Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#289
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcharme, on Oct 23 2008, 17:44, said:

e usor a cere altora sa faca si sa dreaga, dar tu nu-ti iei un telefon cu diacritice.
[...]
de ce laptopul meu n-are? pentru ca in firma in care lucrez limba folosita e engleza, iar sefii-s rusi. se accepta argumentul?

Aici unde sînt eu nici dacă m-aș peste cap n-aș găsi telefon cu diacritice românești. Toate au în schimb caractere japoneze. E mai clar acum?

Cît despre laptop, mă aflu într-o situație similară: la serviciu folosesc două limbi, engleza și japoneza. Dar nimănui nu i-a trecut prin cap să-mi pună vreo piedică în a-mi configura calculatorul așa cum doresc. Mă rog, se poate să aveți dreptate și rușii să fie mai autoritari.

Acum că vorbim de ce este posibil sau imposibil, practic sau nepractic, spuneți-mi: nici majuscule nu puteți scrie cu laptopul dumneavoastră? Și pe astea tot IT-știi vi le-au mîncat?

#290
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
e doar alegerea mea, asa cum si a ta este de a nu il folosi pe i din a.

@mufa: prefer sa rezolv probleme adevarate. hmmm, de fapt prefer sa rezolv probleme. asta nu-i. cel putin pentru mine. nici tantarul care bazaie de vreo saptamana in fiecare seara :)

Edited by charme, 23 October 2008 - 11:20.


#291
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcharme, on Oct 23 2008, 12:19, said:

prefer sa rezolv probleme adevarate. hmmm, de fapt prefer sa rezolv probleme. asta nu-i. cel putin pentru mine. nici tantarul care bazaie de vreo saptamana in fiecare seara :)
hi, ciac! asadar am avut dreptate cu ciac!

ps: eu nu folosesc diacritice si majuscule pt ca nu pretuiesc forumu.

#292
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcharme, on Oct 23 2008, 18:19, said:

e doar alegerea mea

Eu crezusem că chiar doriți să scrieți cît mai corect, în limita unui efort rezonabil, și că din motive obiective nu puteți. Acum m-am lămurit.

Îmi cer scuze pentru neînțelegere.

#293
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostAdiJapan, on Oct 23 2008, 12:40, said:

Eu crezusem că chiar doriți să scrieți cît mai corect, în limita unui efort rezonabil, și că din motive obiective nu puteți. Acum m-am lămurit.

Îmi cer scuze pentru neînțelegere.


reciproc valabil :)

#294
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postmufa, on Oct 23 2008, 12:02, said:

Ok. Am înțeles că TU ai o problemă cu niște pătrățele. EU ce vină am? Știu că e mai ușor să încerci să pasezi problema pe umerii altora decît să încerci rezolvarea ei.
Toata lumea are probleme. Io am o problema cu cerculetele da' nu ma plang  :lol:
Attached File  cerculete.JPG   191.96K   35 downloads

#295
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View Postcharme, on Oct 23 2008, 11:44, said:

.... ei bine, si eu sunt multumita cu al meu calculator, asa cum e el.

Dacă ești mulțumită, ce vrei? Să fii sănătoasă!

View Postcharme, on Oct 23 2008, 11:44, said:

de ce laptopul meu n-are? pentru ca in firma in care lucrez limba folosita e engleza, iar sefii-s rusi. se accepta argumentul? sau vrei egalitate, dar nu pentru catei?

Ei, vezi? Asta e! œin firma in care lucrez limba folosita e engleza, iar sefii-s rusiœ - mă mir că nu au adus soft rusesc + tastaturi cu litere chirilice...

Firma unde lucrez sunt italieni. Au adus windows, office, etc în italiană + tastaturi cu caractere specifice italiene. În Italia nici nu găsești windows sau tastaturi US! Și dacă îți comanzi se uită la tine ciudat: nu înțeleg la ce ți-ar trebui așa ceva.

Dar noi românii suntem mai œspecialiœ. Noi, și la noi în în țară folosim standardul US. Nu ne trebuie standard RO. Nuuuuu! Noi până nu ne œfurculisionœ până la capăt, nu suntem sănătoși...

Înțelegi ce fac rușii tăi și italienii mei? Se respectă! Este respectul de sine.
Cel mai elementar pas. Primul pas. Respectul de sine.
Dacă tu nu te respecți atunci ce pretenție ai de la ceilalți să te respecte?

Edited by eddingro, 23 October 2008 - 13:40.


#296
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
as intelege, dac-as avea pe tastatura asa ceva:

..меня реально заводит секс в публичном месте, а здесь столько любительского и профессионального секс-видео что просто можно смотреть часами! :) лови ссылку - уверена тебе придется взять на работе отпуск чтобы просмотреть все видео, что есть на этом сайте =) секс втроем, классный орал, шикарный анал, лесбо
- ну просто настоящее шоу устраивают эти горячие штучки друг с другом..
Короче, вот ссылка - заходи и получай полный доступ прямо щас...

sorry daca v-am injurat, e spam, n-am idee daca tre sa-mi creasca penisu' ca al rusilor sau e reclama la vreo vodca  :D  de ce oare nu ne-au pus sa-nvatam rusa? oare fiindca au realizat ca prin folosirea caracterelor universale se usureaza comunicarea?

(edit: dupa cum arata http-u', presupun ca v-am povestit cum si-o trag rusii  :lol:  )

Edited by charme, 23 October 2008 - 14:31.


#297
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
am un post invizibiiiil  :P clar, urmatorul nick tre' sa fie fata morgana :)

Attached File  last_post.jpg   136.25K   30 downloads


sigur e mana mafiei rusesti  :D

(sa vedem daca asta apare la last post)

#298
fws

fws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 25.10.2008
poate ca-s prea varza, da' n-am diacriticele pe tastatura.

#299
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Post654321, on Oct 23 2008, 13:04, said:

Toata lumea are probleme. Io am o problema cu cerculetele da' nu ma plang  :lol:
Attachment cerculete.JPG

Cerculețele apar cînd se folosește codarea pentru Europa de Vest în loc de cea pentru Europa Centrală. În mod normal programul de internet (IE, FF, Opera, etc.) selectează automat codarea și o nimerește bine. Poate că la tine nu este setat să aleagă automat codarea și e aleasă pentru toate paginile codarea vest-europeană. Verifică cu View>Encoding (IE) sau View>Character Encoding (FF). Eventual bifează selectarea automată în meniul respectiv și ai scăpat de probleme.

View Postfws, on Oct 26 2008, 13:37, said:

poate ca-s prea varza, da' n-am diacriticele pe tastatura.

Aproape nimeni nu le are, dar se poate scrie ușor cu ele. Începe să citești de la pagina 6 a acestei discuții și o să afli cum se procedează. Dacă o să-ți lipești niște mici etichete pe cele 5 taste cu diacritice va fi ca și cum ți-ai fi cumpărat tastatura cu diacriticele preimprimate.

#300
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Mi-am pus diacritice cu ședilă ca să fie toată lumea fericită.

#301
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmufa, on Oct 26 2008, 23:11, said:

Mi-am pus diacritice cu ședilă ca să fie toată lumea fericită.

io una is :) si-o sa fiu si mai si cand voi afla ce-i ședila si la ce foloseste dansa  :P sau era șenilă?  :rolleyes: sa treaca peste toti care ignoram diacriticele si sa ne faca una cu pamantul? in cazul asta imi dispare fericirea :(

#302
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postcharme, on Oct 27 2008, 12:12, said:

io una is :) si-o sa fiu si mai si cand voi afla ce-i ședila si la ce foloseste dansa  :P sau era șenilă?  :rolleyes: sa treaca peste toti care ignoram diacriticele si sa ne faca una cu pamantul? in cazul asta imi dispare fericirea :(

Ședila este un cîrlig virtual cu care e prinsă gîndirea celor care nu scriu cu diacritice și le neagă importanța. Pentru că așa cum se vede și din exemplul de mai sus, diacriticele oferă claritate limbii și astfel sînt evidențiate mai ușor greșelile de ortografie. Dacă Mufa n-ar fi folosit diacritice, jocul de cuvinte ședila/șenila n-ar fi fost posibil, iar greșeala ar fi trecut neobservată. Lipsa diacriticelor predispune la confuzie, de exemplu "senila" poate însemna șenila/șenilă/senila/senilă.

Limba română scrisă fără diacritice nu numai că își pierde precizia, dar este și scrisă anti-ortografic. Cine scrie fără diacritice nu are cum să susțină că scrie corect dpdv al ortografiei, pentru că "ortografie" înseamnă "scriere dreaptă/corectă", iar cine scrie "ii" în loc de "îi", "in" în loc de "în" sau "isi" în loc de "își" nu poate susține că scrie corect, indiferent că se înțelege sau nu ce vrea să spună. E vorba de aspectul scrisului, nu de mesajul transmis de el. Pentru că de înțeles se poate înțelege și ce spune o persoană care face dezacorduri, dar nimeni nu a susținut că ar trebui să existe toleranță în ce privește exprimarea incorectă gramatical, cred că nici măcar cei care scriu fără diacritice.

Charme zicea de "fanatismul diacriticios", iar în măsura în care el există (nu l-am văzut în această discuție) este o reacție normală la folosirea unei limbi greșite. Așa cum cineva care știe gramatică îl corectează pe un copil care face dezacorduri sau greșește un plural neregulat, tot așa "fanaticul diacriticios" le atrage atenția celor care scriu fără diacritice că greșesc folosind un mod de scris incorect. Dar faptul că discuția asta despre diacritice se poartă doar în România, deși toate țările Europei Centrale și de Est se confruntă cu probleme legate de diacritice, arată că problema este la o parte din populația României, nu la diacritice.

#303
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmihaicro, on Oct 27 2008, 20:55, said:

Ședila este un cîrlig virtual cu care e prinsă gîndirea celor care nu scriu cu diacritice și le neagă importanța. Pentru că așa cum se vede și din exemplul de mai sus, diacriticele oferă claritate limbii și astfel sînt evidențiate mai ușor greșelile de ortografie. Dacă Mufa n-ar fi folosit diacritice, jocul de cuvinte ședila/șenila n-ar fi fost posibil, iar greșeala ar fi trecut neobservată. Lipsa diacriticelor predispune la confuzie, de exemplu "senila" poate însemna șenila/șenilă/senila/senilă.

Limba română scrisă fără diacritice nu numai că își pierde precizia, dar este și scrisă anti-ortografic. Cine scrie fără diacritice nu are cum să susțină că scrie corect dpdv al ortografiei, pentru că "ortografie" înseamnă "scriere dreaptă/corectă", iar cine scrie "ii" în loc de "îi", "in" în loc de "în" sau "isi" în loc de "își" nu poate susține că scrie corect, indiferent că se înțelege sau nu ce vrea să spună. E vorba de aspectul scrisului, nu de mesajul transmis de el. Pentru că de înțeles se poate înțelege și ce spune o persoană care face dezacorduri, dar nimeni nu a susținut că ar trebui să existe toleranță în ce privește exprimarea incorectă gramatical, cred că nici măcar cei care scriu fără diacritice.

Charme zicea de "fanatismul diacriticios", iar în măsura în care el există (nu l-am văzut în această discuție) este o reacție normală la folosirea unei limbi greșite. Așa cum cineva care știe gramatică îl corectează pe un copil care face dezacorduri sau greșește un plural neregulat, tot așa "fanaticul diacriticios" le atrage atenția celor care scriu fără diacritice că greșesc folosind un mod de scris incorect. Dar faptul că discuția asta despre diacritice se poartă doar în România, deși toate țările Europei Centrale și de Est se confruntă cu probleme legate de diacritice, arată că problema este la o parte din populația României, nu la diacritice.

si bine zicea, ca vad ca ati innebunit dracu de tot de virgule, sedile si alte semne ... in asta sta comunicarea? in asta ne-am oprit? cu sau fara ,?

sau spune-mi, gandirea imi este cumva afectata daca nu folosesc? chiar nu va dati seama cand picati in derizoriu si nu mai scoateti capul de acolo?

ia uite frate unde s-a oprit limba romana .. scriu anti-ortografic .. ei si? sta cuiva in gat aspectul scrisului fara "senile" .. ei si?

nu, problema nu este la populatia romaniei, problema este la cei care incearca sa "impuna" si altora ceea ce cred ei ca este bine si corect si musai obligatoriu .. si desigur "impuna" nu are chiar sensul sau clasic ci se refera la modul aproape fanatic cu care aparati un fel de scriere.

#304
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
1.- Probabil că a fost o glumă. Este vorba de „sedilă”, nu „ședilă”.

2.- Domnule Celest, ce vrea să fie insulta de mai sus?
Aveți mandat să incitați oamenii la anarhie?
Dacă școala nu are rost, cu atât mai puțin are rost acest forum.

#305
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostCBV, on Oct 27 2008, 21:34, said:

1.- Probabil că a fost o glumă. Este vorba de „sedilă”, nu „ședilă”.

2.- Domnule Celest, ce vrea să fie insulta de mai sus?
Aveți mandat să incitați oamenii la anarhie?
Dacă școala nu are rost, cu atât mai puțin are rost acest forum.

care insulta? aia in care imi sta mintea in carligul "senilei"?

am zis eu ceva de scoala? am zis doar de cei care nu au ceva mai bun de facut decat sa predice folosirea diacriticelor

#306
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Avem multe de făcut, domnule Celest. Din acest motiv mă simt jignit de tonul dvs. și de ceea ce susțineți. Credeam că nu-mi pierd din timpul meu, arătând cum este corect să scriem. Până la a ajunge să scriem și ceva important, să învățăm, măcar, să scriem corect. Este un minim care nici școala nu reuște să-l transmită. Lăsați-ne să facem ceea ce trebuie și dvs. să vi le faceți pe ale dvs., cu succes și bună credință.

Edited by CBV, 27 October 2008 - 22:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate