Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
1061 replies to this topic

#1045
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Unele comentarii de aici sună cam așa: „Bună, mă numesc Gheorghe și sînt alcoolic. Se împlinește o lună de cînd sînt treaz.”

Bineînțeles că scrisul cu diacritice e de preferat. Dar e o chestie normală, nu e nevoie să te mîndrești cu asta.

#1046
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007

View PostStefanVolnitchi, on 18 octombrie 2017 - 21:06, said:

În opinia mea semnele diacritice sunt un aspect important când scriem pe un forum.
Nu este așa de greu să faci semnele diacritice și nu ia așa de mult timp. Ele sunt necesare dacă vrei să fii considerat inteligent. Nu există nici un motiv pentru a evita semnele diacritice. La majoritatea calculatoarelor nu este complicat deloc.
În concluzie semnele diacritice sunt foarte importante mai ales pe un forum de limba română.Posted Image

Și ce fac dacă scriu cu diacritice, iar când cineva mă citează, arată ca mai sus?

#1047
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postdani.user, on 21 octombrie 2017 - 12:24, said:

Și ce fac dacă scriu cu diacritice, iar când cineva mă citează, arată ca mai sus?
Îi informați pe cei care pot corecta problema.

#1048
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Va rog sa imi dati si mie s cu senila, s cu virgula, t cu senila si t cu virgula. Majuscule si minuscule. Am nevoie pentru saitul meu.
Multumesc. :)

#1049
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
https://en.wikipedia...manian_alphabet

Ai jos un tabel cu ele: Unicode and HTML

#1050
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Multumesc, dani.user!

#1051
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postopen-your-eyes, on 01 noiembrie 2017 - 15:40, said:

s cu senila, ... , t cu senila ...
Cu sedilă, mey, nu cu șenilă sau senilă, sau cum oi fi reținut tu că se numește sedila.

#1052
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Ah, da. Sunt prost. Nevermind. Posted Image

#1053
-Andrei-

-Andrei-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 17.07.2009
Buna seara, inainte de a reinstala Windows-ul foloseam un programel "rops" mi se pare fara sedila, aveti idee unde l-as mai putea gasi? sau ceva asemanator sa ma pot folosi tot de alt gr + litera. Multumesc!

Edited by -Andrei-, 23 January 2018 - 23:32.


#1054
CristinaMM

CristinaMM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.01.2018
Uneori e mai ”comercial” să scrii fără diacritice... Am în vedere nu doar alaptarea de mai jos, ci și alte cazuri de genul acesta. Oare evitarea diacriticelor nu duce la mai multe erori în textele transmise pe internet. Greșeli care altfel nu ar fi fost, într-o scriere mai îngrijită. Și eu cred că e mai simplu de scris fără, pentru cei care își trimit mesaje urgente unul altuia. Din această cauză, un mesaj comercial scris fără diacritice poate atrage uneori atenția mai mult. De fapt nu știu. Depinde de client. Interesant că lampa e utilă și ca lampă de citit, o utilizare în plus... față de alaptare. Poate de data asta nu voiau să spună ca și lampă de citit, o eroare frecventă.
http://www.elefant.r...-11519-355.html


Attached File  Reer Reer Lampa de veghe citit Incolor elefant ro (1).jpg   82.32K   25 downloads

Edited by CristinaMM, 07 February 2018 - 20:59.


#1055
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003

View Post-Andrei-, on 23 ianuarie 2018 - 23:32, said:

Buna seara, inainte de a reinstala Windows-ul foloseam un programel "rops" mi se pare fara sedila, aveti idee unde l-as mai putea gasi? sau ceva asemanator sa ma pot folosi tot de alt gr + litera. Multumesc!
Dacă te referi la Microsoft Windows de la Vista inclusiv încoace, asta sună a configurare de tastatură în mod „Română (programatori)” (respectiv „Romanian (Programmers)”), configurare pentru care nu este necesar niciun program dedicat – este suficient ca din setările de limbă ale sistemului să atribui acest aranjament tastaturii românești.

Pe vremuri prin zona Linux acestui aranjament i se mai spunea ASTIQ – AltGr+A=Ă, AltGr+S=Ș, AltGr+T=Ț, AltGr+I=Ύ, AltGr+Q=Â.
Mai detaliat în cazul Microsoft Windows.

Cristi

Edited by secarica, 09 February 2018 - 22:25.


#1056
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
Ați întîlnit culturi străine care să folosească alfabetul latin cu diverse diacritice și în care să fie răspîndită scrierea fără diacritice la nivelul comunicării de masă pe internet sau chiar în indicatoare sau acte oficiale? Am o suspiciune că am fi unici în privință asta, dar poate știe cineva alte cazuri.

#1057
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
De asemenea, aș fi curios să știu dacă nu cumva cei care refuză folosirea diacriticelor în română și comunică în scris în alte limbi europene decît engleza folosesc diacriticele cînd scriu în limba respectivă (de ex. franceză, germană, spaniolă). Dacă bănuiala mea e întemeiată, de ce? Româna nu merită același tratament? E mai greu de scris în română decît, să zicem, în franceză?

#1058
dextercioby

dextercioby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.04.2017

Vizualizare mesajobilici, pe 27 aprilie 2021 - 22:13, a scris:

Ați întîlnit culturi străine care să folosească alfabetul latin cu diverse diacritice și în care să fie răspîndită scrierea fără diacritice la nivelul comunicării de masă pe internet sau chiar în indicatoare sau acte oficiale? Am o suspiciune că am fi unici în privință asta, dar poate știe cineva alte cazuri.

Românii o fac din lene/indolență. Mulți scriu de pe telefon, nu apasă tastatura să se încarce toate opțiunile de litere.

#1059
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ultima vreme am vazut tot mai des o struto-camila in scrisul multora, adica diacritice doar in jumatate din locuri. Asta din cauza auto-correctului. Cele cu diacritice sunt luate din bara de auto-correct.

Eu scriu fara din lene, imi e mai rapid sa scriu fara, doar in acte sau comunicari oficiale le pun.

#1060
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021
Folosesc în scriere/vorbire diacritice deoarece ele sunt componente de bază ale limbii române.
Fără ele nu există cuvinte ci doar „grupuri de litere”.
De ce le numesc „grupuri de litere” ?
Pentru că trebuie să faci un efort suplimentar pentru a le converti în cuvinte din limba română.

#1061
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Ca bine zici, eu si vorbesc fara diacritice...
Imi amintesc din armata de chestia cu "trimiteti urgent 300 de paturi" iar aia chiar au trimis paturile. De fapt, aveau nevoie de pături...

#1062
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 05.03.2009

Vizualizare mesajdextercioby, pe 11 mai 2021 - 00:48, a scris:

Românii o fac din lene/indolență. Mulți scriu de pe telefon, nu apasă tastatura să se încarce toate opțiunile de litere.

Este adevărat, dar e și multă prostie, incultură și îngâmfare.
Uneori citesc recenzii la diverse produse și dau peste comentarii scrise în română (fără diacritice), plus câte o propoziție sau o expresie scrisă (corect) în engleză.
Nu vi s-a întâmplat să citiți - pe forumuri românești - câte o expresie scrisă greșit în engleză, iar altcineva să o corecteze? Ambele persoane scriind în română fără diacritice?
Zilele astea, cu ocazia războiului din Ucraina, e la modă să afișezi diverse încurajări în limba ucraineană - scrise corect, cu caractere chirilice. Un lucru demn de laudă. Problema e că, uneori, aceeași persoană scrie corect mesajul sau expresia în ucraineană, apoi scrie „romani” și „Romania”, fără diacritice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate