Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#505
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009

Quote

CITAT (ctin64 @ 20th December 2009, 19:03) *
Daca nu scriu cu diacritice asta nu inseamna ca nu as vrea. Din pacate S.O. este insuficient instalat, cred.

Quote

Mdea, cam ca aici:
La scrisul de mînă cum s-o chema? Creier insuficient? Semiretardare? Sau li s-o fi terminat zeama din creionul chimic taman la ș și ț? naughty.gif

Ma bucur ca m-ai citat. Asta imi dovedeste ca ai o minte patrunzatoare si capabila de intelegere.

In schimb nu pot pricepe - poate ne dai o explicatiune- pentru ce stropesti acizi atat de corozivi. Nu-ti dauneaza? Cred ca ai cosmaruri groaznice :naughty:

E zic sa fii mai calm. E pacat sa faci riduri la o varsta atat de cruda :cursing:

#506
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postctin64, on 27th December 2009, 18:19, said:

E zic sa fii mai calm.

Sînt extrem de calm, ba chiar mă amuză grădinița voastră de pe celălalt fir de discuție. În definitiv mă doare la bașcheți de cum scrii tu. Dar dacă ajungi vreodată să publici ceva teorii din fizică (sau ce spuneai tu că ți-ar fi domeniul de activitate), îți urez să dai de un redactor super al dracului, care să-ți refuze publicarea dacă textul nu e cu diacritice, indiferent după ce normă.

Tu cîtă vreme crezi că editurile o să-și mai permită negri care să pună diacriticele în texte livrate de leneși sau semianalfabeți, care în schimb se dau specialiști în nu știu ce altceva? Nu mă refer neapărat la tine, dar astea sînt chestiuni elementare ce se învață în clasele I-IV. Eu unul mi-am pierdut respectul pentru oameni cu ștaif care fac greșeli elementare de exprimare sau de limbă, iar în anul 2009 încă nu știu să scrie cum e normal și tot dau vina pe sistemul de operare. Or fi fost valabile niște scuze în primii 10-15 ani după 1990, dar acum nu mai ține, cu atît mai mult cu cît au început să se găsească tastaturi românești.

În rest, mă doare la bască în continuare, n-ai decît să scrii ca un iobag cît vrea mușchiu' tău.

#507
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009

View Postmatthew, on 19th June 2006, 02:41, said:

Am și eu o curiozitate: De ce majoritatea nu folosesc diacritice? Am auzit argumente gen: mi-e lene, dar nu prea ține. Eu m-am obișnuit cu diacritice în mai puțin de o lună și mi se pare stresant să citesc o groază de posturi fără, deoarece sună.. "sec"

Tema este binevenita.
Am si scris ceva mai sus ca si eu as vrea sa scriu cu diacritice.
Paranteza. La unitatea unde lucrez folosesc diacritice. Inchis paranteza.

Inainte de a scrie aici am facut o scurta trecere pe alte sectiuni si subforumuri. Mai adaug ca urmaresc si alte forumuri. Putini, foarte putini scriu cu diacritice. Oare toti ceilalti sa fie lenesi, incomozi, ignoranti?
Lucrurile stau- dupa parerea mea- mult mai ...epice. Sunt cele legate de calculator (soft) si tastatura. Nu s-a ingrijit nimeni pentru punerea la punct a acestei probleme. Nici macar cei care fac atata valva in acest topic sau in altul. Nu am vazut/auzit  despre o initiativa care sa rezolve aceasta situatie.
In loc sa se faca discutii sterile propun sa luam o initiativa pragmatica care sa conduca - in 2 sau 3 ani- la rezolvarea acestei situatii.

#508
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postctin64, on 29th December 2009, 00:13, said:

In loc sa se faca discutii sterile propun sa luam o initiativa pragmatica care sa conduca - in 2 sau 3 ani- la rezolvarea acestei situatii.

Perfect, deja sîntem pe drumul cel bun. Nu am o soluție de-a gata, dar mă gîndeam că ar putea fi de folos următoarele:

1. O lege (că bunul simț sau simpla onoare par să nu țină în fața lenei sau dezinteresului, ceea ce e de înțeles, e în firea românașului) după care toate instituțiile statului (inclusiv platformele lor media) ar fi obligate să folosească diacritice în toate documentele emise/publicate. (De pildă la tribunalele mai mari se folosesc deja numai tastaturi românești, "am văzut eu", vorba reclamei.) Ar fi măcar un exemplu demn de urmat, chiar dacă statul nu are o imagine foarte bună în mintea cetățeanului. (Poate s-a observat, dar siturile majorității ziarelor sau posturilor radio-tv nici nu mai au variante fără diacritice.)

2. Cointeresarea distribuitorilor de hardware și software pentru a avea în oferta lor și variante "localizate" de produse, cum se zice, așa cum or fi ele la ora actuală, mai bine sau mai puțin inspirat traduse, utilizatorii avînd oricum posibilitatea să dea un feedback.

3. Combaterea mentalității după care "se înțelege oricum și așea, ce atîtea fițe" sau "mie nu-mi afișează corect, dacă scriu cu diacritice, fincă io nu sînt expert în calculatoare și n-am chef să mai fac nu-ș ce chestii, doar pencă o minoritate de firoscoși se dă pă aicișa rotundă".

4. Soluția ravinescu & pamfil, îndulcită, combinată și adaptată: găsirea unei formule neîncrîncenate și/sau cu un umor mai accesibil bizonului carpatin, după care să i se gîdile fie orgoliul național, fie cel personal, arătîndu-i-se că într-adevăr sîntem ultimii șpuțeri din Europa care nu sîntem în stare să ne scriem limba cît de cît corect, sub diverse scuze sau pretexte puerile.

5. Încurajarea oricăror alte soluții neconvenționale, pentru avansați, la care pot fi combinate sisteme de operare în limba x, tastatură în limba y, alte softuri în limba z, rezultatul dezirabil fiind cel al folosirii cu precădere a limbii române în scris și vorbit (și evident nu împotriva altor limbi cunoscute/materne/minoritare/acceptate în cutare medii sau a jargoanelor de specialitate, care oricum au viața lor internă, efemeră, de altfel, cu alte cuvinte ar trebui combătut în egală măsură purismul/snobismul).

6. Descurajarea din fașă a referetelor/lucrărilor/tezelor/dizertațiilor (sau cum s-or mai chema) în școală/liceu/facultate/la doctorat etc. care sînt redactate fără diacritice. (Am rămas mască, eu unul, cînd am văzut astfel de lucrări, de master sau de doctorat, ce-i drept la facultăți de științe exacte, unde candidatul ridica din umeri, că ce contează.)

Lista rămîne dășchisă.

#509
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postctin64, on 29th December 2009, 07:13, said:

Putini, foarte putini scriu cu diacritice. Oare toti ceilalti sa fie lenesi, incomozi, ignoranti?
Da.

Excepțiile, adică cei care ar vrea să scrie cu diacritice dar au motive obiective să n-o poată face, sînt probabil foarte puține. La miezul problemei stă lenea.

View Postctin64, on 29th December 2009, 07:13, said:

In loc sa se faca discutii sterile propun sa luam o initiativa pragmatica care sa conduca - in 2 sau 3 ani- la rezolvarea acestei situatii.
Să începem cu noi înșine.

#510
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009
Evrika!
Intâmplator (dupa mai multe incercari esuate)  am gasit - in DEX online- solutia: Alt+Shift. Adică Alt+Shift, Alt+Shift, Alt+Shift la fiecare schimbare a functiilor tastaturii : RO/EN. Și asta se intâmplă la fiecare 5...10 secunde. In plus trebuie sa tin minte in ce modul ma aflu : RO/EN   :photo: altfel tastez gresit apoi sterg, din nou Alt+Shift, s.a.m d.
Nicicum asta nu poate fi o solutie. Imi este foarte limpede. Nu cei care tasteaza sunt vinovati. Degeaba se arunca cu venin impotriva lor. Ei folosesc sculele pe care le au la dispozitie!!!

Edited by ctin64, 31 December 2009 - 23:49.


#511
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View Postctin64, on 29th December 2009, 00:13, said:

Lucrurile stau- dupa parerea mea- mult mai ...epice. Sunt cele legate de calculator (soft) si tastatura. Nu s-a ingrijit nimeni pentru punerea la punct a acestei probleme. Nici macar cei care fac atata valva in acest topic sau in altul. Nu am vazut/auzit  despre o initiativa care sa rezolve aceasta situatie.


View Postctin64, on 31st December 2009, 23:46, said:

Evrika!
Intâmplator (dupa mai multe incercari esuate)  am gasit - in DEX online- solutia: Alt+Shift. Adică Alt+Shift, Alt+Shift, Alt+Shift la fiecare schimbare a functiilor tastaturii : RO/EN. Și asta se intâmplă la fiecare 5...10 secunde. In plus trebuie sa tin minte in ce modul ma aflu : RO/EN   :photo: altfel tastez gresit apoi sterg, din nou Alt+Shift, s.a.m d.
Nicicum asta nu poate fi o solutie. Imi este foarte limpede. Nu cei care tasteaza sunt vinovati. Degeaba se arunca cu venin impotriva lor. Ei folosesc sculele pe care le au la dispozitie!!!

Sunt convins că nu comunic nimic nou și, totuși, după cum puneți problema, parcă n-ați fi auzit de driverele Secărică. Problema e rezolvată nu bine, absolut genial. Dați-i lui Google ”secarica” și, dacă nu știați aflați ceva fenomenal. Eu nu am tot curajul de la tribună, pentru că am scris cu diacritice numai sub Win 98SE și XP. Poate că aveți ceva probleme în alte SO-uri.
Chestia cu ”trebuie sa tin minte in ce modul ma aflu”, n-ai nici un motiv, în Taskbar scrie clar RO sau EN. În al doilea rând, nu mai ai nevoie de EN, pentru că scrii doar cu literele fără diacritice. Dacă mai sunt ceva semne, le înveți foarte ușor. Semnele înlocuite de șțăîâ sunt tot acolo, doar că folosești Alt dreapta. Ce s-o mai lungim, uitați-vă și vedeți !

#512
sorstanciu

sorstanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.01.2009

View PostAgeamiu, on 1st January 2010, 02:35, said:

Chestia cu ”trebuie sa tin minte in ce modul ma aflu”, n-ai nici un motiv, în Taskbar scrie clar RO sau EN. În al doilea rând, nu mai ai nevoie de EN, pentru că scrii doar cu literele fără diacritice. Dacă mai sunt ceva semne, le înveți foarte ușor. Semnele înlocuite de șțăîâ sunt tot acolo, doar că folosești Alt dreapta. Ce s-o mai lungim, uitați-vă și vedeți !

Sistemul de operare schimbă automat maparea atunci cînd se trece în fereastra unui alt program, adică el va comuta mereu pe maparea implicită [default], care este de obicei EN. Deci cine scrie cu mapare RO se poate trezi că sistemul de operare i-a schimbat-o în mapare EN și trebuie din nou să comute manual pe RO. Soluția este de o simplitate dezarmantă, anume să fie setată maparea RO ca implicită, deci la fiecare schimbare a programului (softului) folosit, SO va lăsa maparea tastaturii pe RO, cea cu care se scrie cu diacritice. Cu maparea RO se poate evident scrie și în engleză așa cum este menționat și în citatul de mai sus.

Cum se setează maparea RO ca implicită? Dau mai jos varianta pentru Windows 7 sau Vista în română. Pentru Windows XP este ceva asemănător.

Panou de Control>Ceas, limbă regiune>Modificare tastaturi sau alte metode de introducere>Tastaturi și limbi>Modificare tastaturi

se va deschide un mic panou cu setări unde se clichează pe meniul derulant și apoi se clichează pe limba implicită pentru a o selecta

General>Limba implicită de tastatură>Română(România) - Română (Standard)>OK

#513
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Deci, la mulți ani, deci. Io unul m-am simțit estraordinar de bine la rebelion, ceea ce vă dorim și dvs.

View Postctin64, on 31st December 2009, 23:46, said:

Evrika!
Intâmplator (dupa mai multe incercari esuate)  am gasit - in DEX online- solutia: Alt+Shift. Adică Alt+Shift, Alt+Shift, Alt+Shift la fiecare schimbare a functiilor tastaturii : RO/EN. Și asta se intâmplă la fiecare 5...10 secunde. In plus trebuie sa tin minte in ce modul ma aflu : RO/EN   :photo: altfel tastez gresit apoi sterg, din nou Alt+Shift, s.a.m d.
Nicicum asta nu poate fi o solutie.

Și ce-ar fi atît de frustrant? E doar una dintre soluțiile posibile, pe care eu unul o prefer, dar nu singura. Mare chestie, io chiar schimb între trei limbi, exact cu alt + shift, iar "modulul" chiar se vede josuleț, lîngă cesuleț. Bun, e ca la secretare, pe care economia capitalistă le-a desființat. Adică înainte veneau telectualii să le dicteze ălora, care ele știau să bată la mașina de scris, iar telectualii aveau aeru' că ei e nește dumnezei pe lîngă ele. Ok, asta pe vremea capitalismului bun. Mai încoace, de cînd capitalizmu' e nasol, cică tre să învețe telectualii să scrie singuri, că de secretare nu mai e bani, da'  telectualii brusc nu mai știe să scrie, că cică ce atîtea butoane la culcalator (în definitiv aproape exact aceleași operații care trebuiau făcute la mașina de scris, doar că mult mai ușor de apăsat; da, exact alea două butoane din stînga le apăsau și ele, pentru schimbat diverse funcții la mașina de scris).

Bine, bre, dacă esteți mai proaste ca secretarele de pe vremuri (care erea chiar deștepte), n-aveți decît să fiți oamenele proaste de azi, lu care e greu la ele să apese elea de trei ori pe minut. Coa', btw, nu vrei să mă angajezi pe mine pentru apăsatu' ăsta? Fii antenă, că io scriu extrem de rapid (și fac și corectură ulterioară), doar că îți iau cam 2 x RON la semn (literă). Deci te cam costă. Dacă ai bani, facem un ghișeft. Dacă nu, asta e.

View PostAgeamiu, on 1st January 2010, 02:35, said:

Sunt convins că nu comunic nimic nou și, totuși, după cum puneți problema, parcă n-ați fi auzit de driverele Secărică. Problema e rezolvată nu bine, absolut genial.

Păi chiar crecă nici nu s-a uitat lumea care se tot plînge cum că ce greu e să scrii. Eu am soluția mea personală, care exlude driverele Secărică, dar crecă pnetru ctin64 ar putea fi o opțiune/variantă, asta dacă nu vrea să-mi dea bani mie. (Măcar Secărică nu-i cere bani, din cîte știu; poate fincă și el e fraier și n-are fler de capitalist să le ia el banii la fraieri, dar asta e problema lui). Dar nici măcar nu le-a încercat ăștia care se plînge, necum să caute tastatură românească prin magazine, ceea ce ar exclude de la bun început orice artificii sau operații suplimentare, zice-se grele, cam de nivelul secretarelor de pe vremuri.

View Postsorstanciu, on 1st January 2010, 07:44, said:

Sistemul de operare schimbă automat maparea atunci cînd se trece în fereastra unui alt program, adică el va comuta mereu pe maparea implicită [default], care este de obicei EN. Deci cine scrie cu mapare RO se poate trezi că sistemul de operare i-a schimbat-o în mapare EN și trebuie din nou să comute manual pe RO. Soluția este de o simplitate dezarmantă, anume să fie setată maparea RO ca implicită, deci la fiecare schimbare a programului (softului) folosit, SO va lăsa maparea tastaturii pe RO, cea cu care se scrie cu diacritice. Cu maparea RO se poate evident scrie și în engleză...

No comment, subscriu total, da' cînd ți-e lene să comuți... Maparea implicită se poate lăsa exact în limba în care scrii mai des, în rest... încă o dată respect maxim secretarelor deștepte care știau să scrie inclusiv cu caractere grecești, dacă le-o cereai, asta încă din anii 1990, dacă aveai nevoie de citate cu caractere speciale, dar cuantum lipșii de azi se plîng de apăsat alt + shift.

Dätsch, lah multz anj, ätsch-pätsch, schi dah, am daht jar ku mutschii ühn fassoleh.

#514
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009

View Postpamfil nastase, on 1st January 2010, 10:04, said:

Adică înainte veneau telectualii să le dicteze ălora, care ele știau să bată la mașina de scris, iar telectualii aveau aeru' că ei e nește dumnezei pe lîngă ele.
Sa o iau sistematic. E ceva de lucru!

Stimate domn si stimati domni

Sa va destainui- deocamdata- un "secret". Pe mine ma amuza grozav inocenta/"inocenta" unora si ma intristeaza deopotriva insolenta acelorasi!
A-ti da cu parerea despre un lucru pe care nu-l cunosti -la romani- este un sport national; pe langa multe altele. Toata lumea se pricepe la toate. Ca pe vremea Toa'sului!

Acum vreau sa-i soptesc ceva Dl. Pamfilica. Sunt sigur ca nu ma aude nimeni. Doar unii ma vor citi si cita, desigur!
Asadar, pe cand tatal dumitale era tanar recrut, eu ca stagiar imi bateam singur documentele la masina de scris. Nu pot sa spun de ce. Oricum imi placea sa scriu la acest dispozitiv de scriere pe hartie a gandurilor! Asa ca, don Pamfelica, eu sunt prieten cu tastele , ehei!, de multa vreme. De pe cand mataluta nici macar nu erai in pantalonii tatalui! Idem si cu calculatoarele.

Apropo: ai putea sa enumeri cateva tipuri de calculatoare personale, inaintea adevaratelor PC-uri? Doar atat. Sa nu mai intram in partile moi ale acestora  :thumbup: . Nu te grabi sa cauti pe gagal! Oricum nu cred sa gasesti. Era doar o intrebare retorica!

Refren: Imberbi din stratosfera, uniti-va si iubiti-va la voi acolo!


P.S. Voi reveni. Mai am si alte treburi...

Edited by ctin64, 01 January 2010 - 15:36.


#515
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpamfil nastase, on 1st January 2010, 10:04, said:

Deci, la mulți ani, deci. Io unul m-am simțit estraordinar de bine la rebelion, ceea ce vă dorim și dvs.

(...)
Dätsch, lah multz anj, ätsch-pätsch, schi dah, am daht jar ku mutschii ühn fassoleh.

Deci, la fel și dvs.!  Tuturor, LA MULȚI ANI! :cheers:

:harhar: (cel mai apropiat de ätsch-pätsch  :P pe care l-am găsit!)

fain cum scrii

Edited by Naoto, 01 January 2010 - 16:32.


#516
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postctin64, on 1st January 2010, 15:35, said:

Asadar, pe cand tatal dumitale era tanar recrut, eu ca stagiar imi bateam singur documentele la masina de scris.

Vîrsta mea sau a tatălui meu nu are relevanță în discuția asta.

Dar dacă tot ești așa de versat, am o simplă nedumerire: ce-o fi așa greu să schimbi maparea tastaturii și să reții cam pe unde vin diacriticele? Obișnuința se creează destul de repede.

View Postctin64, on 1st January 2010, 15:35, said:

Apropo: ai putea sa enumeri cateva tipuri de calculatoare personale, inaintea adevaratelor PC-uri?

Nu și nici nu mă interesează.

#517
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postctin64, on 1st January 2010, 15:35, said:

Apropo: ai putea sa enumeri cateva tipuri de calculatoare personale, inaintea adevaratelor PC-uri? Doar atat. Sa nu mai intram in partile moi ale acestora  :thumbup: . Nu te grabi sa cauti pe gagal! Oricum nu cred sa gasesti. Era doar o intrebare retorica!

P.S. Voi reveni.

Mai bine lasa  :lol:


Sa vedem cine enumera tipuri de calculatoare personale neadevarate. Pina apare raspunsul ma duc sa caut o reteta de streameri pe varza. Am io o sursa  :w00t:

#518
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Nu pricep în ruptul capului în ce fel duce la surmenare apăsarea unei combinații de două taste, pentru a schimba maparea tastaturii. În definitiv și ca să scrii orice trebuie să faci efortul de a apăsa niște taste. Dar brusc aici ne împotmolim și sîntem răpuși, ca lebedele mîncate de niște răi.

Așadar revin cu poze pentru cei grei de cap: se plasează degetul mare al mîinii stîngi întins peste tasta alt și se ține apăsat, apoi se aduce degetul mijlociu (pentru că vine comod exact la locul potrivit, la un ecartament și o mărime de dimensiuni medii ale mîinii) peste tasta shift și se apasă scurt. Schimbarea mapării se vede în bara de jos, lîngă ceas. Operațiunea ia maximum o secundă și se poate repeta oridecîteori se dorește. Combinația de taste poate fi și schimbată, pentru cine are alte preferințe, în felul următor: clic dreapta pe iconița mapării, settings - key settings și se alege de acolo orice altă combinație dorită.

E valabil și pentru multe distribuții de linux, din cîte știu, în orice caz pe netbookul meu cu ubuntu funcționează.

În afară de situația în care sînteți ciungi sau lipsiți de ambele mîini, efortul se desfășoară ca în figurile de mai jos:

[ http://img301.imageshack.us/img301/5479/fig1z.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img301.imageshack.us/img301/4421/fig2x.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img697.imageshack.us/img697/2900/fig3r.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scuzați calitatea pozelor, sînt făcute la repezeală cu telefonul mobil sub o lumină groaznică, dar cred că pentru ilustrare e suficient.

Și poate mai terminați odată cu "vai, ce greu e să apeși niște taste". Lăsați impresia că ați fi handicapați.

#519
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Pamfil, prezentarea ta e lipsită de 2 poze. Ale taskbar-ului indicând, respectic, RO - EN. Poate așa nu mai apar argumente puerile în posturile dușmanilor diacriticelor, adică ale dușmanilor mamei noastre, a tuturor, Limba Română.

#520
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008
A încercat cineva să scrie o simplă pagină în HTML cu tastatura pusă pe RO? N-ai cum (lipsesc caracterele de genul: "<", ">", iar "@" nu există (dacă vreau să intru pe mail)). :)
Așa că cei care se bat cu pumnul în piept că ne putem obișnui cu tastatura în română nu e chiar așa.
Apoi, problema cretină este inversarea lui "Z" cu "Y". Degeaba setez pe "Română (Standard)" pentru că mă înjură moderatorii că nu se văd diacriticele.
Eu tastez pe RO și EN. Nu e simplu deloc, pentru că trebuie să dau Alt + Shift de 50 de ori într-o oră.

PS: Înțeleg că scrisul fără diacritice e incorect, dar de aici până la a face atâta caz pentru ele e cale lungă.

#521
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAgeamiu, on 8th January 2010, 14:51, said:

Pamfil, prezentarea ta e lipsită de 2 poze. Ale taskbar-ului indicând, respectic, RO - EN. Poate așa nu mai apar argumente puerile în posturile dușmanilor diacriticelor, adică ale dușmanilor mamei noastre, a tuturor, Limba Română.

Eu n-o urasc pe maica-ta...dimpotriva  :lol:

#522
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View Postvata_pa_batz, on 8th January 2010, 14:15, said:

Eu n-o urasc pe maica-ta...dimpotriva  :lol:

Te onorează atitudinea.
Dar, zi că mamei tale i se spune în sat, Țața Mița, și tu îi scrii numele fără diacritice. N-o jignești de-o spurci, că o faci bărbat (Tata) și o acuzi de necinste (că ia Mita). Mergând mai departe pe idee, cum distingi - când scrii Tata Mita - că e vorba de doamna Țata Mița și nu de domnul Tata Miță (nume adesea folosit la bărbați). Lucrurile sunt deplin clare numai în cazul: ”Tata Mita se apuca sa-si alapteze pruncul”. Dar, uite cum arată ! Și cum o să crească pruncul ăla, dacă nu e nutrit cu limba română așa cum trebuie. El, chiar n-o să mai știe ce e scris. Noroc că va fi demult plecat din țară și va fi român numai la votare, când ne va alege președintele, locuind in Vancouver. Știe el care ne sunt problemele aici, deși românește nu mai știe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate