Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#649
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
Folosești tot i în loc de î din i. Succes, primul pas e făcut. E doar o chestiune de timp.

#650
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View Postdakian67, on 16th December 2010, 19:30, said:

Tot eu...Se pare că am reușit de data asta ! Deocamdată mi se pare greoi, in sensul că mă ia valul, scriu întâi cu "a", apoi sterg, scriu din nou "ă"...Asta este, sper să mă obișnuiesc în timp :)

Nu te lăsa, e foarte simplu cu puțină obișnuință !

După ani de scris numai cu diacritice, acum mi-e puțin greu când scriu pe site-uri unde nu se văd diacritice. Ciudat, dar degetul fuge tot la „ș”, deși caut „s”. Dar e, totuși, un fleac.

Un an nou fericit tuturor !

#651
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010

View Postmufă, on 19th June 2006, 14:11, said:

Eu m-am învățat să scriu numai pe blog cu diacritice. Și decât să-mi prind urechile-n diverse programe mai bine dau alt+shift când am chef de diacritice. Totuși, e bun linkul pentru cei care scriu mult..

#652
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Am și eu o problemă vis-a-vis de discuția topicului ăsta !
"IO" scriu cu diacritice de la începuturi, de când s-a putut (parcă îmi amintesc că word 2.0 nu avea așa ceva decât într-un format ASCII) însă și acum există SITEuri românești care nu acceptă așa ceva. Adică eu scriu cum trebuie și când îi dau un "print-preview" îmi apar în locul literelor cu virgulă niște înlocuitori ciudați....
Chiar m-a supărat la culme că am modificat o postare întreagă ca să apară fără ș, ț, ă, etc. fiindcă nu se înțelegea absolut nimic din ceea ce scrisesem. Deci cu genul acesta de forumuri-siteuri ce facem ?
O să îmi spuneți să trec la celălalt fel de scriere. OK, dar puterea obișnuinței este să scriu cu diacritice și uite că dacă te grăbești îți vine mai greu...
În rest numai zâmbete și LA MULȚI ANI !

#653
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
Alea sunt coduri unicode HTML pt. diacritice. Ca să nu vadă pătrățele cei ce citesc de pe Windows XP ce scrii tu cu diacritice de pe Windows 7.

#654
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View Poststavreschi, on 3rd January 2011, 11:40, said:

Am și eu o problemă vis-a-vis de discuția topicului ăsta !
"IO" scriu cu diacritice de la începuturi, de când s-a putut (parcă îmi amintesc că word 2.0 nu avea așa ceva decât într-un format ASCII) însă și acum există SITEuri românești care nu acceptă așa ceva. Adică eu scriu cum trebuie și când îi dau un "print-preview" îmi apar în locul literelor cu virgulă niște înlocuitori ciudați....
Chiar m-a supărat la culme că am modificat o postare întreagă ca să apară fără ș, ț, ă, etc. fiindcă nu se înțelegea absolut nimic din ceea ce scrisesem. Deci cu genul acesta de forumuri-siteuri ce facem ?
O să îmi spuneți să trec la celălalt fel de scriere. OK, dar puterea obișnuinței este să scriu cu diacritice și uite că dacă te grăbești îți vine mai greu...
În rest numai zâmbete și LA MULȚI ANI !


Mă asociez celor spuse mai sus și îl întreb și eu pe d-l AdiJapan ce se poate face, pentru că ați susținut mereu să, în cazul diacriticelor cu sedilă, orice site le poate reda. Cum am mai dovedit pe aici, sunt un susținător înfocat al diacriticelor, a limbii normale, dar ce se poate face în cazurile date ?
Ca argument am făcut două poze la site-ul ziarului Click (mă iertați de expresie ! :thumbup: )
Așa arată textul unui corespondent:
Attached File  diacritice_click.jpg   53.87K   26 downloads

Am încercat toate codurile pe care le prezint (în Firefox și Pale Moon):
Attached File  meniuri__pt_AdiJapan.jpg   66K   21 downloads

#655
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Mai este o problemă...Atunci când scriu pe Yahoo Messenger, nu-mi ia "ă" sub nici o formă ! Restul literelor n-au nici o problemă de redare, dar "ă" nu vrea de nici o culoare...Când încerc să-l scriu, șterge absolut tot ce scrisesem anterior, rămânând doar ultimul caracter scris, recte acel "ă". Mărturisesc că deja m-am cam obișnuit cu diacriticele, și-i tare rău, să tooot rescriu mesajele din cauza acelui nemernic de "ă"...Știe cineva ce se întâmplă, și cum pot să rezolv problema?

#656
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostAgeamiu, on 4th January 2011, 04:04, said:

Mă asociez celor spuse mai sus și îl întreb și eu pe d-l AdiJapan ce se poate face, pentru că ați susținut mereu să, în cazul diacriticelor cu sedilă, orice site le poate reda. Cum am mai dovedit pe aici, sunt un susținător înfocat al diacriticelor, a limbii normale, dar ce se poate face în cazurile date ?
Mă asociez și eu, și apoi mă întreb și eu... :-)

Soluția e să scriem fără diacritice atunci cînd numai fără merge. Mi s-a întîmplat și mie să postez comentarii pe asemenea situri, iar la unele am văzut că e chiar mai rău: îți dai seama că nu merg diacriticele abia după ce comentariul a fost postat, cu gîndaci în loc de litere. N-aș putea să explic în detaliu de ce se întîmplă așa, în orice caz trebuie să fie de vină codarea literelor, o incompatibilitate sau o conversie proastă undeva pe lanțul de la introducerea textului de la tastatură, transmiterea lui la serverul sitului, stocare pe disc, recuperare de pe disc, transmitere la vizitatori și în sfîrșit afișarea în navigator. Probabil veriga cea mai slabă este la preluarea textului de către softul sitului.

Aș zice că asemenea situri sînt niște dinozauri care au uitat să dispară. Din ce în ce mai mult realizatorii de situri au la îndemînă unelte care permit scrisul cu diacritice, uneori chiar de la început, fără să mai miște ei vreun deget. Deja există un standard universal al codării caracterelor --- Unicode ---, care acceptă cam orice sistem de scriere aflat în uz, ba chiar și cîteva sisteme care sînt de interes exclusiv științific. Din păcate multe situri cu pretenții au rămas la codări depășite --- Softpedia încă mai folosește ISO-8859-2. Click.ro folosește UTF-8 (Unicode), deci în principiu ar trebui să funcționeze, dar am încercat adineauri și literele ă ș ț se afișează ca semne de întrebare (am încercat în același comentariu și sedile și diacritice). Mai mult, rubrica cu numele utilizatorului nu acceptă literele ă ș ț deloc.

Partea a doua a soluției e să le atragem atenția webmasterilor că au o problemă. Sigur, nu e cazul să ne ținem respirația pînă își rezolvă problema, dar cine știe, poate unii nici nu-și dau seama că o au.

Oricum, știu sigur care nu e soluția bună: renunțarea la scrisul cu diacritice. Presiunea din partea utilizatorilor este importantă. Dacă nu există presiunea asta atunci nu mai rămîne decît conștiința webmasterilor că e bine să suporte și diacriticele, or din cît se vede conștiința asta nu ajunge.

De problema cu ă a lui Dakian67 n-am auzit. Cînd foloseam YM puteam scrie normal cu diacritice.

#657
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View Postdakian67, on 4th January 2011, 10:02, said:

Mai este o problemă...Atunci când scriu pe Yahoo Messenger, nu-mi ia "ă" sub nici o formă ! Restul literelor n-au nici o problemă de redare, dar "ă" nu vrea de nici o culoare...Când încerc să-l scriu, șterge absolut tot ce scrisesem anterior, rămânând doar ultimul caracter scris, recte acel "ă". Mărturisesc că deja m-am cam obișnuit cu diacriticele, și-i tare rău, să tooot rescriu mesajele din cauza acelui nemernic de "ă"...Știe cineva ce se întâmplă, și cum pot să rezolv problema?
Ai două opțiuni:

1. Actualizează versiunea veche de Yahoo Messenger pe care o folosești. Începând cu versiunea 9 nu mai există problema cu ă.
2. Instalează un petic pentru Yahoo Messenger care repară problema cu ă.

În orice caz nu renunța în a scrie cu diacritice!

--
Cristian.

#658
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostAdiJapan, on 4th January 2011, 23:22, said:

(am încercat în același comentariu și sedile și diacritice)
Vreau să zic și sedile și virgule.

În altă ordine de idei, probabil mulți știu despre TED: http://www.ted.com/. E o colecție de înregistrări video cu prezentări făcute de-a lungul anilor de specialiști ai diferitelor domenii, de la muzică la politică, de la fizică la biologie. În afară de cele foarte proaspete, înregistrările au și subtitluri în mai multe sau mai puține limbi, după cum se găsesc voluntari să le traducă. Și în română sînt o mulțime de prezentări traduse; dacă o prezentare e tradusă în peste zece limbi atunci aproape sigur e și româna printre ele. Adică nu stăm nici prea prea, nici foarte foarte, deși aș zice că, în comparație cu alte proiecte internaționale, la TED româna e puțintel mai bine reprezentată (am impresia că există cîțiva voluntari români foarte harnici).

Legătura cu subiectul discuției este că o bună parte din subtitlurile românești sînt scrise fără diacritice. Mai puține de jumătate, dar oricum prea multe. Iată un exemplu:

Al Gore: Noua gandire despre criza climatica

Prin comparație, subtitlurile în alte limbi cu grafie latină și cu diacritice --- care la fel ca româna se pot citi bine și fără --- sînt totuși scrise cum trebuie. Aici intră ceha, croata, finlandeza, franceza, germana, letona, maghiara, sîrba, spaniola, suedeza, turca etc. Cum se face că ei, aflați într-o situație identică cu a noastră, pot să-și scrie limbile cum e corect, dar noi nu? Nu tot oameni sînt și ei ca și noi? Acum 20 de ani aveau și ei aceleași probleme cu diacriticele ca noi, inclusiv francezii și nemții, și cu atît mai mult ungurii, croații, turcii etc. Cum se face că ei și-au pus lucrurile în ordine, iar noi, după atîția ani, încă nu? Le place lor să facă lucruri de calitate și nouă nu? Care e buba noastră?

#659
KAZONDE

KAZONDE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 02.07.2009
Multumesc lui ProItel că a zis acea scurtatură !

#660
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008

View Postcristianadam, on 6th January 2011, 00:38, said:

Ai două opțiuni:

1. Actualizează versiunea veche de Yahoo Messenger pe care o folosești. Începând cu versiunea 9 nu mai există problema cu ă.
2. Instalează un petic pentru Yahoo Messenger care repară problema cu ă.

În orice caz nu renunța în a scrie cu diacritice!

--
Cristian.
Am urmat sfatul dumitale și-am reușit, problema s-a rezolvat! Mii de mulțumiri, acum pot scrie normal și pe Yahoo! Patch-ul a rezolvat acel neajuns al YM pe loc, fără greutăți suplimentare.
PS: Aveați dreptate stimați colegi, m-am obișnuit foarte repede cu diacriticile, avînd și niște atu-uri: nu sînt un adept al limbajului "mIRC", și nu mă grăbesc cînd scriu. Este însă și meritul soft-ului domnului Secărică, fără de care nu m-aș fi încumetat să reînvăț practic toată tastatura.
  Numai bine tuturor!

#661
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Anunț oficial că începînd din acest moment renunț la folosirea diacriticelor românești corecte (i.e. ș și ț cu virgulițe, nu cu sedile) pe forumul Softpedia, din pricina neajunsurilor interfeței de editare.

La editarea rapidă a unui mesaj, toate caracterele speciale (printre care și ș,ț, plus ghilimelele românești) se transformă iremediabil în caractere irelevante, întreg textul devenind greu lizibil, singura soluție fiind înlocuirea lor manuală, pas cu pas, sau repetarea mesajului (asta dacă ai avut inspirația să-l fi scris într-un alt editor de texte și nu direct în interfața forumului.)

Acum vreo jumătate de an am mai atras atenția asupra acestui aspect în secțiunea "Feedback", firul de discuție fiind închis imediat de un moderator țîfnos, pe motiv că "s-a mai tot spus asta" și că "se lucrează la remedierea problemei". Cum problema nu s-a remediat, nu pot decît trage concluzia că nu există interes sau bunăvoință în acest sens.

Îmi rezerv și eu dreptul de a face cunoscută, în mediile relevante, reaua voință a celor de la Softpedia.

Attached Files


Edited by pamfil nastase, 17 January 2011 - 05:33.


#662
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postpamfil nastase, on 17th January 2011, 12:18, said:

Cum problema nu s-a remediat, nu pot decît trage concluzia că nu există interes sau bunăvoință în acest sens.
Presupun că reacția nu v-a surprins cîtuși de puțin.

Realitatea este că aceia care scriu cu diacritice formează o minoritate, iar gîndirea socială actuală (mai ales în România) este că majoritatea trebuie să înnăbușe minoritatea, indiferent cine are de fapt dreptate. Ideea de a găsi o soluție care să-i mulțumească pe toți e o chestie mult prea revoluționară pentru mulți factori de decizie, mai mici sau mai mari.

Problema cu semnele de întrebare cred că depinde de calculatorul utilizatorului. Eu îmi pot modifica mesajele fără să fiu nevoit să le rescriu, cu condiția să folosesc editarea avansată (cea rapidă mă păcălește și îmi afișează litere normale în caseta de editare, dar le transformă în semne de întrebare la salvare). Durerea mea e de o dimensiune mai mică: literele ș și ț cu virgulă (plus ghilimelele românești și alte simboluri) se transformă în coduri stufoase --- cu ampersand, diez și cifre ---, ceea ce face textul ceva mai greu de urmărit. Asta se întîmplă și la previzualizare, nu doar la modificarea unui mesaj deja postat.

Edited by AdiJapan, 17 January 2011 - 07:11.


#663
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View PostAdiJapan, on 17th January 2011, 07:07, said:

Presupun că reacția nu v-a surprins cîtuși de puțin.[...]

Nu foarte tare, într-un fel chiar anticipam asemenea reacție. Dar atunci să se aștepte și ei în continuare la epitete gen "oligofreni" din partea mea, oricîte restricționări îmi mai iau.

View PostAdiJapan, on 17th January 2011, 07:07, said:

Asta se întîmplă și la previzualizare, nu doar la modificarea unui mesaj deja postat.

La fel și la mine, "maimuțe" căcălău la previzualizare. Dar dacă vreau să modific doar cîteva cuvinte și am proasta inspirație să apăs "editare rapidă", la revedere ș,ț - semne de întrebare peste tot.

#664
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postpamfil nastase, on 17th January 2011, 05:18, said:

Anunț oficial că începînd din acest moment renunț la folosirea diacriticelor românești corecte (i.e. ș și ț cu virgulițe, nu cu sedile) pe forumul Softpedia, din pricina neajunsurilor interfeței de editare.
Atât timp cât există editarea avansată care merge nu văd care este problema.

View Postpamfil nastase, on 17th January 2011, 15:30, said:

Nu foarte tare, într-un fel chiar anticipam asemenea reacție.
Poate mă înșel, dar decizia de a renunța la diacriticele corecte mi se pare că vine mai mult de la acea reacție. Argumentul logic cam lipsește...


Quote

La fel și la mine, "maimuțe" căcălău la previzualizare. Dar dacă vreau să modific doar cîteva cuvinte și am proasta inspirație să apăs "editare rapidă", la revedere ș,ț - semne de întrebare peste tot.
Am pățit-o și eu la început, dar nu-i un capăt de țară. M-am dezvățat ușor de editarea rapidă.

#665
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postmircea21, on 18th January 2011, 04:50, said:

Atât timp cât există editarea avansată care merge nu văd care este problema.
„Merge” e un fel de a zice. De cîte ori previzualizezi sau editezi (avansat, că rapid nu merge deloc) apar maimuțele, vorba lui Pamfil. Literele ș și ț apar cam așa: ș ț Un cuvînt ca știință se afișează într-un mod aproape de nerecunoscut: știință. Ghilimelele, dacă te-mpinge păcatul să le folosești pe cele românești corecte, apar așa: „ și ”. Pînă și un program în assembler arată mai inteligibil.

Deci da, merge, dar cu ditamai cîrjele.

#666
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010
Problema cu diacriticele la forumul Softpedia vine de la faptul că nu suportă Unicode în interfața forumului. În baza de date salvează Unicode, deoarece putem scrie cu diacriticele corecte.

Prima problemă, cea cu editarea rapidă este specifică conversiei la codul de pagină a unui text scris Unicode, caracterele care nu se află în codul de pagină sunt interpretate ca semne de întrebare. La această problemă nu putem face nimic.

A doua problemă, cea cu maimuțele vine de la faptul că codul unicode fiind citit din baza de date este scris sub formă html (ș devine &#537) iar ampersandul din fața codului este tratat ca ampersand și înlocuit cu codul html &

Pentru această problemă putem folosi extensia Firefox FoxReplace, care poate înlocui bucăți de text cu alt text. Eu folosesc această extensie pentru a transforma diacriticele cu sedilă în diacritice corecte. Fișierul meu de configurare pentru FoxReplace se află aici (am adăugat și maimuțele, tocmai am testat funcția de Previzualizare și funcționează perfect)

Softpedia nu cred că va actualiza forumul prea curând, tot ce putem face este „bad PR”. Mă gândeam că mottoul „SOFTPEDIA Updated a minute ago” poate fi schimbat ușor în „SOFTPEDIA Updated last millennium”.

Există o speranță totuși, și această speranță vine dintr-o sursă neașteptată, mai avem un pic de așteptat până schimbă România leul pe  euro. Simbolul € nu se află în codul de pagină ISO-8859-2 pentru că este un simbol Unicode. Dacă lumea va începe să se plângă că vede un semn de întrebare sau &#8364 în loc de € poate va trece și Softpedia la Unicode.

:deviltongue: mesajul numărul 666!

Edited by cristianadam, 18 January 2011 - 12:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate