Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#577
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006

View PostAdiJapan, on 26th May 2010, 13:27, said:

Ca test, dacă în comentariul meu vedeți pătrățele în loc de unele litere atunci problema e la XP. Dacă aici vedeți bine atunci probabil e de vină Pidgin.


Multumesc pentru rabdarea pe care ai avut-o pentru a-mi explica :peacefingers:
Am realizat testul propus de tine si pot sa iti spun ca nu am nici o problema in a vedea corect comentariul tau. Conform celor spuse de tine , si pe care le-ai argumentat foarte elegant, problema vine de la Pidgin. Am sa caut sa fac un upgrade.
Ca idee Pidginul are suport Unicod, si spun asta deoarece caracterele chinezesti le receptioneaza corect. La fel si diacriticile frantuzesti le reda fara cea mai mica problema. Foarte posibil ca userii chinezi si francezi sa fie mai multi ca cei romani, ca urmare sa beneficieze de un suport adecvat.

Edited by mufa, 27 May 2010 - 12:09.


#578
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postopo, on 27th May 2010, 16:58, said:

Am realizat testul propus de tine si pot sa iti spun ca nu am nici o problema in a vedea corect comentariul tau. Conform celor spuse de tine , si pe care le-ai argumentat foarte elegant, problema vine de la Pidgin. Am sa caut sa fac un upgrade.
Ca idee Pidginul are suport Unicod, si spun asta deoarece caracterele chinezesti le receptioneaza corect. La fel si diacriticile frantuzesti le reda fara cea mai mica problema. Foarte posibil ca userii chinezi si francezi sa fie mai multi ca cei romani, ca urmare sa beneficieze de un suport adecvat.
Există mai multe versiuni și de Unicode. Caracterele franțuzești și chinezești sînt suportate încă din 1991, din versiunea Unicode 1.0. Literele Ș Ț cu sedilă (cele improprii pentru limba română, dar folosite în lipsă de ceva mai bun) au intrat în versiunea Unicode 1.1.5, în 1995. Românii nu au insistat suficient de mult să li se codifice corect caracterele, așa că Ș-urile și Ț-urile cu virgulă au intrat abia în Unicode 3, adică prin 1999. Vi se poate părea că au trecut mulți ani din 1999, dar unii producători de soft (inclusiv Microsoft) au întîrziat ani în șir pînă să suporte versiunile mai noi de Unicode. De-asta n-are ursul coadă.

#579
blueye

blueye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.06.2007
salut,
Nu cred ca e locul cel mai potrivit in care ma adresez, sper sa treceti cu vederea.
Caut si eu o lista cu bigrame si trigrame (Statistica limbii romane).  multumesc

#580
Leo32

Leo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 04.12.2008
Eu în general nu folosesc diacritice pentru că sunt inversate unele butoane.

#581
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostLeo32, on 22nd June 2010, 02:36, said:

Eu în general nu folosesc diacritice pentru că sunt inversate unele butoane.
Folosește driver-ul Secărică!

#582
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Întrebasem la altă discuție dacă și pe Windows 7 se poate instala un driver de tastatură românească cu Ș și Ț cu sedilă, așa cum se poate pe XP. Windows 7 are și el un asemenea driver, dar inversează o mulțime de taste, încît e foarte incomod de folosit.

Azi am aflat că de la secarica.ro se poate descărca un driver pentru Windows 7 care face exact ce doream: aici. L-am instalat și merge foarte bine. Am nevoie de el uneori, cînd scriu pentru cei care văd pătrățele în loc de literele cu virgulă.

#583
Parpanghel

Parpanghel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 11.02.2005

View PostAdiJapan, on 6th July 2010, 06:19, said:

Întrebasem la altă discuție dacă și pe Windows 7 se poate instala un driver de tastatură românească cu Ș și Ț cu sedilă, așa cum se poate pe XP. Windows 7 are și el un asemenea driver, dar inversează o mulțime de taste, încît e foarte incomod de folosit.

Azi am aflat că de la secarica.ro se poate descărca un driver pentru Windows 7 care face exact ce doream: aici. L-am instalat și merge foarte bine. Am nevoie de el uneori, cînd scriu pentru cei care văd pătrățele în loc de literele cu virgulă.
Potrivit umilei mele științe, orice versiune de W7 posedă lb. română încă de la instalare, dar felul în care se instalează nu poate depinde decît de utilizator... Do go get a brain if you don't have one already.

#584
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostParpanghel, on 23rd July 2010, 23:04, said:

Potrivit umilei mele științe, orice versiune de W7 posedă lb. română încă de la instalare, dar felul în care se instalează nu poate depinde decît de utilizator... Do go get a brain if you don't have one already.
Vorbeam de tastatura cu sedile. Cu virgule are într-adevăr de la început. De fapt are și una cu sedile, dar numai în configurația aia imposibilă, cu Z și Y inversate și alte ciudățenii, lăsată acolo ca moștenire pentru cine o fi reușit să se obișnuiască cu ea (desigur oameni mai deștepți decît mine, că eu n-am fost în stare). Îmi trebuie sedile ca să le scriu celor care văd pătrățele în loc de litere cu virgulă, adică în clipa de față doar Charme.

#585
Parpanghel

Parpanghel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 11.02.2005

View PostAdiJapan, on 23rd July 2010, 18:25, said:

Vorbeam de tastatura cu sedile. Cu virgule are într-adevăr de la început. De fapt are și una cu sedile, dar numai în configurația aia imposibilă, cu Z și Y inversate și alte ciudățenii, lăsată acolo ca moștenire pentru cine o fi reușit să se obișnuiască cu ea (desigur oameni mai deștepți decît mine, că eu n-am fost în stare). Îmi trebuie sedile ca să le scriu celor care văd pătrățele în loc de litere cu virgulă, adică în clipa de față doar Charme.

Iar eu eram mai acid decît era cazul... Cer scuze.

#586
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostParpanghel, on 24th July 2010, 03:18, said:

Iar eu eram mai acid decît era cazul... Cer scuze.
N-am știut cum să interpretez faza cu „get a brain”, așa că am lăsat-o neparsată (sper să nu vină Celest pe-aici și să-mi reproșeze că și eu folosesc barbarisme!). Dar acum dacă îmi spuneți că intenția era una acidă atunci încep să mă supăr... E drept totuși că încă nu-mi reușește parsarea, deci nu mă pot supăra pe deplin.

#587
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAdiJapan, on 24th July 2010, 05:41, said:

N-am știut cum să interpretez faza cu „get a brain”, așa că am lăsat-o neparsată (sper să nu vină Celest pe-aici și să-mi reproșeze că și eu folosesc barbarisme!). Dar acum dacă îmi spuneți că intenția era una acidă atunci încep să mă supăr... E drept totuși că încă nu-mi reușește parsarea, deci nu mă pot supăra pe deplin.
eh, poti sa speri, da :P

#588
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostCelest, on 24th July 2010, 18:40, said:

eh, poti sa speri, da :P
M-ai prins...

#589
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostParpanghel, on 23rd July 2010, 17:04, said:

Potrivit umilei mele științe, orice versiune de W7 posedă lb. română încă de la instalare, dar felul în care se instalează nu poate depinde decît de utilizator  administrator... Do go get a brain if you don't have one already.


please use it, if you already have it.

#590
Parpanghel

Parpanghel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 11.02.2005

View Postcharme, on 24th July 2010, 14:55, said:

please use it, if you already have it.

Șărmuleț, poți schimba limba chiar dacă nu ești admin, cu excepția cazurilor puțin probabile în care adminii au făcut pe fiecare calculator instalări de sistem super restrictive (implicit mari consumatoare de timp). OK?

#591
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View PostAdiJapan, on 27th May 2010, 12:06, said:

Există mai multe versiuni și de Unicode. Caracterele franțuzești și chinezești sînt suportate încă din 1991, din versiunea Unicode 1.0. Literele Ș Ț cu sedilă (cele improprii pentru limba română, dar folosite în lipsă de ceva mai bun) au intrat în versiunea Unicode 1.1.5, în 1995. Românii nu au insistat suficient de mult să li se codifice corect caracterele, așa că Ș-urile și Ț-urile cu virgulă au intrat abia în Unicode 3, adică prin 1999. Vi se poate părea că au trecut mulți ani din 1999, dar unii producători de soft (inclusiv Microsoft) au întîrziat ani în șir pînă să suporte versiunile mai noi de Unicode. De-asta n-are ursul coadă.

Mi se rupe mie dacă Ș și Ț cu sedilă sînt proprii sau improprii pentru limba română. Și apoi, cine naiba stabilește chestia asta ? Mie mi se par mult mai normale sedilele, sau cum vreți să le spuneți, decît virgulițele alea, care par niște scame agățate pe ecran de S și T.

#592
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Poststormwatch, on 25th July 2010, 15:20, said:

Mi se rupe mie dacă Ș și Ț cu sedilă sînt proprii sau improprii pentru limba română. Și apoi, cine naiba stabilește chestia asta ? Mie mi se par mult mai normale sedilele, sau cum vreți să le spuneți, decît virgulițele alea, care par niște scame agățate pe ecran de S și T.
Cu un limbaj ca „mi se rupe mie” nu puteți participa la o discuție despre ce e propriu și ce e impropriu, în nici un domeniu.

Chestia o stabilesc cei în măsură s-o stabilească. De exemplu cam un secol și jumătate de tipografie cu alfabet latin în România (nu toate tipăriturile, că s-au mai strecurat și sedile, dar de departe majoritatea). Apoi tipografii, graficienii, informaticienii și lingviștii de azi, cei care înțeleg cum stau lucrurile cu codarea grafemelor. Apoi tradiția scrisului de mînă, care și azi în clasa întîi se transmite tot cu virgule la ș și ț, nu cu sedile. Și dacă vreți și o instituție care să stabilească lucrul ăsta la nivel oficial, este Academia Română, care în 2003 a decis că în română sînt corecte literele cu virgulă (de data asta au decis chiar lingviștii, nu plenul ca în 1993 sub presiuni politice).

Pur și simplu, în afară de faptul că literele cu sedile au apucat să fie folosite primele și sînt mai bine suportate de softurile vechi, nu există nici un motiv să le preferăm. Deja sistemele de operare actuale au în mod implicit literele cu virgulă la tastatura românească.

#593
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Eu nu prefer Ș-urile și Ț-urile cu sedilă pentru pentru că li se zice așa (apropo, pe topicul ăsta văd pentru prima oară denumirea asta pentru virgulele de sub S și T, eu știam că sedilă e virgula de la ç-ul franțuzesc), ci pentru că grafic și vizual arată mai bine decît S-urile și T-urile alea cu puțulică, nu folosesc întîmplător termenul, ci pentru că, (virgulă), chiar seamănă cu niște excrescențe sub literele alea.

Pe lîngă problemele vizuale, ca să zic așa, se mai pune și problema compatibilității cu alte sisteme de operare. I-am făcut unuia niște modificări la lucrarea de licență în format digital de pe un laptop cu Windows 7, și omul mi-a venit înapoi cu CD-ul și mi-a zis că profesorul lui nu-i poate citi lucrarea din cauza pătrățelelor care-i apar în loc de diacritice. A trebuit să-i refac lucrarea de pe un calculator cu XP (am avut noroc că Word-ul a recunoscut care pătrățel înseamnă "ș" și care "ț", și am putut face înlocuirea automat, că altfel ar fi trebuit să le iau pe fiecare la mînă, 150 de pagini).

Așa că nu văd nimic bun la Ș-urile și Ț-urile astea noi. Arată rău, crează probleme, fuck them. Dacă Windows 7 nu știe să scrie normal Ș și Ț, atunci fuck Windows 7, too (sper ca totuși să se poată instala diacriticele vechi).

Edited by stormwatch, 25 July 2010 - 19:03.


#594
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Poststormwatch, on 26th July 2010, 01:52, said:

Eu nu prefer Ș-urile și Ț-urile cu sedilă pentru pentru că li se zice așa (apropo, pe topicul ăsta văd pentru prima oară denumirea asta pentru virgulele de sub S și T, eu știam că sedilă e virgula de la ç-ul franțuzesc), ci pentru că grafic și vizual arată mai bine decît S-urile și T-urile alea cu puțulică, nu folosesc întîmplător termenul, ci pentru că, virgulă, chiar seamănă cu niște excrescențe sub literele alea.
Că sedila arată mai bine și că virgula seamănă cu o excrescență este părerea dumneavoastră cu totul personală și suficient de rară ca eu unul să nu mai fi auzit asemenea aprecieri. Mulți alții, printre care și cei cu greutate în luarea deciziilor din domeniu, au altă părere. Majoritatea tipăriturilor românești, începînd de pe la mijlocul secolului al XIX-lea și pînă azi, sînt scrise cu virgulă la ș și ț (chiar dacă s-a numit sedilă). Nu știu ca virgula asta să fi deranjat simțul estetic al cuiva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate