Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#271
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
de curiozitate: cand scrieti sms-uri folositi diacriticele? (nu-mi spuneti ca n-aveti telefoane care sa le aiba in dotare, ca nu concep atata...hmm, cum era? lipsa de etica si morala, parca).

daca da, ati vazut vreodata cat de frumos ajunge la un destinatar care are-un telefon mai ... amarat, ca sa zic asa?

#272
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

 me_and_myself, on Oct 22 2008, 20:32, said:

Stiu ca nu-s eu fata draga, da' prea ai cerut-o insistent. :D



Pe care il faci.
so what?! stai liniștită în banca ta ;)

#273
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
exact, stai linistita si intelege odata ca nu conteaza cat e de paralel cu limba romana atata timp cat folseste diacriticele  :coolspeak:

si ia nu va mai legati de "pe"-ul ala, voi nu vedeti ca-i noul trend in staff-ul softpediei?  :naughty:  azi-maine-ajunge-n doom.

#274
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

 charme, on Oct 22 2008, 21:17, said:

exact, stai linistita si intelege odata ca nu conteaza cat e de paralel cu limba romana atata timp cat folseste diacriticele  :coolspeak:

si ia nu va mai legati de "pe"-ul ala, voi nu vedeti ca-i noul trend in staff-ul softpediei?  :naughty:  azi-maine-ajunge-n doom.
eu nu cred că te-am făcut paralelă (sau multe alte cuvinte care încep cu p), deși clar meriți. mă așteptam la altceva de la o femeie în toată firea...dar se pare că m-am înșelat. ține-o tot așa cu atitudinea asta că bine îți stă ;)

#275
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 Mr.Jinx, on Oct 22 2008, 21:34, said:

eu nu cred că te-am făcut paralelă (sau multe alte cuvinte care încep cu p), deși clar meriți. mă așteptam la altceva de la o femeie în toată firea...dar se pare că m-am înșelat. ține-o tot așa cu atitudinea asta că bine îți stă ;)


de ce n-ai completat ca nu cumva sa critic greselile pe care le gasesc ca... ca... ca... nu te mai joci cu mineeeeee  :crybaby:

paralela cu limba romana e cam greu sa ma faci, da' poti incerca. ti-as sugera ca macar in cursul incercarii sa tii cont si de i-uri si de prepozitii, ca saracu' typo poate fi el scos in fata o data, de doua ori, de trei ori ca pretext, da' la un moment dat cam pute  :D


nu stiu de la ce te asteptai de la o femeie matura (sau daca stii macar cum arata  :P ),dar pe viitor asteapta-te, vorba lui m&m, sa ti-o si furi cand o cauti cu lumanarea  :) continua cu atitudinea de "nu te baga" si "tine-o tot asa", e semn de muuuulta maturitate, echilibru in gandire si argumente concrete   ;)

perpendicular vrei sa fii?  :rolleyes:

#276
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

 Mr.Jinx, on Oct 22 2008, 20:48, said:

so what?!
"So what" pe un topic in care este vorba despre folosirea (extrem) de corecta a limbii romane (cu î din a, ca sa nu devii confuz) si in care ai aruncat cu prea mare lejeritate vorbe sforaitoare de genul " moral si logic"? Sa scrii incorect nu-i imoral sau ai vreun fetis pentru codite, virgulite si caciulite? Daca vrei "extreme", o putem da cu usurinta in ele, incepand de la faptul ca primul cuvant dintr-o propozitie se scrie cu litera mare, parca. Sau nu?  Da, stiu, "so what!".

#277
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 me_and_myself, on Oct 22 2008, 22:28, said:

"So what" pe un topic in care este vorba despre folosirea (extrem) de corecta a limbii romane (cu î din a, ca sa nu devii confuz)
Cu ce ar fi putut-o confunda? :D

#278
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

 Gabi73C, on Oct 22 2008, 22:32, said:

Cu ce ar fi putut-o confunda? :D

Cu romanes? :D Gasea el, lipsa diacriticelor naste monstri. Hm, sau somnu' uneia pe care nu mai retin cum o chema?

#279
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
parca mai stabilise pe-aci un cult fan al diacriticelor ca limba romana e cea vorbita la Roma  :P

#280
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 me_and_myself, on Oct 22 2008, 22:36, said:

Cu romanes? :D Gasea el, lipsa diacriticelor naste monstri. Hm, sau somnu' uneia pe care nu mai retin cum o chema?
Habar n-am! Te referi la coropisnita aia mare din Aliens care dormea si facea oua Kinder?

 charme, on Oct 22 2008, 23:31, said:

parca mai stabilise pe-aci un cult fan al diacriticelor ca limba romana e cea vorbita la Roma  :P
Si? Nu la Roma se vorbeste?! :huh:

#281
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 charme, on Oct 23 2008, 02:34, said:

de curiozitate: cand scrieti sms-uri folositi diacriticele? (nu-mi spuneti ca n-aveti telefoane care sa le aiba in dotare, ca nu concep atata...hmm, cum era? lipsa de etica si morala, parca).

daca da, ati vazut vreodata cat de frumos ajunge la un destinatar care are-un telefon mai ... amarat, ca sa zic asa?

Unde nu se poate, asta e, scriem cum putem. Pentru că într-adevăr ceea ce contează în primul rînd e conținutul, nu forma. Dar unde se pot folosi diacritice, dacă efortul nu e prea mare, nu văd de ce lumea s-ar înverșuna să le evite (în afară doar dacă există vreo modă „antidiacritică”). Iar la calculator și pe forum se pot folosi, trebuie numai să ai bunăvoința de a-ți petrece cîteva minute din viață configurîndu-ți calculatorul.

De fapt la întrebarea lui Charme se poate răspunde cu o altă întrebare, simetrică: „Cînd scrieți de mînă folosiți diacritice?” Sau mai mult: „Cînd vorbiți, pronunțați ă â î ș ț sau a a i s t?”

#282
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 AdiJapan, on Oct 23 2008, 06:02, said:

Unde nu se poate, asta e, scriem cum putem. Pentru că într-adevăr ceea ce contează în primul rînd e conținutul, nu forma. Dar unde se pot folosi diacritice, dacă efortul nu e prea mare, nu văd de ce lumea s-ar înverșuna să le evite (în afară doar dacă există vreo modă „antidiacritică”). Iar la calculator și pe forum se pot folosi, trebuie numai să ai bunăvoința de a-ți petrece cîteva minute din viață configurîndu-ți calculatorul.


ok, eviti gratios raspunsul (din moment ce pana si telefonul meu are diacritice, se poate), iar in al doilea rand, v-a scapat total postul meu cu drepturi de admin pe un calculator. fiti draguti si spuneti-mi de cate ori trebuie sa-l repet, s-o rezolvam din prima. :)

#283
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 charme, on Oct 23 2008, 16:16, said:

ok, eviti gratios raspunsul (din moment ce pana si telefonul meu are diacritice, se poate), iar in al doilea rand, v-a scapat total postul meu cu drepturi de admin pe un calculator. fiti draguti si spuneti-mi de cate ori trebuie sa-l repet, s-o rezolvam din prima. :)
Telefonul meu n-are diacritice, așa că de la el scriu fără. V-am răspuns. (De ce n-are? Pentru că în țara unde mă aflu nu prea sînt români.)

Dacă nu vă puteți configura calculatorul atunci n-aveți decît să scrieți fără diacritice. Presupun că persoana care are drepturi de administrator la calculatorul dumneavoastră este departe, a uitat parola sau a suferit cine știe ce nenorocire.

Nu cere nimeni nimănui imposibilul. Tot așa, dacă este peste măsură de complicat să se treacă la suportul diacriticelor atunci trebuie cîntărite avantajele și dezavantajele. De exemplu, probabil că unele ziare care pe internet publică în continuare fără diacritice ar avea probleme imense cu tranziția: schimbarea softului, convertirea bazei de date etc. Poate și-au propus să treacă direct la diacriticele corecte (S și T cu virgulă, nu cu sedilă) și să mai aștepte pînă acestea nu vor mai face probleme atîtor vizitatori. Cine știe, or fi existînd și justificări obiective, nu doar lenea, incompetența sau rea-voința.

E trist totuși că în România mai există administratori de sistem (pe la firme, internet cafe-uri etc.) care nu se obosesc să configureze calculatoarele încît să se poată scrie românește. Sînt curios, ei oare ce explicație au? Poate nu le-o fi spus nimeni „vreau să pot scrie cu diacritice” și ei singuri nu s-au gîndit.

#284
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

 AdiJapan, on Oct 23 2008, 10:53, said:

Telefonul meu n-are diacritice, așa că de la el scriu fără. V-am răspuns. (De ce n-are? Pentru că în țara unde mă aflu nu prea sînt români.)
...

Corect.

 AdiJapan, on Oct 23 2008, 10:53, said:

....
E trist totuși că în România mai există administratori de sistem (pe la firme, internet cafe-uri etc.) care nu se obosesc să configureze calculatoarele încît să se poată scrie românește. Sînt curios, ei oare ce explicație au? ....

http://www.sapteseri.ro/  Site pentru promovarea culturii.... scris fără diacritice. Motive? Puerile, desigur.

 charme, on Oct 22 2008, 20:34, said:

de curiozitate: cand scrieti sms-uri folositi diacriticele? (nu-mi spuneti ca n-aveti telefoane care sa le aiba in dotare, ca nu concep atata...hmm, cum era? lipsa de etica si morala, parca).

daca da, ati vazut vreodata cat de frumos ajunge la un destinatar care are-un telefon mai ... amarat, ca sa zic asa?

Agrument strâmb.
Nu e vina mea că respectivul are un astfel de telefon. N-are decât să și-l schimbe.

#285
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 AdiJapan, on Oct 23 2008, 10:53, said:

Telefonul meu n-are diacritice, așa că de la el scriu fără. V-am răspuns. (De ce n-are? Pentru că în țara unde mă aflu nu prea sînt români.)

e usor a cere altora sa faca si sa dreaga, dar tu nu-ti iei un telefon cu diacritice. ei bine, si eu sunt multumita cu al meu calculator, asa cum e el.

Quote

Dacă nu vă puteți configura calculatorul atunci n-aveți decît să scrieți fără diacritice. Presupun că persoana care are drepturi de administrator la calculatorul dumneavoastră este departe, a uitat parola sau a suferit cine știe ce nenorocire.


presupun ca tie ti-e usor sa mergi la it-ist sa-i ceri sa instaleze ceva fiindca vrei tu sa scrii pe softpedia in timpul orelor de lucru  :D  si e unu' care protesteaza ca n-o faci cu diacritice :) (asa ai priceput, in sfarsit? ma-ndoiesc, prevad ca tre' s-o mai repet de vreo 3 ori  :console:  )

de ce laptopul meu n-are? pentru ca in firma in care lucrez limba folosita e engleza, iar sefii-s rusi. se accepta argumentul? sau vrei egalitate, dar nu pentru catei?

 eddingro, on Oct 23 2008, 11:17, said:

Agrument strâmb.
Nu e vina mea că respectivul are un astfel de telefon. N-are decât să și-l schimbe.


el da, of cors. fanaticii diacriticelor nu  :lol:

#286
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
mianna, pardon, charme, tu de fapt ce vrei? Să nu mai scriem cu diacritice că tu nu le vezi bine?

#287
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 mufa, on Oct 23 2008, 11:48, said:

mianna, pardon, charme, tu de fapt ce vrei? Să nu mai scriem cu diacritice că tu nu le vezi bine?


doar sa va spun ca nu-mi plac patratelele :) dar na, nu-mi place nici cand iese lumea in bermude la bere, dar n-am zis nimanui sa nu vina  :P


a, mai vreau sa raspund la intrebarea din titlu, in caz ca v-a scapat, domn' sm. si eventual sa-nteleg de ce lui adijapan i se pare logic sa zica "nu le folosesc fiindca nu le am", dar cand am zis si eu asta mi-a sarit juma' de topic in cap.  :D

si in general, sa ma distrez de fanatismul diacriticios  :lol:

#288
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 charme, on Oct 23 2008, 11:56, said:

doar sa va spun ca nu-mi plac patratelele :)
Ok. Am înțeles că TU ai o problemă cu niște pătrățele. EU ce vină am? Știu că e mai ușor să încerci să pasezi problema pe umerii altora decît să încerci rezolvarea ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate