Tu?... Ma indoiesc ca de dovezi ai nevoie cat de pretexte pentru discutii in contradictoriu... Plus ca se vede ca nu esti genul conciliant, ci ca iti place sa le intretii altora o atitudine aroganta si dusmanoasa vizavi de oponentii ideilor lor


Si eu cunosc pe cineva care se crede o doamna, insa doar ca se crede... ca se vede ca ii place doar barfa si nu argumenteaza niciodata la subiectul topicului ca o doamna adevarata.


Nu vrei totusi sa mai fii si ontopic?...

View PostAdiJapan, on 24 mai 2013 - 12:27, said:

Da, asta am înțeles de la bun început. Aștept în continuare exemplele.

Și încă nu mi-ați spus Softpedia ce cusur are de scrieți și aici fără diacritice.

Cu dumneavoastră observ că trebuie să-mi fac liste cu întrebările la care refuzați să răspundeți.

Si daca nu o sa vi le dau o sa considerati ca v-am mintit, sau o sa ma credeti pe cuvant ca nu vreau sa fac publice anumite site-uri la care este abonata firma la care lucrez? Altfel, v-am dat deja si exemple de caractere copiate de pe acelea.

Softpedia e toleranta in ceea ce priveste scrierea si respectiv eu profit de generozitatea si bunavointa adminilor.


Nu-s obligata sa raspund la toate intrebarile, ca nu sunt la ancheta. Dar in caz ca va intereseaza ceva in mod special, nu ma supar daca repetati intrebarea la care va intereseaza foarte mult sa va raspund, mai ales daca o sa mi-o solicitati si frumos.

#789
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:49, said:

Dar cine are nevoie de asta? Tu?...
Da, eu. Din moment ce afirmi ca am venit aici ca sa ma dau mare cu ce stiu despre ortografie ar trebui sa-ti fie foarte usor sa demonstrezi asta prin citate.

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:49, said:

Ma indoiesc ca de dovezi ai nevoie cat de pretexte pentru discutii in contradictoriu...
Interesant. Si eu cred ca ai venit pe topicul asta numai ca sa te contrazici cu AdiJapan, avind in vedere ca subiectul celalalt fusese inchis.

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:49, said:

Plus ca se vede ca nu esti genul conciliant, ci ca iti place sa le intretii altora o atitudine aroganta si dusmanoasa vizavi de oponentii ideilor lor
AdiJapan nu are o atitudine aroganta si dusmanoasa fata de tine, deci nu am ce sa intretin.

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:49, said:

Si eu cunosc pe cineva care se crede o doamna, insa doar ca se crede...
Eu numai admir doamnele, nu cred ca fac parte din grupul lor. Sper ca acum te simti linistita.

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:49, said:

ca se vede ca ii place doar barfa si nu argumenteaza niciodata la subiectul topicului ca o doamna adevarata.
Nu-i nimic, avem in tine un  exemplu de doamna adevarata care argumenteaza intotdeauna la subiectul topicului.

View Postkaruna, on 24 mai 2013 - 12:49, said:

Nu vrei totusi sa mai fii si ontopic?...
Nu e prima data cind am scris aici. A fost intotdeauna ontopic. Pacat ca ai venit tu sa duci discutia in derizoriu.

#790
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdyana25, on 24 mai 2013 - 13:06, said:

Da, eu. Din moment ce afirmi ca am venit aici ca sa ma dau mare cu ce stiu despre ortografie ar trebui sa-ti fie foarte usor sa demonstrezi asta prin citate.

Nu, nu trebuie sa demonstrez eu prin citate ci sa demonstrezi tu ca esti o peroana cu verticalitate si ca te conformezi regulamentului si respectiv sa revii ontopic.

blabla, mahala, offtopic...


#791
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008
Din moment ce ma acuzi de ceva trebuie sa demonstrezi ca acuzatia e adevarata. E interesant ca imi tot spui sa revin ontopic prin intermediul unui comentariu care e offtopic. Ai o atitudine puerila, care, sunt convinsa, nu se potriveste deloc cu anii tai.

#792
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postdyana25, on 24 mai 2013 - 13:19, said:

Din moment ce ma acuzi de ceva trebuie sa demonstrezi ca acuzatia e adevarata.

Te crezi cumva la tribunal?.. Deci uneori chiar nu-i indicat sa treci la demonstratii. Daca vrei sa iti insusesti critica, bine, te si felicit, daca nu, je m'en fiche.

blabla, mahala, offtopic.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate