Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

GBuy - alternativa Paypal

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Poate nu stiati, insa Google nu putea ignora asemenea afacere, asa ca a anuntat ca pe 28 iunie (de ziua mea de nastere) va lansa oficial serviciul Gbuy (site-ul nu functioneaza inca).
Acesta va fi integrat cu motorul Froogle.

Racolarea vanzatorilor a fost inceputa mai demult si se pare ca a fost un succes.

Din pacate.. pentru inceput vor fi acceptati doar cumparatori din US ! :(

Zau ca m-am saturat de chestia asta.. sa tot asteptam sa fim si noi romanii "oameni" pe internet...

Quote

For the last nine months, Google has recruited online retailers to test GBuy, according to one person briefed on the service. GBuy will feature an icon posted alongside the paid-search ads of merchants, which Google hopes will tempt consumers to click on the ads, says this person. GBuy will also let consumers store their credit-card information on Google.

Quote

Forbes reckons that, during the beta phase, Google isn’t going to charge anything for its service. Thereafter, estimates put the Google tax at around an initial 1.5% - 2.0%.

"As we've previously announced, we offer users the ability to buy items on Google Base and at the Google Store as well as pay for services like Google AdWords, Google Video and Google Earth.

Quote

Unfortuantely, it will probably be limited to the United States only. Without an internationally compatible service, adoption of GBuy may be significantly lower due to the number of merchants who conduct businesses across borders — something that PayPal handles without breaking a sweat.

Un articol interesant AICI

Attached Files



#2
twist3r2006

twist3r2006

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.04.2006
Probabil ca nu de la inceput, dar cand vor extinde serviciul si in alte parti decat USA , cu siguranta ca ne vom gasi si noi printre ce fericiti :) De mult timp astept asa ceva de la ei, si cred ca toti cei care folosesc adSense vor fi bucurosi sa afle de GBuy. Mie in special mi-ar fi de folos pentru ca as putea sa folosesc banii castigati de la adSense ruland campanii PCP la adWords (asta presupunand ca vor pune optiune la adSense sa iti puna banii in contu la GBuy si la adWords optiunea sa platesti folosind GBuy).

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Ma indoiesc ca vor lasa sa folosesti banii din cont ca pe puncte.
Ex ce ai castigat la Adsense sa folosesti la Gbuy.

In acest moment multi urla dupa aceasta facilitate in relatia adsense-adwords si nu se face nimic, pt ca apar probleme fiscale si de urmarire a tranzactiilor.

#4
necropsique

necropsique

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.08.2005

Quote

In acest moment multi urla dupa aceasta facilitate in relatia adsense-adwords si nu se face nimic, pt ca apar probleme fiscale si de urmarire a tranzactiilor.

Nu vad ce fel de probleme ar putea aparea.. adwords e un serviciu, adsense e altul. Iti primesti banii de la adsense in contul de gbuy dupa care ii depui in contul de adwords ptr. campanii. Daca adwords si adsense ar fi acceptat paypal de ex. ar fi fost exact aceasi chestie.

Relatia adwords-adsense fara un al 3-lea serviciu axat pe tranzactii intre utilizatori ar putea duce la probleme.

Si la faza cu numai US pentru inceput e destul de speculata. Unii zic asta, altii zic , ca Gbuy va ramane beta si pe baza de invitatii pentru cativa ani, altii ca nu va fi available si pentru tarile care sunt excluse acum din paypal, etc. Sunt pline forumurile de thread-uri gbuy vs paypal.


Cel mai bine, asteptam sa se faca 28 si ne bucuram sau nu atunci. :)


Die Paypal, dieeeeeeee  :death:

#5
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005
M-am saturat sa citesc tot felu' de povesti si basme pe seama subiectui. Pe orice forum din afara care are o arie dedicata comertului online sau pentru webmasteri gasesti o multime de speculatii, spuse de (l)useri.. majoritatea abereaza insa.

Mai sunt cateva zile.. asteptam si vom vedea.

#6
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
I-au dat drumul.
Din pacate, pentru moment, este numai pentru US.

later edit: adresa unde poate sa fie accesat: http://checkout.google.com/

Edited by FireEyes, 29 June 2006 - 10:15.


#7
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Si de ce este chestia asta (cum i-o zice, ca nu e GBuy), o alternativa la Paypal? Vreau sa cumpar de la magazine, cumpar cu cardul. Paypal inseamna mai mult altceva, person-to person.

Edited by submit, 29 June 2006 - 13:24.


#8
zasul

zasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.02.2005
Si paypal si gbuy sunt folosite pentru cumparaturi online.

#9
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Deocamdata este o diferenta uriasa intre paypal si checkout . paypal e folosit in principal pentru plati de la o persoana la alta pe cand serviciul checkout de la google deocamdata nu ofera aceasta optiune.

#10
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View Postdlh, on Jun 29 2006, 18:25, said:

Deocamdata este o diferenta uriasa intre paypal si checkout . paypal e folosit in principal pentru plati de la o persoana la alta pe cand serviciul checkout de la google deocamdata nu ofera aceasta optiune.

si eu am ramas dezamagit de ce am vazut , slabut rau . va fi o alternativa la paypal cum e si google talk o alternativa la messenger :D
tocmai il prezinta si la biz bazar pe antena 3

#11
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
sa inregistreze cineva, daca vreti :D

#12
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
eu tocmai m-am inregistrat. :coolspeak:

achizitie inca nu am facut....dar..este timp :naughty:

#13
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

View Postsly_d, on Jun 29 2006, 19:58, said:

eu tocmai m-am inregistrat. :coolspeak:

achizitie inca nu am facut....dar..este timp :naughty:

this means...u are an USA citizen ? :)

#14
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006

View PostFireEyes, on Jun 29 2006, 21:54, said:

this means...u are an USA citizen ? :)
:roflmaofast:

yeah right!
m-am inregistrat cu un mastercard de la raiffeisen. :coolspeak:

#15
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View Postsandossu, on Jun 29 2006, 19:39, said:

sa inregistreze cineva, daca vreti :D

man nu este nimic spectaculos
http://checkout.goog...seller/why.html
uite si un exemplu
http://stores.channe...o...&AI=2188538
inca nu am descoperit comisioanele :D

#16
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006

View PostSergiu_Q, on Jun 29 2006, 22:06, said:

inca nu am descoperit comisioanele :D


pentru tine ca si cumparator, NU EXISTA!

in plus se pare ca au o politica dura antifrauda.
si desii se spun multe despre google eu tind sa am incredere in ei.
si ce daca imi vor cunoaste obiceiurile si preferintele! cu atat mai bine pt mine! nu mai caut tot netu de nebun pana gasesc ceea ce mi-as dorii!

"...parerea mea!" :peacefingers:

Edited by sly_d, 29 June 2006 - 21:12.


#17
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Deocamdată pare să dea erori la greu.

#18
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Si nu mai scrie BETA!

Edited by FireEyes, 29 June 2006 - 22:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate