Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#37
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postvisez.trance, on Feb 2 2007, 19:20, said:

unde vreau sa ajung - daca lumea nu prea foloseste diacritice pe un forum, asta nu inseamna ca nu le foloseste.

...sau ca nu ar avea bun simt. Bravo! Un om cerebral, care a inteles exact, ce vreau sa spun

#38
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View Postvata_pa_batz, on Feb 2 2007, 18:12, said:

In alta ordine de idei ne adresam cu "du-te taica", numai atunci cind suntem in posesia bunului simt. M-ati lamurit! De altfel SVF a inteles fara dubiu, cu ce probleme ma confrunt  :peacefingers:
Citatul pretins a fi din postul meu a fost modificat.  M-am prins ușor pentru că eu nu pun niciodată spațiu înainte de punctele de suspensie.  Daca voiai să arăți că ai fragmentat citatul puteai folosi [...].  Modul cum sună după ce l-ai prelucrat tu este aproape jignitor ("du-te tată ..." e diferit de "du-te tată și distrează-te pe altă arie"), și îi schimbă sensul; ceea ce e departe de intenția mea cînd am scris mesajul.  Dacă aș fi vrut sa scriu ce pretinzi tu ca am scris aș fi zis simplu "du-te bă de-aici"; ceea ce după cum ai văzut n-a fost cazul.

La ceea ce ai scris tu ("ai ceva inpotriva?") te așteptai să-ți răspund cu dumneavoastră?  Formularea "du-te tată afară și te joacă" este chiar foarte potrivită în cazul ăsta.  Nu-ți înțeleg problema.  Fi bun și explică, sau fă ce-am zis în postul anterior.

#39
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostStrict, on Feb 2 2007, 19:38, said:

Citatul pretins a fi din postul meu a fost modificat.  M-am prins uşor pentru că eu nu pun niciodată spaţiu înainte de punctele de suspensie.  Daca voiai să arăţi că ai fragmentat citatul puteai folosi [...].  Modul cum sună după ce l-ai prelucrat tu este aproape jignitor ("du-te tată ..." e diferit de "du-te tată şi distrează-te pe altă arie"), şi îi schimbă sensul; ceea ce e departe de intenţia mea cînd am scris mesajul.  Dacă aş fi vrut sa scriu ce pretinzi tu ca am scris aş fi zis simplu "du-te bă de-aici"; ceea ce după cum ai văzut n-a fost cazul.

La ceea ce ai scris tu ("ai ceva inpotriva?") te aşteptai să-ţi răspund cu dumneavoastră?  Formularea "du-te tată afară şi te joacă" este chiar foarte potrivită în cazul ăsta.  Nu-ţi înţeleg problema.  Fi bun şi explică, sau fă ce-am zis în postul anterior.

Plecind de la ipoteza, ca esti un om inteligent, ma asteptam sa intelegi mesajul ascuns, editat vizibil intentionat intr-un mod exagerat. Datorita faptului, ca pina la urma softpedia este un forum oarecare si nu camera lorzilor sau cine stie ce editura de renume, consider (parerea mea), ca n-ar fi rau sa lasam biserica in satul ei de origine.
Cu alte cuvinte hai sa nu umflam importanta exprimarii sau pe cea a editarii peste limite sanatoase cum ar fi:

... in loc de [...]

Intelegi? Sau consideri, ca semnul de egalitate intre exprimarea gresita fie ea si in scris si lipsa bunului simt este justificat? Nu uita cind dai raspunsul, ca am plecat de la o oarecare ipoteza :)

Era sa uit: comportamente "lipsite de bun simt" iti dau dreptul sa scoti sabia pe loc, pentru a raspunde cu aceeasi moneda fara intirziere? Sau in situatiile respective nu conteaza?

Edited by vata_pa_batz, 02 February 2007 - 19:36.


#40
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Am înțeles mesajul ascuns, ceea ce n-are legătură cu ipoteza ta.  Poate ai observat că nu m-am legat de felul cum ai scris, m-am legat de mesajul transmis.  Și (mai tîrziu) de modul cum ai distorsionat postul meu.

Consider discuția încheiată.  Softpedia n-o fi Camera Lorzilor, dar asta în mod particular e aria de limba română.  Puțin respect n-ar strica.

#41
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostStrict, on Feb 2 2007, 17:00, said:

Dacă nu știi să scrii sau nu vrei,


View PostStrict, on Feb 2 2007, 19:38, said:

La ceea ce ai scris tu ("ai ceva inpotriva?") te așteptai să-ți răspund cu dumneavoastră?  Formularea "du-te tată afară și te joacă" este chiar foarte potrivită în cazul ăsta.  Nu-ți înțeleg problema.  Fi bun și explică, sau fă ce-am zis în postul anterior.

Am inteles! De obicei cind te legi de mesajul transmis si nu de felul cum l-am scris propozitia incepe la modul: "daca nu stii sa scrii..."
Intr-un fel suna si logic  :peacefingers: Domnule Einstein teoria dumneavoastra este absolut falsa! Nu stiti s-o scrieti.
Aveam dreptate sa "bag" in derizoriu tema :)

La un colt era sa uit...de data asta ti-am trunchiat mesajele, dar fara "...." :rolleyes:

Edited by vata_pa_batz, 02 February 2007 - 20:21.


#42
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View Postvata_pa_batz, on Feb 2 2007, 20:19, said:

Aveam dreptate sa "bag" in derizoriu tema :)
Ai ceva de adăugat referitor la diacritice?  Pînă acum am crezut că postezi de dragul de a contrazice, dar se pare că scopul tău e doar să fii off-topic.

#43
marmota Amelie

marmota Amelie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.12.2006
Fi bun și explică, sau...
[/quote]

Puțin respect, domnule Strict?!? Atunci, atenție sporită: Nu maltratați limba română!!!

Imperativul pozitiv al verbului a fi se scrie cu doi i: fii cuminte, fii bun...Primul i face parte din rădăcină, al doilea fiind desinența persoanei a II-a. Doar imperativul negativ are un singur i, întrucât e format cu infinitivul și nu are desinență.
(vezi concludentul exemplu:" Nu fi snob!") Aviz amatorilor... :P

#44
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View Postmarmota Amelie, on Feb 2 2007, 21:50, said:

Fi bun și explică, sau...
Puțin respect, domnule Strict?!? Atunci, atenție sporită: Nu maltratați limba română!!!

Imperativul pozitiv al verbului a fi se scrie cu doi i: fii cuminte, fii bun...Primul i face parte din rădăcină, al doilea fiind desinența persoanei a II-a. Doar imperativul negativ are un singur i, întrucât e format cu infinitivul și nu are desinență.
(vezi concludentul exemplu:" Nu fi snob!") Aviz amatorilor... :P
Ok, greșeala mea.  O poți posta la cutiuță.

#45
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
E mult mai rapid să scrii fără diacritice:
1. folosești mai putine taste
2. tastatura nu e optimizata pentru scrisul cu diacritice
3. daca setez tastatura pe RO se inverseaza multe caractere

Iar mie mi se pare ca este mult mai usor sa citesti fara aceste diacritice pentru ca textul este mult mai curat.

English rules !

#46
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostBlitzkrieg, on Feb 2 2007, 22:09, said:

E mult mai rapid să scrii fără diacritice:
1. folosești mai putine taste
2. tastatura nu e optimizata pentru scrisul cu diacritice
3. daca setez tastatura pe RO se inverseaza multe caractere
http://forum.softped...m...t&p=1598540

Quote

Iar mie mi se pare ca este mult mai usor sa citesti fara aceste diacritice pentru ca textul este mult mai curat.

English rules !
E, cu asta nu-s de acord :)

#47
finalone

finalone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 24.01.2007

View Postmatthew, on Jun 19 2006, 02:41, said:

Am și eu o curiozitate: De ce majoritatea nu folosesc diacritice?

eu chiar imi propusesem mai demult sa incep sa scriu cu diacritice (poate din plictiseala) si chiar scriam , pana cand de pe un forum cunoscut am trimis un PM... si cand am primit reply am vazut ca diacriticile fusesera inlocuite cu carectere necunoscute , de-ale windozului...
Faza cu diacriticele ... e ca nu sunt implementate mereu corect .. si decat sa te complici mai bine te rezumi sa scrii corect gramatical.

#48
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004
Eu am invatat metoda oarba in limba romana, cu diacritice.
Acum nu mai sunt in tara, nu am diacritice instalate nici acasa, nici altundeva unde as folosi un calculator, iar cum s-a spus mai sus, nu sunt folosite la o scara atat de larga din pacate.
Sunt numeroase cuvinte si fraze care au mai multe sensuri sau nu au deloc sens daca sunt scrise fara diacritice.
Nu o sa ma apuc sa imi instalez kbdro... etc. pentru ca nu mi se cer diacriticele nicaieri.
C'est la vie

#49
buciffal

buciffal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2005
Pardon că ne-am născut români. Asta e, limba română folosește diacritice, ba chiar destul de des. Dar un text scris cu diacritice se citește MULT mai ușor decât unul scris cu sh sau tz, etc. Folosirea diacriticelor este o dovadă de respect față de colegii forumiști.
Păcat că acestea nu sunt recunoscute întotdeauna corect de către Windows și se mai întâmplă să ne apară traznăi pe ecran. Dar acest lucru devine din ce în ce mai rar și nu va mai exista nici un impediment să scriem cu toții corect, cu diacritice, decât rea voința.
Haideți să vorbim românește și să nu mai acceptăm toate "englezismele" doar pentru a dovedi cât de "cultivați" suntem.
PS: englezisme = cuvinte sau expresii preluate din limba engleză ca atare, pentru care EXISTĂ echivalent în limba română.

#50
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007

View Postvisez.trance, on Feb 2 2007, 18:20, said:

sau cine stie poate pentru ca la serviciu am facut o situatie destul de mare scrisa cu diacritice (cum scriu toate documentele), si cand am predat-o mi s-a spus ca nu e buna pentru ca are diacritice. E grav tinand cont ca sunt bugetar in slujba statului roman.
E foarte grav. Mă mir că nu se implică nimeni, e un abuz. Cum adică, chiar din partea statului român să avem așa o atitudine?
E clar că vom ajunge departe..

View PostBlitzkrieg, on Feb 2 2007, 22:09, said:

Iar mie mi se pare ca este mult mai usor sa citesti fara aceste diacritice pentru ca textul este mult mai curat.
Nu este. Ți se pare. Nici nu știi cât de stresant e să citești fete în loc de fețe. Ți(vi) se pare ok?

View Posthoneybunny, on Feb 7 2007, 18:00, said:

Eu am invatat metoda oarba in limba romana, cu diacritice.
Acum nu mai sunt in tara, nu am diacritice instalate nici acasa, nici altundeva unde as folosi un calculator, iar cum s-a spus mai sus, nu sunt folosite la o scara atat de larga din pacate.
Sunt numeroase cuvinte si fraze care au mai multe sensuri sau nu au deloc sens daca sunt scrise fara diacritice.
Nu o sa ma apuc sa imi instalez kbdro... etc. pentru ca nu mi se cer diacriticele nicaieri.
C'est la vie
Dacă nu sunt folosite la scară largă asta nu înseamnă că tu nu le poți folosi ca să dai un exemplu pozitiv.. Nici cultura nu este "folosită" la scară largă dar asta nu face o rușine din a fi un om cultivat.
Desigur, nimeni nu-ți cere să folosești diacritice.. Numeni nu-ți cere să vii îmbrăcat frumos seara într-un local select (de regulă), numeni nu-ți cere să nu molfăi când mănânci sau să nu te ștergi cu palma la nas, ci să folosești o batistă. Cred că ai înțeles ideea.

#51
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostSVF, on Feb 13 2007, 04:21, said:

E foarte grav. Mă mir că nu se implică nimeni, e un abuz. Cum adică, chiar din partea statului român să avem așa o atitudine?
E clar că vom ajunge departe..
Nu este. Ți se pare. Nici nu știi cât de stresant e să citești fete în loc de fețe. Ți(vi) se pare ok?
Dacă nu sunt folosite la scară largă asta nu înseamnă că tu nu le poți folosi ca să dai un exemplu pozitiv.. Nici cultura nu este "folosită" la scară largă dar asta nu face o rușine din a fi un om cultivat.
Desigur, nimeni nu-ți cere să folosești diacritice.. Numeni nu-ți cere să vii îmbrăcat frumos seara într-un local select (de regulă), numeni nu-ți cere să nu molfăi când mănânci sau să nu te ștergi cu palma la nas, ci să folosești o batistă. Cred că ai înțeles ideea.

exagerezi

#52
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View Postvata_pa_batz, on Feb 13 2007, 12:41, said:

exagerezi
Nu exagerează.  Instituțiile publice ar trebui să scrie corect, să ceară diacritice dacă nu există, nu să le elimine dacă există.  Dar du-te pe pagina Academiei Române, și ai să vezi că nici ei nu scriu cu diacritice.  Dacă nici măcar Academia, care ar trebui să fie exemplu, nu e-n stare, ce pretenții să mai ai de la ceilalți... :puke:  Ei se mulțumesc doar să dea recomandări, dar nu le urmează.

#53
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

View PostStrict, on Feb 13 2007, 14:18, said:

Nu exagerează.  Instituțiile publice ar trebui să scrie corect, să ceară diacritice dacă nu există, nu să le elimine dacă există.  Dar du-te pe pagina Academiei Române, și ai să vezi că nici ei nu scriu cu diacritice.  Dacă nici măcar Academia, care ar trebui să fie exemplu, nu e-n stare, ce pretenții să mai ai de la ceilalți... :puke:  Ei se mulțumesc doar să dea recomandări, dar nu le urmează.
Haha! Ce chestie! Păi supermoderatorii nu ne recomandă nouă să fim corecți? :w00t:

#54
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
@Strict

cred ca vom discuta la nesfirsit pe tema asta. Daca molfai cind maninci, atunci esti cioban, dar poti compara sa zicem lipsa de educatie cu ignorarea diacriticelor?
In plus un forum este o modalitate de a trage de timp, nu cenaclu literar, olimpiada, sau stiu eu ce alta activitate elitara. Atit timp, cit distractia asta are loc in limite rezonabile, este de ajuns...nu?

Edited by vata_pa_batz, 13 February 2007 - 15:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate