Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#235
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
E o simplă problemă de standardizare. Cu cît vor exista mai multe pătrățele ca cele arătate de charme, cu atît sunt șanse mai mari ca problema să fie rezolvată mai rapid.

#236
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postcharme, on Oct 19 2008, 22:15, said:

nu zau?

halucinanta e, asa cum ziceam si mai sus, ca formulare mai clara n-am gasit inca, partea cu "folosesc caractere incorecte sa para ca scriu corect". n-am zis-o eu, tu ai zis-o, sincer nu mi-am pus problema pana acum daca-i virgula sau sedila - . ei bine, mie-mi suna a "am o copie dupa Picasso in sufragerie ca sa arat ca investesc in arta". ei bine, eu n-am, dar nici nu pretind ca am.

tot ce-am priceput din discutia asta e ca CBV foloseste cel putin doua calculatoare :) din care cel putin unul n-are vista  :P sau mai bine spus, din care unul are vista - de putin timp ;) restul cititorilor au priceput ce sistem de operare am io. uite-asa, scrierea cu diacritice furnizeaza nebanuite informatii  :D

Problema la care te referi acum e cauzată de modul în care se face afișarea paginilor web (și în general afișarea textelor pe calculatoare). Metoda de afișare e bazată pe niște așa-zise "codepages", adică niște pagini cu coduri ale literelor, în fapt tabele cu coduri, unde fiecare literă e reprezentată printr-un cod. Fiecare pagină web are încorporată o informație despre pagina cu coduri folosită. O pagină scrisă în engleză/franceză/spaniolă/etc. folosește pagina cu coduri Windows-1252 (literele alfabetului latin + litere speciale folosite în limbile țărilor din Europa de Vest), iar o pagină scrisă în română folosește Windows-1250 (literele alfabetului latin + litere speciale folosite în limbile țărilor din Europa de Est). Dacă paginile unui forum românesc sînt setate să folosească Windows-1252 iar cineva dorește să scrie în română cu diacritice, atunci literele Ă Ș Ț nu ar putea să fie afișate corect, pentru că ele nu există în pagina cu coduri Windows-1252. Așa că Ă Ș Ț vor fi "aproximate" și înlocuite cu alte caractere, evident incorecte. Soluția este ca forumul respectiv să folosească Windows-1250, ceea ce este normal pentru un forum românesc, deoarece acest tabel cu litere conține toate diacriticele românești.

http://en.wikipedia....ki/Windows-1252

http://en.wikipedia....ki/Windows-1250

În fapt imaginea din postul lui Mufă este tipică pentru o nepotrivire de pagini cu coduri. Adică utilizatorul scrie sau lipește un text ce folosește pagină cu coduri (de ex. Windows-1250), dar aparatul de pe care scrie nu permite decît folosirea lui Windows-1252. Ca urmare rezultă niște ciudățenii ilizibile. E o problemă tehnică rezolvabilă ușor de tot printr-o actualizare a softului aparatului ce va adăuga suport pentru codarea Windows-1250.

Mai important e faptul că mai nou (de vreo 2-3 ani) nu se mai folosesc paginile cu coduri, ci codarea Unicode, care permite afișarea fără probleme a caracterelor din toate limbile. Deci pe aceeași pagină se poate scrie în română, franceză, chineză, spaniolă, rusă, engleză, japoneză, thailandeză, etc. și totul va fi afișat corect.

http://en.wikipedia.org/wiki/Unicode

Acum chestia cu scrisul corect cu caractere incorecte. Scrisul corect e cu diacritice. Dar pentru că diacriticele corecte (Ș/Ț cu virgulă) nu sînt afișate bine la cei cu XP nepeticit, se apelează la niște diacritice care seamănă cu ele (Ș/Ț cu sedilă), dar care nu sînt corecte pentru limba română. De ce nu sînt corecte ? Pentru că Ș cu sedilă este o literă din limba turcă, nu din română, iar Ț cu sedilă nu e folosit de nici o limbă din lume. Deci pînă cînd lumea va avea Vista sau Windows 7 se va scrie corect (cu diacritice), dar folosind unele diacritice incorecte (Ș/Ț cu sedilă), care au însă avantajul că sînt afișate bine și pe XP nepeticit. Ce e halucinant în treaba asta nu e compromisul la care se apelează, ci faptul că autoritățile lingvistice românești au dormit pe ele cînd s-au discutat paginile cu coduri, așa că Ș/Ț cu virgulă au rămas pe dinafară pînă la apariția codării Unicode.

Ghicirea sistemului de operare (XP/Vista) după folosirea lui Ș/Ț cu virgulă nu e corectă, după instalarea peticului se poate scrie și în Windows XP cu Ș/Ț cu virgulă (dacă se folosesc fonturile Arial, Times New Roman sau Verdana). Ba chiar și fără petic se poate scrie în XP dacă se folosește fontul Tahoma, singurul care conține deja Ș/Ț cu virgulă.

E ciudat ce se întîmplă în România, adică respingerea de către unii a diacriticelor. Astfel de probleme tehnice apar pentru toate limbile, dar în Polonia, Ungaria, Cehia, etc. nu se plînge nimeni și lumea scrie cu diacritice. Ce să mai vorbim de Rusia, China, Japonia, Coreea, Thailanda, India unde se folosesc alfabete nelatine...

Edited by mihaicro, 19 October 2008 - 22:25.


#237
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
prin urmare pana acum am stabilit ca as depinde in utilizarea diacriticelor:

- de aparatura

- de sistemul de operare

- de scriptu' lui ciuly  :P

- probabil si de alinierea planetelor :)  


va las sa ghiciti, la vederea listei asteia care tot creste, si tot creste, oare ce reactie as avea? "sigur ca da, cu multa placere!" sau "nu mersi!!!"  :rolleyes:

#238
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008
Într-adevăr afișarea corectă a diacriticelor depinde de mai multe lucruri (sistem de operare, programul în care se scrie, forumul pe care se postează, etc.), dar ăsta e un lucru obișnuit la calculatoare unde nu există acțiuni directe, ci mai degrabă înlănțuiri de acțiuni. Imaginea de pe ecranul monitorului trece prin multe etape de prelucrare, la fel stau lucrurile cu sunetul din difuzoare, cu conexiunea la internet, etc. În comparație cu acestea scrisul la calculator este mai degrabă un proces simplu. Acum că se va trece în masă la codarea Unicode, în 2-3 ani vor dispare complet problemele legate de diacritice.

Charme, te comporți ca un copil care spune că nu-și va mînca ciorba pentru că nu i se dă luna de pe cer, deși ciorba aia i-ar face bine pentru că l-ar ajuta să crească. Nu știu de ce ai impresia că există cineva care te-ar admira pentru așa ceva. Poate că ești mai răsfățat(ă) de felul tău, dar asta nu face decît să ofere o imagine proastă despre tine, de persoană imatură. În viață nu toate lucrurile îți stau la dispoziție așa cum ai vrea tu și nu toate sînt perfecte din prima, uneori e nevoie de un timp ca să ajungă la perfecțiune și să nu mai creeze probleme. O persoană matură se adaptează și încearcă să folosească lucrurile pe care le are la dispoziție, nu unele la care doar visează. Așa este și cu diacriticele, nu sînt perfecte acum, dar sînt îndeajuns de bune pentru a fi folosite. Iar această folosire este extrem de simplă, dovadă că numărul celor care scriu cu diacritice crește de la o zi la alta. Nimeni nu-i obligat să le folosească, dar cine ține la reputația proprie o va face, pentru că va dori să semnalizeze astfel că știe să scrie corect în română.

Edited by mihaicro, 20 October 2008 - 07:25.


#239
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmihaicro, on Oct 20 2008, 08:24, said:

Într-adevăr afișarea corectă a diacriticelor depinde de mai multe lucruri (sistem de operare, programul în care se scrie, forumul pe care se postează, etc.), dar ăsta e un lucru obișnuit la calculatoare unde nu există acțiuni directe, ci mai degrabă înlănțuiri de acțiuni. Imaginea de pe ecranul monitorului trece prin multe etape de prelucrare, la fel stau lucrurile cu sunetul din difuzoare, cu conexiunea la internet, etc. În comparație cu acestea scrisul la calculator este mai degrabă un proces simplu. Acum că se va trece în masă la codarea Unicode, în 2-3 ani vor dispare complet problemele legate de diacritice.

Charme, te comporți ca un copil care spune că nu-și va mînca ciorba pentru că nu i se dă luna de pe cer, deși ciorba aia i-ar face bine pentru că l-ar ajuta să crească. Nu știu de ce ai impresia că există cineva care te-ar admira pentru așa ceva. Poate că ești mai răsfățat(ă) de felul tău, dar asta nu face decît să ofere o imagine proastă despre tine, de persoană imatură. În viață nu toate lucrurile îți stau la dispoziție așa cum ai vrea tu și nu toate sînt perfecte din prima, uneori e nevoie de un timp ca să ajungă la perfecțiune și să nu mai creeze probleme. O persoană matură se adaptează și încearcă să folosească lucrurile pe care le are la dispoziție, nu unele la care doar visează. Așa este și cu diacriticele, nu sînt perfecte acum, dar sînt îndeajuns de bune pentru a fi folosite. Iar această folosire este extrem de simplă, dovadă că numărul celor care scriu cu diacritice crește de la o zi la alta. Nimeni nu-i obligat să le folosească, dar cine ține la reputația proprie o va face, pentru că va dori să semnalizeze astfel că știe să scrie corect în română.

nu ma ajuta sa cresc, am crescut deja pana acum, stiu folosi diacriticele. prefer sa fiu respectata pentru ce scriu, nu pentru felul in care scriu. si nu doresc sa semnalizez nimic, cel mult sa semnalez :) insa nu cred ca isi imagineaza careva ca n-as sti ca "a sti", de exemplu, presupune o diacritica, deci aici n-am nimic de semnalat.

patratelele insa ma deranjeaza, asa cum te deranjeaza si pe tine, pare-se. diferenta e ca tu alegi sa folosesti caractere incorecte, eu aleg sa nu le folosesc deloc.

Edited by charme, 20 October 2008 - 07:51.


#240
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008

View Postcharme, on Oct 20 2008, 08:39, said:

nu ma ajuta sa cresc, am crescut deja pana acum, stiu folosi diacriticele. prefer sa fiu respectata pentru ce scriu, nu pentru felul in care scriu. si nu doresc sa semnalizez nimic, cel mult sa semnalez :) insa nu cred ca isi imagineaza careva ca n-as sti ca "a sti", de exemplu, presupune o diacritica, deci aici n-am nimic de semnalat.

patratelele insa ma deranjeaza, asa cum te deranjeaza si pe tine, pare-se. diferenta e ca tu alegi sa folosesti caractere incorecte, eu aleg sa nu le folosesc deloc.

De acord, însă știi foarte bine că pînă să ajungă cineva să-ți cunoască conținutul scrisului, trebuie să-i placă felul în care scrii, aspectul scrisului. Asta se întîmplă și în realitate, unde cineva poate să scrie de mînă lucruri minunate, dar dacă are un scris ilizibil n-o să citească nimeni creațiile lui/ei. Este mult mai ușor să citești ceva scris cu diacritice, decît fără ele, lucru care se vede cel mai bine la textele lungi. Devine obositor să citești un articol mai mare, un eseu, o nuvelă sau un roman dacă sînt scrise fără diacritice. Plus că diacriticele conferă claritate textului, iar lipsa lor poate preta la confuzii de sens.

Pătrățelele deranjează pe toată lumea, pentru că textul nu poate fi citit decît dacă le înlocuiești în gînd cu ș și ț. Dar există o soluție simplă pentru asta, instalarea peticului, care nu ia decît 5 minute. În ce privește caracterele incorecte (Ș/Ț cu sedilă), nu este obligatorie folosirea lor, eu o fac pentru că mulți utilizatori nu știu de existența peticului. Microsoft nu a făcut o campanie de promovare a acestui petic pe internetul românesc și nici nu l-a inclus în Windows XP SP3, deci utilizatorii n-au nici o vină. Există însă alții care țin mult la diacriticele corecte și le folosesc tot timpul deși știu că nu vor fi afișate bine pe XP nepeticit. Du-te pe lista de discuții Diacritice și ai să vezi multe astfel de exemple.

#241
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmihaicro, on Oct 20 2008, 11:02, said:

De acord, însă știi foarte bine că pînă să ajungă cineva să-ți cunoască conținutul scrisului, trebuie să-i placă felul în care scrii, aspectul scrisului.

asta ziceam si eu. fara a ridica pretentii ca trebuie sa-si instaleze una-alta. ci by default, fiindca n-am de gand sa-mi pun in semnatura vreun anunt de genul "ca sa nu va zgarie retina postul meu, faceti urmatoarele setari..." (pan-as gasi o formulare fara diacriticele capricioase le-as zgaria-o de doua ori  :lol: ).

oricum, tie ori iti place asa, fara.... diacritice  :P , ca vaz ca ma citesti, ori acel "trebuie sa-i placa" nu-i tocmai adevarat  ;)  ce zici, esti dovada vie ca nu trebuie?


cat despre confuzii de sens, sunt atat de rare situatiile in care ele intr-adevar apar, incat nu merita amintite. a fost undeva un exemplu, probabil chiar in acest topic - rizibil pentru oricine stie ca dupa "vrea sa", de exemplu, nu poate urma un substantiv.

Quote

Pătrățelele deranjează pe toată lumea, pentru că textul nu poate fi citit decît dacă le înlocuiești în gînd cu ș și ț. Dar există o soluție simplă pentru asta, instalarea peticului, care nu ia decît 5 minute. În ce privește caracterele incorecte (Ș/Ț cu sedilă), nu este obligatorie folosirea lor, eu o fac pentru că mulți utilizatori nu știu de existența peticului.

exact, nu te obliga nimeni. voluntar folosesti niste chestii gresite. cel putin ale mele exista, is naturale, nu siliconate  :D

si-acum te parasesc, ca m-am plictisit sa spun acelasi lucru in fiecare post. tu macar ai avantajul ca te contrazici de la un paragraf la altul  :P

#242
mihaicro

mihaicro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.04.2008
Nu e nevoie să scrii să-și instaleze nimic dacă folosești diacriticele cu sedilă, ca 90% din românii care scriu cu diacritice.

Păi normal că citesc ce scrii pe acest fir de discuții despre diacritice, din moment ce trebuie să-ți răspund. Dacă ai scrie pe un fir de discuții pe altă temă poate ți-aș trece cu vederea posturile, la fel cum aș trece cu vederea și ce ai scrie într-un blog dacă l-ai avea. Textele mai mari sau cu un conținut mai profund sînt obositoare de citit dacă nu au diacritice.

Confuziile de sens sînt foarte frecvente. De exemplu la verbe se poate face confuzie de timp. Propoziția "el cinta la vioara" poate însemna "el cînta la vioară" sau "el cîntă la vioară". De substantive nu mai vorbesc, s-au dat multe exemple în paginile anterioare.

Diacriticele cu sedilă sînt greșite, totuși la mărimea literelor de pe ecranul calculatorului diferența față de cele cu virgulă nu este așa de mare. De altfel foarte puțină lume știe de diferența dintre diacriticele cu sedilă și cele cu virgulă, așa că nu se supără nimeni dacă cineva folosește diacriticele cu sedilă, mai ales că acestea sînt compatibile cu toate versiunile de Windows mai vechi sau mai noi.

============
Citat din Charme
si-acum te parasesc, ca m-am plictisit sa spun acelasi lucru in fiecare post. tu macar ai avantajul ca te contrazici de la un paragraf la altul
============

Iar te comporți ca un copil. Chestiile astea copilărești n-au nici o valoare într-o dezbatere și îți strică imaginea, în caz că ai fi interesată să ai una de persoană rațională.

#243
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmihaicro, on Oct 21 2008, 10:26, said:

Confuziile de sens sînt foarte frecvente. De exemplu la verbe se poate face confuzie de timp. Propoziția "el cinta la vioara" poate însemna "el cînta la vioară" sau "el cîntă la vioară". De substantive nu mai vorbesc, s-au dat multe exemple în paginile anterioare.

notiunea de "context" iti spune ceva? aici suntem pe un forum, nu la lectia cu "Ana are mere". eu una zic c-as reusi sa inteleg din context daca el canta acum sau canta intr-o seara cu luna plina din toamna trecuta. tu ce zici? poti inlocui corect in fraza mea verbele cu diacriuticele corespunzatoare?


copilaresc-necopilaresc, e foarte matur din partea ta ca imi repeti a 4-a oara povestea cu sedilele. hint: am citit-o doar prima data  :P

Edited by charme, 21 October 2008 - 09:42.


#244
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Ceva mă face să cred că cei speriați de folosirea diacriticelor stau prost cu gramatica și, dacă tot se poate scrie oricum, ce mai contează. Măcar cei ce scriu la Literatorul să respecte gramatica. Oricine poate greși, întâmplător, dar sistematic este altceva.

#245
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostCBV, on Oct 21 2008, 12:18, said:

Ceva mă face să cred că cei speriați de folosirea diacriticelor stau prost cu gramatica și, dacă tot se poate scrie oricum, ce mai contează. Măcar cei ce scriu la Literatorul să respecte gramatica. Oricine poate greși, întâmplător, dar sistematic este altceva.


ceva ma face sa cred ca  n-ai gasi prea multe exemple care sa arate ca ai dreptate, da' spor la cautat. asta ca sa nu ajung sa spun ca ceva ma face sa cred ca esti... completam epitetul mai tarziu, daca tot e suficienta parerea mea.

#246
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„ceva ma face sa cred ca n-ai gasi prea multe exemple care sa arate ca ai dreptate” – (charme)

Exemplul trebuie să fie școala, gramatica, DOOM2.
Vă rog să nu mă tutuiți, pentru că nu vă permit!

#247
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
charme, tind să cred că nu ești româncă, din moment ce ești atât de vehementă cu privire la folosirea diacriticelor. dacă intrai pe un forum nemțesc la fel începeai să obligi userii să nu mai scrie corect?? tu când vezi scris, de exemplu, cuvântul ?mate? la ce te duce prima dată mintea? cum poți știi la ce m-am referit eu?

Edited by Mr.Jinx, 21 October 2008 - 13:19.


#248
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
De fapt Charme are dreptate: sînt foarte de rare situațiile în care un text scris fără diacritice devine ambiguu. În mod obișnuit contextul e suficient. Și de fapt ambiguități există și dacă scriem cu diacritice: „Am făcut trei copii”.

De asemenea Charme are dreptate și cînd spune că scrierea cu diacritice necesită un efort. Iată, eu, acum cîțiva ani cînd am început să scriu cu diacritice peste tot, în primele cîteva ore scriam ceva mai încet, pentru că trebuia să caut pe tastatură noile litere. Cinci litere în plus e ceva.

Acestea sînt argumente foarte puternice pentru ca nimeni, niciodată, să nu fie nevoit să treacă prin asemenea chinuri. Cine-a mai inventat și diacriticele astea? De fapt, de ce nu ne-am născut americani?...

#249
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View PostAdiJapan, on Oct 21 2008, 14:54, said:

De fapt Charme are dreptate: sînt foarte de rare situațiile în care un text scris fără diacritice devine ambiguu. În mod obișnuit contextul e suficient. Și de fapt ambiguități există și dacă scriem cu diacritice: ?Am făcut trei copii?.

De asemenea Charme are dreptate și cînd spune că scrierea cu diacritice necesită un efort. Iată, eu, acum cîțiva ani cînd am început să scriu cu diacritice peste tot, în primele cîteva ore scriam ceva mai încet, pentru că trebuia să caut pe tastatură noile litere. Cinci litere în plus e ceva.

Acestea sînt argumente foarte puternice pentru ca nimeni, niciodată, să nu fie nevoit să treacă prin asemenea chinuri. Cine-a mai inventat și diacriticele astea? De fapt, de ce nu ne-am născut americani?...
lol...sper că glumești, că altfel e grav  :console:

Edited by Mr.Jinx, 21 October 2008 - 14:11.


#250
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostMr.Jinx, on Oct 21 2008, 14:19, said:

charme, tind să cred că nu ești româncă, din moment ce ești atât de vehementă cu privire la folosirea diacriticelor. dacă intrai pe un forum nemțesc la fel începeai să obligi userii să nu mai scrie corect?? tu când vezi scris, de exemplu, cuvântul ?mate? la ce te duce prima dată mintea? cum poți știi la ce m-am referit eu?

arata-mi, te rog, unde am obligat eu pe cineva sa faca ceva sau sa scrie intr-un anumit fel. nici macar cratima nu-i pot obliga pe unii s-o foloseasca corect, desi tare mi-as dori :)

arata-mi, daca reusesti, unde am sugerat macar cuiva sa renunte la diacritice, unde am facut referire la ideile altor persoane, unde am vorbit in numele altcuiva.

daca nu reusesti, permite-mi sa presupun eu ca sensurile limbii romane ti-s cu adevarat straine. sau ca intr-adevar, scrierea fara diacritice aduce mult cu limba chineza, nu intelegi nimic din ce citesti  :P

cand vad cuvantul "mate" izolat, ma duce mintea ca cineva se plictiseste si insira cuvinte aiurea pe forum.
cand vad "am o durere de mate", "am vazut doua mate care se joaca" sau "am maine teza la mate", nu presupun ca te doare materia de la scoala, ca ti se joaca intestinele sau ca ai teza la pisici  :D  daca tu nu reusesti sa le percepi textul IN CONTEXT, (scuzati majusculele, de obicei nu tip, da' decat sa repet iar de 4 ori, poate-poate se-ntelege, am ales sa le scot in evidenta) te compatimesc  :console: iar eu pe forum ma astept sa intalnesc si contextul, de liste de cuvinte m-am saturat la TOEFL si GRE :)


PS: asa straina cum mi-e limba romana, permite-mi sa te corectez: cum poti sti

Edited by charme, 21 October 2008 - 18:14.


#251
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008
mihaicro, tu esti ruda cu muntele alb?

#252
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View Postcharme, on Oct 21 2008, 19:06, said:

PS: asa straina cum mi-e limba romana, permite-mi sa te corectez: cum poti sti
poți să spui ce vrei, în fața mea nu ai nici un respect pentru tam-tam-ul care îl faci din cauză că vezi doamne nu poți vizualiza corect anumite caractere, CARE SUNT SPECIFICE LIMBII NOASTRE ȘI ESTE MORAL ȘI LOGIC SĂ LE FOLOSIM, fără să te gândești că poate este din cauza prostiei de browser pe care o folosești, fără să te gândești că poate este nevoie să setezi un anumit character encoding, fără să înțelegi ce tot încearcă să-ți explice atâtea persoane de câteva mesaje bune. ești un gică contra, tot ce nu este ca tine, clar nu e bun!

Edited by Mr.Jinx, 21 October 2008 - 20:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate