Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#145
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View PostCelestin, on Feb 11 2008, 15:01, said:

http://www.secarica...._kbd_winxp.html

probabil ai XP, daca nu, ai si alte OS-uri acolo pe stanga paginii + detalii

pacat ca nu si pentru linux :P

oricum e laudabila initiativa programatorului ;)

#146
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Pentru Linux nu ai nevoie.  Linuxul vine deja configurat așa.  Parca ziceai ca ai Ubuntu, dă-l pe tastatura românească și o să ai una foarte asemănătoare cu aia.

#147
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
2 întrebări:

-Am vazut de cumpărat, mai nou, tastaturi cu caractere românești care au @ la locul lui adică pe tasta cu cifra 2 și nu pe tasta cu litera V. Ce e cu ele? E o altă codare de caractere? E un alt standard?

-În yahoo groups, dacă scriu cu diacritice din Firefox, în Internet Explorer nu sunt afișate bine. Dacă corectez din IE nu sunt afișate bine în Firefox. De ce? Care-i buba? Ce e de făcut? Asta nu se întâmplă, spre exemplu, aici pe forumul Softpedia.

Mulțumesc

#148
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008
Ce bine ca s-a inventat democratia. Ca altfel chiar trebuie sa scriu cu diacritice. Acum serios. Eu nu folosesc diacritice pentru ca 99% din internet e fara lb. romana. Asta inseamna ca peste tot unde scriu/citesc/ma logez nu se folosesc diacritice. E o pacoste unitila sa folosesc diacritice in scrisul "virtual". Ar trebuie sa ma obisnuiesc iar cu tastatura, oarecum, si nu m-ar ajuta mai deloc.
Daca cineva se simte zgariat pe retina cand imi citeste mie sau oricui posturile fara diacritice, inseamna ca are o problema la retina.
100% din cei care scriu fara diacritice stiu sa scrie cu ele in viata reala. Nu au uitat. Si stiu sa citeasca in ziare/reviste si orice alt loc plin de diacritice, fara sa se planga. Dar daca ajungi sa te plangi de diacriticele altuia, e cam trist.
Atat timp cat nu uit sa scriu cu diacritice pe hartie/asfalt/pereti/masini/etc. e bine.

Edited by IVAN_V, 10 April 2008 - 13:05.


#149
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Treaba asta cu diacriticele e o mare aberatie si nimic mai mult.

Nu ma obliga pe mine nimeni sa scriu mereu obtuy, yiua, Tuesdaz, "următoareleȘ" in loc de "următoarele:" etc., la fel cum nu ma poate obliga nimeni sa dau Logitech G15-le meu de 3 milioane pe o tasta de kk de 30 de lei.

Forumu asta nu e nici scrisoare, si nici mail. E doar un forum. Poate ca in aceeasi zi scriu din 3 locuri diferite, de pe tastaturi diferite, de pe sisteme de operare diferite.

Oricum, o chestie mai neglijabila decat scrisul cu sau fara diacritice pe un forum nu exista pentru limba romana.

Edited by SINEKT, 10 April 2008 - 13:13.


#150
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostIVAN_V, on Apr 10 2008, 14:01, said:

Ce bine ca s-a inventat democratia. Ca altfel chiar trebuie sa scriu cu diacritice. Acum serios. Eu nu folosesc diacritice pentru ca 99% din internet e fara lb. romana.
Cred că e o supraestimare grosolană.  Nu cred că 1% din Internet e în română.  Ai ceva statistici?

View PostSINEKT, on Apr 10 2008, 14:12, said:

Nu ma obliga pe mine nimeni sa scriu mereu obtuy, yiua, Tuesdaz, "următoareleȘ" in loc de "următoarele:" etc., la fel cum nu ma poate obliga nimeni sa dau Logitech G15-le meu de 3 milioane pe o tasta de kk de 30 de lei.
Vezi că e un link cîteva posturi mai sus.

#151
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostSINEKT, on Apr 10 2008, 10:12, said:

Nu ma obliga pe mine nimeni sa scriu mereu obtuy, yiua, Tuesdaz, "următoareleȘ" in loc de "următoarele:" etc., la fel cum nu ma poate obliga nimeni sa dau Logitech G15-le meu de 3 milioane pe o tasta de kk de 30 de lei.
Totul ține de obișnuință.
Dacă e să abstractizăm puțin, limba este totuși unul din domeniile foarte conservatoare ale spiritualității unui popor. Nu te obligă nimeni să scrii obtuy sau yiua, o faci pentru că ți se pare mai corect și mai ușor de înțeles pentru ceilalți.

#152
IVAN_V

IVAN_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 02.04.2008

View PostStrict, on Apr 10 2008, 14:32, said:

Cred că e o supraestimare grosolană.  Nu cred că 1% din Internet e în română.  Ai ceva statistici?
Aaaaa... Cum ? Adica e sub 1% ? Pai si mai rau. Ziceam 1% ca sa-i fac sa se simta norocosi astia cu "salvati diacriticele"... Dar daca zici tu ca e supraestimare 1% :D :D Foarte bine !!!  :coolspeak:

#153
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Corect. Estimey... aaaaa... pardon, estimez undeva la 0.000324 % cei care scriu cu diacritice. De ex. la noi in firma se trimit yeci (pardon, zeci), daca nu chiar peste 100 de mailuri / zi (evident cu destinatar tot roman). Nimeni, dar NIMENI nu foloseste diacritice. Pentru ca este o risipa stupida si inutila de timp si nervi. Si toti stim ca timpul inseamna bani.

Era un unul care imi dadea un link mai devreme... sa-ti spun ceva: eu pana acum nu am avut nici o problema cu nimeni din cauza nefolosirii diacriticelor si nici nu o sa am, am gasit topicul asta cand n-aveam ce face la servici si hoinaream aiurea pe SP si mi s-a parut foarte ciudat cum sar unii dintre voi pentru diacritice de parca ar fi nu stiu ce chestie super importanta si m-am hotarat sa dovedesc si eu ca acel 99,9999% care nu folosesc diacritice este real si pe bune. Inca nu am cunoscut pe nimeni, real sau virtual, care sa scrie la calculator regulat cu diacritice.

Nu vorbesc despre scrisul de mana, aia e alta mancare de peste, unde efortul fizic si psihic depus pentru amplasarea diacriticelor este infinit mai mic fata de cel depus cu o tastatura.

Edited by SINEKT, 12 April 2008 - 00:24.


#154
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostSINEKT, on Apr 12 2008, 01:17, said:

Inca nu am cunoscut pe nimeni, real sau virtual, care sa scrie la calculator regulat cu diacritice.
Încîntat de cunoștință.

#155
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostStrict, on Apr 13 2008, 13:10, said:

Încîntat de cunoștință.

Intrebare de baraj :  ai servici ? :naughty:

#156
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Da.  Mă numesc Dorel și folosesc un tîrnăcop special, cu coada în limba română.

În legătură cu asta, ar trebui să fac un foarte mic top cu cele mai tîmpite programe din lume.

Locul 2, Yahoo Messenger, care de cîte ori bat ă șterge rîndul.  L-am dezinstalat.  Aș folosi MSN, care n-are problema asta, dar l-am dezinstalat pentru alte bube, mai adînci.

Locul 1, coroniță, felicitări, înjurături: Outlook.  În timp ce toate programele stau cuminți și-și văd de treabă, Outlook schimbă tastatura în engleză de cîte ori dau new mail.  Am instalat un Outlook mai nou care face chestia asta mai rar.

Cu excepțiile astea două, n-am descoperit probleme majore.

#157
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Găsesc problema folosirii diacriticelor o chestiune de normalitate.

Dar și aici, ca în multe alte chestiuni, noi românii, ne comportăm anormal.

Nu există țară, popor, în lumea asta, (nu vorbesc de cei care locuiesc în copaci și culeg banane) care să nu-și folosească corect alfabetul. Și lucrul acesta vine de la sine înțeles, normal, nici nu e de conceput altfel. În orice țară (normală) veți merge veți găsi, tastaturi sau soft DOAR în limba țării respective. Soft, tastaturi, etc, US doar pe comandă specială și doar în anumite magazine, iar toți vânzătorii se vor uita ciudat la voi neînțelegând bine ce vreți de la ei și ce dracu vreți să faceți cu softul, tastaturile, etc, US. Vorbesc din proprie experiență, nu povești.
Motivul cu internetul, etc, etc, e mai mult decât pueril. Eu bănuiesc că se trage de fapt de la Chirița - atunci era cu franceza, acum e cu engleza.
Noi românii, cu 5 caractere în plus pe tastatură, ne tot dăm ochii peste cap œtrebuie sa ma obisnuiesc iar cu tastaturaœ.
Găsiți dovezi, repet, în TOATĂ lumea. În țările civilizate œLogitech G15-leœ tău œde 3 milioaneœ nu există decât în standardul țării respective. Așa e cu toate tastaturile și cu tot softul începând de la Microsoft și până unde vrei tu. De ce? Zic eu, pentru că în primul rând, se respectă. Dacă tu nu te respecți ce pretenție ai de la ceilalți să te respecte?


Ce ar trebui să zică bulgarii, după logica voastră? O mulțime de bălării, dar nu o fac. De ce? Repet, pentru că, în primul rând, se respectă.

Attached Files



#158
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Posteddingro, on Apr 14 2008, 12:30, said:

Găsesc problema folosirii diacriticelor o chestiune de normalitate.

Dar și aici, ca în multe alte chestiuni, noi românii, ne comportăm anormal.

Nu există țară, popor, în lumea asta, (nu vorbesc de cei care locuiesc în copaci și culeg banane) care să nu-și folosească corect alfabetul. Și lucrul acesta vine de la sine înțeles, normal, nici nu e de conceput altfel. În orice țară (normală) veți merge veți găsi, tastaturi sau soft DOAR în limba țării respective. Soft, tastaturi, etc, US doar pe comandă specială și doar în anumite magazine, iar toți vânzătorii se vor uita ciudat la voi neînțelegând bine ce vreți de la ei și ce dracu vreți să faceți cu softul, tastaturile, etc, US. Vorbesc din proprie experiență, nu povești.
Motivul cu internetul, etc, etc, e mai mult decât pueril. Eu bănuiesc că se trage de fapt de la Chirița - atunci era cu franceza, acum e cu engleza.
Noi românii, cu 5 caractere în plus pe tastatură, ne tot dăm ochii peste cap œtrebuie sa ma obisnuiesc iar cu tastaturaœ.
Găsiți dovezi, repet, în TOATĂ lumea. În țările civilizate œLogitech G15-leœ tău œde 3 milioaneœ nu există decât în standardul țării respective. Așa e cu toate tastaturile și cu tot softul începând de la Microsoft și până unde vrei tu. De ce? Zic eu, pentru că în primul rând, se respectă. Dacă tu nu te respecți ce pretenție ai de la ceilalți să te respecte?


Ce ar trebui să zică bulgarii, după logica voastră? O mulțime de bălării, dar nu o fac. De ce? Repet, pentru că, în primul rând, se respectă.

E o problema cat se poate de simpla.

->La servici am mailuri de trimis si acte de printat. Influenteaza/a influentat vreodata cu ceva treburile firmei faptul ca am scris cu sau fara diacritice ? NU !
->Acasa/in timpul liber (uneori tot la servici :lol: ), scriu pe SP, scriu pe messenger, plus alte forumuri si site-uri. Ma influenteaza/m-a influentat vreodata pe mine, personal, faptul ca am scris cu sau fara diacritice? NU !

Atunci de ce sa-mi pese ? E ca si cum ar trebui sa merg mereu pe strada cu un morcov.... undeva, pentru ca toata lumea face asta si e foarte cul si patriotic... not ! :death:

Si daca tie romana si bulgara ti se par asemanatoare... no comment.

#159
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
e deranjant că yahoo ține morțiș la encodingul iso8859-1 orice-ar fi. :death:

Edited by gigel de hohențolărn, 19 April 2008 - 07:51.


#160
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postgigel de hohențolărn, on Apr 19 2008, 07:50, said:

e deranjant că yahoo ține morțiș la encodingul iso8859-1 orice-ar fi. :death:

Asa e. Cred ca de maine ma apuc de droguri din cauza asta. Posibil sa ma si sinucid.

#161
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostSINEKT, on Apr 19 2008, 10:02, said:

Asa e. Cred ca de maine ma apuc de droguri din cauza asta. Posibil sa ma si sinucid.
puțin îmi pasă ce faci dumneata.
puțin îmi pasă și de mircarii care scriu cu sh, tz, k, qewl, sau mai știu eu ce aberație.

#162
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View PostSINEKT, on Apr 19 2008, 07:38, said:

E o problema cat se poate de simpla.

->La servici am mailuri de trimis si acte de printat. Influenteaza/a influentat vreodata cu ceva treburile firmei faptul ca am scris cu sau fara diacritice ? NU !
->Acasa/in timpul liber (uneori tot la servici :lol: ), scriu pe SP, scriu pe messenger, plus alte forumuri si site-uri. Ma influenteaza/m-a influentat vreodata pe mine, personal, faptul ca am scris cu sau fara diacritice? NU !

Atunci de ce sa-mi pese ? E ca si cum ar trebui sa merg mereu pe strada cu un morcov.... undeva, pentru ca toata lumea face asta si e foarte cul si patriotic... not ! :death:

Si daca tie romana si bulgara ti se par asemanatoare... no comment.

Cuvântul œserviciœ nu există.
Te influențează/te-a influențat vreodată pe tine, personal, faptul că  scrii greșit? œNU !œ
Dormi în pace.

_______________________

Hai, c-ai învățat ceva astăzi!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate